Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Canada ma baga in boala.

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#1
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 21.03.2016
De când am terminat liceul, rudele mele care locuiesc acolo, mi-au tot băgat în gând să merg în Canada să locuiesc acolo, să îmi fac o altfel de viață.. Facultate, munca, să locuiesc cu ei, că au grija de mine, am un acoperiș etc. La un moment dat, mă gândeam că ar fi frumos să mă duc acolo, dar am renunțat, motivul nu stiu care a fost. M-am tot gândit la Canada, timpul a zburat așa că nu am apucat să mă înscriu la facultate, așa că mi-am căutat un loc de munca în care în momentul asta lucrez de aproximativ 8 luni. Salariul pot să zic că îi decent 2000+, în condițiile care lucrez cate 4-5 ore. Bine, în acele 8 luni, am mai fost întrebat daca nu mă duc, chestii de genul, știți cum îs mătușele, bunicii.. du-te acolo că îi alta viață, să ajungi ceva, că să poți să-i aduci și pe părinții tai, că mno, povesti. Problema îi că în lunile astea, tot am avut "coșmaruri", visam că eram acolo, în drum spre sau întrebat daca vreau să mă duc . Sincer mi-aș dori să merg acolo, dar nu stiu daca merita să merg sau să rămân în tara cu salariu pe care îl am. Am zis că poate mă înscriu și eu anul asta la facultate, dar în vara nu am avut timp am fost în concediu, am zis că până în Septembrie a doua oara când te poți înscrie am timp să mă gândesc ce să fac. Să rămân în tara să lucrez, să merg la facultate sau să merg în Canada, cu un sprijin. Voi ce părere aveți?

#2
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016
Ca sa reusesti in Canada trebuie sa ai vointa, sa muncesti mult si sa fii foarte concentrat pe scopul tau.
Tu pari a nu avea nici una.
Stai acasa.

#3
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Sunt facultati si in Canada

#4
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Ramai in tara, nu mai bate campii, e sclavie in Canada...

#5
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019
Daca deja te baga in boala cand nici n-ai fost acolo, cand pasesti afara din avion o sa mori pe loc.

Edited by In_sunetul_muzicii, 30 August 2019 - 20:01.


#6
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 21.03.2016

View PostIn_sunetul_muzicii, on 30 august 2019 - 20:01, said:

Daca deja te baga in boala cand nici n-ai fost acolo, cand pasesti afara din avion o sa mori pe loc.

Am fost acolo in vacanta 3 luni, acum 2 ani.

View Postvrajitoruldinoz, on 30 august 2019 - 19:59, said:

Ca sa reusesti in Canada trebuie sa ai vointa, sa muncesti mult si sa fii foarte concentrat pe scopul tau.
Tu pari a nu avea nici una.
Stai acasa.

Un scop pot sa zic ca nu am, nu stiu ce vreau sa ajung, restul se pot realiza usor.

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Mai plecati mai, ca s-a umplut tara de diplome fara acoperire, care-ti dau doar dreptul la somaj. Si s-au aglomerat rahaturile astea de drumuri cu "benveu´"-uri, de nu te mai poti kk-n tufe de ele.

#8
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Sa iti spun visul canadian ! Foarte multi prieteni, anii '90, ganduri comune : Canada ! Si asa ne-am imprastiat cum am putut. Am ales Europa, dar cei mai multi s-au dus spre Canada. Dupa ani de zile, aflu ca sunt INGROPATI in credite, datorii, planuri pentru copii (educatie), slujbe...fabrica de bomboane, menajere, etc. Oamenii au plecat cu studii universitare si au ajuns in raiul canadian.
Curaj si sper sa reusesti !

#9
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Din cite se vede, unii par a fi "capabili" sa puna etichete pe baza unui text simplu, cum se vede spre exemplu in postarea nr 2. E cam superficial, io n-as proceda asa. Viata a scos somitati din oameni, acolo unde nu se astepta nimeni. In mod similar nimeni nu poate da garantii in privinta viitorului propriu, deci nicicum unui strain.
As intreba altceva: esti pregatit sa lasi totul in urma pentru un inceput nou si incert? Tine cont de aspectele emotionale cind vei da un raspuns. Daca te doare la bascheti, atunci go for it. Daca nu, atunci mai da o tura inainte de a lua o decizie

Edited by vata_pa_batz, 30 August 2019 - 20:29.


#10
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostFjell, on 30 august 2019 - 20:21, said:

Sa iti spun visul canadian ! Foarte multi prieteni, anii '90, ganduri comune : Canada ! Si asa ne-am imprastiat cum am putut. Am ales Europa, dar cei mai multi s-au dus spre Canada. Dupa ani de zile, aflu ca sunt INGROPATI in credite, datorii, planuri pentru copii (educatie), slujbe...fabrica de bomboane, menajere, etc. Oamenii au plecat cu studii universitare si au ajuns in raiul canadian.
Curaj si sper sa reusesti !

Aha! N-au stiut, sau cum? In Europa se poate studia gratis. Ghici daca e mai bun un inceput de drum cu minus sute de mii, sau curat si cu perspectiva

#11
iri_rim

iri_rim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 01.04.2018
romancele ma baga in boala pe mine, mai ales alea cu sani mari... dar chiar si asa, tot as merge in canada daca as avea matusi si bunici acolo, adica inceput greu pe jumatate realizat prin rudele stabilite. altii dorm pe strazi pana se pun pe picioare.

#12
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View PostMunst, on 30 august 2019 - 19:53, said:

De când am terminat liceul, rudele mele care locuiesc acolo, mi-au tot băgat în gând să merg în Canada să locuiesc acolo, să îmi fac o altfel de viață.. Facultate, munca, să locuiesc cu ei, că au grija de mine, am un acoperiș etc. La un moment dat, mă gândeam că ar fi frumos să mă duc acolo, dar am renunțat, motivul nu stiu care a fost. M-am tot gândit la Canada, timpul a zburat așa că nu am apucat să mă înscriu la facultate, așa că mi-am căutat un loc de munca în care în momentul asta lucrez de aproximativ 8 luni. Salariul pot să zic că îi decent 2000+, în condițiile care lucrez cate 4-5 ore. Bine, în acele 8 luni, am mai fost întrebat daca nu mă duc, chestii de genul, știți cum îs mătușele, bunicii.. du-te acolo că îi alta viață, să ajungi ceva, că să poți să-i aduci și pe părinții tai, că mno, povesti. Problema îi că în lunile astea, tot am avut "coșmaruri", visam că eram acolo, în drum spre sau întrebat daca vreau să mă duc . Sincer mi-aș dori să merg acolo, dar nu stiu daca merita să merg sau să rămân în tara cu salariu pe care îl am. Am zis că poate mă înscriu și eu anul asta la facultate, dar în vara nu am avut timp am fost în concediu, am zis că până în Septembrie a doua oara când te poți înscrie am timp să mă gândesc ce să fac. Să rămân în tara să lucrez, să merg la facultate sau să merg în Canada, cu un sprijin. Voi ce părere aveți?
motive pentru care sa nu mergi in Canada:
-vara tine foarte putin, iarna ai zapada la greu, o sa-ti iasa pe ochi frigul si datul la zapada
-casele scumpe: 500k-1mil de dolari
-esti imigrant, o sa fii privit mereu ca un outsider
-political correctness, hai ca in Romania mai injuri un cygan, un ungur. acolo te zboara aia imediat daca scapi porumbelul
-cu liceul nu faci nimic acolo. o sa castigi minimumul pe economie la KFC

Edited by persona695, 30 August 2019 - 20:42.


#13
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 21.03.2016
Am uitat sa zic ca engleza si franceza nu o stiu la perfectie.

#14
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Dacă n-ai pe nimeni în RO atunci poți cotrobăi prin tot globul fără să ai remușcări vreodată; dacă ai părinți în Ro o să-ți vină amar în gură zi de zi după ce ei vor ajunge la o vârstă când devin mai neputincioși; asta numai dacă nu ești chiar câinos la suflet. Fă o socotelă cât durează să vii în Ro la caz de urgență(dus bătrânu' la spital, una-alta, zici că și-a revenit și e bine, te întorci în Ca iar în scurt timp urgența se repetă)(știu caz în care omul din Ca și-a pierdut jobul din cauza unei urgențe la spital urmată de înmormântare la interval de 1 lună); CA nu e aci în Europa. Ascultă si povești de-astea de la unii care le-au trăit iar apoi gândește-te. Neamurile din Ca vor să te aibă acolo ca sprijin.

Edited by jobist, 30 August 2019 - 20:49.


#15
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postiri_rim, on 30 august 2019 - 20:41, said:

romancele ma baga in boala pe mine, mai ales alea cu sani mari... dar chiar si asa, tot as merge in canada daca as avea matusi si bunici acolo, adica inceput greu pe jumatate realizat prin rudele stabilite. altii dorm pe strazi pana se pun pe picioare.

Gresit! Relatia cu rudele se poate schimba de la o zi la alta, orice minune tine 3 zile. Omuletii aleg spatiul anglo-saxon, deoarece li se pare ca limba engleza se poate asimila mai usor. Este contactul cu filmele si in general cu informatiile, care zboara din toate directiile, dar aspecttul asta nu este suficient. Intr-o lume, in care scolarizarea costa bani grei si unde se pune atita pret pe ambalaj este cazul sa casti ochii foarte bine. Cu multa munca si abnegatie poate ca treci de obstacole, dar vei constata ca piedicile te urmaresc cel mai tirziu atunci cind copiii tai se vor lovi de fix aceleasi probleme. Esti si vei ramine un sacrificat pina la capatul vietii

#16
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Canada asta nu poate sa intre in UE?

We have money, fonduri!

#17
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostMunst, on 30 august 2019 - 20:47, said:

Am uitat sa zic ca engleza si franceza nu o stiu la perfectie.

Puiule, ia invata tu limba germana si descopera potentialul enorm din 3 tari in Europa. Suna ciudat, dar nu e, limba este ultima problema in raport cu beneficiile si nici nu contine capcane ;)

#18
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

View PostMunst, on 30 august 2019 - 19:53, said:

De când am terminat liceul, rudele mele care locuiesc acolo, mi-au tot băgat în gând să merg în Canada să locuiesc acolo, să îmi fac o altfel de viață.. Facultate, munca, să locuiesc cu ei, că au grija de mine, am un acoperiș etc. La un moment dat, mă gândeam că ar fi frumos să mă duc acolo, dar am renunțat, motivul nu stiu care a fost. M-am tot gândit la Canada, timpul a zburat așa că nu am apucat să mă înscriu la facultate, așa că mi-am căutat un loc de munca în care în momentul asta lucrez de aproximativ 8 luni. Salariul pot să zic că îi decent 2000+, în condițiile care lucrez cate 4-5 ore. Bine, în acele 8 luni, am mai fost întrebat daca nu mă duc, chestii de genul, știți cum îs mătușele, bunicii.. du-te acolo că îi alta viață, să ajungi ceva, că să poți să-i aduci și pe părinții tai, că mno, povesti. Problema îi că în lunile astea, tot am avut "coșmaruri", visam că eram acolo, în drum spre sau întrebat daca vreau să mă duc . Sincer mi-aș dori să merg acolo, dar nu stiu daca merita să merg sau să rămân în tara cu salariu pe care îl am. Am zis că poate mă înscriu și eu anul asta la facultate, dar în vara nu am avut timp am fost în concediu, am zis că până în Septembrie a doua oara când te poți înscrie am timp să mă gândesc ce să fac. Să rămân în tara să lucrez, să merg la facultate sau să merg în Canada, cu un sprijin. Voi ce părere aveți?
Sfatul meu:Du-te! Faptul ca ai rude acolo e un mare avantaj.
O sa fie greu pana te obisnuiesti dar dupa aceea cand vei compara canada cu Romania te vei intreba cum ai putut trai in tara asta.
Va trebui sa inveti engleza totusi.
Bafta!

View PostKres, on 30 august 2019 - 20:01, said:

Ramai in tara, nu mai bate campii, e sclavie in Canada...
Tu de unde stii, ai fost acolo si te-au fortat aia sa speli wc-uri sau sa dai zapada de pe trotuar?
Bateti campii cu gratie...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate