Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Canada ma baga in boala.

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#19
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Tot ce faci in Romania, faci si in Canada. Stai linistit ca nu sunt inferiori.

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 persona695, on 30 august 2019 - 20:41, said:

-vara tine foarte putin, iarna ai zapada la greu, o sa-ti iasa pe ochi frigul si datul la zapada
Depidne unde, in nord Alberta, zona lacului Winipeg sau Teritoriile de nord asa e intr-adevar... dar in zona Ottawa/Montreal nu e chiar asa, e pe la paralela 45° adica cam ca la noi in tara.

 persona695, on 30 august 2019 - 20:41, said:

-casele scumpe: 500k-1mil de dolari
Peste tot une materialul si forta de munca e scumpa si casele la fel... SUA de ex.

 persona695, on 30 august 2019 - 20:41, said:

-esti imigrant, o sa fii privit mereu ca un outsider
True numai ca o sa fie cam peste tot emigranti, in special indieni si pakistanezi deci o sa fii aceeasi "clasa".

 persona695, on 30 august 2019 - 20:41, said:

-political correctness, hai ca in Romania mai injuri un cygan, un ungur. acolo te zboara aia imediat daca scapi porumbelul
Asta e foarte bine, inveti sa respecti lumea si sa gandesti inainte sa vorbesti.

Edited by andreic, 30 August 2019 - 21:16.


#21
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Canada este o optiune, cind nu ai idee de alte variante

#22
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
mai bine Australia decat Canada. aia au canguri si e cald. cangurii sunt misto.

ontopic: povestea un nene batran care s-a dus sa o ajute pe fisa cu cresterea copiilor in Canada: ba, astia merg numa cu masina, suv-uri. e zapada si etc. omu nu parea incantat.
mai stiu o tipa care a plecat, s-a insurat cu unu care are un lant dasta de burito. n-am intrebat-o daca e fericita.
cateodata ma mai uit la un tip care locuieste in padure intr-o casa facuta de el. si a facut bani in Canada, dar i s-a luat de agitatia orasului.

vezi tu, afara nu e ca in Romania, unde merge si daca esti mai prostut, gasesti tu ceva pe 3000 RON, pana la urma cati poti sa mananci?. iti mai dau parintii ceva bani, mai strangi de la nunta si iti iei si apartament.
afara mai sunt o groaza de emigranti la usa fabricii care vor sa faca ce faci tu si ar accepta si bani mai putini.

Edited by bobitad, 30 August 2019 - 21:28.


#23
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 21.03.2016

 andreic, on 30 august 2019 - 21:14, said:

Depidne unde, in nord Alberta, zona lacului Winipeg sau Teritoriile de nord asa e intr-adevar... dar in zona Ottawa/Montreal nu e chiar asa, e pe la paralela 45° adica cam ca la noi in tara.



Pe partea de Quebec, oricum nu conteaza, iarna este frumoasa oricum ar fi ea.

#24
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 Munst, on 30 august 2019 - 21:21, said:

Pe partea de Quebec, oricum nu conteaza, iarna este frumoasa oricum ar fi ea.

Sa crezi tu. Cind trebuie sa cureti zapada, pentru ca la o ora dupa "eveniment" sa constati ca o iei de la capat, s-ar putea sa vezi lucrurile altfel. Extremele nu contin nimic bucolic, iar @andreic bate cimpii in totala negura a necunostintei de cauza. Paralela 45 nu ofera aceleasi conditii doar pe motiv de paralela, decit pentru cei paraleli Posted Image

Edited by vata_pa_batz, 30 August 2019 - 21:30.


#25
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 Munst, on 30 august 2019 - 19:53, said:

De când am terminat liceul, rudele mele care locuiesc acolo, mi-au tot băgat în gând să merg în Canada să locuiesc acolo, să îmi fac o altfel de viață.. Facultate, munca, să locuiesc cu ei, că au grija de mine, am un acoperiș etc.
Daca tu acum n-ai nici macar acoperis si etc. clar nu o sa poti sa iti platesti taxele de emigrare in Canada.

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 Munst, on 30 august 2019 - 21:21, said:

Pe partea de Quebec, oricum nu conteaza, iarna este frumoasa oricum ar fi ea.
E fain si acolo, am un amic plecat de 10 ani acolo si a reusit, familie, copii, servici... atat ca naveta il cam omoara, masina e de baza caci distantele sunt maricele.

 vata_pa_batz, on 30 august 2019 - 21:30, said:

Paralela 45 nu ofera aceleasi conditii doar pe motiv de paralela, decit pentru cei paraleli Posted Image
De fapt chiar ofera cam aceleasi conditii cu minime diferente de umiditate, clasificarea climei se face pe paralele (geografie).
Deasemenea o sa vezi ca in Montreal din 5 case una are piscina.
Lectie:
"Montreal is classified as a warm-summer humid continental climate (Köppen climate classification: Dfb) in the Montréal-Trudeau airport and a hot-summer humid continental climate (Köppen climate classification: Dfa) at McGill University.[76][77] Summers are warm to hot and humid with a daily maximum average of 26 to 27 °C (79 to 81 °F) in July; temperatures in excess of 30 °C (86 °F) are common. Conversely, cold fronts can bring crisp, drier and windy weather in the early and later parts of summer."
"Montreal is generally snow free from late April to late October."
wiki.

Vai surpriza... climat dfb e chiar pe paralela:
Attached File  dfb.jpg   123.28K   22 downloads
https://en.wikipedia..._classification

Edited by andreic, 30 August 2019 - 21:50.


#27
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 vata_pa_batz, on 30 august 2019 - 21:30, said:

Sa crezi tu. Cind trebuie sa cureti zapada, pentru ca la o ora dupa "eveniment" sa constati ca o iei de la capat, s-ar putea sa vezi lucrurile altfel. Extremele nu contin nimic bucolic, iar @andreic bate cimpii in totala negura a necunostintei de cauza. Paralela 45 nu ofera aceleasi conditii doar pe motiv de paralela, decit pentru cei paraleli Posted Image

Corect.

Dar multi scriu aici in necunostinta de cauza. Pentru ca voi nu luati nici un lucru specific, vorbiti la general, ce apare la stiri, ce se aude, ce e "stiut".

Eu, pe de alta parte, am gasit un loc in Canada care e mult mai bun ca si Romania, Mediterana, Bahamas sau ce vreti voi. Pe date statistice, nu pe auzite. Am depus munca sa-l gasesc.
O zi obisnuita la mine e o zi in care vad cel putin cateva grafice sau tabele.

Bineinteles ca din cei care scriu aici, nu vrea sa plece aproape nimeni, deci nici efort nu depun sa afle.

Cine vrea cu adevarat sa afle, va obtine, de asta nici nu o sa mentionez. Cine vrea, obtine. Cine nu, nu.

A urmarit cineva vreodata in viata lui, o harta a climatelor ? Numai zic. Stereotipurile nu te ajuta. O masuratoare cu un instrument stiintific, te ajuta.

Sa spui ca in Canada nu exista loc frumos, e ca si cum ai spune ca in Romania toti sunt ...igani. Generalizari peste generalizari.

Apoi mai sunt altii la care le e ciuda si spun lucruri urate doar pentru ca ei nu pot ajunge acolo. Eh, acreala strugurilor...

Edited by AdiTwism, 30 August 2019 - 21:48.


#28
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 andreic, on 30 august 2019 - 21:40, said:

De fapt chiar ofera cam aceleasi conditii cu minime diferente de umiditate, clasificarea climei se face pe paralele (geografie).
Deasemenea o sa vezi ca in Montreal din 5 case una are piscina.
Lectie:
"Montreal is classified as a warm-summer humid continental climate (Köppen climate classification: Dfb) in the Montréal-Trudeau airport and a hot-summer humid continental climate (Köppen climate classification: Dfa) at McGill University.[76][77] Summers are warm to hot and humid with a daily maximum average of 26 to 27 °C (79 to 81 °F) in July; temperatures in excess of 30 °C (86 °F) are common. Conversely, cold fronts can bring crisp, drier and windy weather in the early and later parts of summer."
"Montreal is generally snow free from late April to late October."
wiki.

Vai surpriza... climat dfb e chiar pe paralela:
dfb.jpg
https://en.wikipedia..._classification

De fapt bati cimpii cu wikipedia in mina Posted Image

#29
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Munst, on 30 august 2019 - 19:53, said:

[...] în momentul asta lucrez de aproximativ 8 luni.
Salariul pot să zic că îi decent 2000+, în condițiile care lucrez cate 4-5 ore.
1) Ce muncesti 4-5 ore pe zi si ai salariu (decent Posted Image ) de peste doua mii de Lei ?
2) Daca te duci in Canada, ai grija sa devi om de afaceri, sa iti faci avere, altfel ramai in Romania unde castigi peste doua mii de Lei (salariu decent Posted Image ) muncind 4-5 ore pe zi.

#30
romvic

romvic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.08.2019
Pe vremuri am lucrat in Washington. Destul de aproape de granita cu Canada.
Ce-mi aduc aminte trecand granita, este ca acesti caanadieni se socotesc superiori
oricarei natii de pe aceasta planeta. O tara frumoasa cu un popor de kkt.

#31
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 romvic, on 30 august 2019 - 22:16, said:

Pe vremuri am lucrat in Washington. Destul de aproape de granita cu Canada.
Ce-mi aduc aminte trecand granita, este ca acesti caanadieni se socotesc superiori
oricarei natii de pe aceasta planeta. O tara frumoasa cu un popor de kkt.

Aiurea! Nu se pune problema de un "popor", care este o adunatura de natii, cit de sistemul, care le baga bete-n roate

#32
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011
Daca Canada te baga in boala, ramai in Romania pana te imunizezi (aici este boala suprema) si cand vei fi ''imunizat'', pleci in Canada/orice tara.Vei face fata oricarei boli si vei ramane ''sanatos''..Posted Image Posted Image

#33
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
De fapt alegerea este ceva mai complexa. Pe de-o parte ai situatia pecuniara bazata pe "work life balance" si clima de cealalta parte. In toata compozitia asta mai intra distanta fata de rude, prieteni si locurile natale. Pare simplu, dar nu este deloc asa. Se mai introduce in ecuatie si limba, astfel incit rezulta o salata de toata frumusetea

#34
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 vata_pa_batz, on 30 august 2019 - 20:55, said:


Puiule, ia invata tu limba germana si descopera potentialul enorm din 3 tari in Europa. Suna ciudat, dar nu e, limba este ultima problema in raport cu beneficiile si nici nu contine capcane Posted Image
La ce tari te referi?

#35
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 aaaa4567, on 30 august 2019 - 22:38, said:

La ce tari te referi?

Ghici. Germania, Austria, Elvetia (partea germana) sint suficiente ca sa intelegi la ce ma refer?

#36
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 vrajitoruldinoz, on 30 august 2019 - 19:59, said:

Ca sa reusesti in Canada trebuie sa ai vointa, sa muncesti mult si sa fii foarte concentrat pe scopul tau.
Si cand te gandesti ca Canada (cu cacofonia de rigoare) e un fel de SUA divizia B.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate