Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Masina 4x4 ce rezista cel mai bine la drumuri extrem de proaste si gropi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#37
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Pai G-ul cu suspensii independente e extrem de scump. Si isi facea probleme cu consumul.

Ca altfel G-ul cu punti fixe (e.g. gen Wrangler) e bun doar pentru scos pietre de rinichi. Dar pe bani multi.

#38
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
nu este in discutie G

#39
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Eu sugerez asa ceva: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aiaqkWMw2Ho?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am Fullback / L200 si cam asa vreau sa il modific dupa ce iese din garantie Posted Image Pana atunci, strangem banii!

Imi scapase asta de mai jos...

View Postpimi, on 27 decembrie 2019 - 16:58, said:

pai asa zi
si atunci schimba titlul
tu cauti ''suv-ulet motor max 2000 4x4 cu reductor''
ai redus drastic aria de cautari la freelander, Forester , grand Vitara ,kyron, frontera- cu capacitatea de tractare

Pai alea o sa moara in padure cu remorca de 1,500 kg la prima boare de ploaie. Cum se umezeste drumul forestier, remorca aia o sa atarne tare greu. Nu e ca pe asfalt.

Pentru asa ceva, si cauciucurile vor fi aproape la fel de scumpe ca masinile de acolo. De exemplu, din videoclipul de acolo, o bucata de Mickey Thompson Baja e vreo 300-350 EUR.

Daca are si ceva brazde pe acolo facute de TAF-uri sau tractoare, devine si mai distractiv cu remorca care risca sa fie mai grea decat masina :))))

Edited by Quoriah, 27 December 2019 - 17:31.


#40
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Nu imi trebuie pickup,nu imi trebuie motor de 2.5,daca vroiam asa ceva sunt multe motoare ce exceleaza in offroad cu motoare peste doi litri,cum am mai spus.

#41
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
ti-am scris mai sus lista cu suv-uletele ce se potrivesc cerintelor

#42
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Isuzu are pret bun si e un utilaj f robust doar ca are retea restransa de service. Daca ai in zona, nu-l ocoli.
Altfel, e cel mai mare producator de motoare diesel de pe glob, mai ales pe zona heavy duty, si f puternic pe zona comerciala. Motorul de pe vechiul D max era pus si pe camioane si autobuze usoare iar trenul de rulare si transmisia sigur nu erau de masina mica. De asta nou zic la fel ca au avut in vedere in primul rand anduranta si durabilitatea. Motorul e nou si mai mic pt a se putea alinia normelor europene FARA a foloso AdBlue. Ala vechi ar fi avut nevoie de Adblue. In timp ce altii abandoneaza dieselul, astia il dezvolta.
Motorul e de 1.9.

PS. Scuze pt chestia cu furatul lemnului. Mi-am dat seama pana la urma ca esti serios.

Edited by underb, 27 December 2019 - 17:34.


#43
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

View PostEllaenn, on 27 decembrie 2019 - 15:38, said:

Subiectul e foarte comun,dar necesar.Datorita strazilor prastie din patrie,caut o solutie,ceva cu tractiune integrala dar sa reziste celor mai proaste drumuri ce am gasit in tara,mai precis Arges-si mai ales Olt.Utilizare-mers pe sosele,si iesit la lemne,pe coclauri,adica la tractat remorca cu lemne,1500kg.Nu vorbim de masini ce au piesele cele mai ieftine dar toata ziua schimbi elemente de directie si suspensie,se cauta ceva sa reziste cel mai bine.Daca are motor de maxim 2 litri,e si mai bine.Sugestiile sunt binevenite,mistourile mai putin.
L200 . De asta am si eu si n-am ce sa-i reprosez .

#44
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
a scris de 5 ori ca nu vrea pik-up
deci nici d max nici mitu

Edited by pimi, 27 December 2019 - 17:36.


#45
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Forester iese din discutie,diesel e prost din nascare iar benzina.2.0 e mereu cu limba scoasa,e motorul rahitic,prea mic aspiratul..Apoi turbo si 2,5 consuma cu galeata.Concluzia masina este mare,grea si implica un motor gurmand.Nu e pentru mine.

#46
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Te-ai gandit ca nu vrea pickup pt a crezut ca toate au motoare mari?
Sau ca stie ce vrea ca ne-a spus dar nu si masina potrivita pt a face ce are el nevoie?
Ramane sa se hotarasca dupa aia daca e mai important sa isi faca treaba sau sa ia masina care ii place si vede dupa aia cat si ce face cu ea.

Edited by underb, 27 December 2019 - 17:43.


#47
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

View Postpimi, on 27 decembrie 2019 - 17:36, said:

a scris de 5 ori ca nu vrea pik-up
deci nici d max nici mitu
Alceva nu se preteaza pt ce doreste el . Ca vrea ca nu vrea la asta va ajunge in final

#48
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Grand Vitara prima serie e identic Rav4,plus are punte rigida pe spate.A doua serie de GV e iarasi struto-camila,cum spuneam mai sus,motorul Renault(daca vrei Renault de ce sa nu iei Duster)Sunt eu prea circotash?Freelander stie offroad,sau cel putin cit imi trebuie mie,motorul de 2 litri,dar din ce citesc are multe bube,stai pe sub ea...

Pick-up ai de carat bena dupa tine,de aia necesita motoare mari,cel putin 2,5

#49
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Deloc.

#50
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Nu ma intereseaza placutul,sau imaginea nici pentru pentru altii.Nu cumpar anvelope dupa frumusetea benzii de rulare,ci pentru utilitatea lor.

#51
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

View PostEllaenn, on 27 decembrie 2019 - 17:44, said:

Pick-up ai de carat bena dupa tine,de aia necesita motoare mari,cel putin 2,5
Bena e mai usoara decat caroseria . Dar ai avantaj ca o poti umple cu busteni ...
Motoarele de 2,2 sunt suficiente chiar si de 2,0 .
Depinde si ce buget aia ?

Edited by bdx100, 27 December 2019 - 17:48.


#52
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
RAV nu e identic niciunei serii de Grand Vitara.
E construit similar ultimei Vitara, asta de jucarie.
GV seria 1 si aia cu motor Reno de care ziceai nu au nicio legatura nici cu Dacia, nici cu altceva. Are motor longitudinal, reductor si tot ce trebuie.
Freelander e slab si el. Fara reductor, fara 4x4 permanent.

Ala Isuzu de care ziceam se misca bine si cu 1.9. E singurul pickup cu motor mic. Are si reductor. Mai era VW cu 2.0 dar au renuntat la el.

Edited by underb, 27 December 2019 - 17:49.


#53
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
vitara vs Duster ....
pt ca duster nu are remorcabil
duster nu are reductor
pt ca duster are motor mic
vitara benzina 1,6 sau 2 l
nu ai precizat nicaieri ca vorbim doar de diesel

#54
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Nu am precizat diesel pina nu ati amintit de galeti sparte ca Forester.Despre ce Isuzu vorbesti?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate