Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Canada ma baga in boala.

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#55
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postmosul595, on 31 august 2019 - 07:03, said:

Sunt o persoana care sa stabilit deja in Canada de 7 ani și pot afirma ca 95% din afirmațiile despre Canada sunt fantezii și cred ca cei ce au scris mesajele au informațiile din auzite nu din surse reale .Singura realitate care nimeni nu o poate contesta este ca in aceasta țara nu te poți baza pe nepotisme sau relații ,cei ce se pot afirma prin propriile puteri in România sau in Europa vor reuși și in Canada

Serios?
https://www.wes.org/...omer-in-canada/
https://moving2canad...king-in-canada/
https://newcanadians...da-get-started/

strongly recommended Posted Image

#56
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Cu politia canadiana nu te joci, nu negociezi, nu dai din maini si nici nu te umfli ca rromu: 'stii cati ca tine am facut eu?' Te pune cu burta pe asfalt si cu bratari pe maini intr-o clipita
Frigul e mare, cand am ajuns aici am avut un hanorac de ala de mers pe Himalaya pana la glezne, cu fermoar pe laterale sa poti merge, gluga insulated(tot e insulated de fapt pt -40 c) cu cozoroc de piele. Poti sa te culci pe zapada in el. Il mai am si acum in husa in garaj. Cand m-au vazut niste copii ce jucau hochey la -30 c s-au oprit si strigau dupa mine : Regarde, Yeti!
Nu -am mai imbracat niciodata.
In Canada e frig iarna dar -30 de aici nu se compara cu -10 prin Baragan unde , daca te-a prins crivatul mori de-an pulea!
In case, malluuri, autobus si pe unde mai vreti voi e cald, electricitatea e relativ ieftina, daca n-ai plan pausal sa platesti egal, poti avea surprize, factura vine la 2 luni si cele 2 facturi de iarna pot sa te ruineze un pic.
Viata e grea la inceput, pe aici se discuta de '5 ani de facultate' dupa care tragi dunga si daca nu esti pe plus fata de Romania ai venit degeaba!
Cineva scria de datorii, altul de case de 500 mii. Daca imi zice cineva cum sa ai o proprietate fara datorii insemna ca a furat de a rupt tara de origine!
dar cum ar fi sa accesezi in Romania planul Prima Casa si sa te alegi cu un chibrit de plata pe 25 ani?

#57
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postvrajitoruldinoz, on 31 august 2019 - 01:01, said:

Dar tu crezi ca pe forum se fac si desfac destine? I-am spus care e parerea mea. Pe baza ce am spus eu, bazat evident pe cele 5 rinduri pe care le-a scris, el isi face introspectia si afla daca: 1. poate asa e, sau 2. e o problema de comunicare dar el stie ca poate mai mult.

Trebuie sa ai o parere foarte bune despre cele 5 rinduri, nu-i asa? In realitate matricea deciziei este mult mai ampla, ar trebui sa cam stii treaba asta. Clar este ca nu ai cum sa cataloghezi un om dupa cele 5 rinduri ale lui

#58
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Jmenu e că ăia in Canada ii vor sclavi pe străini nu să-i pună șefi...

#59
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postandreic, on 30 august 2019 - 21:40, said:

Deasemenea o sa vezi ca in Montreal din 5 case una are piscina.
E probabil vorba de un bazin de inot, ma indoiesc ca in Canada tin pesti linga casa si mai merg la o partida de pescuit din cind in cind.

#60
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
Pentru o casa de 500k nu platesti tot 25+ ani acolo, daca ai un venit obisnuit?

#61
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,772
  • Înscris: 21.06.2016

View Postvata_pa_batz, on 31 august 2019 - 10:21, said:


Trebuie sa ai o parere foarte bune despre cele 5 rinduri, nu-i asa? In realitate matricea deciziei este mult mai ampla, ar trebui sa cam stii treaba asta. Clar este ca nu ai cum sa cataloghezi un om dupa cele 5 rinduri ale lui

Pai asta am spus si eu, decizia e a lui nu a mea. A mea e numai o parere.

#62
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostDihorul Razboinic, on 31 august 2019 - 10:25, said:

E probabil vorba de un bazin de inot, ma indoiesc ca in Canada tin pesti linga casa si mai merg la o partida de pescuit din cind in cind.

Partenerul tau de discutie a vazut Canada doar pe harta. Mai degraba ar invata geografie din vizele mele de turist din pasaport Posted Image

Dupa parerea lui si lui Köppen clima este aceiasi si in Montreal si in goful Venetiei. Ce nu stie el, este ca-n Tirolul de sud zapada a devenit cam rara, in timp ce pe versantul nordic se schiaza in draci. Trebuie sa-mi storc memoria cu abnegatie, ca sa numar zilele cu zapada din ultimii 10 ani in Nürnberg

#63
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,772
  • Înscris: 21.06.2016

View Postvata_pa_batz, on 31 august 2019 - 10:16, said:


Pai ce treaba are networkingul cu relatiile de la noi?
In realtiile noastre nu e nevoie de nici un merit profesional.

#64
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postvrajitoruldinoz, on 31 august 2019 - 10:35, said:


Pai ce treaba are networkingul cu relatiile de la noi?
In realtiile noastre nu e nevoie de nici un merit profesional.

El a zis de relatii la modul general

#65
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,673
  • Înscris: 07.02.2003

View Postvata_pa_batz, on 31 august 2019 - 09:56, said:

Esti plictisitor
Stapaneste si tu clima si lasa zapada iarna ca si la noi e asa, se intampla de 2-3 ori pe iarna, dupa caz. In Montreal/Ottawa e acelasi regim climatic cum la la noi, cand gresesti recunoaste macar, nu mai fi plictisitor.

https://www.google.c...iw=1920&bih=944

Edited by andreic, 31 August 2019 - 11:00.


#66
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postandreic, on 31 august 2019 - 10:58, said:

Stapaneste si tu clima si lasa zapada iarna ca si la noi e asa, se intampla de 2-3 ori pe iarna, dupa caz. In Montreal/Ottawa e acelasi regim climatic cum la la noi, cand gresesti recunoaste macar, nu mai fi plictisitor.

https://www.google.c...iw=1920&bih=944

Vezi ca ti-au zis niste "bastinasi" de Canada mai sus, cum stau treburile

#67
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,673
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDihorul Razboinic, on 31 august 2019 - 10:25, said:

E probabil vorba de un bazin de inot, ma indoiesc ca in Canada tin pesti linga casa si mai merg la o partida de pescuit din cind in cind.
E ceva gen:
Attached File  montreal.jpg   1.04MB   25 downloads

View Postvata_pa_batz, on 31 august 2019 - 11:03, said:

Vezi ca ti-au zis niste "bastinasi" de Canada mai sus, cum stau treburile
Am si eu bastinasi pe acolo , depine unde sta fiecare, Canada e mare iar eu discut de Ottawa/Montreal care se afla intre palarela de 45° si 46°. Ai argument stiintific climatic contra clasificarii Köppen respectiv a zonelor climatice bazate pe paralele in care te-ai contrazis aiurea ? Daca nu... c'est la vie.

Edited by andreic, 31 August 2019 - 11:10.


#68
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postandreic, on 31 august 2019 - 11:06, said:

Am si eu bastinasi pe acolo , depine unde sta fiecare, Canada e mare iar eu discut de Ottawa/Montreal. Ai argument stiintific climatic contra clasificarii Köppen respectiv a zonelor climatice bazate pe paralele in care te-ai contrazis aiurea ? Daca nu... c'est la vie.

Stiintificule, realitatea din teren bate teoria. Iarna din Ottawa este cu citeva luni mai lunga decit iarna din Ploiesti, asa cum este fix invers vara. In plus iti recomand golful Venetiei iarna, spre exemplu in plin carnaval. Daca vei avea noroc sa prinzi 2 cm de zapada, sa-ti faci cruce cu limba pe ceru gurii de 3 ori

#69
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostMunst, on 30 august 2019 - 19:53, said:

Să rămân în tara să lucrez, să merg la facultate sau să merg în Canada, cu un sprijin. Voi ce părere aveți?

Hai ca dupa ce am batut cimpii cu banalitati si tinind cont ca la ora asta a intrat lejer prima bere, o sa-ti povestesc citeva lucruri pe tema asta. De la inceput tin sa specific ca nu locuiesc in Canada, dar cred ca sint capabil sa-ti dau citeva idei. O sa vezi imediat si de ce.

Imigrantii romani au in spatele lor in general trasee asemanatoare. Depus acte, sustinut interviul, luat banii necesari, bagajele, copiii (cei care au) si valea. La modul general pare sa fie vorba despre situatii similare, in detalii insa se diferentiaza in parte enorm. Punctajul necesar pentru intrare are de la inceput o greutate semnificativa la capitolul calificare (studii). Fara, sau doar cu calificare medie, este de la foarte greu pina la imposibil. Chiar si asa exista diferente enorme, incepind cu cit esti de capabil si pina la experienta acumulata in Europa. In plus este esential sa ai bani suficienti pentru perioada de inceput si evident rude, prieteni sau cunostinte dispuse sa te ajute in prima faza. Inchipuie-ti scenariul, in care te dai jos din avion dupa multe ore de zbor si nu te asteapta nimeni. Singura solutie in cazul asta este s-o faci prima la dreapta, dupa cum iti dicteaza google . Perspectiva e sumbra ;)
Asta reprezinta de fapt o introducere, din care pe tine personal nu te intereseaza mai nimic, exceptind capitolul scolarizare. In cazul tau optiunile sint clare si doar 3 de toate:
1) faci scoala in Romania inainte sa pleci
2) faci scoala in Canada
3) nu faci nicio scoala nicaieri

Varianta 3 este cea mai simpla de tratat. Daca nu zace in tine geniul care te conduce de la spalator de vase la milionar (american dream), atunci te asteapta zile negre. In tinerete nu este neaparat o problema, dar se pune intrebarea daca te tine spatele sa spargi betoane si la virste mai inaintate. Cred ca nu are rost sa speculezi cu saltul de la spalator de vase la milionar, asa ca te-as sfatui sa sari peste varianta asta

Varianta 2 poate fi cea mai buna dintre rpimele doua, sau cea mai proasta. Depinde de niste aspecte. Trebuie sa stii ca in Canada studentii straini platesc taxe de studii mai mari decit studentii care au cetatenia. Asta este primul lucru de avut in vedere. Daca rudele tale au bani, de sa-si puna si-n cap si sint dispuse sa te finanteze, atunci n-ai nicio problema si varianta devine clar favorita. Daca nu, atunci vezi de afla, daca nu este careva dispus sa te infieze, ca sa ajungi macar sa platesti doar atit cit platesc si nativii. Asta inseamna sume cuprinse intre 3000 si peste 40.000 CAD pe an, in functie de profilul vizat. Bine, exista fel de fel de programe de finantare, informatii mai multe gasesti chiar pe homepage-ul facultatilor vizate. Pina nu uit, vezi ca-ti trebuie cunostinte de limba solide. In unele cazuri ajung certificarile, spre exemplu in general TOEFL, in alte cazuri testele se fac individual. Oricum ar fi, mare atentie ce profil alegi. Acesta iti va trasa viitorul. Studiaza cu atentie structura economica a regiunii vizate, ca sa nu ai supriza ca studiezi un profil cautat doar la polul nord.

Prima varianta este cea care contine cele mai mici riscuri. Dupa absolvire inca poti vedea, daca optezi pentru emigrare, sau ramîi pe loc. Ca un mic amanunt, pentru oricare eventualitate ar fi bine sa obtii note inspre maxim, astea iti maresc sansele considerabil chiar si in Europa. Nici in varianta asta nu vei fi scutit de taxe, in caz ca totusi optezi pentru Canada, dar nu va fi vorba despre aceiasi suma ca si in cazul in care prestezi totul acolo.

Viata in Canada suna cam asa:
Canada is not a place to relax unless you have the money to do so
In fraza asta se ascunde totul. Canada este o tara spectaculoasa cu doar 37mil de locuitori. Iuhuu, rafting, ski, parasute si ce-ti mai trece tie prin cap pentru timpul liber. Apropo, timp liber, este momentul sa-ti spun "Ionescule scoala ca ai imputit sedinta". Sclavul canadian incepe de fiecare data prestatia cu maxim 2 saptamini de concediu pe an, exceptie facind doar angajatii la guvern, aka bugetarii. Este adevarat ca, daca 25 decembrie pica intr-o Duminica, atunci primesti liber Luni, dar chiar si asa este putin. Bine, daca ai propriul birou de avocatura, sau cabinet medical, atunci te poate durea la bascheti, dar prima data trebuie sa ajungi pina acolo. Dupa niste ani de prestatie la aceiasi firma s-ar putea sa ajungi la un concediu de 4 saptamini pe an, este bine sa stii insa si treaba asta.
37mil de locuitori inseamna spatiu si totusi, in mod paradoxal, canadienii nu au spatiu. Explicatia este simpla. Viata in legatura cu un job consistent se petrece in marile aglomerari urbane. Toronto, spre exemplu, are 3 milioane de locuitori, care, asa cum zice termenul, trebuie sa locuiasca. In functie de zona vei plati milioane pentru o casa, sau doar citeva sute de mii, luind in schimb in calcul navete zilnice de o ora sau doua pe sens intr-un trafic infernal la ore de virf. Hai sa te consolez putin. Nu va trebui sa faci chestia asta si la weekend, deoarece oricum viata ta se va derula in cartierul, in care vei trai. In "down town" vei ajunge din ce in ce mai rar pe masura ce intervine rutina. Poate ca in loc de asta vei prefera sa iesi in natura, departe de aglomeratie.
Ca si oricare canadian cu situatie medie vei incerca sa aduni zile de concediu pe mai multi ani, ca sa iei mai mult o data. Bine, nu multi, hai 2 sau maxim 3 ani. Tot ca un canadian mediu vei mai face cite o incursiune in state si te vei lauda cu un concediu "de vis" in Dominicana. Nu ca n-ar fi interesant, ceea ce-ti zic din propria mea experienta, dar nu an de an.
Este o viata incolora, asupra careia planeaza in permanenta vestitul "you are fired". Doamne ajuta sa nu ti se intimple, deoarece in caz contrar o iei da capo cu 2 saptamini de concediu pe an.

Am zis la inceput ca vei vedea, de ce sint in masura sa-ti servesc niste idei. La un moment dat in viata, cu o diploma de studii germana in buzunar si cu 5 ani de experienta mi s-a pus pata pe America de nord. Am zis la vremea respectiva ca actionez inteligent si, inainte sa ma urc in avion, am inceput sa trimit CV-uri. Pe linga hirtii am trimis si inregistri video cu mine la tabla. Cum se deruleaza un proiect, cum se fac niste calcule, norme samd. Si intr-adevar am avut videoconferinte si negocieri. In final am ajuns si la ideea de recunoastere a diplomei cu termenul de "professional engineer = P Eng". Asta a fost momentul in care m-am enervat prima data. A doua oara a fost, cind m-am prins ca o casa "ieftina" este construita din prefabricate, io i-am zis carton. Cind am dat de constructiile pe caramizi Ytong, s-a schimbat brusc si scorul. Apropo, vezi aici preturi:
https://www.zillow.c...gionselection":[{%22regionId%22:792680,%22regionType%22:6}],%22isMapVisible%22:true,%22filterState%22:{%22isMakeMeMove%22:{%22value%22:false}},%22isListVisible%22:true}

Dai click pe punctele alea rosii si vezi despre ce este vorba. Remember? Canadienii nu au loc.

Io zic deja de mai multa vreme. Oportunitatile din Europa sint cu totul altele si acopera mase largi de oameni. Atit in USA, cit si in Canada spectrul celor care se realizeaza este unul ingust. Pentru avocati, medici si cei care salta de la spalatori de vase la milionari poate fi intr-adevar un El Dorado. Pentru masele largi, nu.
Problema este ca romanii nu identifica potentialul european la justa lui valoare. Chestia asta pleaca de la comoditatea aparenta de a invata limba engleza si frica nejustificata fata de limba germana. Asta se datoreaza mediilor si senzatiei ca-ti pica in palma deja din momentul in care mesteci guma americana. Nu este conventional, dar, din momentul in care te-ai ocupa serios de invatat, in care nu scrii , ai constata ca limba germana nu este nici pe departe sperietoarea care pare a fi. O limba cu reguli clare, in care nu scrii una si citesti alta. Odata asimilat conceptul incepi sa descoperi beneficiile unei comunicari clare, fara probleme de interpretare. De ce aduc in discutie fix limba asta? Datorita potentialului economic pe de-o parte si a posibilitatilor si standardului de viata de cealalta parte. Vrei sa studiezi inginerie? Be our guest. Te costa 100 de Euro pe semestru taxa, nu zeci de mii. Vrei o camera in caminul studentesc? Foarte bine, te costa maxim 200 de euro pe luna chiria. Vrei bursa? Primesti fara dobinda, daca parintii nu au venituri sa te tina. Daca esti baiat destept si termini cu note bune, pina la 50% este cadou, iar restu rambursezi fara dobinda.
Neamtul nu te va intreba nicicind, daca ai experienta germana, network si alte timpenii si-ti va da din start un concediu de 30 de zile lucratoare pe an.
Ce ar trebui sa faci pentru asta? Invata limba prima data si tine-te de treaba sincer, fara sa exagerezi cu tot felul de voluntariate gratis ca in lumea anglo-saxona ;)

#70
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Numai Germania si Canada exista pe lumea asta ? Nici macar nu se compara corect una cu alta.

Germania o compari cu Austria eventual sau Elvetia.

Canada o compari cu Marea Britanie sau Irlanda spre exemplu.

Edited by AdiTwism, 31 August 2019 - 15:21.


#71
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostAdiTwism, on 31 august 2019 - 15:20, said:

Numai Germania si Canada exista pe lumea asta ? Nici macar nu se compara corect una cu alta.

Germania o compari cu Austria eventual sau Elvetia.

Canada o compari cu Marea Britanie sau Irlanda spre exemplu.

Evident nu, mai sint si altele, dar pica rind pe rind din diverse motive. Cum am zis cu citeva postari in urma, matricea deciziei este complexa. Salarizari, perspective, timp liber, clima...pina la distanta fata de familia ramasa in urma. Uite niste exemple simple:
Spania, Italia au o clima super, dar salarizarile sint mici. Portugalia se scufunda in saracie, desi in Algarve este minunat. Nordul Europei are salarizari mai mari, dar costurile de intretinere sint enrome, iar clima este in parte foarte dura. In Elvetia nu ai ce cauta ca angajat, decit daca sari bine de 100k pe an
Marea Britanie nu se compara cu Germania la standard de viata nici macar din greseala. Ai anumite nise, cum ar fi broker la bursa londoneza. Citi brokeri sint prezenti pe forum??? Romanii din Londra inchiriaza impreuna apartamente la comun, altminteri nu-si permit viata intr-un oras de altfel superb. Costurile sint enorme, iar timpul pierdut in trafic este gigantic

#72
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
Cat castiga un inginer cu 10 ani experienta in Germania VS Canada? Inginer care inca lucreaza inginereste, nu management.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate