Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @honeybee!

La multi ani @canarel!

Intarzieri mari la deschiderea me...

Lenny Kravitz - TK421
 Intrebare pentru pariori vechi

Cat de incomod este sa creșt...

Recomandare router repeater

Unde se poate face o radiografie,...
 bug microsoft store (viteza down...

Memorii RAM cu defect

Recomandare tastatura TKL (Buget:...

De unde pot descarca ROG Armoury ...
 Boloboc digital

Intarziere turnare sapa peste ipat

Intrebare toyota prius

Recomandare Placa Video
 

Anxietate grava

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postthalia, on 10 octombrie 2019 - 14:19, said:

Initiator, cu anxietatea e de luptat prin munca. Adica tine-te ocupat (mintea) cu orice lucru care iti paraziteaza mintea si te duce in zona anxietatii.
Eu totuşi îi recomand să încerce un hobby; dacă tot e să muncească, măcar s-o facă la ceva ce-i place. Eu, când eram mai mic (15-18 ani), construiam reţele de troleibuz (în miniatură). Singur îmi făceam toate elementele componente.
Dau iar exemple: fotografie, plimbare, pescuit, grădinărit, bricolaj, modelism... se găseşte ce să facă.
Mă îndoiesc că sarcinile din fişa postului îl vor scoate din anxietate - doar dacă munca lui se pupă cu vreun hobby (cel mai fericit caz).

#20
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
sa se duca la o sala de sport sa plateasca abonament si acolo sa vina si el cu vreo 3-4 cunostiinte , mai dau in minge mai schimba o vorba ...

in general oamenii au cam aceleasi probleme numai ca initiatorul le da o importanta deosebita ....
nu esti primul si nici ultimul care interactioneaza mai timid cu restul , si ai frici..

#21
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Noteaza-ti ganduri , descrie anxietatea pe hartie si mergi numaidecat la un psihoterapeut.  Sunt intr-o situatie similara ca a ta , doar ca la mine treaba cu " umblu pe strada din teama ca fiecare se uita la mine " e dusa mult mai la extrem si chiar daca constientizez ca nu am de ce sa ma nelinistesc, nu merge,  am zile cand evit sa ies din casa. In general mi-am acceptat anxietatea , chiar daca mai am atacuri de panica din cand in cand , incerc pe cat de mult posibil sa nu fac sa-mi impiedice viata , chiar daca deseori e in zadar. Ti-as recomanda sincer un psihoterapeut , asta dupa ce constientizezi ca anxietatea e o problema:
-Biologica , corpul  tau are exces sau sensibilitate la adrenalina, cortizol și norepinefrina (hormoni de stres). Anxietatea este o stare fizică care are efecte secundare mentale, tratează-o fizic și efectele mentale se vor rezolva singure.
-Incearca sa nu mai iai stimulante.Orice  cu cafeina, evita. Dacă fumezi, renunță. Lasa alcoolul.
Mananca sanatos. Glucide complexe, grăsimi sănătoase și proteine. Elimina zahărul și glucidele rafinate. Mănâncă un mic dejun bogat în proteine și grăsimi. Nu lua cina prea târziu și fa-o cu mai multi carbohidrati.
-Exercițiu. In fiecare zi. Antrenamente de corp, greutăți și cardio. E mai putin probabil sa fii anxios  după un antrenament intens.
-Dormi. Somnul este crucial. Este modul în care corpul tău întreține mentinerea creierului tău. Somnul tulburat sau insuficient în mod regulat garantează aproape anxietatea Oamenii variază, dar ar fi ok sa dormi  timp de opt ore. Fără telefon / tableta/laptop înainte de culcare. Este foarte important  somnul adecvat.
-Învata exercitii de respiratie si sa meditezi. Cea mai bună metodă de a învăța să gestionezi anxietatea în timp real (inclusiv atacuri de panică) este să poti controla respirația. Există o mulțime de tutoriale pe net.  De asemenea, meditația va ajuta la menținerea calmului.  Odată ce obiceiurile pozitive ale stilului de viață au făcut o diferență, învață să adaugi și mai multe instrumente pentru a-ți gestiona anxietatea.
In finalul , du-te la medic si ia in considerare medicamentele, SSRI-urile pot fi foarte eficiente pentru anxietate luandu-le o perioada , dupa care nu mai ai nevoie de ele.
Multa bafta!

Edited by exydos, 20 October 2019 - 19:26.


#22
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,054
  • Înscris: 04.09.2018
Va trebui sa mergi la medic daca vrei sa mai ai viata, daca nu vrei, este alegerea ta, asta este singura solutie, aveai predispozitie la anxietate si cu anumiti factori s-a declansat sau s-a agravat fiind oricum pe cale sa apara, altfel nu faceai nici la deces, nici la primul factor.
Du-te sa iei un tratament bun, apoi sa nu mai iei si sa ramai bine.
De ce sa nu spui fata in fata la medic ? Trebuie sa spui. Nu esti barbat sa spui problema unui medic ? De ce sa-ti fie rusine ?
Dar cum am spus, este alegerea ta. Se poate agrava si va fi mai greu de tratat.

#23
Mara89

Mara89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.11.2019
pffuuu...dificil...ma lupt cu o problema asemanatoare, dar mult mai grava decat a ta deja de 5 luni...si abia abia cu greu am incetat a mai face atacuri de panica atat de puternice cum faceam la inceput. fac psihoterapie cognitiv comportamentala de 2 luni, dar merge greu..asta din cauza mea ca m-am izolat atat de tare si persisit in starea anxio-depresiva constient. stiu cum e sa crezi ca nu poti face absolut nici o activitate. trebuie neaparat sa iei masuri. starile astea se vor adanci tot mai mult daca nu vei lua masuri. chiar daca nu crezi ca te va ajuta, fa-o . mergi la un psiholog, pana nu e prea tarziu si va trebui sa mergi la un psihiatru...

#24
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,054
  • Înscris: 04.09.2018
Sa mearga direct la psihiatru. Cum adica sa crezi ca nu poti face nici o activitate, pai tu doar credeai ca nu poti ? Nu ai probat si tu sa  vezi daca cu adevarat poti sau nu ? Spune si m ie te rog, cum te ajuta psihologul Mara ?

#25
Mara89

Mara89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.11.2019

View PostMinettoMatoi, on 04 decembrie 2019 - 04:16, said:

Sa mearga direct la psihiatru. Cum adica sa crezi ca nu poti face nici o activitate, pai tu doar credeai ca nu poti ? Nu ai probat si tu sa  vezi daca cu adevarat poti sau nu ? Spune si m ie te rog, cum te ajuta psihologul Mara ?

De ce sa mearga direct la psihiatru? sa mearga mai intai la psiholog. Eu am fugit cat am putut de psihiatru, pentru ca am constientizat ca am o problema pentru care pot lupta fara sa devin o leguma de la pastile, desi o perioada am luat calmante naturiste si daca de la alea eram  leguma...Stateam umai in pat , ma culcam la 7-8 seara si ma trezeam a doua zi la 8-9. Psihologul nu stiu sa iti spun in ce masura m-a ajutat, dar ma simt o idee mai bine de cand fac terapie, si cert este ca atacuri de panica n-am mai facut asa nasoale ca la inceput, ci forme foarte usor de controlat...

#26
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,054
  • Înscris: 04.09.2018
Pai pentru ca psihologul desi nu a facut medicina se baga de multe ori in ea si amageste omu ca nu e cazu sa se trateze, timpu trece si se poate agrava, invers merge, caci psihiatru vede daca e treaba de psiholog si trimite si acolo, eu deja am vb cu un medic prieten al meu si a zis ca trebuie sa se trateze de urgenta, nu se trateaza va suporta consecintele. Aoleu frate, 3 ani si sta asa, nu inteleg. Are de ales intre a-si lua viata inapoi sau a nu o lua, eu am zis ce trebuie facut.

Cazurile nu se compara unul cu altul, pe tine te-a facut leguma ca exista si medici care nu stiu meserie si dau ce nu trebuie pentru un diagnostic, majoritatea trat pentru anxietate NU sedeaza, deci nu face omu leguma, aia este. Nici la psiholog nu se poate duce daca nu iese pe strada, dar trebuie sa se mobilizeze macar pana la medic.
O sa ii dea pentru inceput un antidepresiv din clasa SSRI cu un anxiolitic ultimul il va lua doar 3 sapt, dupa aia se scoate si ramane celalalt, dupa un timp de tratament poate scoate medicul trat si sa ramana bine. Sau daca e un medic mai rasarit incepe direct cu Spitomin 30 mg/zi, si daca nu merge asa, trece la varianta cealalta, nu incepe direct cu prima. Alti medici au scheme mai tampite, tie ti-a dat vreun antipsihotic ceva precis combi cu un antidepresiv, adica a gresit, nu se face asa. Banui ca aveai anxietate sau depresie. La un prieten a dat un SSRI antidepresiv cu rispolept adica antipsihotic, si era cum zici tu, leguma, a schimbat medicul si a fost bine, nu avea ce cauta rispoleptul in schema mai ales in doza de antipsihotic.
E adevarat ca se poate asocia un AD cu un antipsihotic dar in doze mici si doar daca alte variante nu merg, nu se incepe asa. Seroquell, Rispolept, ceva de genu precis ti-a dat si tie, Zyprexa. Mai sedau si AD-urile din clasa triciclice, dar nu cred ca ti-a dat din alea.

Anxietatea nu a facut-o el de la motivele alea, a facut-o ca avea vulnerabilitatea deja, altii de ce nu fac in aceleasi conditii ?

#27
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View PostMara89, on 05 decembrie 2019 - 10:24, said:


De ce sa mearga direct la psihiatru? sa mearga mai intai la psiholog. Eu am fugit cat am putut de psihiatru, pentru ca am constientizat ca am o problema pentru care pot lupta fara sa devin o leguma de la pastile, desi o perioada am luat calmante naturiste si daca de la alea eram  leguma...Stateam umai in pat , ma culcam la 7-8 seara si ma trezeam a doua zi la 8-9. Psihologul nu stiu sa iti spun in ce masura m-a ajutat, dar ma simt o idee mai bine de cand fac terapie, si cert este ca atacuri de panica n-am mai facut asa nasoale ca la inceput, ci forme foarte usor de controlat...

Eu zic ca cel mai bine merge combinatia de psihiatru + psihoterapie , daca isi permite , in cazul meu a mers doar psihiatru , doar oamenii is diferiti.

#28
Alexandra14116

Alexandra14116

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.01.2020
Andrei, e clar ca mulți de-aici, deși bine intenționați, vorbesc în necunostinta de cauza. Uite eu am suferit de depresie severă, anxietate severă și atacuri de panica când simțeam ca mor și aia e. Am fost internată la psihiatrie în Anglia 10 săptămâni. Medicamentele și un psihiatru bun e singura cale de a reveni la normal. Sportul și hobby urile și ce mai zicea lumea mai sus da ajuta, dar cand ești deja pus pe picioare. Ele ca metodă de tratament sunt apa de ploaie. Eu iau Prozac 40 mg și Quetiapina care e antipsihotic dar în doze mici oprește anxietatea și atacurile de panica și ajuta cu somnul. Eu acum dorm 10 ore ca popa... Și sunt în general bine, mi am revenit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate