Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

O nouă formă de țeapă?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Poate n-o fi teapa. Zice contul, daca intra banii, bine, daca nu, nu. Pare suspecta treaba la prima vedere, dar sa nu-i facem direct hoti :))

#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,396
  • Înscris: 01.12.2001

View Postwaterman, on 27 ianuarie 2020 - 09:26, said:

Nea Dorine nu te supăra dar tu ai face asta ?

Ai trimite niște bani în contul altcuiva ?

Pă vorbe așa ?
Niciodată.
Dar dacă ala asa dorește!

În cazul de fata, cu cele 2 mesaje, nu e nicio frauda.
Speculații fac mulți, de pomana. Dacă, parca, când...
Doar cum scrie în mesaj: totul safe.
De unde știți voi ce urmează? Sa răspundă și sa pună continuarea. Sa afle toți schema.
Aia nu vor nicio mobila, nicio imprimanta. Vor doar bani. Sa aflam prin ce schema. Ce tot săriți cu frauda?
Repet:dacă are banii în cont, nicio țeapa. Nu mail sau nus ce PS. Banii în cont.

#21
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
El trimite mail că ti a trimis, tu raspunzi că n ai primit nimic si ramane ca de la inceput dacă e țepar.

Păi prăpădiții astia au invatat metoda asta de la noi ,acu ne dau ei nouă țeapă ?

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,396
  • Înscris: 01.12.2001

View Posttehnics, on 27 ianuarie 2020 - 09:39, said:

Asta-i doar primul pas.
Treburile astea nu se fac asa deodata ca bate la ochi....
Sa ne spună continuarea.
A pus 2 mesaje și gata verdictul?

#23
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postdorin_2k, on 27 ianuarie 2020 - 09:22, said:

Orice poți vinde. Daca ai banii in cont, nu se face niciun refuz de plata.
Mde... vezi să nu. Se poate contesta o plată și după ce s-a executat.

View Postlaffin, on 27 ianuarie 2020 - 09:35, said:

Dorine, te inteleg unde bati si e ok.. dupa ce te vezi cu banu' in cont si scos de la bancomat esti safe.
De fapt nu. Dacă banca acceptă contestația celuilalt, îi trimite suma înapoi și recuperează după aia de la tine. Eventual cu dobîndă...

Singura metodă să vă asigurați este să primiți banii prin ceva de genul WU/Moneygram/similare. Acolo dacă ai luat banii e în regulă. Doar că nimeni nu vrea să cumpere așa.

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,396
  • Înscris: 01.12.2001
După ce s-a făcut plata, un refuz de plata nu se face doar cu un mail. Procedura e complexa. Dovezi, politie chiar.
Dacă ar fi asa simplu, as cumpăra zilnic de pe ebay, olx sau eMAG diverse obiecte cu plata online și după ce primesc produsul sa tot cer refuz de plata.

#25
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postvali, on 27 ianuarie 2020 - 08:53, said:

nouă? circulă de minim doi ani.

Cel puțin 10. Eu am intrat prima oară în contact direct cu ea în 2010, când voia un "englez" să îmi cumpere mașina (parcă pe Okazii o pusesem). Și știam de țeapă, deci cred că are pe puțin 15 ani.

#26
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,553
  • Înscris: 16.03.2007
defapt e veche cam de cand s-au inventat fraierii si credulii. de la facerea lumii :)

#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,396
  • Înscris: 01.12.2001
Eu încă am încredere ca niciunul nu a fost chiar păcălit. Sunt persoane asa credul încât sa trimită banii pt transport, asigurare, sau nus ce in ginerie?
E un mit cu nigerieni ăștia. Ei încearcă. Dar nu au șanse. Nu cred ca au fost 5 persoane astfel înșelate în ultimii 10 ani.

#28
Phoenixxx

Phoenixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.03.2018
Este o problema daca oferi unui necunoscut datele contului bancar (IBAN si nume titular) si adresa de email?

#29
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 08.03.2011

View Postdorin_2k, on 27 ianuarie 2020 - 10:35, said:

Eu încă am încredere ca niciunul nu a fost chiar păcălit. Sunt persoane asa credul încât sa trimită banii pt transport, asigurare, sau nus ce in ginerie?
E un mit cu nigerieni ăștia. Ei încearcă. Dar nu au șanse. Nu cred ca au fost 5 persoane astfel înșelate în ultimii 10 ani.

Vezi ca era de curînd unul aici pe softpedia care se plîngea ca a trimis produsul și a luat țeapă, sa nu rămâi surprins, prostia e infinită  !

#30
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,528
  • Înscris: 02.09.2006

View Postdorin_2k, on 27 ianuarie 2020 - 09:42, said:

Niciodată.
Dar dacă ala asa dorește!

În cazul de fata, cu cele 2 mesaje, nu e nicio frauda.
Speculații fac mulți, de pomana. Dacă, parca, când...
Doar cum scrie în mesaj: totul safe.
De unde știți voi ce urmează? Sa răspundă și sa pună continuarea. Sa afle toți schema.
Aia nu vor nicio mobila, nicio imprimanta. Vor doar bani. Sa aflam prin ce schema. Ce tot săriți cu frauda?
Repet:dacă are banii în cont, nicio țeapa. Nu mail sau nus ce PS. Banii în cont.
Se pare ca esti singurul care nu a aflat-o!

#31
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 23.12.2010
TEAPA

#32
neostar

neostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 25.03.2004
Cel mai probabil plata e din cont bancar hack-uite la care o sa-ti ia banii inapoi si o sa trebuiasca sa dai declaratii la politie. Si eu primesc constant astfel de mesaje insistente pe olx, formulate cu google translate la un aparat dslr ce-l am acolo la vanzare. Le dau ignore si astept un cumparator real Posted Image

Edited by neostar, 27 January 2020 - 12:08.


#33
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

View Postdorin_2k, on 27 ianuarie 2020 - 10:35, said:

Eu încă am încredere ca niciunul nu a fost chiar păcălit. Sunt persoane asa credul încât sa trimită banii pt transport, asigurare, sau nus ce in ginerie?
E un mit cu nigerieni ăștia. Ei încearcă. Dar nu au șanse. Nu cred ca au fost 5 persoane astfel înșelate în ultimii 10 ani.

Ahahahahahaha ! Ai gugal sau iutub ? Vezi ca teapa asta face bubuieli de zeci de milioane de dolari in fiecare an. Daca nu iti place varianta cu ''scrisoarea nigeriana'', incearca faza cu profesionistii IT de la Microsoft. Primesc lunar telefoane de la ei : Va sun de la maicrosoft. Se pare ca aveti un virus in calculator....
Dupa ce ii ascult toata fraza arhicunoscuta, ma trimite la ''dabliu dabliu dabliu timviu'', ca sa imi poata repara calculatorul. Meseriasi , nu gluma !

Edited by Fjell, 27 January 2020 - 12:14.


#34
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postdorin_2k, on 27 ianuarie 2020 - 08:59, said:

Ai scos banii in secunda 2 și gata.

Si ai surpriza ca poti avea cont pe minus.

View Postwaterman, on 27 ianuarie 2020 - 09:26, said:

Nea Dorine nu te supăra dar tu ai face asta ?

Ai trimite niște bani în contul altcuiva ?

Pă vorbe așa ?

Eu am vandut o colectie de reviste Playboy unui lituanian. Am pus anunutul pe olx si publi24 si niciunul din Ro nu le-a vrut. Si m-am trezit cu acest lituanian. Naiba stie ce vroia el cu revistele Playboy in limba romana (pe care nu o stia). Probabil era vreun colectionar international, altfel nu-mi explic. Eu i-am spus ca pana nu vad banii in cont, nu trimit nimic. Mi-a trimis prin PayPal, i-am ridicat si i-am trimis revistele. Totul a fost ok. Mai interesant e si cum i-am trimis revistele. Nu a vrut sa-mi dea adresa si a trimis el o firma de intermediari care se ocupau cu transfer international. Am pus revistele intr-o cutie si pe cutie nu a scris nimic. A venit un copilas, i-am dat pachetul pe care nu scria nimic, nu mi-a dat nimic la mana (a spus ca vine a doua zi cu chitanta, nu a mai venit) si am zis ca gata, pana aici i-a fost acelui pachet. Dar, peste vreo saptamana, m-a contactat lituanianul si a spus ca a primit pachetul. Eu am insistat sa-i trimit pachetul prin DHL sau alt curier, dar el a insistat cu firma asta obscura.

#35
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Putea să deschidă dispută la Paypal.

#36
Phoenixxx

Phoenixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.03.2018
Repet intrebarea (poate va avea cineva bunavointa sa clarifice): exista vreun risc pentru securitatea contului bancar daca se comunica unui necunoscut codul IBAN si numele titularului contului, inclusiv o adresa de email?
Multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate