Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Cesiune Creanta

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
sir_emylian

sir_emylian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.03.2008
Sper sa pun întrebarea în aria potrivita .
Întrebarea mea este următoarea :
Am un credit la banca sa zicem: X, credit in euro luat la un curs de 3.37 RON vremea respectiva (2007) intre timp cursul a crescut etc. Am deschis un proces împotriva băncii, prin care am solicitat înghețarea cursului euro-leu la cursul din momentul încheierii contractului;
Intre timp avocatul meu, mi-a sugerat cesionarea creanțelor unei firme . Atașez o poza cu un exemplu de contract cu firma respectiva,

Întrebarea mea : - Care sunt riscurile în cazul în care eu iau banii " creanțele stabilite intre mine și firma" iar firma pierde procesul cu banca. ?
Cat de genuine sunt astfel de oferte ? Sa refuz oferta ?
[ https://i.ibb.co/tYfxdxt/creante.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
2012 volkswagen jetta gli 0 60

Edited by sir_emylian, 07 October 2019 - 19:29.


#2
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
N-ai pus nici o poza. Daca ai un avocat de ce nu-l consulti mai ales ca el ti-a sugerat solutia cu cesionarea creantelor.

#3
sir_emylian

sir_emylian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.03.2008

 iuliean50, on 07 octombrie 2019 - 19:27, said:

N-ai pus nici o poza. Daca ai un avocat de ce nu-l consulti mai ales ca el ti-a sugerat solutia cu cesionarea creantelor.
Am pus poza acum : Ideea este ca nu am incredere 100% in nimeni, intocmai de asta intreb, iar fiindca el a venit cu ideea mi se pare putin dubios .

#4
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Deci tu vrei un credit fara risc, hmm...misto asa, ar lua toata lumea credite

#5
kabanIbucii

kabanIbucii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.02.2019
Tu nu ai creanta, ai debit

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
@initiator: creanta inseamna datorie fata de altcineva (datoria pe care o ai tu, in calitate de debitor, fata de creditor, respectiv banca).
Cesiune de creante inseamna ca se schimba creditorul, adica tu in loc sa fii dator bancii, devii dator fata de o alta entitate care rascumpara de la creditorul original datoria ta.
Daca tu esti debitorul (beneficiarul imprumutului initial) in procesul de cesiune de creante ai doar calitate de tert.

Mai discuta o data cu avocatul tau si incearca sa ii ceri mai multe detalii.

Edited by AlexEn, 07 October 2019 - 20:31.


#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
chestia asta n-are legatura cu debitul lui catre banca, in acest caz se cesioneaza drepturile litigioase referitoare la procesul cu banca.
sir_emylian a platit bancii rate la un curs variabil (in crestere), iar in instanta el solicita inghetarea acestuia la 3.37 . prin acest proces el cere nu numai un curs fix pe viitor, ci si returnarea diferentei platite in plus. diferenta respectiva reprezinta un drept litigios care poate fi instrainat.


@sir_emylian : cat ti se ofera pentru creanta respectiva? mai mult de 50%?

#8
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

 sir_emylian, on 07 octombrie 2019 - 19:16, said:

Intre timp avocatul meu, mi-a sugerat cesionarea creanțelor unei firme . Atașez o poza cu un exemplu de contract cu firma respectiva,

Eu iti recomand inainte de toate sa te asiguri ca avocatul nu te-a luat peste picior. Fiindca daca el a vorbit serios, sunt imense semne ca nu-si cunoaste meseria.
Cesiunea de creanta inseamna ca in loc sa platesti datoria catre banca, o vei plati catre Kruk, de exemplu. Iar in cazul asta, e mai urat pentru tine fiindca bancile or fi fete cuminti pe alocuri, dar firmele de recuperare creante nu sunt deloc ok.

Te rog explica foarte clar ce creanta vrei sa cesionezi!
Datoria ta fata de banca (unde tu esti debitor si banca e creditor)?

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

 Thuraya_123, on 08 octombrie 2019 - 22:18, said:

Cesiunea de creanta inseamna ca in loc sa platesti datoria catre banca, o vei plati catre Kruk, de exemplu.

uita-te si tu pe poza postata la inceput si citeste ce s-a mai scris.

cum crezi ca poate el, debitorul, cesiona creanta pe care o detine banca? :)
tot ce poate el cesiona sunt drepturile litigioase din procesul mentionat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate