Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 

Agentii imobiliare

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
taniaaj

taniaaj

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.09.2019
Buna. Sunt in cautare de ceva vreme de apartament in Timișoara împreună cu mama mea. Am fost acum 3 săptămâni sa vizionam unul si am semnat amandoua contractul tipic de vizionare. Apartamentul a fost in regula, dar am decis sa mai cautam putin, poate poate gasim ceva mai bun. Acum cateva zile a sunat ea la o alta agentie pentru un apartament tot in zona apartamentului precedent. Ne-am intalnit cu agentul, am semnat contractul si am plecat spre locuinte. Abia acolo am aflat ca era vorba defapt de acelasi apartament, dar cu agentie diferita. Problema e in felul următor, noi vrem sa cumparam apartamentul, dar avand in vedere ca am semnat cu ambele firme, cum ar trebui sa procedam? Sa le platim la ambele comison, desi cumparam doar prin una, mi se pare absurd.

#2
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Pai când ati ajuns la apartament de ce nu i-ati spus agentului ca il stiti deja?

#3
MARIN-lON

MARIN-lON

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 03.09.2019
Ori nu cumperi apartamentul ăla ori plătești comision ambelor agenții. Este titlu execuroriu ce ai semnat și dacă vor te pot executa.

#4
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Nu mai cumperi si data viitoare nu mai semnezi cacaturi de astea, le spui clar, vor sa vanda nu semnezi nimic, daca iti place cumperi

#5
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Greseala iti apartine tie, trebuia sa zici ca am mai fost deja cu o firma care mi-a prezentat apartamentul respectiv. PUNCT.

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,791
  • Înscris: 12.01.2018
ați semnat ca primaru plătiți sau nu mai cumpărați.citiți bine contractul ca poate va obliga să cumpărați numai prin ei

#7
MARIN-lON

MARIN-lON

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 03.09.2019
Trebuia să nu INTRI în apartamentul ăla când ajungeai la ușa lui și să le spui agenților că ai mai văzut apartamentul ăla și refuzi să îl vezi și cu ei și dacă vroiai să-l cumperi îl luai cu prima agenție cu care ai fost în apartament.

Edited by MARIN-lON, 16 September 2019 - 07:55.


#8
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Si oricum la banca sau la notar te duci instotit de agentul imobiliar, adica primul, cel care ti-a prezentat proprietatea.
Cel de al doilea are de ales sa te actioneze in instanta, adica 2-3 ani de procese in care o sa zici ce am zis si eu "Proprietatea mi-a fost prezentata de primul agent imobiliar".
Asa sa fii corect, practic daca vrei poti sa cumperi si fara sa apelezi la agentie.

Aveam un imobil la vanzare si pe langa agent m-am pomenit la usa cu un cumparator care vazuse imobilul prin "agentie", imi zice ca sa lasam dracu pe agent ca eu trebuia sa platesc 1/2%(nu mai stiu cat, nu aveam vreun contract semnat) si cumparatorul 0.5/1%.

Edited by DuskGerman, 16 September 2019 - 07:59.


#9
MARIN-lON

MARIN-lON

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 03.09.2019
Numai zmei apar pe aici, inițiator AMBELE agenții și-au îndeplinit obligația pentru care ai semnat și au procedat corect, greșeala e numai a ta că ai mers și cu a doua agenție în același apartament.

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 MARIN-lON, on 16 septembrie 2019 - 07:49, said:

dacă vor te pot executa.
Suna sinistru...

Una peste alta, contractul respectiv cu agentiile nu expira dupa un timp ? In alta ordine de idei, nu poate o ruda sa-l cumpere pentru tine si apoi, dupa un timp, sa ti-l doneze ? Agentiile imobiliare sint niste porcarii, nu fac mai nimic si sug bani, uneori nici la apartament nu te duc cu masina, te descurci cum ajungi acolo.

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,596
  • Înscris: 30.08.2017
In instanță poate câștiga un eventual proces dacă agenția 2 il da in judecată,avĂąnd in vedere ca a semnat fără sa știe ce va viziona si ca există deja o vizionare cu contract anterioara.

Edited by george_alexandru, 16 September 2019 - 09:02.


#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,019
  • Înscris: 18.12.2007
Pe ce motiv ar castiga?
De unde sa stie agentia ce apartamente a mai vazut clientul?

#13
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,555
  • Înscris: 16.03.2007
totusi, inainte nu ti-au aratat si tie niste poze, locatie, ceva care sa te faca sa-ti dai seama ca ai mai fost acolo? si cand ai ajuns in fata usii, ce ai zis? hai ca mai merge o tura, ca e pe gratis?

#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,596
  • Înscris: 30.08.2017
Pentru a putea cere comisionul din contract, trebuie ca acea agentie sa presteze serviciul, adica sa ii gaseasca un apartament clientului iar acesta sa il cumpere. In cazul de fata, nu se poate spune ca i-a gasit un apartament, deoarece acel apartament fusese deja vizionat de catre client anterior. Clientul poate dovedi acest lucru prin prezentarea contractului cu Agentia 1 si a dovezii platii comisionului. Poate avea eventual pretentii la costurile cu deplasare si salariul angajatului.

Suplimentar, agentia 2 va trebui sa dovedeasca faptul ca i-a oferit clientului suficiente informatii despre apartament, astfel incat acesta sa stie daca semneaza pentru un apartament deja vizionat.

Edited by george_alexandru, 16 September 2019 - 09:48.


#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,019
  • Înscris: 18.12.2007
Ai citit contractul respectiv? Unele agentii nu au prevazuta si obligatia de cumparare pentru a primi comision.
Intreb, din nou, de unde sa stie agentia ca a vazut clientul deja acel apartament? Daca nu a primit la semnarea contractului o lista cu apartamentele deja vizionate nu cred ca au ei vreun glob care sa le spuna ce apartamente a mai vazut clientul.
Apoi, ca si client, ce te impiedica sa spui la fiecare apartament ca l-ai vazut deja? Cum poate demonstra agentia ca nu l-ai vazut?
Serios acum, e absurd ce spui.

#16
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Sau le platesti ambelor (exclus ca sunt niste paraziti) sau o lasi balta si cauti altceva.

#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,596
  • Înscris: 30.08.2017

 AlexEn, on 16 septembrie 2019 - 09:48, said:

Ai citit contractul respectiv? Unele agentii nu au prevazuta si obligatia de cumparare pentru a primi comision.
Intreb, din nou, de unde sa stie agentia ca a vazut clientul deja acel apartament? Daca nu a primit la semnarea contractului o lista cu apartamentele deja vizionate nu cred ca au ei vreun glob care sa le spuna ce apartamente a mai vazut clientul.
Apoi, ca si client, ce te impiedica sa spui la fiecare apartament ca l-ai vazut deja? Cum poate demonstra agentia ca nu l-ai vazut?
Serios acum, e absurd ce spui.

Nu stie, dar nu poate lua comision pentru ceva ce nu a prestat. Poate cere costuri de deplasare si alte cheltuieli.

Cat despre comision fara obligatia de a cumpara....ala poate fi o suma fixa si probabil se comunica la inceput, inainte de vizionare...ca procentual, nu exista pret, nu exista nici suma de plata.

Absurd...de ce? Instanta nu merge pe principiul "n-ai fost atent, platesti"...vezi conceptul de clauza abuziva unde degeaba a semnat clientul daca vine instanta si zice ca a fost o clauze abuziva. Persoanele fizice se bucura de o mica protectie din partea codului civil.

Edited by george_alexandru, 16 September 2019 - 09:57.


#18
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 22.03.2019
ce instanta a dat decizie favorabila agențiilor în speța asta? ce spuneți voi is niște presupuneri și păreri neavizate, nu tot ce scrie pe o foaie e lege. dacă scrie pe o foaie ca trebuie sa bei oțet și semnezi bei? doar ptr ca ai semnat? really?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate