Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

UE vrea sa dea cu pumnul în masă și să forțeze toți producătorii sa includă baterii detașabile.

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#19
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,062
  • Înscris: 23.09.2005

View PostTrafalgarLaw, on 25 februarie 2020 - 23:03, said:

Ce părere aveți?

Buna.

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,661
  • Înscris: 07.02.2003

View PostTrafalgarLaw, on 25 februarie 2020 - 23:03, said:

Ce părere aveți?
O sa dea cu pumnul in masa si o sa o rupa... si ramane cu ea asa :)

#21
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postandreic, on 25 februarie 2020 - 23:55, said:

Exact, ...

Eu nu te cred si sper ca nici tu nu crezi.

#22
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006

View Postandreic, on 25 februarie 2020 - 23:45, said:


Nu trebuie sa arunci, i-o schimbi. Propunerea nu o sa treaca oricum, sunt motive tehnice in spatele deciziei de inglobare a bateriei si a lipirii capacului cu clei special.
Masura europeana de fapt e smechera, vizeaza chinezii si pe Samsung si Apple si incearca sa favorizeze producatori autohtoni gen Alcatel... nu de alta dar nici Apple nici Samsung nu va renunta la avantajele tehnice daca se pune problema asa si se vor reorienta ca oricum e cererere mult mai mare in alte parti in lume.


1. Alcatel fabrica in China de mult timp.

2. Seria Xcover de la Samsung are baterie detasabila si are grad de etansare IP mai mare decat au telefoanele lipite.

#23
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,062
  • Înscris: 23.09.2005

View Postandreic, on 25 februarie 2020 - 23:55, said:

Exact, n-au de ce sa revina la old tech, o sa raman europenii cu ele Posted Image

Da, si chinezii o sa se orienteze sa vanda la africani. :)

#24
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Din cate stiu eu justificarea bateriilor fixe e ca asa reusesc sa le faca mai subtiri si mai frumoase. In realitate le fac frumoase degeaba ca lumea foloseste cover. Mai bine ar face toata carcasa detasabila.

#25
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,658
  • Înscris: 15.01.2017
Tara arde si baba ue se piaptana. Am telefon mobil de cand a aparut dialog pe piata, niciodata nu am avut telefon la care,sa fie nevoie sa scimb bateria. Toate ori au decedat fizic, ori le-am decedat pentru ca doream un model mai bun.


#26
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,062
  • Înscris: 23.09.2005
Adica n-ai avut nevoie sa schimbi bateria caci alea la care ai fi ajuns sa fie nevoie sa schimbi bateria, le-ai decedat tu. No bravo. Posted Image

Si-atunci cum zici sa faca lumea, cand moare bateria, la gunoi si cumparam altul?

Ca asa bineinteles ca nu mai e nevoie de nici o directiva.

Edited by Phobos, 26 February 2020 - 00:18.


#27
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,606
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă le-ar şi standardiza ar fi şi mai bine, ca şi conectorul microUSB pt. încărcare. Să fie 2-3 variante de capacităţi şi dimensiuni diferite. Însă producătorii or să facă gălăgie, că mulţi schimbau telefonul decât să schimbe bateria internă.

#28
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,460
  • Înscris: 10.08.2005

View PostTrafalgarLaw, on 25 februarie 2020 - 23:03, said:

Ce părere aveți?
bye, bye apple !

#29
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View Postmannes, on 25 februarie 2020 - 23:44, said:

uite de aceea mă despart eu greu de Note4 al meu. am baterie de 6400mAh luată de pe eBay cu 24€.

Cat tine, cred ca tine super mult?

Apropo, e mai groasa decat aia stock?

#30
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,658
  • Înscris: 15.01.2017

View PostPhobos, on 26 februarie 2020 - 00:15, said:

Adica n-ai avut nevoie sa schimbi bateria caci alea la care ai fi ajuns sa fie nevoie sa schimbi bateria, le-ai decedat tu. No bravo. Posted Image

Si-atunci cum zici sa faca lumea, cand moare bateria, la gunoi si cumparam altul?

Ca asa bineinteles ca nu mai e nevoie de nici o directiva.
Adica au decedat fizic sau moral cu mult inainte ca bateria sa se strice. Binenteles ca nu este nevoie de directiva. Dupa cum spuneam: tara arde si baba ue se piaptana.

View PostMarianG, on 26 februarie 2020 - 00:27, said:

bye, bye apple !

Ie acri strugurii? :)

#31
melcmiop

melcmiop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 29.08.2006

View PostTrafalgarLaw, on 25 februarie 2020 - 23:03, said:

Ar fi bine si la masinile electrice sa fie baterii detasabile si sa le schimbi in 20 min la benzinarie cu unele gata incarcate.

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,661
  • Înscris: 07.02.2003

View Postloock, on 25 februarie 2020 - 23:58, said:

1. Alcatel fabrica in China de mult timp.
2. Seria Xcover de la Samsung are baterie detasabila si are grad de etansare IP mai mare decat au telefoanele lipite.
Sunt si exceptii dar viitorul acolo duce. Nu conteaza unde fabrica ci ce anume fabrica.

View PostPhobos, on 26 februarie 2020 - 00:15, said:

cand moare bateria, la gunoi si cumparam altul?
La orice telefon modern moare telefonul inaintea bateriei, fie fizic fie moral. Nu va mai tot speriati atata de baterii, tin gramada si fast charge. Dupa 3 ani se degradeaza 20% abia...
Bateriile inlocuitoare daca nu sunt originale sunt stifturi... merg mai prost ca una uzata, am experienta pe Lenovo.

Edited by andreic, 26 February 2020 - 01:29.


#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,661
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPhobos, on 26 februarie 2020 - 00:01, said:

Da, si chinezii o sa se orienteze sa vanda la africani. Posted Image
De descurca ei... cum se descurca si cu 5G-ul.

#34
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006

View Postandreic, on 26 februarie 2020 - 01:26, said:


Sunt si exceptii dar viitorul acolo duce. Nu conteaza unde fabrica ci ce anume fabrica.


La orice telefon modern moare telefonul inaintea bateriei, fie fizic fie moral. Nu va mai tot speriati atata de baterii, tin gramada si fast charge. Dupa 3 ani se degradeaza 20% abia...
Bateriile inlocuitoare daca nu sunt originale sunt stifturi... merg mai prost ca una uzata, am experienta pe Lenovo.

Alcatel a vandut licenta pt brandul de telefoane chinezilor de la TCL inca din 2005, sunt chinezesti 100%, nu mai au demult treaba cu Franta.
Licenta expira in 2024.
In 2016 Nokia (finlandeza) a preluat ce mai avea Alcatel in Franta, dar deocamdata, cel putin pana in 2024 telefoanele sunt TCL chinezesti 100%.

In rest pe acest thred era vorba de telefoane noi, smartphone, care uzual  le incarci zilnic.
Nu vorbim de Nokia 1100 din 2002-2004 care tinea niste saptamani la o incarcare, sau de 6234 din 2005-2007 care iar tinea peste o saptamana.

Acumulatorii liion/lipo dupa 300 de cicluri de incarcare pana la 100% si apoi si tinuti full, nu mai au nici 60% din capacitatea initiala, deci dupa mai putin de 10 luni.
Si asta cu incarcare normala, nu rapida, si incarcati doar odata pe zi, nu de mai multe ori.
Am Samsung S9 de mai putin de un an si il incarc si de 3 X pe zi fara sa ma joc pe el, nu e folosit mult GPUul si nici CPUul cine stie ce, si luminozitatea o am pe la 30% deci nici ecranul nu e vinovat.

Daca le incarci la 50%, apoi le inchizi complet si le lasi nefolosite in dulap, eventual verifici odata pe an sa nu fie prea descarcate si nici prea incarcate, atunci dupa 3 ani o sa fie foarte OK bateria.
Daca le folosesti insa, se degradeaza, si dupa un an cam trebuie schimbata bateria.

Poate in viitor apar acumulatori mai rezistenti, cu o chimie mai stabila, care dezvolta mult mai greu sau deloc dendrite, dar deocamdata nu sunt asa.

Edited by loock, 26 February 2020 - 03:17.


#35
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu am bateria origilana la sony xperia t2 ultra, nu inteleg cum la altii se duce bateria intr-un an.
de asemenea, la un dell 1521 din 2008, si acuma ma tine bateria 50 de minute.

#36
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,460
  • Înscris: 10.08.2005

View Postandreic, on 26 februarie 2020 - 01:26, said:


Sunt si exceptii dar viitorul acolo duce. Nu conteaza unde fabrica ci ce anume fabrica.
pai toti spun ca produc echipamente mobile.
UE vrea sa forteze viitorul, mare surpriza.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate