Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @honeybee!

La multi ani @canarel!

Intarzieri mari la deschiderea me...

Lenny Kravitz - TK421
 Recomandare router repeater

Unde se poate face o radiografie,...

bug microsoft store (viteza down...

Memorii RAM cu defect
 Recomandare tastatura TKL (Buget:...

De unde pot descarca ROG Armoury ...

Aur ieftin?

Boloboc digital
 Intarziere turnare sapa peste ipat

Intrebare toyota prius

Recomandare Placa Video

Mai exista in tara canale de tip ...
 

Cum v-a afectat bataia primita de la parinti?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011

 crisstonne, on 05 octombrie 2019 - 02:42, said:

Este prea complexă discuția.
Poți să ai părinți descreierați, copil la fel, călcat în picioare zilnic, iar el să zică că a fost bine.
Părinți blajini, au atins copilul cu o pană de porumbel, el, hipersensibil, se sinucide.
O grămadă de variante, nu se ajunge la nimic, discutînd subiectul.
Dar nah, se poate discuta, pentru flexarea sinapselor.

Pai cred ca ai dreptate oarecum. Se zice ca daca te gandesti la trecut ai depresie si daca te gandesti prea mult la viitor ai anxietate. Deci cred ca prietenul meu ar trebui sa traiasca in si din prezent, sa nu se mai lege de trecut, sa actioneze asa cum ii dicteaza constiinta. Si sa fie responsabil pentru el si pentru actiunile pe care le intreprinde. Adica, daca parintii aia ti-au provocat anumite traume si daca de ei te leaga anumite amintiri neplacute, cred ca ar fi corect sa lase sentimentele sincere sa se manifeste si sa actioneze in concordanta cu ele.

 tehnics, on 05 octombrie 2019 - 07:43, said:

Initiator, inteleg trauma prin care a trecut prietenul tau. Dar in schimb nu ne-ai povestit acele mici boacane, relativ neinsemnate.
Ceea ce el crede ca este neinsemnat, poate ca in realitate nu este asa.

Si eu mi-am luat-o al viata mea destul de multe ori chiar si pentru notele de la scoala, tata betiv etc. Uneori stiam ca le merit, alteori mi-am luat-o pentru chestii neinsemnate.
In schimb lucrul asta nu m-a afectat emotional deloc pe termen lung, dimpotriva oarecum m-a intarit si m-a ambitionat. Pe termen scurt, da, imi venea sa dau foc la lume si sa-i belesc pe toti. Adica cunosc sentimentul, l-am trait.

Cu toate astea am avut si prietene, stiu sa relationez si nu am probleme sociale si cel mai important este ca nu am calcat pe urmele parintilor.
In schimb s-a intamplat ceva pe termen lung: nu pastrez o relatie apropiata cu parintii. Ne sunam sa vedem ce facem cam o data la o luna, ne vedem foarte rar si de obicei pe Skype cam o data la luna. Si asta nu mi se pare absolut nimic anormal pentru ca asta a fost si asta va fi. Exact asta i se intampla si prietenului tau.

Cred ca singura solutie a prietenului tau este sa se detaseze de parinti si sa devina independent de tot, sa se detaseze cat mai mult de ei, sa stea separat de ei. Atunci va observa ca viata lui va deveni la normal atata timp cat nu va mai exista factorul disturbator sau cel care sa ii insipre emotii negative si atunci cand va putea lua propriile decizii fara sa-i fie frica ca cineva il va contrzice sau nu va fi de acord cu parerea lui.

Trebuie sa se detaseze complet de parinti. Asta-i solutia.

Pai boacane din cate zicea el ar fi urmatoarele: o data a rupt un pui de copac din gradina si a fost batut cu partea rupta a copacelului, maica-sa l-a batut ca nu putea sa faca diferenta intre culoarea visinie si maro, faptul ca era incapatanat si nu facea ce ii ziceau parintii lui.
Cred ca asta e solutia intr-adevar, sa se detaseze complet de ei. El deja traieste la o distanta de 300 km de ei deci problema distantei este rezolvata, ideal ar fi sa se separe complet de ei, adica sa isi vada fiecare de viata lui si sa vorbeasca din an in Paste de intalnit chiar mai rar. Pana la urma are sens oarecum solutia data. Daca el a venit in familia lor si nu au reusit sa il creasca cu dragoste, avand momente in care avea parte de violenta fizico-verbala, e clar ca acei oameni nu sunt in stare sa ofere dragoste care la randul ei sa fie data si altora sau dragostea nu este una sincera, intervenind momente de sinceritate pura in care se vede prin limbaj/gesturi/mimica faptul ca acei parinti si-au dorit un copil doar pentru a isi perpetua specia, a avea nepoti la batranete, din inertia mentalitatii societatii de a nu fi vazuti fara copii SI nu pentru a aduce pe lume o versiune imbunatatita a lor, . Ceva de genul, el sa le zica "Ok, va iert pentru ce mi-ati facut, dar consider ca sunteti toxici pentru mine si daca as continua sa va accept in continuare in viata mea mi-ati perturba dezvoltarea mea in continuare". Si sunt sigur ca acum ii vede pe niste obiecte fara valoare. Adica, atunci cand era mic trebuiau sa ii furnizeze partea materiala si partea aia nemateriala. De partea materiala e clar ca a avut parte dar de cea nemateriala nu prea.

 Piscopescu, on 05 octombrie 2019 - 08:26, said:

offtopic: daca prietenul e navigator, "vaporean" adica, nu-mi vine sa cred ca nu stie ce-i aia femeie. Sau mai multe, de preferat in fiecare port...

ontopic: se pare ca are nevoie sa-si schimbe psihologul sau, pur si simplu, inca nu e pregatit sa-si revizuiasca viata.

Cred ca inca nu e preagatit sa si-o revizuiasca. Dar ce inseamna acea pregatire?

#38
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,437
  • Înscris: 05.06.2002
un copil nu poate face boacane care sa necesite masuri coercitive exceptionale una dupa alta! de exemplu fetita a luat doua palme la fund le la 2 ani jumate fiindca iesise in strada si mi-au adus-o vechinii de la cateva sute de metri de casa. asta-i o chestie cu care nu te joci. nu poti supraveghea un copil 100% din timp, trebuie sa stie si de autoritate. si pe ea daca o intreb acu daca am procedat corect ma aproba. au fost doua palme la fund, n-au lasat vanatai, dar pt faptul ca n-o mai luase pana atunci efectul psihologic a fost maxim. dar pt ca a stricat ceva sau nu a facut bine nu se apeleaza la bataie, daca o faci insemna ca nu esti normal plus bataia ca devine o normalitate si nu mai are nici un efect.

Edited by Fane, 05 October 2019 - 13:55.


#39
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011
Pai da, normal ca zice ca e ceva normal pentru ca "empatizeaza" cu tine. Pana la urma tind sa cred ca toate chestiile astea pe care noi le numim normale nu sunt chiar atat de normale pe cat le consideram. Adica "normalitatea", "corectitatea" se formeaza ca urmare a tutoror interactiunilor cu diversi indivizi, situatii, etc. Si normalitatea apare ca urmare a dorintei creierului de a simplifica rezultatul situatiilor care vor aparea in viitor, el apeland astfel la bagajul de cunostinte si alege ce sa faca in functie de situatia data.

Edited by mihhay, 05 October 2019 - 14:17.


#40
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Io cand am luat bataita a fost din vina mea 100% , pt minciuna mai exact . Dar bataita la fund nu peste fata ( asa ceva nici un parinte normal nu ar face-o ) .
Imi respect parintele ( ca numai unul a mai ramas ) si-l ajut de cate ori imi cere . M-a invatat un lucru pretios : sa nu mint ( minciuna are picioare scurte si avea dreptate ca mereu ma prindea daca minteam ) .

#41
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005

 Baxon, on 05 octombrie 2019 - 14:16, said:

Io cand am luat bataita a fost din vina mea 100% , pt minciuna mai exact . Dar bataita la fund nu peste fata ( asa ceva nici un parinte normal nu ar face-o ) .
Imi respect parintele ( ca numai unul a mai ramas ) si-l ajut de cate ori imi cere . M-a invatat un lucru pretios : sa nu mint ( minciuna are picioare scurte si avea dreptate ca mereu ma prindea daca minteam ) .
Nici mie nu imi place sa mint. Si nu mint, dar in schimb am dezvoltat un simt abil al ocolirii adevarului.
In schimb imi place sa imi asum greselile...

#42
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 mihhay, on 05 octombrie 2019 - 01:38, said:

Exista o varsta optima de insuratoare? Parintii lui pun o oarece presiune asupra lui sa se insoare


Ete scart... genul de parinti cu mentalitate de ev mediu.

#43
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 29.04.2018

 george_alexandru, on 05 octombrie 2019 - 08:10, said:

Mi-a trecut, am si uitat. Eu am zis ca n-o sa-mi altoiesc copilul.
In cazul in care va ramane repetent la scoala, o sa-i oferi o floare?

#44
iri_rim

iri_rim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 01.04.2018
nu bataia cat intimidarea si hartuirea continua facuta de unii parinti afecteaza psihicul unui copil. dar ce, crezi ca pe la noi vin astia de la protectia copilului sa rezolve vreo problema? ar crea alte probleme mai mari, in casele de copii chiar ar ajunge cu sechele, deci nicaieri nu e mai bine daca nimereste parinti nebuni sau este rupt de acei parinti nebuni.

#45
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,762
  • Înscris: 30.07.2006

 george_alexandru, on 05 octombrie 2019 - 08:10, said:

Mi-a trecut, am si uitat. Eu am zis ca n-o sa-mi altoiesc copilul.
Toti care au fost batuti in copilarie,spun ca ei nu vor face la fel cu copiii lor,insa cei care bat copiii au fost si ei batuti la randul lor cand erau mici,e un cerc vicios din care greu mai iesi.

#46
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005
Nu e nici un cerc vicios. Sunt altii care nu si-au luat o palma in viata lor dar in schimb nu stiu cum sa se poarte cu odraslele lor....

Dar in schimb copii crescuti in puf devin inadaptati la maturitate.

#47
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,646
  • Înscris: 02.09.2006

 romvic, on 05 octombrie 2019 - 06:31, said:

Pozitiv.
Tata nu ne batea niciodata. Dar mama...ne rupea oasele. Suntem 4 la numar.
La cheful de adio, inainte sa merg in armata. mama mi-a aplicat
"o corectie" desi aveam 187 cm si 90 de kg, ptr ca am fumat in fata ei. Posted Image
Parintii fac educatia tinerilor. Nu scoala... cum gresit apare astazi prin doctrinele capitaliste.
sa stii ca pentru generatiile crescute ''cu cheia la git'' educatia primita in scoala a fost foarte importanta si a avut o contributie majora la formarea copiilor/adolescentilor respectivi. Parintii de multe ori lucrau pe santiere, 10-12 ore pe zi, simbata era zi luctatoare, mai faceau si naveta in alte localitati, asa ca pe noi ne-a crescut mai mult scoala!

#48
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Pe mine nu -a afectat decat pe moment. Sa ziem ca am devenit mai puternic, desi de multe ori am luat bataie de la tata fara motiv, cu centura.

Edited by laur_radu, 05 October 2019 - 19:50.


#49
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Cunosc pe cineva care la 35 ani ii pare rau ca nu la ciomagit ma-sa la 16 ani sa-i bage mintile in cap ca sa se tina de scoala, sa dea si bacul si sa studieze mai departe. A dat de ceva bani vanzand prin baruri si s-a crezut regele lumii. Pacat, pt ca are o minte brici si acum e complexat ca nu poate promova la locul actual de munca pt ca nu are studii si sta plafonat pe un job de rutina. Este evident ca poate mai mult.

Edited by misu183, 05 October 2019 - 20:07.


#50
iuzera

iuzera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.01.2004

 FreeThinker, on 05 octombrie 2019 - 05:27, said:

Nu tin minte sa fi mancat batai serioase in copilarie...  O data doua curele le fund de la tata si ocazional cate o lipa la fund de la mama.
Am fost un copil cuminte...   Posted Image

Nu, nu ai fost batut pentru ca parintii tai nu au fost niste bestii, nu pentru ca ai fost cuminte.
Nici un copil nu merita batut (mai ales pana la sange si alte nebunii).

Edited by iuzera, 05 October 2019 - 21:48.


#51
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011
Azi am trecut pe langa niste parinti care erau cu copilul lor, intr-un hypermarket, maica-sa ii zicea ceva de genul "ti-am zis sa nu mai faci asta, nu te potolesti, lasa ca vezi tu" iar dupa un minut voia sa ii corecteze postura si i-a zis "stai drept", desi nu parea ca ar fi cocosat. Copilul avea vreo 11 ani, nu facuse nimic care sa para deranjant pentru public cum ar fi galagie sau sa darame ceva. Si ordinea frazelor mi se pare naucitoare... mai intai il ameninti si apoi ii spui sa stea drept (si cand stai drept de obicei la nivel inconstient iti creste increderea de sine, te simti mai sigur pe tine, mai "mandru"). Copilul bolborosea ceva, probabil niste incantatii pentru ma-sa iar pe fata lui se citea un "kill me pls". Si prietenul asta al meu e un pic cocosat deci cred ca a trecut si el prin asta.
Pun pariu ca peste vreo 20 de ani, de Craciun, o sa fie cu totii fericiti, o sa fie si vreo 2 nepoti pe acolo o sa se adune in jurul mesei pline de bunatati si o sa isi imparta cadouri.

Edited by mihhay, 05 October 2019 - 23:01.


#52
iuzera

iuzera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.01.2004

 mihhay, on 05 octombrie 2019 - 23:00, said:

Pun pariu ca peste vreo 20 de ani, de Craciun, o sa fie cu totii fericiti, o sa fie si vreo 2 nepoti pe acolo o sa se adune in jurul mesei pline de bunatati si o sa isi imparta cadouri.

Eu am luat - o singura data - o rigla peste palma, de la o profesoara de matematica (motivul nici nu-l mai tin minte, ceva irelevant legat de o tema sau ceva asemanator). Dna respectiva (era si mama celei mai bune prietene a surorii mele), a murit de tanara intr-un cumplit accident auto. Au trecut multi ani de atunci, zeci de ani, si inca nu ii iert gestul si imi aduc aminte cu dispret de ea.
Deci da, un gest ce in esenta pare mic, poate afecta pe cei din jur extrem de diferit.

#53
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,911
  • Înscris: 16.08.2010
Aici era vorba de bataia primita de la parinti. Daca vorbim de profesori am si eu o amintire:

Profu' de mate a pus o intrebare unui elev, ala n-a stiut, nu mai tin minte toate detaliile, in final ne-a scos pe toti la tabla.
Ne-a dat curele la palma pana si-a rupt cureaua. Apoi ne-a cerut sa strangem bani sa-si cumpere alta curea.

End of story: Nici un parinte nu a comentat - au contribuit cumintei. Dar asta se intampla mult inainte de aparitia democratiei in tarisoara noastra...

 iuzera, on 06 octombrie 2019 - 07:25, said:

Au trecut multi ani de atunci, zeci de ani, si inca nu ii iert gestul si imi aduc aminte cu dispret de ea.

Dupa atatia ani, pentru mine nici nu mai conteaza. Am iertat. N-am uitat.

Edited by FreeThinker, 06 October 2019 - 07:41.


#54
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006

 Fane, on 05 octombrie 2019 - 02:24, said:

Bataia aia din mai orice pe care o manca prietenul tau nu e o “bataita parinteasca”. Aia parinteasca e mai mult pt a stabili niste limite. Nu lasa tare psihice. Uita-te la o catea, de exemplu, cateodata isi mai altoieste puii, dar daca simte ca-i pui in pericol lupta cu tine pana la moarte. Copii sub o anumita varsta nu inteleg explicatii complexe si totusi trebuie sa aiba respect fata de autoritate. Mai vine dupa aia o alta varsta care-i caracterizata tocmai prin contestarea autoritatii si mai e si critica pt ei. Daca tii la copil ii dai una la fund cand o ia pe aratura dar nu-l bati ca nebunul. In familia aia , din pacate, erau si alte probleme.
Studiile spun cu totul altceva, nu inteleg de ce vreti sa treceti de latura pseudostiintei.
Sunt destule tari in care daca doar ti-ai zgaltait putin odrasla ti-o ia de langa tine.

People who reported smacking were more likely to report having symptoms of depression, moderate to heavy drinking, street drug use, or having attempted suicide than those who didn't report having been smacked as a child.
https://www.nhs.uk/n...lems-adulthood/

Edited by gumball3000, 06 October 2019 - 08:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate