Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 

Ce poti face cu banii in 2020?

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#37
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016

 connectorxp, on 18 februarie 2020 - 22:01, said:

Ceva se va intampla, totul este exagerat de scump, ai un telefon premium de la 1000 de euro in sus, o masina decenta de la 20K, fara prea multe luxuri, totul a luat-o in sus, mult prea mult.

Ceea ce se intampla se numeste inflatie si nu apare doar datorita PSD.

Ar fi culmea ca o masina decenta sa fie 15000 euro in fiecare an pana in 2130.

Edited by Eekstein, 19 February 2020 - 10:23.


#38
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 connectorxp, on 18 februarie 2020 - 22:01, said:

Ceva se va intampla, totul este exagerat de scump, ai un telefon premium de la 1000 de euro in sus, o masina decenta de la 20K, fara prea multe luxuri, totul a luat-o in sus, mult prea mult.
din contra tehnologia s-a ieftinit extrem de mult :  exista telefoane decente la 200 euro si masini performante la 10k .
Casele in schimb .... ( de fapt terenul de sub casa) s-au scumpit destul de mult . Nu stie nimeni daca pe viitor vor merge in sus sau in jos . Daca am sti nu am sta pe forum.

#39
Myorlawr

Myorlawr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 08.08.2019

 ceanu1980, on 19 februarie 2020 - 09:33, said:

inteleg ca initiatorul are ceva banuti, trebuia sa spuna in ce moneda detine banii, DAR sta in chirie
asta nu mai inteleg

Lei, si stau in chirie in Bucuresti ca sa ma obisnuiesc cu orasul si sa am timp sa ma uit dupa apartamente. Daca nu ma mutam aici ar fi trebuit sa fac 300km sa vad un apartament, si 300 inapoi.

 vladut01, on 19 februarie 2020 - 09:52, said:

Cat despre efectul crizei asupra unor lei asta e usor de aflat. N-avem decat sa ne uitam la trecut. Inaite de criza din 2008, la sarsitul lui  2007 1 euro ~ 3.61, la sfarsitul lui 2008 ~ 3.98, la sfarsitul lui 2009 ~ 4.21.

Da, leul se va deprecia, dar imobilele sunt la vanzare in Euro, dar s-ar ieftini (nu cu mult) deci cumva s-ar ajunge mai mult sau mai putin tot pe acolo, nu?

#40
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
ceasuri? zic si eu nu ma pricep
un Rolex Daytona sare de 100k euro si e destul de garantat ca iti iei banii pe el
sau daca ai mai multi bani un Richard Mille sau Rebellion - ceasuri de 500k-1m euro

#41
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011

 Flat, on 19 februarie 2020 - 11:03, said:

ceasuri? zic si eu nu ma pricep
un Rolex Daytona sare de 100k euro si e destul de garantat ca iti iei banii pe el
sau daca ai mai multi bani un Richard Mille sau Rebellion - ceasuri de 500k-1m euro

Nu orice ceas creste in valoare. De la Rolex cele mai cautate modele sunt modelele Submariner si cele sport, care au nume de "Pepsi, Batman, Hulk" cresc in valoare destul de repede (sunt si foarte greu de achizitionat) si pot fi vandute relativ usor. Orice ceas care sare de 50k nu este obligatoriu o investitie care sa creasca in valoare si vanzarea lor este foarte grea (ai nevoie de un network foarte puternic).

Momentan cea mai ok investitie din punctul meu de vedere este bursa. Orice alta varianta nu este atractiva (orice economii la banca, obligatiuni si asa mai departe nu ofera o rendita satisfacatoare) si nu poate bate indexul mondial bursier (world index). Cu un portfolio diversificat reusesti in cel mai bun caz long term sa iti maresti pozitiile datorita cursului pozitiv si daca ai companii care platesc si dividende un avantaj in plus.

Ca si exemplu performanta portofoliului meu in ultimele 12 luni de zile este de 36,34 %. Ce banca sau alternativa (legala) reuseste astfel de performante.

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 business11, on 19 februarie 2020 - 11:07, said:

Ca si exemplu performanta portofoliului meu in ultimele 12 luni de zile este de 36,34 %. Ce banca sau alternativa (legala) reuseste astfel de performante.

f bun randament.

#43
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
disclaimer: acest mesaj nu reprezinta un sfat in ceea ce priveste investitiile, nu girez si nu indemn pe nimeni sa adopte o pozitie sau alta.

daca-ti tii banii in lei esti foarte expus la "o criza", mai ales ca scopul tau par a fi imobiliarele. sigur, preturile vor scadea, dar vor scadea in euro in timp ce cursul o va lua in sus. asta pe langa inflatie care va mari cosutrile de zi cu zi.

solutia e simpla: iti faci din banii pe care ii ai un portofoliu cat mai divers. actiuni pe piata interna si pe pietele internationale (etf-uri cu acumulare, pentru simplitate, din cat mai multe sectoare - energie, IT, consum etc), titluri de stat (vezi cu ce oferta o sa vina ministerul de finante, bagi pe termen mai lung ca ai dobanda mai mare si e si neimpozabila), depozite bancare pentru lichiditate si siguranta (in mai multe valute, la USD gasesti dobanzi bunicele, am vazut ca si la lei sunt acum oferte de dobanzi pe 2-3 ani la 3.5-4% cu capitalizare). incerci sa tintesti spre un randament mediu net anual (dupa taxe) de 10%+. dai cat consideri tu avans (poti sa mergi chiar pe avansul minim daca esti increzator pe portofoliul tau) si apoi mergi pe credit cu dobanda fixa (cred ca gasesti pe la 5-6%). astfel ajungi sa ai active de 10%+ si pasive de 5-6%, deci nu numai ca se platesc "singure" ratele, dar esti si protejat de inflatie Posted Image

Edited by newbie13, 19 February 2020 - 11:13.


#44
Myorlawr

Myorlawr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 08.08.2019
Mersi de sfaturi newbie13. Da, aici lucrurile devin mai complicate pentru ca nu am inca cine stie ce cunostinte despre economie, mai ales cand vine vorba de investitii in lucruri ca etf-uri, titluri de stat, etc.

Am vazut ca ING, banca cu care lucrez imi ofera posibilitatea sa imi pun banii in niste fonduri mutuale. Ce parere ai despre ele?

#45
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

Mersi de sfaturi newbie13. Da, aici lucrurile devin mai complicate pentru ca nu am inca cine stie ce cunostinte despre economie, mai ales cand vine vorba de investitii in lucruri ca etf-uri, titluri de stat, etc.
din cate inteleg inca nu ai gasit apartamentul care sa te faca sa-l vrei azi, deci in timp ce cauti...

Quote

Am vazut ca ING, banca cu care lucrez imi ofera posibilitatea sa imi pun banii in niste fonduri mutuale. Ce parere ai despre ele?
mai toate bancile au. parerea e proasta, au costuri de administrare maricele si-ti mananca din randament semnificativ (mai ales daca intri pe termen lung). si etf-urile au costuri de adminsitrare, dar rareori depasesc 0.5% din activ. majoritatea sunt pe la 0.15-0.3%

#46
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 23.12.2015

 business11, on 19 februarie 2020 - 11:07, said:

/

Momentan cea mai ok investitie din punctul meu de vedere este bursa. Orice alta varianta nu este atractiva (orice economii la banca, obligatiuni si asa mai departe nu ofera o rendita satisfacatoare) si nu poate bate indexul mondial bursier (world index). Cu un portfolio diversificat reusesti in cel mai bun caz long term sa iti maresti pozitiile datorita cursului pozitiv si daca ai companii care platesc si dividende un avantaj in plus.

Ca si exemplu performanta portofoliului meu in ultimele 12 luni de zile este de 36,34 %. Ce banca sau alternativa (legala) reuseste astfel de performante.
Rolul "fixed income"-ului (obligatiuni, bond-uri,etc) nu e de crestere ci are un rol stabilizator asupra unui portofoliu (totodata si de "buy low, sell high" in timpul crizelor). Performanta portofiului tau de peste 36% e buna, dar anul trecut a fost un an foarte bun si s-ar putea pe sa nu mai avem prea curand unul la fel, desi nici anul asta nu e rau. Cum s-ar comporta portofoliul tau in conditiile unui crash ca cel din 2008? Dar daca ai avea doi ani succesivi ca cei din 2008? Eu in 2008 am pierdut peste 34% din portofoliu si o suma cu 6 cifre si trebuie sa spun ca n-a fost "fun" deloc.

#47
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 23.12.2015

 newbie13, on 19 februarie 2020 - 11:12, said:

disclaimer: acest mesaj nu reprezinta un sfat in ceea ce priveste investitiile, nu girez si nu indemn pe nimeni sa adopte o pozitie sau alta.

daca-ti tii banii in lei esti foarte expus la "o criza", mai ales ca scopul tau par a fi imobiliarele. sigur, preturile vor scadea, dar vor scadea in euro in timp ce cursul o va lua in sus. asta pe langa inflatie care va mari cosutrile de zi cu zi.

solutia e simpla: iti faci din banii pe care ii ai un portofoliu cat mai divers. actiuni pe piata interna si pe pietele internationale (etf-uri cu acumulare, pentru simplitate, din cat mai multe sectoare - energie, IT, consum etc), titluri de stat (vezi cu ce oferta o sa vina ministerul de finante, bagi pe termen mai lung ca ai dobanda mai mare si e si neimpozabila), depozite bancare pentru lichiditate si siguranta (in mai multe valute, la USD gasesti dobanzi bunicele, am vazut ca si la lei sunt acum oferte de dobanzi pe 2-3 ani la 3.5-4% cu capitalizare). incerci sa tintesti spre un randament mediu net anual (dupa taxe) de 10%+. dai cat consideri tu avans (poti sa mergi chiar pe avansul minim daca esti increzator pe portofoliul tau) si apoi mergi pe credit cu dobanda fixa (cred ca gasesti pe la 5-6%). astfel ajungi sa ai active de 10%+ si pasive de 5-6%, deci nu numai ca se platesc "singure" ratele, dar esti si protejat de inflatie Posted Image

La partea de disclaimer subscriu cu doua maini. La restul...
Din 2010 lucrurile au mers foarte bine, dar ca sa ai asteptari de 10% pentru active si 5-6% pasive in fiecare an inseamna sa fii, ca sa fiu politicos, super optimist. Asta atunci cand sunt bonduri care-ti ofera dobanda negativa la zece ani.  Cu alte cuvinte dupa 10 ani ani mai putini bani decat ai avut initial. Cauta pe google "lost decade" si o sa vezi ca daca investeai o suma de bani in indexul american in anul 2000, 10 ani mai tarziu in 2010 ai fi avut aceasi suma de bani. Asta ca sa nu mai aduc aminte de Japonia...

 Myorlawr, on 19 februarie 2020 - 11:46, said:

Mersi de sfaturi newbie13. Da, aici lucrurile devin mai complicate pentru ca nu am inca cine stie ce cunostinte despre economie, mai ales cand vine vorba de investitii in lucruri ca etf-uri, titluri de stat, etc.

Am vazut ca ING, banca cu care lucrez imi ofera posibilitatea sa imi pun banii in niste fonduri mutuale. Ce parere ai despre ele?

Daca ai ajuns la stadiul in care ai casa (aparament) achitata, esti fara datorii, ai o suma de bani care sa-ti asigure supravietuirea pe timp de 6-12 luni in cazul in care tu sau sotia ta ati ramane fara servici si ai o suma de bani de minimul 5 cifre in $ de care n-ai avea nevoie in urmatorii minimul 10 ani ai puteai sa te gandesti  la niste etf-uri. Personal nu m-as incurca cu ING si m-as uita la un discount broker care-ti permite cumperi actiuni, bonduri, etf-uri de capul tau. As cumpara de la ishares din US astfel:
-pentru un orizont de 10 ani AOK https://www.ishares....-allocation-etf
-pentru un orizont de pana la 20 de ani AOM https://www.ishares....-allocation-etf
-peste un orizont de peste 20 de ani AOA https://www.ishares....-allocation-etf

Ca sa minimizezi costurile ar trebui sa cumperi in transe de cateva mii de dolari fiecare.

PS:
La disclaimer-ul initial ar mai trebui sa adaug ca nu detin aceste etf-uri si nu am niciun avantaj daca tu sau altcineva le cumperi sau nu.

#48
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

Din 2010 lucrurile au mers foarte bine, dar ca sa ai asteptari de 10% pentru active si 5-6% pasive in fiecare an inseamna sa fii, ca sa fiu politicos, super optimist. Asta atunci cand sunt bonduri care-ti ofera dobanda negativa la zece ani.  Cu alte cuvinte dupa 10 ani ani mai putini bani decat ai avut initial. Cauta pe google "lost decade" si o sa vezi ca daca investeai o suma de bani in indexul american in anul 2000, 10 ani mai tarziu in 2010 ai fi avut aceasi suma de bani. Asta ca sa nu mai aduc aminte de Japonia...
pe termen lung (10 ani+) sigur ca vor fi si perioade de randament negativ, in care ideal ar fi sa nu scoti din fond deloc (ca sa-i dai sansa sa revina) si sa platesti rata din alte venituri 1 an macar

crashuri de dimensiunea celui din 2008 sunt foarte rare, 1/50+ ani

din cate vad nu prea (mai) da nimeni credite cu dobanda fixa deci da, trebuie sa fii pregatit inclusiv sa treci printr-un an-doi de active ~0% si pasive ~10%

Edited by newbie13, 19 February 2020 - 17:19.


#49
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 23.12.2015

 newbie13, on 19 februarie 2020 - 17:12, said:

crashuri de dimensiunea celui din 2008 sunt foarte rare, 1/50+ ani


nici dotcom buble  din 2000-2001 n-a fost de neglijat ( https://en.wikipedia.../Dot-com_bubble ), nici minicrash-ul din 1997 n-a fost ( https://en.wikipedia...997,_mini-crash), nici Black Monday din 1987 https://en.wikipedia...ck_Monday_(1987), iar in anii 70 inflatia cu varfuri de 20% in US$ a fost un inamic serios.

Cei mai multi oameni isi supraestimeaza toleranta la risc si pana nu treci printr-un crash e greu sa te evaluezi corect. Daca market-ul scade cu 20%, nu-ti va lua 20% ca sa ajungi de unde ai plecat ci 25%. In cat timp va creste marketul cu 25% nu stii. Sti doar ca ai inregistrat pierderea.

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bah eu cam de 31 luni sunt tot pe zero ca nu am nimerit numai acțiuni f bune, și asta cu tot cu puținele dividende de le-am prins. Anul asta ar trebui sa prind ceva mai consistent. E greu nene sa te uiți cum ești pe minus. Abia azi a crescut bursa și am trecut și eu pe plus mai bine asa.

E greu sa te uiți la -30%,cred ca te ia disperarea... Cu casele e mai ok.

#51
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 23.12.2015

 MembruAnonim, on 19 februarie 2020 - 19:48, said:

Bah eu cam de 31 luni sunt tot pe zero ca nu am nimerit numai acțiuni f bune, și asta cu tot cu puținele dividende de le-am prins. Anul asta ar trebui sa prind ceva mai consistent. E greu nene sa te uiți cum ești pe minus. Abia azi a crescut bursa și am trecut și eu pe plus mai bine asa.

E greu sa te uiți la -30%,cred ca te ia disperarea... Cu casele e mai ok.

Tocmai de aia am recomandat etf-urile alea in postul # 47. E foarte greu sa bati index-ul. Din fondurile mutuale 75% si chiar mai mult sunt in urma indexului. Disclaimer-ul uzual la orice investitie peste ocean e ca "past results don't guarantee future performance" (resultatele trecute nu garanteaza performantele viitoare). Decat sa incerci sa ghicesti un fond mutual bun (si sunt sute si mii de fonduri mutuale peste ocean) mai bine mergi cu indexul si ai garantia ca asa cum merge piata asa rezultate vei avea si tu.

In privinta caselor stiu persoane care prin 2007-2008 au vandut apartament de 2 camere in Bucuresti (pe la Obor) cu 90000 euro si apartament cu 3 camere (prin Drumul Taberei) cu peste 100000 euro. Din cate stiu eu nici la 12 ani de atunci pretul apartamentelor din Bucuresti n-a ajuns la nivelul din 2007-2008.

Morala ar fi ca orice investitie are riscurile ei (chiar si banii la banca sunt afectati de inflatie) si trebuie sa sti la ce sa te astepteti ca sa-ti faci planuri in cunostiinta de cauza.

PS: Nu mai amintesc pe cei care au luat credite pentru casa in franci elvetieni.

#52
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

 MikeSpike, on 18 februarie 2020 - 22:06, said:

Planifica sau achizitionezi urgentele.Amana excesele. Asteapta macar pana dupa septembrie.
pentru ca in septembrie ...
Ce stii tu ca se intampla ?

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eh, e f greu sa bați indexul. Asa o fi. Numai ca și eu m-am aruncat cu ochii închiși, am luat ce am crezut eu ca merge fără sa discut cu nimeni și sa citesc nimic.

Uite după zilele astea după ce s-a mai apreciat puțin pe ici pe colo plus dividendele alea puține luate am ajuns la un cinstit 9% ceea ce având în vedere ca eu bag o suma constanta an de an ma duc spre un randament anual de min 6% asa empiric zicând. Am greșit cu 1 acțiune big Time...

La case nu ai se vede nici o idee... Randamentele pe chirie sunt în zona la 6-7% anual și dacă luai oricând după 2010 pana în 2015 acum sigur dublai banii... Minim. Se poate chiar tripla. Sau dacă ai luat cu credit aveai cam de 4 ori mai mult prin efectul de leverage.

Edited by MembruAnonim, 20 February 2020 - 07:06.


#54
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 23.12.2015

 MembruAnonim, on 20 februarie 2020 - 07:05, said:

La case nu ai se vede nici o idee... Randamentele pe chirie sunt în zona la 6-7% anual și dacă luai oricând după 2010 pana în 2015 acum sigur dublai banii... Minim. Se poate chiar tripla. Sau dacă ai luat cu credit aveai cam de 4 ori mai mult prin efectul de leverage.
E usor sa spui asta post factum. Si eu as fi avut de 4 ori mai multi bani daca acum 5 ani as fi investit in Netflix sau Amazon, dar ca orice lucru pretul unei case se poate duce si in jos nu numai in sus si asa cum am zis intreabai pe cei care au luat case in 2006-2008 cum stau azi. Dar, oricum, poate ne faci un calcul sumar cum ai fi putut cam dubla, tripla sau chiar de 4 ori mai mult prin leverage. Uiti ca cei de la banca nu-ti dau credite fara dobanda, dobanda poate sa fie un 6% usor, mai sunt taxe, comisioane, cheltuieli cu intretinerea casei, timpi morti pana gasesti un chirias, trebuie sa cuantifici si munca ta. Asta ca sa nu zic ca poti sa ai un chirias care-ti distruge sau iti trage teapa si nu poti sa-l scoti decat dupa multe luni.

Oricum regula lui 72 ( https://www.investop.../r/ruleof72.asp ) spune ca daca castigi 6% anual ai nevoie de 12 ani ca sa dublezi acea suma in conditiile in care reinvestesti cei 6%.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate