Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 

OLX.ro

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
346 replies to this topic

Poll: Review vânzători OLX.ro (118 member(s) have cast votes)

Sunteți de acord cu un sistem de review la vânzătorii olx?

  1. Da, trebuia implementat din prima clipă - sunt mulți țepari. (99 votes [83.90%])

    Percentage of vote: 83.90%

  2. Nu, este un site de mică publicitate fiecare își asumă riscul. (14 votes [11.86%])

    Percentage of vote: 11.86%

  3. Nu folosesc OLX.ro / Nu mă interesează (5 votes [4.24%])

    Percentage of vote: 4.24%

Vote Guests cannot vote

#145
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 21.02.2022
Cu oamenii din afara localității n-am avut niciodată probleme. Loco apar probleme la mine. "Handicapați" din aia cu boss, șefule, și număr de telekom(no offense). Dar numai am băgat filtru in anunțuri chiar dacă pierd 70% din potențialii cumpărători. Nu scrie așa dar dacă n-ai minim 10 clase și plătești cash la magazin n-ai nici o șansă să faci vreo tranzacție cu mine online sau offline. La vânzarea față în față accept doar plată electronică! Nu primesc cash!

#146
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,245
  • Înscris: 19.03.2007

View PostPuferiu_, on 01 noiembrie 2022 - 18:48, said:

Tot felul de dubiosi intra pe olx. Toti sunt dupa combinatii, dupa lucruri ieftine, sa iasa mereu in avantajul lor.
Crezi ca doar pe olx e asa ? Uita-te in jurul tau si vei constata ca peste tot e la fel, astea sunt vremurile...

View Postechoshoworacle, on 02 noiembrie 2022 - 10:03, said:

Nu scrie așa dar dacă n-ai minim 10 clase și plătești cash la magazin n-ai nici o șansă să faci vreo tranzacție cu mine online sau offline. La vânzarea față în față accept doar plată electronică! Nu primesc cash!
Tare asta cu plata electronica. Si cum procedezi, daca potentialul client nu are posibilitatea sa faca plata electronic ? De ce nu primesti cash ?

#147
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,554
  • Înscris: 21.12.2006
Și tu primești oferte de 1/3 din prețul afișat și menționat că fiind fix, preț care e oricum mai mic decât media?

Sau ți se cere numarul de telefon că vor produsul urgent și apoi nu suna și nu mai răspund la mesaje? Ce drq, sunt colecționari de numere de telefon?


#148
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,245
  • Înscris: 19.03.2007
Da, o gramada de idioti care fac oferte nerealiste si dupa ce ii refuzi mai dau si calificativ negativ. Am patit relativ recent, cu un milog din asta si am facut sesizare la olx sa-mi fie sters calificativul.
Aia care cer numarul de telefon, desi e numarul de telefon in anunt...sunt o specie aparte. Partea proasta e ca in scurt timp va trebui sa platim pentru orice anunt, desi olx nu ofera vreo facilitate sau garantii, daca era cum e pe ebay as fi fost de acord, asa mi se pare jecmaneala.

Edited by titoo, 03 November 2022 - 13:18.


#149
thomasstar

thomasstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2009
Fă si tu ca mine! Fă printscreen cu aceste ,,mizerii ordinare'' care ti-au acordat negative si afisează-i pe toti in cadrul tuturor anunturilor pe care le ai! Pe oleix,publi24,okazii,etc..

#150
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 15.08.2005
pai nu o sa iti ajunga nr de poze permise de anunt ca sa pui toti tampitii cu care interactionezi :D

#151
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,245
  • Înscris: 19.03.2007

View Postthomasstar, on 03 noiembrie 2022 - 14:26, said:

Fă si tu ca mine! Fă printscreen cu aceste ,,mizerii ordinare'' care ti-au acordat negative si afisează-i pe toti in cadrul tuturor anunturilor pe care le ai! Pe oleix,publi24,okazii,etc..

Ar fi pierdere de vreme si nu merita, e mai simplu sa solicit sa-mi stearga cei de la olx calificativul acordat pe nedrept . Am observat ca majoritatea astora nu au nimic la vanzare, posibil sa aiba conturi multiple si atunci ii mentionezi degeaba.

#152
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 21.02.2022

View Posttitoo, on 03 noiembrie 2022 - 11:49, said:

Crezi ca doar pe olx e asa ? Uita-te in jurul tau si vei constata ca peste tot e la fel, astea sunt vremurile...
Tare asta cu plata electronica. Si cum procedezi, daca potentialul client nu are posibilitatea sa faca plata electronic ? De ce nu primesti cash ?
Pai nu vând; îmi selectez clienții. Pur și simplu nu fac afaceri cu persoane care nu dețin conturi, nu sunt alfabetizate în general și mai ales digital. Oamenii educați cel mult dau un mesaj, două, pe mesageria OLX și apoi plasează comanda. Analfabeții și cei cu intenții rele sună direct pe telefon, încerca să ocolească instrumentele oferite de platforma OLX. Nu fac afaceri cu oameni care îmi pun cinstea la îndoiala și mă sună pe telefon direct să ceară "detalii suplimentare" sau să mă întrebe dacă "mai are un alt defect decât cel menționat în anunț". Am scăpat de idioți. Vând umpic mai greu dar nu mă doare capul cu toți cocalarii  cu școala vieții. Mă gândesc să solicit și plata in avans.

LE
Iar la telefon, sunt înapoi la maxim unul din 10 apeluri care se dovedesc a fi șmecherași care sunt nedumeriți că  numărul respectiv nu este asociat unei identități pe Facebook, WhatsApp, etc.

Edited by echoshoworacle, 03 November 2022 - 15:40.


#153
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 06.09.2004

View Postechoshoworacle, on 03 noiembrie 2022 - 15:39, said:

..Mă gândesc să solicit și plata in avans.

Tu ai plati in avans pe olx?

#154
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View Posttitoo, on 03 noiembrie 2022 - 11:49, said:

Crezi ca doar pe olx e asa ? Uita-te in jurul tau si vei constata ca peste tot e la fel, astea sunt vremurile...
Mare dreptate ai, 'ca-ti-as pulla ta.

#155
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,117
  • Înscris: 29.06.2005

View Postechoshoworacle, on 03 noiembrie 2022 - 15:39, said:

Pai nu vând; îmi selectez clienții. Pur și simplu nu fac afaceri cu persoane care nu dețin conturi, nu sunt alfabetizate în general și mai ales digital. Oamenii educați cel mult dau un mesaj, două, pe mesageria OLX și apoi plasează comanda. Analfabeții și cei cu intenții rele sună direct pe telefon, încerca să ocolească instrumentele oferite de platforma OLX. Nu fac afaceri cu oameni care îmi pun cinstea la îndoiala și mă sună pe telefon direct să ceară "detalii suplimentare" sau să mă întrebe dacă "mai are un alt defect decât cel menționat în anunț". Am scăpat de idioți. Vând umpic mai greu dar nu mă doare capul cu toți cocalarii  cu școala vieții. Mă gândesc să solicit și plata in avans.

LE
Iar la telefon, sunt înapoi la maxim unul din 10 apeluri care se dovedesc a fi șmecherași care sunt nedumeriți că  numărul respectiv nu este asociat unei identități pe Facebook, WhatsApp, etc.

Ti-am citit si celelalte mesaje. L-am citat doar pe acesta ca sa-ti spun ca faci niste generalizari si etichetari aiurea. Ai asa, un soi de complex de superioritate, ceva.
Eu, de exemplu - prefer sa sun vanzatorul. Vreau sa-l aud, sa-i pun intrebari, sa-mi pot da seama putin cu cine am de-a face. Asta inseamna ca sunt needucat, sau idiot?
Idiot as fi sa cumpar ceva de la un necunoscut, dupa 2 mesaje si cu plata electronica, in avans.

Daca ai constatat ce specimene de cumparatori sunt prezenti pe OLX, stai sa vezi ce specimene sunt la vanzatori !!!! Cam cum ai vrea tu ca cinstea sa nu-ti fie pusa la indoiala, cand vinzi pe un site unde 90% sunt produse cu provenienta indoielnica?
Cand esti cinstit 100% si vinzi in mod constant - atunci ai SRL/PFA/etc, platesti taxe si vinzi printr-o platforma la vedere, cum ar fi emag-ul - nu vinzi pe OLX si povestesti aici ce superior cinstit esti tu, intr-o lume de idioti care vor detalii telefonice inainte de-a cumpara....

#156
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 21.02.2022
Vând doar ce nu am nevoie. Nu am nici o grabă. Nu-mi pasă dacă pierd 79% din potențialii clienți. Vând mai rar, mai ieftin și am rating 10. Nu cumpăr niciodată second hand, n-am nici un complex de superioritate; pur și simplu nu vreau sa fac afaceri cu anumite categorii de persoane care sunt de multe ori fără vina lor needucate. Am pe unul din zonă care suna automat la orice anunț, îl știu după vove de ani de zile; e și sarac cu duhul și nici nu știe să citească. Se uită în poză și sună. Aia cu mă gândesc să cer banii in avans, probabil o sa fac asta pentru transport. Am multe vânzări în care am trimis prin poștă FĂRĂ ramburs, pe riscul meu 100% spre uimirea cumpărătorilor. Nici unul nu mi-a tras țeapă până acum. Eu vrea sa scap de localnici, cu ăștia am probleme de seriozitate. Nu toată țara e lafel unele stereotipuri, din păcate, sunt adevărate.

#157
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Eu plătesc cu numerar la magazin. Probleme?

#158
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 21.02.2022

View Postdjl, on 05 noiembrie 2022 - 12:41, said:

Eu plătesc cu numerar la magazin. Probleme?
E dreptul tau legal. Nici eu nu-mi doresc lege care să mă oblige numai la plati electronice, o fac eu voluntar în toate situațiile în care este posibil.

#159
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Eu aș vrea să se lansez ebay la noi. Dor că la câți neserioși sunt nu se va întâmpla curând.
Pe ebay cumpăr de peste 10 ani și nu am luat nici o țeapă. Dacă ar vrea, OLX ar putea să se transforme în ceva asemănător dor că ei nu vor să își asume nimic doar să facă bani ușor.

#160
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Era un mit ca Ebay va cumpara Okazii. A ramas la stadiul de mit.

Eu, de pe Ebay, am cumparat tot de la un roman (din Timisoara). Nu avea anunt pe niciun site din Romania.

#161
thomasstar

thomasstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2009
Si mit va rămâne!Te asigur!Până nu se schimbă gândirea,societatea,etc!

#162
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 21.02.2022
Am impresia că am inceput să interacționez pe OLX și cu generația născută cu telefonul, pc-ul in mână care deși aparent știu ce căuta dau semne de retard, uită că atunci când începi o discuție trebuie să există și o formulă de încheiere care să nu lase dubii. Ok , ok, ok. Am un prieten (asta e idiot cu acte în regulă) care zice "ok" și când e "da" și când e "nu"; trebuie să -l să-l pui să reformuleze că să fii sigur ce vrea!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate