Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

DigiMobil - 2 milioane de numere de telefon mobil portate

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,359
  • Înscris: 16.04.2014
#1 LA PORTABILITATE ȘI ÎN IANUARIE 2020

Peste 2 milioane de numere de mobil portate în rețeaua Digi Mobil.

Cu peste 2,033 milioane numere portate, rețeaua de telefonie mobilă Digi este principala destinație de portare a numerelor de telefonie mobilă, de la înființarea serviciului de portabilitate în 2008 până la 31 ianuarie 2020.
În aceeași perioadă, Digi Tel, serviciul de telefonie fixă al operatorului, a atras prin portare peste 258.000 de numere.

Rețeaua Digi Mobil a depășit pragul de 2 milioane de numere de telefonie mobilă portate, din octombrie 2008, când a fost lansat serviciul în România, până la 31 ianuarie 2020, potrivit statisticilor comunicate de Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM/ portabilitate.ro).

Cu 2.033.468 numere de telefonie mobilă portate, rețeaua Digi Mobil se menține ca principală destinație de portare pe segmentul comunicațiilor electronice mobile în România. În aceeași perioadă, rețeaua fixă a atras peste 258.000 de numere, Digi fiind, de asemenea, operatorul preferat pentru portare de utilizatorii acestor servicii. În total, 2.291.536 de numere de telefonie fixă și mobilă au venit prin portare în rețeaua Digi, în cei peste 11 ani de existență ai serviciului de portabilitate, conform datelor prezentate de autoritatea de reglementare. În plus, luna ianuarie 2020 a marcat un nou record al ultimelor 24 de luni pentru Digi Mobil, cu 36.048 de numere de telefonie mobilă portate. Digi | RCS & RDS s-a menținut ca lider la portabilitatea globală (numere de telefonie fixă și mobilă portate), cu 37.922 numere portate, reprezentând 44% din totalul portărilor înregistrate de serviciul ANCOM, în prima lună a anului.
Digi Mobil și Digi Tel au înregistrat o creștere a atractivității față de prima lună a anului 2018, atrăgând cu 48% mai multe numere de telefonie fixă și mobilă în ianuarie 2020 decât în ianuarie 2018 și cu 14 % mai multe numere decât în aceeași perioadă a anului anterior (33.355 numere portate în rețeaua fixă și mobilă).

https://www.digiroma...arie-2020-16775

#2
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,931
  • Înscris: 28.09.2017
Felicitări!
Prin mărirea bazei de clienți, va fi necesar și un nou proiect de densificare a rețelei, mai sunt zone unde acoperirea este deficitară.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poate că se va umbla şi pe la facilităţile ce ţin de roaming, cu ocazia asta.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Stirea are un subiect evident, doar o intrebare: cate numere au plecat in aceasta perioada? Nu de alta, dar am schimbat 3 retele (Cosmote-Vodafone-Orange) cu 3 numere ultimile 2 retele numerele figureaza ca fiind portate (ca numere atrase), chiar daca au plecat de la 2 (Cosmote si Vodafone).

Stiu, sunt rau, dar niciun operator nu declara cate numere pleaca de la el si nu-si declara numarul net de numere active (e posibil ca Digi sa fie pe plus, dar de vazut cu cat).

#5
testing1b

testing1b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 13.01.2010
FELICITARI!
Cati abonati sunt in acest moment la Digi Mobil?
Sunt peste 4 milioane de abonati?

Edited by testing1b, 18 February 2020 - 11:20.


#6
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Stirea e incompleta, spuneti si cati au plecat din retea, nu doar cati au venit.

#7
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Pai portarea se reflecta in oscilatia numarului de clienti al retelelor mobile din Romania la sfarsitului lui 2019 conform Wikipedia:
https://en.wikipedia..._Europe#Romania

Orange - 10.94 milioane
Vodafone - 10.86 milioane
Digi Mobil - 5.57 milioane
Telekom - 4.89 milioane

#8
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Eu le-as zice clienti Digi, adica abonati si cartelari. Cati ar fi asa? Servicii noi la cartela? Vreau sa va aduc al treilea numar pe cartela. Nu fac abonament, ca nu e inca ok acoperirea si viteza pe net. De salvat un nr misto e bine la voi.

 testing1b, on 18 februarie 2020 - 11:20, said:

FELICITARI!
Cati abonati sunt in acest moment la Digi Mobil?
Sunt peste 4 milioane de abonati?

Edited by arab, 18 February 2020 - 11:35.


#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 15.05.2008
cifra este frumoasa, dar este de la infiintarea serviciului
au uitat sa spuna si cati au plecat napoi,vazand ”acoperirea”

#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 A-ONE, on 18 februarie 2020 - 11:09, said:

Felicitări!
Prin mărirea bazei de clienți, va fi necesar și un nou proiect de densificare a rețelei, mai sunt zone unde acoperirea este deficitară.

Tot astept sa faca ceva cu Apple pentru VoWiFi si VoLTE la nivel oficial. La intrarea in casa semnal 0 (nu doar ei, ci la toti) si am nevoie de VoWiFi, iar Orange e singurul care ofera serviciul si pentru produsele Apple. In momentul in care o vor face, ma gandesc daca fac pasul sau nu. Degeaba am tarif mic daca nu pot utiliza serviciile necesare functiei primare: de comunicare prin telefon.

N-am nimic cu ei, dar cam e nevoie de investitii. Investitiile costa, dar sunt unul din clientii care sunt dispusi sa plateasca pentru servicii (si cer sa fie servicii functionale, nu in teste).

Edited by Pololica, 18 February 2020 - 11:43.


#11
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Bun,și câți abonați are Digi mobil?
Și numărul asta de clienți de unde au venit că în afară de Telekom niciunul nu are scăderi.

Edited by mariusr1976, 18 February 2020 - 11:55.


#12
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Dupa mine, cred ca vreo 5 milioane si restul cartele prepaid. Pe Wikipedia nu-i separa pe post-paid si pre-paid.
Probabil vor sari pragul de 6 milioane anul asta daca se mentine trendul de portare. Posted Image

Tot de pe Wikipedia : "Romania has 32.26 million subscribers in total, or a 149.07% penetration rate. (Q4 2019)"

Edited by Masterboy, 18 February 2020 - 12:12.


#13
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 07.02.2011
Anul trecut, cand numarul de mobil inclus in contract (pe langa cel de fix),
modificat in abonament separat (s-au trezint clientii cu modificarea in factura, fara instiintare),
a fost contorizat ca abonament nou?

Edited by costeld69, 18 February 2020 - 12:10.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Daca ati avea si semnal peste tot m-as porta si eu.
Dar... am testat 2 saptamani un telefon de la voi in Bucuresti si sunt inca zone fara semnal.

#15
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Digi are probleme uriase pe partea de date in Craiova, adica nu misca. in plus probleme cu acoperirea in multe locuri. Am portat deja doua numere de pe Digi, urmeaza al treilea, a fost bine cat a mers :)

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 PSC, on 18 februarie 2020 - 11:11, said:

Poate că se va umbla şi pe la facilităţile ce ţin de roaming, cu ocazia asta.
Eu mi-am portat numerele de la ei din cauza roamingului... i-am suportat vreo 2 ani cu haosul din roaming

#17
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Bravo Digi, felicitari! 💪Acum, cu introducerea si a 2G-ului, se vor porta la voi si bunicii si parintii nostri care au telefoane cu butoane, simple, fara net! Fie si numai pt. faotul ca permiteti valabilitatea optiunii pe 3 luni si nu doar la o luna, ca ceilalti. Batranii nu vorbesc mai mult de 100 de minute lunar in celelalte retele, deci Dinerovich i-ar coafa mult mai bine!

#18
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 11.02.2016

 Masterboy, on 18 februarie 2020 - 11:24, said:

Pai portarea se reflecta in oscilatia numarului de clienti al retelelor mobile din Romania la sfarsitului lui 2019 conform Wikipedia:
https://en.wikipedia..._Europe#Romania

Orange - 10.94 milioane
Vodafone - 10.86 milioane
Digi Mobil - 5.57 milioane
Telekom - 4.89 milioane
N-are cum sa fie asa. Digi nu are 5 milioane de clienți. Ultima data avea 3.4 e imposibil sa fi ajuns la peste 5 milioane. Iar din câte vad la Vodafone și Orange sunt incluși și abonații la serviciile fixe.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate