Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Big problem !!!

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
urs71

urs71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.08.2002
Am conexiune internet la Astral ,toate bune si frumoase,serveru (windoze Xp proff)  merge cu 2 placi de retzea una legata la modemu de cablu si cealalta la un Toshiba Sat Pro 4600 (win Xp proff) printr-un inversor (crossover), toate bune si frumoase functioneaza perfect in masura windzelor ?!? dar aici intervine problema daca leg laptopu' direct la modem cu un cablu normal cat 5 mufe ecranate am facut la cabluri de la 20 cm-3m  :hmm: nu merge (trimite pachete dar nu primeste are link, merge comutat la 10/100 full sau half),culmea e ca folosind un cablu normal laptopu' nu se leaga nici in alte retele configurate betonnnn (swich , hub), exclusiv la SCOP (service notebooks) unde s-a legat din prima  :drac:  :drac:  :drac:

:help:  ASTEPT SOLUTII !!! pls. :help:

#2
Guest_max_*

Guest_max_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Astralul dă adrese de ip după MAC-ul modemului şi al plăcii de reţea. Aşa că...

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
placa de retea din laptop .......aveam eu una pcmcia care nu mergea decat bagata in hub de 10mbps, in switch 100 mbps nu vedea nimic, si era un 3com 10/100.....nu bag insa mana in foc ca era in perfecta stare de functionare, avea o mica adancitura intr-un loc
incearca pt inceput o alta placa de retea la laptop sau alte drivere pt ce pe care o ai ;D

#4
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Incearca sa pui la placa de retea de la laptop MAC-ul placii de retea de la server.

#5
urs71

urs71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.08.2002
cu alte placi de retea merge modemul de cablu!!!

#6
urs71

urs71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.08.2002
problema e la Toshiba !!!
Nu primeste pachete !!!

#7
Guest_max_*

Guest_max_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Nu înţelegi că nu are cum să le primească? Sună la Astral şi comunică-le noul MAC, pentru a face ei modificări în serverul DHCP. După asta va merge.

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Astral nu folsoeste MAC-ul placii de retea. Eu am schimbat 2 placi pana acum si nu am avut nici o problema.

Acum am trecut pe USB si nu mai folosesc conexiunea Ethernet.

Astral foloseste doar MAC-ul modemului

#9
Guest_max_*

Guest_max_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Astralul de la mine din oraş foloseşte şi MAC-ul plăcii de reţea (eu sunt abonatul lor).

#10
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
in bucureshti Astral  NU foloseshte MAC - IP ...

Pentru problema ... shi detalii ... cititzi aici:

http://www.softnews....ighlight=arhive

#11
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Vezi ca e aproape 100% de la Half/Full duplex 10/100. A avut si cineva pe RDS ac probl si asha a rezolvat. La amicul asta al meu nu se aprindea nici ledul de la netcard din laptop.

#12
urs71

urs71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.08.2002
Problema sta astfel:
1 Toshiba merge perfect cu cabluri crossover!
2 Daca il conectez direct la modemul Astralului (cu un cablu straight cat5 mufe ecranate) NU MERGE
3 Deasemenea NU merge merge nici in alte retele exclusiv conectarile prin inversor
4 Are link , trimite pachete dar NU primeste nimic indiferent de setari 10/100 half/full

#13
Guest_max_*

Guest_max_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Ce adresă IP are placa de reţea de pe Toshiba?

#14
urs71

urs71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.08.2002
DHCP enable (192.168.0.2-255)

#15
Guest_max_*

Guest_max_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Astralul dă în Bucureşti adrese private de clasă C?

#16
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002

Quote

Originally posted by max
Astralul dă în Bucureşti adrese private de clasă C?

lol
s-a referit la setarea placii pt o retea locala
depinde de retea si cum sunt setate celelalte compuri......cel mai bine setezi tu un ip pt retea locala gen 192.168.0.1(server),192.168.0.2(comp) si asa mai departe

cu MAC-ul placii de retea nu este adevarat ...cel putin in buc. ....stiam de FX ca are

in plus la astral e de ajuns sa setezi dns-urile 194.102.255.2/194.102.255.3 ,gateway-ul care de exemplu il afli f. simplu (de ex. ai ip-ul 194.102.254.x ,gateway-ul va fi 194.102.254.1)


!!!!ATENTIE!!!! la dns-uri trebuie scris exact intocmai host-ul si domain-ul gen
vduda      b.astral.ro
                 kappa.ro
                 home-xxxx.b.astral.ro

mai trebuie retinut:p retea legata cu  modem-ul sa fie setata manual pe 10Mbs(chiar daca lumea lauda zyxel-ul ca este 10/100 ) si half-duplex pt ca la un moment dat apar coliziuni si pur si simplu cele 2 piese in cauza nu vor sa mai "comunice" intre ele decat dupa o pauza de 5-10min (?1??!!?!!?!!?)

#17
urs71

urs71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.08.2002
TKS!!!
CRASH

#18
urs71

urs71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.08.2002
Oricum am rezolvat problema tks. tuturor

MAI NOU ASTRALU' TINE CONT SI DE MAC-ul  PLACII DE RETZEA !!!!!!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate