Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @honeybee!

La multi ani @canarel!

Intarzieri mari la deschiderea me...

Lenny Kravitz - TK421
 Intrebare pentru pariori vechi

Cat de incomod este sa creșt...

Recomandare router repeater

Unde se poate face o radiografie,...
 bug microsoft store (viteza down...

Memorii RAM cu defect

Recomandare tastatura TKL (Buget:...

De unde pot descarca ROG Armoury ...
 Boloboc digital

Intarziere turnare sapa peste ipat

Intrebare toyota prius

Recomandare Placa Video
 

Romanii au un ego mai mare decat alte natii?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
meta-cognition

meta-cognition

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.08.2019
Intotdeauna am crezut asta si as vrea sa vad ce contra-argumente ar exista la aceasta idee: romanii au un ego mai mare ca alte natii.

Va dau cateva lucuri observate de mine:
- cum vorbesc romanii despre ei insisi: romanii sunt frumosi, destepti, romancele sunt frumoase, tara este bogata, Romania este frumoasa
- iritabilitatea si nerabdarea in trafic sau cand asteapta la rand
- obsesia pentru bani: de fiecare data cand ma intalnesc cu un roman in strainatate ma intreaba cati bani fac(deseori este prima intrebare, nu ma intreaba daca ma descurc sau daca imi este bine)
- obsesia pentru propria imagine: multitudinea de saloane de infrumusetare, nails, sprancene, beauty experts, make-up artists
- obsesia pentru statut social: tin minte o replica care mi s-a dat cand vorbeam despre economie "cine esti TU ca sa vorbesti asa ceva" (si nu ca nu as fi avut ce sa raspund, am refuzat sa imi prezint verbal CV-ul, dar in general trebuie sa iti prezinti credentialele ca o persoana sa te ia in serios, argumentele sunt mai putin folositoare decat o functie atunci cand vorbesti cu un roman)
- obsesia pentru masini scumpe si bogatie in general care neaparat trebuie afisata(tin minte o nunta acum vreo 12 ani, pana sa plec, in care mireasa s-a urcat efectiv pe o masina ca sa danseze pe ea)
- obsesia pentru poze, toata lumea se crede vedeta: am in lista de facebook atat romani cat si alte nationalitati, insa romanii cand merg la o petrecere sau in vacanta trebuie sa faca si sa uploadeze o tona de poze. Nu ca nu ar face asta si un american, dar ma uit la numarul de poze postate(ca o curiozitate personala) si observ cum romanii pun cel putin 2 ori mai multe poze

Imi dau seama ca par un snob care a ajuns pe "afara" si critica tara, dar sper ca pe langa atacurile specifice sa primesc si cateva contra-argumente.

#2
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
atat doar ca afirma sus si tare ca au o tara de cacat, uitand sa precizeze ca se refera doar la clasa conducatoare si aia aleasa tot de ei.....

asa vad eu
- cum vorbesc romanii despre ei insisi: romanii sunt frumosi, destepti, romancele sunt frumoase, tara este bogata, Romania este frumoasa
gresit, aici suntem chiar deficitari, cred ca si ultimii papuasi vorbesc mai frumos despre tara lor

- iritabilitatea si nerabdarea in trafic sau cand asteapta la rand
tara in care majoritatea romanilor au masina doar de 10-20 de ani, civilizatia se invata, la fel ar fi fost si in germania in conditii similare

- obsesia pentru bani: de fiecare data cand ma intalnesc cu un roman in strainatate ma intreaba cati bani fac(deseori este prima intrebare, nu ma intreaba daca ma descurc sau daca imi este bine)
este legat de saracie, fara sa stie ca in esenta in majoritate nu sunt chiar morti de foame, in plus actioneaza snobismul si exemplele proaste

- obsesia pentru propria imagine: multitudinea de saloane de infrumusetare, nails, sprancene, beauty experts, make-up artists
comuna pentru tarile din est, du-te in Rusia si te linistesti, in rest toate statisticile spun ca romanii cheltuiesc extrem de putin pe asa ceva in comparatie cu vestul

- obsesia pentru statut social: tin minte o replica care mi s-a dat cand vorbeam despre economie "cine esti TU ca sa vorbesti asa ceva" (si nu ca nu as fi avut ce sa raspund, am refuzat sa imi prezint verbal CV-ul, dar in general trebuie sa iti prezinti credentialele ca o persoana sa te ia in serios, argumentele sunt mai putin folositoare decat o functie atunci cand vorbesti cu un roman)
de la caz la caz, dar frumos este sa te prezinti, tine de educatie in primul rand

- obsesia pentru masini scumpe si bogatie in general care neaparat trebuie afisata(tin minte o nunta acum vreo 12 ani, pana sa plec, in care mireasa s-a urcat efectiv pe o masina ca sa danseze pe ea)
esti copil, acum 30 de ani expresia bogatiei era in pachetele de Kent si dozele de cola goale tinute in vitrina, popor de oameni tinut in negura de comunisti, pentru ca mai apoi sa-i voteze.

- obsesia pentru poze, toata lumea se crede vedeta: am in lista de facebook atat romani cat si alte nationalitati, insa romanii cand merg la o petrecere sau in vacanta trebuie sa faca si sa uploadeze o tona de poze. Nu ca nu ar face asta si un american, dar ma uit la numarul de poze postate(ca o curiozitate personala) si observ cum romanii pun cel putin 2 ori mai multe poze
moda din vest vine.....in plus nu generaliza, eu nu am nicio poza pe facebook :-)

Edited by alexpet, 28 August 2019 - 10:59.


#3
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

 meta-cognition, on 28 august 2019 - 09:22, said:

Intotdeauna am crezut asta si as vrea sa vad ce contra-argumente ar exista la aceasta idee: romanii au un ego mai mare ca alte natii.

Va dau cateva lucuri observate de mine:
- cum vorbesc romanii despre ei insisi: romanii sunt frumosi, destepti, romancele sunt frumoase, tara este bogata, Romania este frumoasa
- iritabilitatea si nerabdarea in trafic sau cand asteapta la rand
- obsesia pentru bani: de fiecare data cand ma intalnesc cu un roman in strainatate ma intreaba cati bani fac(deseori este prima intrebare, nu ma intreaba daca ma descurc sau daca imi este bine)
- obsesia pentru propria imagine: multitudinea de saloane de infrumusetare, nails, sprancene, beauty experts, make-up artists
- obsesia pentru statut social: tin minte o replica care mi s-a dat cand vorbeam despre economie "cine esti TU ca sa vorbesti asa ceva" (si nu ca nu as fi avut ce sa raspund, am refuzat sa imi prezint verbal CV-ul, dar in general trebuie sa iti prezinti credentialele ca o persoana sa te ia in serios, argumentele sunt mai putin folositoare decat o functie atunci cand vorbesti cu un roman)
- obsesia pentru masini scumpe si bogatie in general care neaparat trebuie afisata(tin minte o nunta acum vreo 12 ani, pana sa plec, in care mireasa s-a urcat efectiv pe o masina ca sa danseze pe ea)
- obsesia pentru poze, toata lumea se crede vedeta: am in lista de facebook atat romani cat si alte nationalitati, insa romanii cand merg la o petrecere sau in vacanta trebuie sa faca si sa uploadeze o tona de poze. Nu ca nu ar face asta si un american, dar ma uit la numarul de poze postate(ca o curiozitate personala) si observ cum romanii pun cel putin 2 ori mai multe poze

Imi dau seama ca par un snob care a ajuns pe "afara" si critica tara, dar sper ca pe langa atacurile specifice sa primesc si cateva contra-argumente.
Si noi unde crezi ca am trait pana acum?In pestera?

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,134
  • Înscris: 30.10.2003
Toata lumea are obsesie pentru masini scumpe. Doar ca unii isi permit, iar altii fac sacrificii mari pentru asta. Majoritatea romanilor se afla in categoria a doua.
Vorbesc de aia care vor o anumita masina dar pentru sigla, facebook, sentimente negative fata de vecini, rude, colegi.

#5
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Ego au si ceilalti cam la fel de mare doar ca romanilor le place sa-l puna in evidenta mai mult Posted Image . Si privitor la poze si laude din cate stiu nu romanii au inventat închirierea costumelor de firma si nici fotografierea langa avion privat care cica e al lor.
Cat despre tara si eu cred ca e frumoasa, la fel romancele sint frumoase ( cu unele exceptii ) dar avem o clasa de kkt care aproape ca anihileaza efectul frumusetii. O fi efectul egoului meu?

Edited by arsmundis, 28 August 2019 - 11:09.


#6
meta-cognition

meta-cognition

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.08.2019

 alexpet, on 28 august 2019 - 10:57, said:

atat doar ca afirma sus si tare ca au o tara de cacat, uitand sa precizeze ca se refera doar la clasa conducatoare si aia aleasa tot de ei.....
ok, romanul observa probleme numai la altii si se vede perfect pe el insusi. Se plange ca e gunoi pe strada dar nu observa ca si el arunca ambalaje, se plange de coruptie dar cand merge la doctor da cadou ca sa intre in fata.

 Crbl2001, on 28 august 2019 - 10:59, said:

Si noi unde crezi ca am trait pana acum?In pestera?
Eu sincer asteptam si contra-argumente sau alte interpretari ale situatiilor expuse de mine. Acum vad pe google ca s-a facut un studiu numit "psihologia romanilor"(facut de un cercetator la Cluj), poate ar trebui sa citesc acel studiu sa vad daca se confirma ce gandesc eu.

#7
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008
Ti se pare ca restul lumii o arde gen Dalai Lama pe spirualitate?
Noi romanii suntem exact la fel ca restul lumii, nu suntem nici mai prosti si nici mai puturosi ca restul lumii...

Edited by Freak404, 28 August 2019 - 11:13.


#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Ai dreptate. Când facem un grătărel?

#9
meta-cognition

meta-cognition

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.08.2019

 alexpet, on 28 august 2019 - 10:57, said:

gresit, aici suntem chiar deficitari, cred ca si ultimii papuasi vorbesc mai frumos despre tara lor
Ce vroiam eu sa subliniez este ca in general romanii se vad bine pe ei insisi, problema mereu o vad la ceilalti romani.

 alexpet, on 28 august 2019 - 10:57, said:

tara in care majoritatea romanilor au masina doar de 10-20 de ani, civilizatia se invata, la fel ar fi fost si in germania in conditii similare
Nu stiu daca inteleg sensul la ce spui, tu zici ca majoritatea germanilor au masina de mai mult de 20 de ani? Au putini soferi incepatori?

 alexpet, on 28 august 2019 - 10:57, said:

este legat de saracie, fara sa stie ca in esenta in majoritate nu sunt chiar morti de foame, in plus actioneaza snobismul si exemplele proaste
In Stutgart mi s-a intamplat intr-un magazin sa ma opreasca o romanca care traia pe acolo de 15 ani, stii ce m-a intrabat prima oara? Cati bani fac... si in cazul ei nu cred ca era vorba de saracie.

 alexpet, on 28 august 2019 - 10:57, said:

comuna pentru tarile din est, du-te in Rusia si te linistesti, in rest toate statisticile spun ca romanii cheltuiesc extrem de putin pe asa ceva in comparatie cu vestul
Nu am fost in Rusia, te cred pe cuvant, o fi si pe acolo la fel.

 alexpet, on 28 august 2019 - 10:57, said:

de la caz la caz, dar frumos este sa te prezinti, tine de educatie in primul rand
Evident ca stia cum ma cheama, alta era nedumerirea respectivului, nu cred ca ai sesizat. El ar fi vrut sa stie de ce imi permit eu sa vorbesc despre economie, de parca trebuia sa ii spun ca am lucrat pe stock exchange ca sa am dreptul de a vorbi. Vorba asta "cine esti tu ca sa vorbesti" este un fel de atac la statutul social: daca esti o persoana importanta in domeniu atunci ai dreptul sa vorbesti altfel trebuie inchizi gura ca nu accepta nimeni ce ai tu de spus.

 alexpet, on 28 august 2019 - 10:57, said:

esti copil, acum 30 de ani expresia bogatiei era in pachetele de Kent si dozele de cola goale tinute in vitrina, popor de oameni tinut in negura de comunisti, pentru ca mai apoi sa-i voteze.
Uitasem de expresia "esti copil", mersi ca mi-ai adus aminte, limba romana are multe expresii de genul asta, parca facute sa-ti inchida gura.

 alexpet, on 28 august 2019 - 10:57, said:

moda din vest vine.....in plus nu generaliza, eu nu am nicio poza pe facebook :-)
Nu neg ca se intampla si in vest asa ceva, eu zic de amploarea fenomenului. Romanii parca se pozeaza mult mai des.

#10
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008

 OriginalCopy, on 28 august 2019 - 11:20, said:

Ai dreptate. Când facem un grătărel?
Oricand si putem sa il numim barbeque si o sa vezi ca suntem exact ca prietenii nostri vestici.  Posted Image

#11
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 Freak404, on 28 august 2019 - 11:49, said:

Oricand si putem sa il numim barbeque si o sa vezi ca suntem exact ca prietenii nostri vestici.  Posted Image
Gresit, se numeste barbechiu. Unde te trezesti? Fa bine si vorbeste neaos romaneste!

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Doar ciobanii. Sunt si recunoscuti pentru asta.Inclusiv de turiste straine.
#alexpet
"atat doar ca afirma sus si tare ca au o tara de cacat, uitand sa precizeze ca se refera doar la clasa conducatoare si aia aleasa tot de ei....."
Si dintre ei. Care e problema, e vreo diferenta ascunsa? Rasism, hartuire ceva?

Edited by myshyk, 28 August 2019 - 12:05.


#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și dacă ai dat cu sapa (la figurat evident) prin străinătățuri gata brusc ești occidental și românii sunt nașpa.
Nu cred că e ok să generalizezi.


Como se dice che am uitat?

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Freak404, on 28 august 2019 - 11:11, said:

Ti se pare ca restul lumii o arde gen Dalai Lama pe spirualitate?
Noi romanii suntem exact la fel ca restul lumii, nu suntem nici mai prosti si nici mai puturosi ca restul lumii...
Ba suntem. Doar ca noi nu ne recunoastem, doar unii recunosc ca ceilalti sunt,....

#15
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,160
  • Înscris: 20.12.2007

 meta-cognition, on 28 august 2019 - 09:22, said:

Intotdeauna am crezut asta si as vrea sa vad ce contra-argumente ar exista la aceasta idee: romanii au un ego mai mare ca alte natii.

Imi dau seama ca par un snob care a ajuns pe "afara" si critica tara, dar sper ca pe langa atacurile specifice sa primesc si cateva contra-argumente.
Poate ar trebui marita limita de posturi de scris in Poiana

#16
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,602
  • Înscris: 18.10.2011
Au un ego si il cam au degeaba. daca imi zice cineva idn afara tarii ca romanii sunt hoti, necivilizati, inapoiati, ii dau dreptate (nu prea se intampla, explicit, dar astept :D). Ba, chiar ii spun ca de-asta am plecat (ma rog, nu definitiv, ma tot plimb, ca ma forteaza anumite chestii). Obiectiv, dupa toate datele, astia suntem. Ca mai sunt si oameni educati, asta e altceva.

Edited by aaaa4567, 28 August 2019 - 12:27.


#17
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
In mare parte da.. dar nu e un ego natural ci istoric.. provenit din anii de sclavie + dorinta de a iesi in fata... Daca ai vazut filmul Django unchained.. acolo era un fost sclav negru care odata ridicat din sclavie si urcat pe cal, a inceput sa se uite cu scarba si dispret la tot restul sclavilor...

Cam asa e si cu romanii nostri... au nevoie de o periere periodica a parerii de sine pentru pastrarea echilibrului psihic intr-o societate in care sunt supusi abuzului cam in fiecare zi.

#18
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Problema nu este la ego ci la alter-ego( cand dau de ciolan..)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uN4Di8DEPf8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate