Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Samsung S20 Ultra vs Sony A7III

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#37
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Uite aici niste poze facute de mine.
Le-am mai postat pe aici, dar in fine...eu cred ca arata a fotografii.

https://tonigenes.bl...one-camera.html

Edited by katran, 15 March 2020 - 23:09.


#38
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Rămâne Unu și Doi.

Și mai e ceva: scenele adecvate pentru mobil sunt cele statice, cum ar fi peisajele, nu? Dar ai calculat care ar fi limita de difracție la un senzor tipic de mobil cu zeci de MP? Difracția papă din claritatea cadrului. Nu ai cum obține claritatea dată de un fix decent de FF, fie și unul de câteva sute de grame, cu câmp vizual apropiat de sistemul foto din mobil. Să zicem un 35mm f/2 sau f/1,8 de după 2010 (cca.). Sau un 50mm f/1,8. Sau ce vrei tu. Atunci de m-aș încăpățâna să pozez cu mobilul? Pentru că se poate? Argument valabil, mai ales dacă vizualizarea se face pe ecrane mici. Pentru că ești într-o excursie care a costat 1000€ ți s-a paradit camera și n-ai backup? Și acesta e un argument valabil. Că ai economisit masa unui obiectiv, câteva sute de grame - ei asta mi-e nu mi se mai pare valabil.

Edited by calexe, 16 March 2020 - 00:00.


#39
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postcalexe, on 15 martie 2020 - 21:52, said:

Tragi, daca il pui la asa ceva, care nici nu costa mult, vreo 1-2000 coco.
https://www.lalimita...-iphone-4s.html

Ramane unu. Care se rezolva cu ceva ajutor din soft, AI si alte trucuri, dar se rezolva...partial.

Edited by crokodilu, 16 March 2020 - 00:17.


#40
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postcalexe, on 15 martie 2020 - 23:46, said:

Atunci de m-aș încăpățâna să pozez cu mobilul? Pentru că se poate?

Pentru ca e singura camera pe care o am la mine in anumite momente.



View Postcalexe, on 15 martie 2020 - 23:46, said:

Dar ai calculat care ar fi limita de difracție la un senzor tipic de mobil cu zeci de MP? Difracția papă din claritatea cadrului. Nu ai cum obține claritatea dată de un fix decent de FF, fie și unul de câteva sute de grame, cu câmp vizual apropiat de sistemul foto din mobil.

Sunt si telefoane vechi (2016) care scot rezolutie bunicica - se vad binisor chiar si pe ecrane 4K.

Nu mai vorbesc de acestea noi. Am vazut poze de 27 Mp facute cu telefoane noi care aratau foarte bine. Nu cred ca rezolutia (mai) este o problema la telefoane. Nu mai fac calcule de difractie, pentru ca telefoanele au depasit toate asteptarile mele aici.

Probabil nu o sa obtii claritatea scoasa de un FF, asa cum nici cu un FF nu o sa scoti claritatea unui MF/LF cu minim 100Mp. (Dar eu nu alerg dupa cea mai mare rezolutie posibila. )

As spune mai degraba ca in favoarea camerei foto sunt:
1. obiectivele specializate si accesorii gen blit, filtre;
2. scula e gandita 100% pentru foto: ergonomie, functii, meniu, performante AF/buffer, rezistenta, autonomie...etc.

Avantaje telefon:
-il ai tot timpul la tine;
-chiar si cand ai camera foto, daca vrei sa trimiti rapid o poza la prieteni sau sa o postezi undeva, nu numai ca e mai usor cu telefonul, dar arata si mult mai bine JPEG-ul scos din telefon.
Camera foto e tare, dar trebuie sa tragi raw, sa-l bibilesti in PS.
Telefonul iti ridica umbrele, aranjeaza culorile/contrastul. Eventual faci HDR .

Edited by katran, 16 March 2020 - 00:31.


#41
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Ai atacat subiectul "difracție" cam superficial. Adică ai spus "rezoluție bunicică" și ai rezolvat problema. Sunt convins că știi să cauți materiale pe net dacă n-ai chef sau nu poți testa singur.

In rest, da, m-ai "combătut" spunând ca dai cu mobilul când nu ai dSLR / ML, când de fapt asta spusesem și eu. N-am prins ideea ta. Plus alte contra-argumente care mie cel puțin nu prea mi se par valabile, dar mă opresc aici.

Totuși, aș fi curios dacă ai avea un punct de vedere mai clar privind difracția. E o chestiune fizică, nu poate fi depășită prea ușor.

View Postcrokodilu, on 16 martie 2020 - 00:15, said:

Tragi, daca il pui la asa ceva, care nici nu costa mult, vreo 1-2000 coco.
https://www.lalimita...-iphone-4s.html
...
Tu ai avut rezultate notabile cu un asemenea setup? Sau faci mișto de mine?

View Postcrokodilu, on 16 martie 2020 - 00:15, said:

...
Ramane unu. Care se rezolva cu ceva ajutor din soft, AI si alte trucuri, dar se rezolva...partial.
Păi mai bine te apuci de CGG. E FB plin de asemenea "capodopere". Cu lună plină, cu cascade, cu barca pe mare, etc.

Edited by calexe, 16 March 2020 - 01:21.


#42
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postcalexe, on 16 martie 2020 - 01:19, said:

Tu ai avut rezultate notabile cu un asemenea setup?
Personal nu, dar nici cu dslr n-am avut rezultate notabile. Nu fac misto, sunt multi care fac digiscoping, nu stau sa urmaresc daca o poza a fost facuta cu RED sau cu telefonul prin telescop, daca imi place imi place, daca nu nu.
Vad ca sunt unii:ex  iphone + Swarovski https://www.flickr.c...tos/33782387670 sau bufnita ca a ta din postul anterior: https://www.shutterb...ife-photography , nu sunt ale mele, fireste

Quote

spunând ca dai cu mobilul când nu ai dSLR / ML
As gandi altfel: daca ai vinde tot si ai avea doar un telefon, plus alte accesorii, ai putea scoate rezultate notabile cam in orice domeniu? (macro cu microscop/lentila closeup, portret cu functioa "portret" - baga el dof misto, tele cu digiscoping, wide - e nativ, panoramica - ca are moduri o groaza, night - ca face multishot, nbc am vazut ca se poate, cred ca poate si blitz? Ma mai gandesc cum faci sport, poza la colibri/kingfisher, o exista solutie ...sau nu, ...poate in cazuri d'astea sa filmezi.

Edited by crokodilu, 16 March 2020 - 01:47.


#43
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Păi tu propui și tot tu te întrebi dacă s-ar obține rezultate notabile? Sau mă întrebi pe mine, care tocmai mi-am manifestat pesimismul în acest sens? D-aia ziceam că poate faci mișto de mine.

Eu am cam pozat păsăret sălbatic în multe situații, nu numai pescăruși din balcon, și cam știu ce înseamnă asta. Sunt multe aspecte, nu intru în detalii. Dar dacă tu ai arăta niște rezultate notabile făcute de tine cu setup-ul recomandat de tine poate că m-ai convinge că ceea ce utilizez eu e complet depășit moral. Altfel discutăm discuții.

Edited by calexe, 16 March 2020 - 02:45.


#44
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postcalexe, on 16 martie 2020 - 02:42, said:

...poate că m-ai convinge că ceea ce utilizez eu e complet depășit moral.
Pai nu cred ca se pune problema asa, nu am zis ca dslr e depasit moral si sa treci pe telefon ca e mai bun, ci mai  curand ca telefonul poate "mima" rezultalele unui FF privite mai de la distanta. De asemenea ca sa testam si sa facem echivalente trebuie precizare conditiile, unitatea de masura/evaluare. Pune o poza de referinta sa incerc sa reproduc. N-am swarowski si ifon dar incropesc eu ceva. Dar banui ca nu-mi pui kingfisher cu peste in cioc si splashuri de apa, as aprecia daca alegi ceva abordail gen pescarus in fata balconului... Posted Image
Dar oricum orice ai spune voi invoca forta majora datorita situatiei actuale si probabil vei castiga la masa verde.

Edited by crokodilu, 16 March 2020 - 02:54.


#45
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Păi dacă mobilul poate mima aproape orice din ceea ce faci cu o camera dSLR/ML middle- sau high-end, păi atunci nu-i mai simplu să scoți PC-ul pe o măsuță in balcon când nu plouă (outdoor, nene! ) și să faci direct CGG? Nici măcar de cameră, fie și de mobil, n-ai mai avea nevoie, nu?

Știi ceva, eu mă retrag pentru că am impresia că pierd timpul aiurea. E complet nepoliticos să vii cu sfaturi depenet, netestate de tine, în domenii în care nici măcar n-ai arătat o minimă expertiză.

Spor!

#46
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postcalexe, on 15 martie 2020 - 23:46, said:

Și mai e ceva: scenele adecvate pentru mobil sunt cele statice, cum ar fi peisajele, nu? Dar ai calculat care ar fi limita de difracție la un senzor tipic de mobil cu zeci de MP? Difracția papă din claritatea cadrului. Nu ai cum obține claritatea dată de un fix decent de FF, fie și unul de câteva sute de grame, cu câmp vizual apropiat de sistemul foto din mobil.

Cand ai obiectiv F/1.7 si senzor de aproape 1", este clar ca nu atingi limita de difractie.  Probabil ca limita de difractie este la F/4.0.

Aici este o comparatie intre fotografii facute cu Olympus E-M1 MK II + 12mm F/2.8 si telefonul Xiaomi Note 10 Pro:
http://www.dpreview..../thread/4465705

Omul am vazut ca a tras cu obiectivul de 12mm inchis la F/8.0, probabil ca sa obtina profunzime desi ar fi fost de ajuns si F/4.0.
Eu nu vad diferente la IQ-ul imaginii, exceptand faptul ca telefonul este o idee mai soft pe margini. In acelasi timp, pozele facute cu telefonul au 40% mai multi Mp.

Vizualizeaza, te rog, pozele la 100% si apoi spune-mi o parere. Este adevarat ca sunt comparatii luate de pe net. Eu am facut propriile mele comparatii cu telefoane lansate acum 3-4 ani si am ajuns la concluzia ca sunt suficient de bune pentru a sluji unor scopuri fotografice. Daca noile telefoane s-au dus si mai sus, atunci este si mai bine.

Edited by katran, 16 March 2020 - 08:50.


#47
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Daca cerinta legitima a utilizatorului este BIF e clar ca un telefon nu este solutia, pe niciun plan, calitate, viteza, manevrabilitate, etc. Desi am facut digiscoping cu P&S si foarte putin cu telefon (din balcon), e clar ca DSL-ul castiga cel putin la manevrabilitate.

Un alt avantaj al telefoanelor e ca fiind totul controlat (senzor, obiectiv fix, apertura fixa), impactul difractiei este predeterminat si intr-o oarecare masura se poate combate cu algortmi gen deconvolutie, AI. Cand fac poze cu telefonul se incinge, si nu cred ca din cauza conversiei jpeg si salvarii in RAM..

#48
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postkatran, on 16 martie 2020 - 08:35, said:

Cand ai obiectiv F/1.7 si senzor de aproape 1", este clar ca nu atingi limita de difractie.  Probabil ca limita de difractie este la F/4.0.
...
Așa? La 5D4,30MP,36x24mm limita de difracție este între f/8 și f/11. La Xiaomi Mi Note 10 Pro, cu 108MP pe senzor de 9,6x7,2mm să fie limita de difracție numai la f/4??? Nu mai jos? Dar în fine, n-am stat să calculez, m-aș mira tare mult să fie așa... Nu știu dacă nu e și pixel-binning acolo, în fine. Ești sigur că ai înțeles ce se întâmplă când intră difracția?

Eu unul mi-am făcut testele cu 5D4 & EF35mm f/2 IS USM (335g) vs. S9, că asta am avut. Focala nu e identică, dar e pe aproape; S9 nu e țâțâ-de-mâță de telefon, dar asta am. E jale la S9. De altfel și la 5D4 dacă mă duc în f/16 efectele difracției sunt evidente iar la f/22 chiar deranjante vs. același sistem la f/8. Nu pot arată acum rezultatele iar evaluarea trebuie făcută pe un monitor 4K decent. Cine s-ar uita pe FHD sau mai slab sau pe ecran mic (fie și UHD) nu va vedea mare lucru. Văd că nici nu prea interesează subiectul de altfel după felul cum e abordat. Deci nu mai pun demo. Cine nu crede și e interesat de aceast subiect să-și facă testele.

Apropos, aici am vorbit de peisaj, nu de Concert/Sport/WL, unde apar probleme și mai dure cu lumina limitată, AF, bokeh, etc.. Ai pasiune - te supui. Mergi în delegație sau ai ceva de pus pe OLX - e bun orice smartphone. Ai pasiune de smartphone - dai 1K pe unul fancy (sau cât o fi), mai iei și accesoriile recomandate de croco mai sus și ești fericit! :)

Ia, faceți-le și pe astea cu telefonul; nu-s cu pescăruș albastru cu pește în cioc. :)
Attached File  20170225_BackToSwing_003_cristi_4k.jpg   307.13K   18 downloads Attached File  20170715_balcaniada_016_cristi_4k.jpg   311.47K   18 downloads Attached File  20191220_saftita_009_cristi_4k.jpg   400.98K   18 downloads

Edited by calexe, 16 March 2020 - 13:47.


#49
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
off-topic: scuze, ce inseamna "monitor 4k decent" ? Astept indicatii aici, merci.

#50
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Caută review-uri pe net. TFT central era parcă un sit unde m-am ghidat eu atunci când am ales monitorul 4K acu' câțiva ani. Sunt și altele, dar la ăștia era și categoria de preț la cautare. Probabil că acum găsești mai bune și mai ieftine decât ce aș recomanda eu.

#51
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postcalexe, on 16 martie 2020 - 13:41, said:

Așa? La 5D4,30MP,36x24mm limita de difracție este între f/8 și f/11. La Xiaomi Mi Note 10 Pro, cu 108MP pe senzor de 9,6x7,2mm să fie limita de difracție numai la f/4???

Daca iau calculele tale drept reper, La Xiaomi limita ar trebui sa fie intre F/2.2 si F/3.5 daca rezolutia se pastreaza undeva tot pe la 30 Mp. Deci la F/1.7 nu ar fi probleme.

Este clar ca telefonul nu poate aborda anumite genuri fotografice, sau in anumite cazuri lipsa diverselor module (vizor, port blitz...etc) pot sa fie decisive.
Dar existe genuri fotografice la care se descurca bine.

Toate S-urile pana la S10 au senzori mic (cred ca 1/2.5" ?).  Eu apreciez ca la partea foto a fost evolutie negativa la Samsung. De exemplu S6 Edge Plus mi se pare peste S10 la capitolul foto.

Acum Samsung a scos acel senzor de aproape 1", mai exact 1/1.33". A si pus 108 Mp pe el. Binenteles ca pozele nu arata bine la 100%. Probabil redimensionate la 25 de Mp arata bine. Sa vedem review-uri cu S20...

Edited by katran, 16 March 2020 - 14:28.


#52
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004

View Postcalexe, on 15 martie 2020 - 21:52, said:

Unu:
Acum mă uit pe mobil și arată ok ce pui tu în link-urile de mai sus. Cum s-or vedea pe un monitor decent 4K - nu știu. Sau cum s-or vedea cadre paralele trase cu mobilul vs. un dSLR / ML decent - iar nu știu. Tu?

Doi:
Cum aș trage astea cu mobilul?
Attachment 20200126_buzau_059_cristi_4k.jpg Attachment 20190818_comana_004_cristi_4k.jpg

Trei:
Tu ai pus link-uri de la competiții de profil. Deci nu cadre trase de tine. Să pun și eu ce fac unii cu dSLR-ul?

Eu le vad pe un monitor 5k, daca mai conteaza...:) am mai pus facute de mine, desi nu am din toate domeniile, dar am vrut sa arat ce se poate face....ca sa nu ne mai dam "operati"...

#53
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Acum vad ca suntem pe aria de fun, deci ca sa fim ontopic ...  Posted Image

Quote

Ia, faceți-le și pe astea cu telefonul; nu-s cu pescăruș albastru cu pește în cioc. Posted Image
Ia, faceți asta cu dslr FF si un wide 20mm f1.7:

[ https://c.stocksy.com/a/WNp100/z9/435830.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by crokodilu, 16 March 2020 - 15:51.


#54
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
O sa fie mereu discutia asta, doar ca balanta incepe sa nu se aplece atat de tare pe partea camerelor...

Normal ca trag in ce mai mare parte cu o camera foto, normal ca aceasta scoate mai bine...dar, vezi cam ce se poate face cu un telefon, cand este lumina...degeaba o ardem cu difractia si sa ne agatam de chestii tehnice, asta nu inseamna ca nu se pot scoate poze bune cu un telefon...Posted Image

Nu stiu cum o fi pe monitorul tau 4k, dar pe asta al meu, fata aia din a doua poza, arata rau tare pe mana care tine microfonul (partea de shadows), iar cealalta mana a imprumutat niste verde de pe la fusta, pe care il poti scoate lejer...banuiesc ca aveai iso mare etc., dar nu a fost cea mai buna varianta pentru a ilustra acest lucru...

Nu mai vorbesc de print, unde diferentele se subtiaza si mai mult, la unele cadre...

View Postkatran, on 15 martie 2020 - 23:08, said:

Uite aici niste poze facute de mine.
Le-am mai postat pe aici, dar in fine...eu cred ca arata a fotografii.

https://tonigenes.bl...one-camera.html

Toni, arata chiar bine pozele alea...

Edited by Dizlpower, 16 March 2020 - 15:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate