Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Canada ma baga in boala.

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#37
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,606
  • Înscris: 07.02.2003

 vata_pa_batz, on 30 august 2019 - 22:10, said:

De fapt bati cimpii cu wikipedia in mina Posted Image
Nu eu sunt cel care nu cunoaste clima si abereaza... studiaza ca nu stapanesti chestii de baza Posted Image

Edited by andreic, 30 August 2019 - 23:27.


#38
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Când te gândești să emigrezi într-o țară, ideal ar fi să o vizitezi înainte. Inițiatorul a vizitat-o deja și se pare că nu i-a plăcut. Prin urmare răspunsul la întrebarea lui este simplu: Nu Canada! Vezi ce faci în România sau încearcă altă țară! Decât să ajungi acolo și să nu îți placă, să nu te acomodezi mai bine lipsă.

#39
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

 vata_pa_batz, on 30 august 2019 - 20:32, said:


Aha! N-au stiut, sau cum? In Europa se poate studia gratis. Ghici daca e mai bun un inceput de drum cu minus sute de mii, sau curat si cu perspectiva
In Europa ai mai multe drepturi decat in sclavia canadiana. Sa studiezi atatia ani si sa ajungi intr-o tara care nu recunoaste diplomele pe care le ai, obligandu-te sa faci credite bancare pentru ''echivalarea'' studiilor, mi se pare haios. Am foarte multe exemple de ''reusiti'' de genul asta, dar cu imprumuturi de 60 de mii de dolari canadieni + slujbe...vai de steaua lor.
Nu imi permit sa descurajez baiatul cu initiativa de plecare spre mai bine, dar nici sa ii vindem gogosi polare.
Esti tanar, ambitios, fugi unde vezi cu ochii !

#40
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Fjell, on 30 august 2019 - 20:21, said:

Sa iti spun visul canadian ! Foarte multi prieteni, anii '90, ganduri comune : Canada ! Si asa ne-am imprastiat cum am putut. Am ales Europa, dar cei mai multi s-au dus spre Canada. Dupa ani de zile, aflu ca sunt INGROPATI in credite, datorii, planuri pentru copii (educatie), slujbe...fabrica de bomboane, menajere, etc. Oamenii au plecat cu studii universitare si au ajuns in raiul canadian.
Curaj si sper sa reusesti !
A dracu rai...

#41
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,663
  • Înscris: 21.06.2016

 vata_pa_batz, on 30 august 2019 - 20:28, said:

Din cite se vede, unii par a fi "capabili" sa puna etichete pe baza unui text simplu, cum se vede spre exemplu in postarea nr 2. E cam superficial, io n-as proceda asa. Viata a scos somitati din oameni, acolo unde nu se astepta nimeni. In mod similar nimeni nu poate da garantii in privinta viitorului propriu, deci nicicum unui strain.

Dar tu crezi ca pe forum se fac si desfac destine? I-am spus care e parerea mea. Pe baza ce am spus eu, bazat evident pe cele 5 rinduri pe care le-a scris, el isi face introspectia si afla daca: 1. poate asa e, sau 2. e o problema de comunicare dar el stie ca poate mai mult.

Quote

Viata a scos somitati din oameni, acolo unde nu se astepta nimeni.

Asa este, dar probabilistic vorbind exista un motiv foarte bun pentru care "nu se astepta nimeni".

 Munst, on 30 august 2019 - 20:47, said:

Am uitat sa zic ca engleza si franceza nu o stiu la perfectie.


Daca te incurajeaza, nici romana :D.

#42
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Canada? Vad pe Youtube pe Garret Claridge si imi dau seama ca sunt foarte open minded, in contradictie cu noi invatati sa avem aceleasi aparate toata viata in comunism si sa nu ne gandim sa le distrugem vreodata. Dar cand vad ce net praf are, zic pas, idem cu UK.

Ierni misto dar veri scurte si tomnatice, la urma urmei nu exista clima mai faina ca a noastra, cu de toate asa, daca nu ar fi asta, m-as muta undeva intr-o zona Mediteraneana, ca ierni nu prea mai avem nici noi in ultima vreme, la Mediterana macar sunt furtuni cand la noi ploua mocaneste.

Intr-o iarna, Garret a zis "Stii ca esti in Canada atunci cand trebuie sa incalzesti cu pistolul neoanele doar ca sa se aprinda", deci ger cumplit, nu stiu cum or sta cu pretul gazului sau ce folosesc ei la incalzire, pe mine cand e ger ma rupe gazul aici in Romania.

Asa ca doar multumesc Canadei, ca si Australiei si Noii Zeelande, pentru niste youtuberi foarte cool si foarte destepti pe tehnologie. Cel din Australia (Aussie50) s-a sinucis din pacate.

#43
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 29.01.2019
Canada are tipi foarte destepti. Jordan Peterson si Steven Pinker imi vin acum in minte, dar sint multi altii. Nu cred ca exista romani acum la nivelul asta.

Poate cultura de interior ii obliga sa gindeasca mai mult si mai bine decit pe cei din clime mai bune.

#44
romvic

romvic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.08.2019
Daca ar fi sa plec maine afara, as alege Germania.
Sunt mai destepti decat canadienii in toate domeniile.
Chiar si in materie de emigrare. :)

Edited by romvic, 31 August 2019 - 05:12.


#45
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 05.09.2006
Initiator, primul pas este sa te lamuresti daca vrei cu adevarat sa pleci din tara sau nu. Esti la varsta la care iti construiesti viata - o poti face aici sau altundeva, asta e alegerea fundamentala. In cazul tau, facultate poti face si aici si in Ca, de muncit- la fel. Depinde de tine, de ce simti si adaptabilitatea ta.

#46
mosul595

mosul595

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.01.2018
Sunt o persoana care sa stabilit deja in Canada de 7 ani și pot afirma ca 95% din afirmațiile despre Canada sunt fantezii și cred ca cei ce au scris mesajele au informațiile din auzite nu din surse reale .Singura realitate care nimeni nu o poate contesta este ca in aceasta țara nu te poți baza pe nepotisme sau relații ,cei ce se pot afirma prin propriile puteri in România sau in Europa vor reuși și in Canada

#47
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
N-as emigra in Canada nici sa-mi dea bani. Prefer Grecia, Cipru. Nu suport nici frigul si nici departarea . Chiar si Romania e mult mai prietenoasa cu omul. Am fost iertat de politisti de zeci de ori, in Canada nu te iarta nici daca ti-e ruda de gradul 1.

#48
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 05.09.2006
Nu-i mai simplu si mai corect sa respecti legile- decat sa te bucuri la iertarile politistilor- si sa le consideri avantaj?

Edited by l_dan, 31 August 2019 - 07:20.


#49
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Eu zic sa te ducI acolo.

Edited by e_bulu, 31 August 2019 - 07:45.


#50
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,663
  • Înscris: 21.06.2016

 pacopaco1967, on 31 august 2019 - 07:16, said:

N-as emigra in Canada nici sa-mi dea bani. Prefer Grecia, Cipru. Nu suport nici frigul si nici departarea . Chiar si Romania e mult mai prietenoasa cu omul. Am fost iertat de politisti de zeci de ori, in Canada nu te iarta nici daca ti-e ruda de gradul 1.

Tu te bucuri de iertari minore si pe altii iarta de milioane furate din banii tai.. sau oameni morti, distrusi etc.
Ia sa dea unul in tine cu masina si sa-l ierte, sa vedem daca iti mai place.

#51
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007
Eu zic ca partea cea mai nasoala e ca ai terminat liceul si inca nu stii ce vrei de la viata ... e irelevant ca vei merge in Canada sau vei ramane in Romania, poti trai bine in amandoua daca stii ce vrei de la viata si ai pregatirea necesara, dar tu nu doar ca nu te-ai apucat sa te pregatesti, nici macar nu stii ce vrei. 2.000+ lei in Romania inseamna sa nu mori de foame, sigur, pentru o persoana de sub 20 de ani nu e rau, dar trebuie sa te gandesti la ce meserie ti-ar placea sa ai si sa faci niste studii mai avansate in domeniu astfel incat sa poti ajunge pe la 30 de ani sa castigi peste 1.000 de euro in Romania (desi pana ajungi tu la 30 ar trebui sa castigi cam peste 1.500 de euro ca sa poti zice ca ai venituri decente, pentru ca venitul mediu in Romania e in crestere, iar odata cu el si preturile).

#52
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 bobitad, on 30 august 2019 - 21:18, said:


mai stiu o tipa care a plecat, s-a insurat cu unu
Tipa era de fapt un bulangiu? Posted Image

#53
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 andreic, on 30 august 2019 - 23:26, said:

Nu eu sunt cel care nu cunoaste clima si abereaza... studiaza ca nu stapanesti chestii de baza Posted Image

Esti plictisitor
https://www.google.c...iw=1229&bih=578

#54
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Nu-si aminteste nimeni ca initiatorul a mai avut vreo 2 topicuri pe aceeasi tema aici?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate