Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Intel o face de oaie

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#37
cypris

cypris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 31.01.2009
Asta mi se pare caca pishu pe langa ce marsavii a facut intel ca sa ajunga sa detina monopolul pe piata (gen pompat miliarde de para in curul dell-ului ca acestia sa cumpere doar procesoare intel pt sistemele lor oem), iar dupa ce i-au scos pe AMD din peisaj au tinut consumatorii in sah dandu-le imbunatatiri minuscule de la an la an si schimband platforma aproape la fiecare generatie noua de procesoare, toate astea la niste preturi umflate. Parca mai ieri trebuia sa scoti din buzunar peste 1000 lei pt un amarat de i5 cu 4 nuclee, fara HT.

Revenirea AMD a fost printre cele mai bune lucruri intamplate in industrie in ultimii 10 ani. Si-mi creste inima de fiecare data cand scot ceva nou si le-o dau la temelie jigodiilor alora de la intel.

Edited by cypris, 26 November 2019 - 18:23.


#38
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011
Pai Apple au blat cu jnapanii de la Intel ? poate schimba macazul si pun in mac-uri, AMD..Posted Image

#39
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,606
  • Înscris: 05.12.2005
Apple are aceeaşi filozofie de marketing ca şi Intel, adică să oferi puţin pt. bani mulţi.

#40
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,282
  • Înscris: 06.01.2007
Ei.. hai sa nu exageram. Intel a fost multa vreme singura optiune.
Eu mi-am mai luat de vreo 2 ori teapa cu AMD, mai demult pe vremea cand inca aveam desktop. Tot asa, erau  ceva mai bune pret versus performante.

In laptopuri de exemplce sa faci cu AMD? AMD Turionul era bun doar de facut oua ochi. Si erau doar cativa producaori care ofereau AMD.

Intelul a avut tot timpul variante. Nu stiu ce s-a intamplat acum de aud ca AMD e the best, pe laptopuri vad ca tot Intel rullz. Desktopurile nu ma intereseaza, nu-mi plac calculatoarele care consuma si fac zgomot cat un invertor de sudura.

#41
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Si acum are intel variante, doar ca mai slabe si mai scumpe.
Si sunt multi care cumpara acum intel pentru ca aveau procesoare mai bune decat amd acum 5 ani.

Sa iti faci o idee, pe segmentul high end cel mai slab AMD e mai bun decat cel mai bun intel.
Pentru laptopuri nu au lansat inca procesoarele bazate pe noua arhitectura.

Edited by AMETHIST, 28 November 2019 - 08:28.


#42
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 27.03.2010
E bun si AMD, dar in jocuri tot INTEL este mai bun.

#43
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Pt cateva fps-uri? Nu, nu este..

#44
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Alea cateva FPS sunt doar in situatii ipotetice. Adica atunci cand ai o placa video foarte puternica si joci la rezolutii si detalii mici.

#45
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,122
  • Înscris: 25.02.2007
Dupa cum spun unele guri rele, ThreadRipper le-o trage Intelului si la joace.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oKYY37ss3lY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
(de la pozitia 12:10)

ps - inca mai au Intel unele joace la care castiga dar doar pt. ca jocurile sunt prost optimizate sau optimizate doar pentru Intel
pps - pe cand va termina Intel de corectat erorile de securitate, de trecut la procesoare lipite cu lipici si ceva nm mai putini (10, 7, 5 ?) probabil ca AMD va avea deceniul lui de dominatie

Edited by theMisuser, 28 November 2019 - 12:47.


#46
cypris

cypris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 31.01.2009

 sys, on 28 noiembrie 2019 - 10:19, said:

E bun si AMD, dar in jocuri tot INTEL este mai bun.
Unii mai fac si altceva pe pc decat sa se joace... si oricum, daca ai o placa video decenta, diferenta nu prea mai e sesizabila. Prefer sa pierd 10-15 fps-uri in jocuri cu AMD, dar sa castig in softurile de productivitate.

#47
cypris

cypris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 31.01.2009

 maccip, on 27 noiembrie 2019 - 15:58, said:

Ei.. hai sa nu exageram. Intel a fost multa vreme singura optiune.
Eu mi-am mai luat de vreo 2 ori teapa cu AMD, mai demult pe vremea cand inca aveam desktop. Tot asa, erau  ceva mai bune pret versus performante.
Am explicat mai sus de ce a devenit singura optiune. Monopol intel => vanzari scazute pt AMD => bani putini pt R&D => produse sub asteptari

 maccip, on 27 noiembrie 2019 - 15:58, said:

In laptopuri de exemplce sa faci cu AMD? AMD Turionul era bun doar de facut oua ochi. Si erau doar cativa producaori care ofereau AMD.
Anul trecut am luat un laptop cu cpu Ryzen, desi auzeam in stanga si-n dreapta sa nu-mi iau AMD, ca se incing de le ia dracii. E cel mai rece laptop pe care am pus mana. Si e model din gama budget-medium, pana in 2000 lei, fara raciri custom si alte nebunii.

 maccip, on 27 noiembrie 2019 - 15:58, said:

Intelul a avut tot timpul variante. Nu stiu ce s-a intamplat acum de aud ca AMD e the best, pe laptopuri vad ca tot Intel rullz. Desktopurile nu ma intereseaza, nu-mi plac calculatoarele care consuma si fac zgomot cat un invertor de sudura.
Intel inca rullz pentru ca mult timp lumea a stiut doar de intel, cum ai spus si tu, si au preconceptii formate acu 10 ani. Dar incet-incet se vor regla treburile si pe segmentul de laptopuri. Pe partea de servere AMD-ul deja a intrecut intel. Cat despre desktopuri, se vede ca n-ai mai avut de ani buni. Desktopurile de azi pot fi foarte silentioase, daca au in ele niste ventilatoare mai de Doamne-ajuta. Da, consuma mai mult, dar nu degeaba, nu poti compara un cpu sau gpu de desktop cu echivalentul lor de laptop ca si performante.

Edited by cypris, 28 November 2019 - 14:03.


#48
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 17.10.2019

 theMisuser, on 28 noiembrie 2019 - 12:46, said:

Dupa cum spun unele guri rele, ThreadRipper le-o trage Intelului si la joace.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oKYY37ss3lY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
(de la pozitia 12:10)

ps - inca mai au Intel unele joace la care castiga dar doar pt. ca jocurile sunt prost optimizate sau optimizate doar pentru Intel
pps - pe cand va termina Intel de corectat erorile de securitate, de trecut la procesoare lipite cu lipici si ceva nm mai putini (10, 7, 5 ?) probabil ca AMD va avea deceniul lui de dominatie

-un joc este bine optimizat daca merge la fel pe ambele procesoare.
- si AMD-ul are problemele lui, sa nu uitam ca AMD a avut ani buni de glorie, peste Intel...

"Intel si AMD isi dau mana pe sub masa"

#49
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Cum naiba se face ca la fiecare noua apariție de cpu-uri AMD , acestea le întrece pe cele de la Intel , dar tot Intel e in top
M-am cam saturat de astfel de contre Intel - AMD , fiindcă nici unul nu este BEST OFF per general
Și dacă începem să discutam pe categorii , deja situatia e alta
Ma intreb oare , cati dintre voi isi vor cumpara un Ryzen 9 3950X , cand numai el costa cât majoritatea dintre voi care nu aveti nici macar un desktop la pretul unui Ryzen 9 3950X
Ca se discuta la nivel de firme , asta depinde de finanțele fiecărei firme si daca merita o astfel de investitie
La mine la firma peste 98% sunt cu proace Intel , asa ca........

#50
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,415
  • Înscris: 01.11.2004
Sa nu uitam ca Intel aproape a reusit sa falimenteze AMD (ma rog aici putem baga si achizitia ATI cu 5 miliarde vs valoarea de piata 2 miliarde da na pana la urma a fost o achizitie buna) prin escrocreriile facute incepand cu 2006, mituirea OEM-urilor sa nu vanda AMD, sabotarea prin software si multe altele. Din 2009 AMD nu mai detine fabrici si a produs pe nodurile disponibile la acea vreme : Phenom 45nm , FX 32nm si evident pana la Ryzen 2017 suport doar pentru DDR3 ceea ce evident se traduce prin o performanta scazuta cand te bati cu DDR4 si 22nm -14nm.

In legatura cu sabotarea software o documentare aici : Agner's CPU blog si recent ca doar vorbim de Intel : LegitReviews : Codepath Change Gives AMD Ryzen CPUs Massive Boost in MathWorks MATLAB

Attached File  Matlab-2019b.png   26.81K   10 downloadsAttached File  Matlab-2019b-amd-vs-intel.png   30.66K   10 downloads

#51
cypris

cypris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 31.01.2009

 wather, on 28 noiembrie 2019 - 14:24, said:

Ma intreb oare , cati dintre voi isi vor cumpara un Ryzen 9 3950X
La mine la firma peste 98% sunt cu proace Intel , asa ca........
Da cine-a zis ca doar Ryzen 9 sau Core i9 merita cumparate? Ambele companii au produse pt toate segmentele de pret.

 wather, on 28 noiembrie 2019 - 14:24, said:

La mine la firma peste 98% sunt cu proace Intel , asa ca........
Asa ca ce? Multe firme au cumparat statiile de lucru in epoca de aur a intel, crezi ca se grabesc sa faca upgrade la 2-3 ani pentru ca a auzit Gigel angajatul ca AMD au revenit in forta? Fiecare firma incearca sa-si maximizeze profitul pentru investitia facuta. Eu pe unde am lucrat n-am vazut procuri mai noi de intel gen 6.

Edited by cypris, 28 November 2019 - 15:39.


#52
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 27.03.2010

 AMETHIST, on 28 noiembrie 2019 - 11:38, said:

Alea cateva FPS sunt doar in situatii ipotetice. Adica atunci cand ai o placa video foarte puternica si joci la rezolutii si detalii mici.
Bravo stimabile,  asta inseamna sa fi fan AMD. Nu conteaza ca intel da mai bine in jocuri, noi ignoram si minimizam tot ce nu ne convine. Posted Image

 cypris, on 28 noiembrie 2019 - 13:22, said:

Unii mai fac si altceva pe pc...
Stiu ca fanii AMD  sunt preocupati de productivitate (Cinebench si Geekbench), din cauza asta nici nu intru in polemici cu ei.

Edited by sys, 28 November 2019 - 16:57.


#53
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

 sys, on 28 noiembrie 2019 - 16:51, said:

Bravo stimabile,  asta inseamna sa fi fan AMD. Nu conteaza ca intel da mai bine in jocuri, noi ignoram si minimizam tot ce nu ne convine. Posted Image


Stiu ca fanii AMD  sunt preocupati de productivitate (Cinebench si Geekbench), din cauza asta nici nu intru in polemici cu ei.
E intel in cateva jocuri insesisabil mai bun, dar jalnic in alte situatii, cu consum si temperaturi mai mari. Dar aia e irelevant. Conteaza ca are 103 fps in loc de 100.
Asta inseamna sa fi penibil. :))

#54
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 waterman, on 26 noiembrie 2019 - 14:25, said:

...

De văzut...
Poate vorbesti cu aia de la Google sa reintroduca varianta youtube a siteului pentru telefoane clasice (ca au scos-o). Iti place sa torturezi lumea, la cat ai scris pana acum (ca tu oricum ai ''libarita'' la taste de felul tau) ne-ai fi scris si noua un rezumat plecand de la acel video.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate