Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...
 

Despre MAȘINI DE SPĂLAT RUFE 1 (09.2002 - 01.2015)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9020 replies to this topic

#4231
graficavectoriala

graficavectoriala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 11.11.2009
Icet, multumesc. Exact acela este zgomotul. Nu ma asteptam sa faca atata zgomot. Merci.

#4232
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 12.05.2006

 Lyvyoo, on 11th January 2010, 21:47, said:

Hai sa va intreb o chestiune care mai intriga:
Si-au luat ai mei o masina de spalat Bosch 24162. (1350 Ron).
Vanzatoarea i-a spus sa nu foloseasca ACE inalbitor caci nu este recomandat pentru Bosch (fara sa dea motive), insa Vanish poate pune linistita.
Acum ma uit in manual si vad trei sertare: 1 Deterg pt prespalare, 2 Detergentul principal, solutie anticalcar, sare de indepartat pete 3. Aditivi pt ultima limpezire (balsam)

Acum ma intreb, ati auzit sa nu se foloseasca inalbitor ACE in masinile Bosch?
Daca l-ar folosi, in ce compartiment ar trebui pus?
Compartimentul principal, 2, are trecute dupa cum se vede numai chestii solide. Asta inseamna ca nici detergent lichid nu poti folosi, ca in manual nu pomeneste nimic?

Merci,

cred ca e vorba sa nu pui solutii care contin clor - chestie valabila la orice masina de rufe - risc de boom boom (vapori si combinatii cu urme de detergent) - asta daca mai tin eu minte bine. Oricum vezi prin manual daca nu apare vre-o rubrica cu chestia asta.
Despre detergentul lichid - ai mei il toarna direct peste rufe caci altfel, daca masina nu are un opritor special, acesta se scurge in masina, si cam tot aia este.

#4233
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,403
  • Înscris: 10.01.2005

 plimbaretul, on 11th January 2010, 22:10, said:

cred ca e vorba sa nu pui solutii care contin clor - chestie valabila la orice masina de rufe - risc de boom boom (vapori si combinatii cu urme de detergent) - asta daca mai tin eu minte bine. Oricum vezi prin manual daca nu apare vre-o rubrica cu chestia asta.
Despre detergentul lichid - ai mei il toarna direct peste rufe caci altfel, daca masina nu are un opritor special, acesta se scurge in masina, si cam tot aia este.
Pai nu de aceea exista ACE automat? Eu la Ariston folosesc constant, insa intr-un compartiment separat...

#4234
georgepopescu74

georgepopescu74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.01.2010
[quote name='Icet' date='11th January 2010, 21:16' post='7637462']
georgepopescu74 surubul de la fulie are filet normal iar setul de rulmenti si semering il poti gasi la service-ul lor de pe b-dul Decebal(aproape de pasajul Muncii).Daca nu ai cuva lipita,se desface prin fata si  rulmentii se pot scoate si fara presa(ca la orice  masina) dar la montaj trebuie sa fii putin atent.

Multumesc Icet! Sper sa pot desface surubul de la fulie, pare foarte bine strans... :angry:

#4235
Georgii

Georgii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 04.05.2008
Hello.Am si eu o problema cu masina de spalat, un Whirlpool de vreo 5 ani achizitionat care nu mai incalzeste apa de spalare. primul gand ma duce la rezistenta, ea sa fie de vina?Multumesc de orice sfat.

#4236
graficavectoriala

graficavectoriala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 11.11.2009
Inca o intrebare :). Masina automata, ruseasca, strajnica :). Foloseste si apa calda si apa rece. Vreau sa o duc la bunici la tara, unde au doar apa rece curenta. Poate fi modificata sa foloseasca doar apa rece ?.

#4237
georgepopescu74

georgepopescu74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.01.2010
Haideti sa va povestesc cum a fost cu schimbatul de rulmenti la masina mea de spalat Arctic BE 800 A+. Mai intai am fost la Service-ul Arctic din B-dul Decebal nr18. Acolo nu aveau decat semeringul si un rulment, celalalt rulment era la un mester care era plecat la o reparatie "pe teren". " Reveniti peste o jumatate de ora, poate se intoarce Nea' Marin " zice o duduie ce parea un fel de secretara. Curios ca o reprezentanta service, pentru o marca, destul de vanduta, ce a fost candva romaneasca, nu are decat un singur rulment pe care il poarta mesterii cu ei , cu randul... Duduia de la fata locului a tinut sa sublinieze faptul ca : " sa stiti ca setul de doi rulmenti si un semering va costa 80 ron ! ". Tin sa precizez ca atat rulmentul cat si semeringul erau turcesti.
Am plecat de la service direct la Obor, stiind ca acolo, undeva pe o laterala a halei (pe rampa), existau odata niste magazine cu fel si fel de lucruri trebuincioase prin gospodarie si care aveau si piese de schimb pentru electrocasnice. Am gasit magazinele, sunt tot acolo, am gasit si rulmentii cod 603, 604 , 12 ron amandoi. Mai greu a fost cu semeringul ca nu stiam dimensiunile, dar pana la urma le-am aflat: 25x50x10. Semeringul a costat 10 ron. Total 22 ron. Toate piesele productie romaneasca ( pe vremuri se carau rulmenti romanesti la turci in draci ).
Ajuns acasa, m-am apucat de treaba : Dupa ce am pus masina sa scoata apa, cu furtunul de evacuare cat mai jos, am deconectat-o de la curent si apa, apoi i-am desfacut filtrul de scame pentu a se scurge toata apa din ea dupa care am dus-o in sufragerie (locul unde urma sa se petreaca actiunea).
I-am scos capacul din spateAttached File  DSCF2101.jpg   876.31K   177 downloadsAttached File  DSCF2100.jpg   899.26K   153 downloads Attached File  DSCF2094.jpg   814.03K   153 downloads si i-am dat jos cureaua Attached File  DSCF2093.jpg   840.6K   151 downloads
apoi sertarul pentru detergent Attached File  DSCF2099.jpg   805.65K   143 downloads
a urmat capacul de sus Attached File  DSCF2096.jpg   752.86K   152 downloads Attached File  DSCF2095.jpg   801.13K   133 downloads
si am trecut la scos mufele din panoul frontal ( cu grija sa nu se smulga din papucii, eventual va insemnati cu un marker ordinea firelor identice ) Attached File  DSCF2092.jpg   842.5K   177 downloads
si am scos panoul frontalAttached File  DSCF2090.jpg   856.59K   185 downloads
am desfacut colierele furtunelor de la compartimentul de detergentAttached File  DSCF2089.jpg   879.95K   155 downloadsAttached File  DSCF2088.jpg   873.52K   130 downloads si suruburile Attached File  DSCF2085.jpg   876.33K   123 downloads furtunul de dedesubtAttached File  DSCF2082.jpg   846K   133 downloads am demontat cele doua traverse din partea superioara a masinii de spalat Attached File  DSCF2079.jpg   842.56K   155 downloadsAttached File  DSCF2078.jpg   867.48K   141 downloads Attached File  DSCF2075.jpg   843.18K   132 downloads
am scos colierul de la burduful dintre hublou si cuva Attached File  DSCF2074.jpg   844.89K   180 downloads apoi sistemul de blocare al hubloului Attached File  DSCF2067.jpg   691.35K   157 downloads am demontat contragreutatea din partea superioara Attached File  DSCF2070.jpg   821.04K   178 downloads a fost randul panoului de jos, intai surubul Attached File  DSCF2066.jpg   869.8K   135 downloads si apoi panoul, care mai e prins doar in cleme de plastic Attached File  DSCF2065.jpg   878.84K   142 downloads si am ajuns la demontarea partii frontale a masinii de spalat Attached File  DSCF2064.jpg   830.44K   144 downloads dupa ce se desfac suruburile din partea de jos, Attached File  DSCF2063.jpg   778.64K   133 downloads se trage usor spre sus si toata fata masinii se desprinde . Am scos firele de la rezistenta Attached File  DSCF2062.jpg   795.71K   159 downloads am demontat contragreutatea din partea inferioara Attached File  DSCF2061.jpg   787.96K   158 downloads dupa care am trecut la "descapacirea" cuvei Attached File  DSCF2056.jpg   838.89K   212 downloadsAttached File  DSCF2059.jpg   864.64K   164 downloads Attached File  DSCF2058.jpg   910.17K   167 downloads Attached File  DSCF2047.jpg   836.03K   238 downloads. Ceva emotii am avut la desfacerea surubului de la fulie... Attached File  DSCF2054.jpg   859K   232 downloads cu cheia torx nu am reusit, asa ca , bazandu-ma pe ce a spus Icet, ca are filet normal, am apelat la dalta si ciocan... Attached File  DSCF2055.jpg   830.47K   222 downloads si am reusit sa-l desfac :thumbup: Attached File  DSCF2050.jpg   884.35K   247 downloads. Tamburul a iesit relativ usor, avand in vedere ca rulmentul din fata era spart. Dupa ce am curatat locul cu o carpa am dat cu un spray degripant (camasa rulmentilor era sudata cu rugina de lagar) si am procedat la "extragerea rulmentilor vechi". Cel din spate se ciocaneste din fata masinii spre spate iar cel din fata se bate din spatele masinii spre fata. Nu am putut sa fac poze la aceasta operatie, dar iata rezultatul : Attached File  DSCF2031.jpg   858.78K   278 downloads Attached File  DSCF2032.jpg   929.05K   233 downloads Attached File  DSCF2105.jpg   827.62K   245 downloads. Am curatat bine locasul rulmentilor, l-am uns cu vaselina si apoi am montat cu grija rulmentii noi. Pentru ca nu am o presa speciala i-am batut cu ciocanul prin intermediul unei bucati de lemn Attached File  DSCF2038.jpg   828.68K   242 downloads Attached File  DSCF2039.jpg   903.22K   223 downloads Attached File  DSCF2046.jpg   824.16K   252 downloads . La fel am procedat si cu semeringul, dupa ce l-am uns cu vaselina l-am asezat peste rulment, cu arculetul spre rulment si l-am batut cu ciocanul cu ajutorul unei bucati de lemn. Am curatat si axul tamburului, l-am gresat si am montat totul in ordine inversa. La final am conectat masina la sursa de apa, la curent si am facut un test de stoarcere si apoi unul de clatire. Masina merge foarte bine, nu face zgomot, nu picura apa... Sunt foarte multumit. Cost reparatie 22 ron piese, plus doua beri, ca sa mearga treaba! Multumesc Icet ! Sper sa fie de folos si altora acest post.  ;)

#4238
draggabi

draggabi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2005

 Georgii, on 12th January 2010, 09:19, said:

Hello.Am si eu o problema cu masina de spalat, un Whirlpool de vreo 5 ani achizitionat care nu mai incalzeste apa de spalare. primul gand ma duce la rezistenta, ea sa fie de vina?Multumesc de orice sfat.
mai mult ca sigur rezistenta...

 graficavectoriala, on 12th January 2010, 18:35, said:

Inca o intrebare :). Masina automata, ruseasca, strajnica :). Foloseste si apa calda si apa rece. Vreau sa o duc la bunici la tara, unde au doar apa rece curenta. Poate fi modificata sa foloseasca doar apa rece ?.
ii dai apa rece pe ambele electrovalve, masina nu stie dar calitatea spalarii va fi alta...

 georgepopescu74, on 12th January 2010, 22:51, said:

Haideti sa va povestesc cum a fost cu schimbatul de rulmenti la masina mea de spalat Arctic BE 800 A+. Mai intai am fost la Service-ul Arctic din B-dul Decebal nr18. Acolo nu aveau decat semeringul si un rulment, celalalt rulment era la un mester care era plecat la o reparatie "pe teren". " Reveniti peste o jumatate de ora, poate se intoarce Nea' Marin " zice o duduie ce parea un fel de secretara. Curios ca o reprezentanta service, pentru o marca, destul de vanduta, ce a fost candva romaneasca, nu are decat un singur rulment pe care il poarta mesterii cu ei , cu randul... Duduia de la fata locului a tinut sa sublinieze faptul ca : " sa stiti ca setul de doi rulmenti si un semering va costa 80 ron ! ". Tin sa precizez ca atat rulmentul cat si semeringul erau turcesti.
Am plecat de la service direct la Obor, stiind ca acolo, undeva pe o laterala a halei (pe rampa), existau odata niste magazine cu fel si fel de lucruri trebuincioase prin gospodarie si care aveau si piese de schimb pentru electrocasnice. Am gasit magazinele, sunt tot acolo, am gasit si rulmentii cod 603, 604 , 12 ron amandoi. Mai greu a fost cu semeringul ca nu stiam dimensiunile, dar pana la urma le-am aflat: 25x50x10. Semeringul a costat 10 ron. Total 22 ron. Toate piesele productie romaneasca ( pe vremuri se carau rulmenti romanesti la turci in draci ).
Ajuns acasa, m-am apucat de treaba : Dupa ce am pus masina sa scoata apa, cu furtunul de evacuare cat mai jos, am deconectat-o de la curent si apa, apoi i-am desfacut filtrul de scame pentu a se scurge toata apa din ea dupa care am dus-o in sufragerie (locul unde urma sa se petreaca actiunea).
I-am scos capacul din spate DSCF2101.jpg DSCF2100.jpg DSCF2094.jpg si i-am dat jos cureaua DSCF2093.jpg
apoi sertarul pentru detergent DSCF2099.jpg
a urmat capacul de sus DSCF2096.jpg DSCF2095.jpg
si am trecut la scos mufele din panoul frontal ( cu grija sa nu se smulga din papucii, eventual va insemnati cu un marker ordinea firelor identice ) DSCF2092.jpg
si am scos panoul frontal DSCF2090.jpg
am desfacut colierele furtunelor de la compartimentul de detergent DSCF2089.jpg DSCF2088.jpg si suruburile DSCF2085.jpg furtunul de dedesubt DSCF2082.jpg am demontat cele doua traverse din partea superioara a masinii de spalat DSCF2079.jpg DSCF2078.jpg DSCF2075.jpg
am scos colierul de la burduful dintre hublou si cuva DSCF2074.jpg apoi sistemul de blocare al hubloului DSCF2067.jpg am demontat contragreutatea din partea superioara DSCF2070.jpg a fost randul panoului de jos, intai surubul DSCF2066.jpg si apoi panoul, care mai e prins doar in cleme de plastic DSCF2065.jpg si am ajuns la demontarea partii frontale a masinii de spalat DSCF2064.jpg dupa ce se desfac suruburile din partea de jos, DSCF2063.jpg se trage usor spre sus si toata fata masinii se desprinde . Am scos firele de la rezistenta DSCF2062.jpg am demontat contragreutatea din partea inferioara DSCF2061.jpg dupa care am trecut la "descapacirea" cuvei DSCF2056.jpg DSCF2059.jpg DSCF2058.jpg DSCF2047.jpg. Ceva emotii am avut la desfacerea surubului de la fulie... DSCF2054.jpg cu cheia torx nu am reusit, asa ca , bazandu-ma pe ce a spus Icet, ca are filet normal, am apelat la dalta si ciocan... DSCF2055.jpg si am reusit sa-l desfac :thumbup: DSCF2050.jpg. Tamburul a iesit relativ usor, avand in vedere ca rulmentul din fata era spart. Dupa ce am curatat locul cu o carpa am dat cu un spray degripant (camasa rulmentilor era sudata cu rugina de lagar) si am procedat la "extragerea rulmentilor vechi". Cel din spate se ciocaneste din fata masinii spre spate iar cel din fata se bate din spatele masinii spre fata. Nu am putut sa fac poze la aceasta operatie, dar iata rezultatul : DSCF2031.jpg DSCF2032.jpg DSCF2105.jpg. Am curatat bine locasul rulmentilor, l-am uns cu vaselina si apoi am montat cu grija rulmentii noi. Pentru ca nu am o presa speciala i-am batut cu ciocanul prin intermediul unei bucati de lemn DSCF2038.jpg DSCF2039.jpg DSCF2046.jpg . La fel am procedat si cu semeringul, dupa ce l-am uns cu vaselina l-am asezat peste rulment, cu arculetul spre rulment si l-am batut cu ciocanul cu ajutorul unei bucati de lemn. Am curatat si axul tamburului, l-am gresat si am montat totul in ordine inversa. La final am conectat masina la sursa de apa, la curent si am facut un test de stoarcere si apoi unul de clatire. Masina merge foarte bine, nu face zgomot, nu picura apa... Sunt foarte multumit. Cost reparatie 22 ron piese, plus doua beri, ca sa mearga treaba! Multumesc Icet ! Sper sa fie de folos si altora acest post.  ;)

Felicitari !!! Te ai descurcat foarte bine, cred ca mai mult ti au luat pozele si descarcarea lor, vezi ca sunt situri de reparatii unde poti sa le postezi... La piese te ai cam grabit, piesa originala e totusi piesa originala si de la service ai fi luat piesa de service care e calitativ superioara celei constructive... Sper sa te tina cat mai mult rulmentii... Cu ciocanul nu ma inteleg prea bine dar sper sa fie totuL OK... Bafta si spor !!!

#4239
djtoxxyc

djtoxxyc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.01.2008
Salve ajutor... am sfeclit-o rau!

Am bagat la masina niste blugi cu un pachet de tzigari.... si am plecat de acasa. cand m-am intors masina mea era ca pomu de craciun sau centru nuclear al americii... toate semnele alea care nu vrei sa fie aprinse erau on....

Am consultat manualul si m-am conformat instructiunilor de acolo in caz de urgenta sau mai exact cel de curatenie (lucru care se face de 2-3 ori pe an).

Am eliminat din cuva tot tutunul si toate bucatile de filtru gasite, am evacuat apa manual... si acum i-am dat un ciclu de spalare la gol... scurt de 30 min ca sa se curete instalatia..

Problema e ca nu mai scoate aceleasi sunete ca inainte... ci cand evacueaza apa... parca se aude ca pompa se chinuie un pic asa...

Credeti ca e caz de service sau astept sa explodeze :))

in plus sa nu credeti in sistemul relock de la dunhill nu rezista :)) si nu-ti tine tigarile proaspete..:)))

#4240
Georgii

Georgii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 04.05.2008
Draggabi multumesc de raspuns, cam cat costa schimbul unei rezistente, ca sa stiu daca ma bag la salariul asta sau urmatorul :lol:
Si inca ceva: e cineva pe aici care face reparatii in zona Bolintin Deal?

#4241
Icet

Icet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.07.2006
georgepopescu74 felicitari  :thumbup: !Ai lucrat ca un adevarat profesionist.Sunt convins ca vor tine si piesele astea ca si cele turcesti,defapt semeringul e important sa faca etansarea pe bucsa de bronz.

djtoxxyc cu siguranta mai sunt bucatele ramase din pachet prin furtunul care face legatura intre cuva si pompa de evacuare si poate si prin filtru.Ar trebui facuta o verificare intai si dupa aia service.

Georgii o rezistenta de Whirlpool costa intre 50 si 70 lei(in functie de model si magazin).O reparatie cu tot cu drum si manopera nu cred ca ar trebui sa depaseasca 160 lei(nu stiu exact cati km sunt pana acolo).

#4242
Georgii

Georgii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 04.05.2008
Multumesc. Pana la mine, de la Carrefour Militari, sunt 12 km.

#4243
marcelaiv

marcelaiv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.01.2010
Buna seara, ma poate ajuta cineva? Vreau sa cumpar o masina de spalat - oscilez intre Bosch, Whirlpool sau Electrolux . Din cate am inteles toate au modele care au senzori de greutate a incarcarii de rufe, iar in functie de aceasta, masina isi adapteaza consumul de energie si apa. Intrebarea mea este: Se reduce si timpul de spalare, daca de exemplu masina are incarcarea maxima de 7 kg iar eu o incarc doar cu 5 kg, se adapteaza si timpul de spalare? Sau acesta este prestabilit din program si nu se poate modifica?

#4244
taid1971

taid1971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.01.2010
sincer eu mi-as cumpara un Bosch WAE 20360 sau WAE 20362  ,am studiat masinile de spalat Bosch si Electrolux mai putin Whirlpool si am ajuns la concluzia ca Bosch e mai buna in momentul de fata,acum depinde si ce model de Electrolux cumperi,pot sa iti spun doar ca Electroluxul este facut in ungaria iar Bosch este facut in polonia dupa cum am tras concluzia dar eu in momentul de fata m-as duce pe un Bosh acum e alegerea ta ce doresti sa cumperi si cati banii esti dispus sa investesti in masina de spalat

#4245
marcelaiv

marcelaiv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.01.2010
Mersi de raspuns, taid1071. Pe mine ma intereseaza in mod expres ca timpul de spalare sa fie cat mai scurt, de aceea m-am orientat spre aceste marci (Bosch cu functia SpeedPerfect, Electrolux cu TimeManager si Whirlpool cu al 6-lea simt, dar aici nu sunt sigura daca se scurteaza timpul) Bineinteles ca vreau o masina cat mai avantajoasa, dar sunt dispusa sa merg pana la 2.000 lei.

De la Whirlpool am gasit o oferta pentru masina cu aburi Aqua Steam 1400, stie cineva ceva de ea?

#4246
Icet

Icet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.07.2006
In principiu timpul de spalare e dat de programul ales si mai toate marcile au cam aceleasi programe/timpi(cu mici diferente).Pe mine chiar ma amuza denumirile astea comerciale gen al 6-lea simt,etc....E cam aceeasi chestie ca la motoarele auto cu tdi,jtd,mtj,etc...O masina de spalat ideala din punctul meu de vedere trebuie sa aiba o turatie de stoarcere de 1000rpm,un pret de maxim 1200 lei si o garantie de 2-3 ani(in functie de producator).Cu cat e mai sofisticata si mai scumpa cu atat va fi mai scump si service-ul in caz de defect dupa garantie.Si mai conteaza si norocul omului... :D

#4247
taid1971

taid1971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.01.2010

 marcelaiv, on 14th January 2010, 10:23, said:

Mersi de raspuns, taid1071. Pe mine ma intereseaza in mod expres ca timpul de spalare sa fie cat mai scurt, de aceea m-am orientat spre aceste marci (Bosch cu functia SpeedPerfect, Electrolux cu TimeManager si Whirlpool cu al 6-lea simt, dar aici nu sunt sigura daca se scurteaza timpul) Bineinteles ca vreau o masina cat mai avantajoasa, dar sunt dispusa sa merg pana la 2.000 lei.

De la Whirlpool am gasit o oferta pentru masina cu aburi Aqua Steam 1400, stie cineva ceva de ea?
nu programul cat mai scurt de spalare inseamna performanta,intereseaza-te in mai multe locuri de la cei care stiuce inseamna intradevar un program scurt de spalare si vei afla adevarul ca este defapt un refres la haine si nu spalare adevarata,o spalare adevarata a hainelor este peste 1 ora cel putin,asa ca e mai bine sa le studiezi si sa te informezi inainte de a face pasul sa cumperi o masina de spalat care ma rog spala in 20-30 min si face tumbe si claxoneaza si canta iar in cele din urma cand scoti hinele sunt tot asa cum le-ai bagat in masina de spalat      Acum daca vrei sa stii hai ca inpart secretele mele si munca de zile intregi de studiu pe net -cele mai bune masini de splata sunt 1 - Miele   2 - AEG  3 - Bosch   4 - Electrolux       si urmeaza o lista cu marcile care le vezi prin magazine la noi pe care sincer nu pot sa le aranjez in top

#4248
marcelaiv

marcelaiv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.01.2010
Sunt intru totul de acord cu acest clasament...  as fi dispusa sa dau un ban in plus pentru primele pozitii, insa masini Miele sau AEG noi (inca) nu am gasit in Romania. Stie cineva unde as putea gasi asa ceva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate