Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 

Dumnezeu este femeie?

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
88 replies to this topic

#19
iri_rim

iri_rim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 01.04.2018
iti dai seama ce BBW era modelul statuetei aleia? grasa si frumoasa si devreme acasa... Posted Image

Dumnezeu este femeie, nu cara ea in pantece timp de 9 luni o vietate pe care o aduce "din ceruri" catre pamant?

In lumea religioasa nu predominau mai mult barbatii? Zic ca de aici se trage ca D-zeu sa fie hombre. Sincer, mai bine era neutru.

#20
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postborn2lose, on 20 august 2019 - 09:05, said:

a existat si matriarhat. dar nu in crestinism, chestie de oportunitate.
Epoca de aur a omenirii, fără razboaie și conflicte.
Nu-mi dau seama ce s-a întâmplat de s-a trecut la patriarhat.

#21
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,575
  • Înscris: 30.08.2017
Erau și atunci conflicte, doar ca se luau de par și țipau ca istericele.

#22
javathepyton

javathepyton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 06.08.2019
Moise chiar a fost un lider religios  fanatic, barbar si dictator daca citim in Biblie care promova un zeu  crud si razbunator al desertului.
Iar evreii de atunci erau aidoma teroristilor si jihadistilor musulmani de azi.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2nncHdzq7fs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uW4Reu0zdn4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by javathepyton, 20 August 2019 - 12:39.


#23
13-14

13-14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 12.07.2019
Stiu eu pe unu care umplea topicele de reincarnare cu poze si clipuri...tre sa imi amintesc cine era....

#24
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
2 reincarnati proaspeti. Tre sa-mi amintesc cine erau...

#25
13-14

13-14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 12.07.2019
TazCelRau.Bolund. Cerbulcornel, motanulalb....aproape40 :P

Edited by 13-14, 20 August 2019 - 13:06.


#26
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011
Creatorul este de principiu masculin, însă și El are o Consoartă de principiu feminin! Așa e normal, logic și rațional!
Nu vă mai luați după popi, ăștia vor mai mult să vă zăpăcească decât să vă lumineze...
No offence!

#27
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,575
  • Înscris: 30.08.2017
Fiind o entitate imaginara, poate fi orice, tine de imaginația fiecaruia.

#28
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postgeorge_alexandru, on 20 august 2019 - 13:55, said:

Fiind o entitate imaginara, poate fi orice, tine de imaginația fiecaruia.

Apariția și existența universului, vieții și a conștiinței, sunt dovezi arhisuficiente pentru susținea ideii de Dumnezeu!

Edited by heart_of_ice, 20 August 2019 - 14:22.


#29
13-14

13-14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 12.07.2019
Nu cred.

#30
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Post13-14, on 20 august 2019 - 14:26, said:

Nu cred.
Inteleg sa nu crezi, dar ai si dovada ? Adica a venit unul numit Darwin si a CREZUT ca e evolutie, si a argumentat. Savantii de azi se cam indoiesc de argumentele acestuia. Tu pe baza la descoperiri mari fata de acesta , ar trebui sa cauti argumente credibile, demonstrate.

#31
13-14

13-14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 12.07.2019
demonstreaza-mi tu ca exista.

Adica dumnezeu a inventat universul, dar pe dumnezeu cine l-a inventat?
si unde statea dumnezeu pana sa inventeze universul?

Edited by 13-14, 20 August 2019 - 14:40.


#32
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postpacopaco1967, on 20 august 2019 - 14:37, said:

Inteleg sa nu crezi, dar ai si dovada ? Adica a venit unul numit Darwin si a CREZUT ca e evolutie, si a argumentat. Savantii de azi se cam indoiesc de argumentele acestuia. Tu pe baza la descoperiri mari fata de acesta , ar trebui sa cauti argumente credibile, demonstrate.

Darwin nu avea cunoștințe de fizică cuantică, genetică, informatică, etc... dacă le-ar fi avut, fi sigur că nu ar mai fi apărut acea teorie fantomă care transformă minciuna în adevăr...

View Post13-14, on 20 august 2019 - 14:38, said:

demonstreaza-mi tu ca exista.

Adica dumnezeu a inventat universul, dar pe dumnezeu cine l-a inventat?
si unde statea dumnezeu pana sa inventeze universul?

Astea sunt întrebări de grădiniță, no offence... aici se dezbat subiecte serioase, nu poți veni cu astfel de inepții... :)

Edited by heart_of_ice, 20 August 2019 - 14:45.


#33
13-14

13-14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 12.07.2019

View Postheart_of_ice, on 20 august 2019 - 14:46, said:



Darwin nu avea cunoștințe de fizică cuantică, genetică, informatică, etc... dacă le-ar fi avut, fi sigur că nu ar mai fi apărut acea teorie fantomă care transformă minciuna în adevăr...



Astea sunt întrebări de grădiniță, no offence... aici se dezbat subiecte serioase, nu poți veni cu astfel de inepții... :)
Ineptie e sa spui ca dumnezeu te-a creat, pentru ca nu esti in stare sa raspunzi la intrebari de gradinita.

#34
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,575
  • Înscris: 30.08.2017

View Postheart_of_ice, on 20 august 2019 - 14:21, said:

Apariția și existența universului, vieții și a conștiinței, sunt dovezi arhisuficiente pentru susținea ideii de Dumnezeu!

Si pe Dumnezeu cine l-a creat? Ca daca a fost dintotdeauna, la fel am putea spune si despre univers. Totusi, acum cateva mii de ani oamenii credeau ca fulgerele vin de la zei...acum stim exact ce se intampla. La fel va fi si cu univesrul, faptul ca nu explicam niste lucruri nu inseamna ca trebuie puse pe seama existentei unei divinitati.

View Postheart_of_ice, on 20 august 2019 - 14:46, said:


Astea sunt întrebări de grădiniță, no offence... aici se dezbat subiecte serioase, nu poți veni cu astfel de inepții... Posted Image

Ineptie e sa refuzi sa gandesti si sa folosesti argumentul divinitatii. E drept, e mai simplu si la indemana tuturor, inclusiv a celor cu mai putini neuroni.

#35
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postgeorge_alexandru, on 20 august 2019 - 15:34, said:


Si pe Dumnezeu cine l-a creat? Ca daca a fost dintotdeauna, la fel am putea spune si despre univers.
Am convingerea ca Universul e chiar EL.  Egreu de acceptat asa ceva, insa avem analogii, spre exemplu o singura celula din corpul nostru e ca o masinarie vie, insa suma celulelor formaeaza fiinta noastra si astfel apare constinta.

#36
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,575
  • Înscris: 30.08.2017
Acestea sunt speculatii, se pot dovedi adevarate sau nu...momentan nu exista vreo dovada ca ar exista. E drept, intr-un univers vechi de 13mld ani, o civilizatie aparuta acum a mld ani ar fi cu siguranta capabila sa ne creeze...dar iar, nu exista dovezi. Cat timp acestea nu exista, prefer sa fiu circumspect. Oricum, daca ar exista, mi-e greu sa vred ca m-ar pune sa intorc obrazul si ca i-ar accepta pe nesimtitii astia din BOR ca reprezentanti ai sai.

Edited by george_alexandru, 20 August 2019 - 15:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate