Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Masina spalat rufe Whirlpool FL5085 - zgomote ciudate in ciclul de evacuare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nici eu, pana la asta :)

#20
gigijorj

gigijorj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.05.2009
Eu zic ca-i din fabrica, tine loc de supapa de sens, al apei de evacuare, totul este sa nu fie sparta, sa intre apa in ea ca nu-si mai face rolul.Posted Image

#21
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Pare a fi din fabricatie si nu e sparta intrucat nu se vede a fi si nu are apa in ea.

Am desfacut si pompa.
Elicea e intreaga.
Are oarece joc la lagarul/rulmentul din spate.
Oringul, nu stiu daca e ok insa nu am gasit plin cu apa inauntru (dincolo de oring), era totusi umed inauntru si nu stiu daca nu cumva s a umezit cand am demontat-o.
Acuma...?

Edited by altnume, 06 November 2019 - 15:50.


#22
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Pompa de evacuare totusi elimina apa fara probleme in toate etapele unui ciclu de spalare.
In fiecare etapa scoate cate unul, doua sunete ciudate de genul celor de la sfarsit, iar la sfarsit, dupa cum se poate auzi, sunetele sunt fara numar, e "jale"; nici nu stiu daca se mai opreste singura.
De ce nu scoate asa de multe sunete ciudate la fiecare evacuare a apei din cadrul ciclului de spalare? Diferenta e enorma. E solicitarea mai mare la final si nu mai aface fata pompa intrucat....nu stiu ce/nu mai are eficienta uneia noi?

O sa cumpar o pompa.

#23
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Am montata pompa nou si masina functioneaza foarte bine.
Multumesc foarte mult "danpet"!

#24
rontzaila

rontzaila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 31.05.2009
Respectele mele tuturor...nu stiu daca pot pune doua intrebari la acest post...am o masina de spalat exact la fel FL5085 aa800...
1.Care este dimensiunea garniturii de pe axul arborelui, cea care etanseaza rulmentul 941-1 6205 2Z C3, din manual? este cea cu numarul 951-0...scrie doar "951 0 4812 530 58097 Shaft seal 800-1000"
2.Ce fel de silicon auto sa folosesc la re-asamblarea carcasei, dupa schimbarea rulmentilor la acest model de masina de spalat?
Multumesc pentru amabilitate si ajutor, Dan

#25
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Acesta a fost/este un topic deschis de mine acum 2 ani pt. o problema anume.
Nu stiu daca vei primi raspuns aici, locul nu e propice.
Deschizi un topic nou sau cauti topicul specific masinilor de spalat (cred ca era unul candva).
1 - Nu stiu, desi am schimbat rulemntii de doua ori, nu m-am lovit de acesta problema; sau poate am uitat intrucat, cu varsta, constat si scleroza.
2 - Daca am pus vaselina, cred ca da, negrasit am pus vaselina clasica luata din Obor (Bucuresti).

#26
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Nu cumva prin "garnitura" intelegi simering?

Referitor la schimbarea rulmentilor, iata ceea ce mi-a scris mie colegul care m-a salvat la vremea respectiva:

"Iti recomand sa citesti postul 4229 al lui georgepopescu74 care te poate inspira in ceea ce ai de facut. Este foarte ilustrativ cu urmatoarele precizari. Masina ta are rulmenti din seria 6203zz si 6204zz si simering 25x47x10mm. Ordinea operatiilor ar fi cam asta; deconectezi masina de la curent si apa; demontezi capacul superior si cel posterior; demontezi fulia, parca o cheie de 15 iti trebuie; demontezi firul de impamantare de pe capacul cuvei; ; demontezi colierul capacului cuvei cu o cheie imbus, eventual si contragreutatea superioara; scoti colierul si extragi capacul cuvei, cu griga, apasand pe cuva si inclinand-o st-dr ca sa iasa prin locasul capacului posterior; se extrage cu tot cu tambur; se scoate tamburul din portlagare prin lovire cu un cican, avand grija sa pui o bucata de lemn pe ax ca sa nu -l mutilezi; se extrage simeringul si cei doi rulmenti cu un dorn si ciocan, se curata portlagarul, se curata axul tamburului fara hartie abraziva sau foarte fina, se examineaza bucsa de bronz de pe ax sa nu prezinte zgarieturi , altfel simeringul nu va etansa, si se procedeaza la montaj in ordine inversa. Iti recomand sa eviti rulmentii chinezesti, sau arabesti, nu ai nevoie de rulmenti origionali whirlpool. Eu mi-i procur de la un distribuitor de rulmenti sau de la un magazin de piese auto. In Buc exista si diferite magazine cu piese ptr masini de spalat. daca rulmentii intra prea usor pe ax, aplica cateva chernere pe cotele de rulment ale axului, inainte de motare, ungi simeringul pe partea cu arcul cu vaselina din abundenta, eventual mai pui si in spatele rulmentior(intre rulmenti).Calitatea simeringului influenteaza durata functionarii ulterioare, indiferent de rulmenti."

#27
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Postarea la care banuiesc a se fi referit colegul este de fapt pe pag. 236, postul 4238 si e pt, o masina arctic, dar poate fi util: https://forum.softpe...30#entry7643180
din acest topic inchis: https://forum.softpe...-092002-012015/
Se mai afla lucruri interesante si pe acest topic, special pt. masini Whirlpool: https://forum.softpe...alat-whirlpool/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate