Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

OLX.ro

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
341 replies to this topic

Poll: Review vânzători OLX.ro (116 member(s) have cast votes)

Sunteți de acord cu un sistem de review la vânzătorii olx?

  1. Da, trebuia implementat din prima clipă - sunt mulți țepari. (97 votes [83.62%])

    Percentage of vote: 83.62%

  2. Nu, este un site de mică publicitate fiecare își asumă riscul. (14 votes [12.07%])

    Percentage of vote: 12.07%

  3. Nu folosesc OLX.ro / Nu mă interesează (5 votes [4.31%])

    Percentage of vote: 4.31%

Vote Guests cannot vote

#1
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Deschid acest topic în speranța că va ajunge la urechile OLX-ului.

Aș dori să văd o îmbunătățire a site-ului printr-o modificare simplă. Oferirea posibilității de a da rating vânzătorului. Acest rating să apară sub numele de utilizator și să fie ceva de genul 5 voturi pozitive 3 voturi negative și dacă accesăm aceste voturi să apară lista cu review-urile unde să poți citi ce anume a fost OK și ce nu. O combinație in ebay si hotnews. Eventual blocare automată la x voturi negative.
Site-ul a devenit deja o adunătură de țepari știind că nu li se poate face altceva decât ștergerea contului, după care fac altul. Mulți trag țepe de 10 -15 lei reprezentând plata în avans a livrării iar după ce ai făcut plata nu mai auzi de ei. La poliție degeaba te duci cu ”am luat țeapă 15 lei” pentru că vor râde de tine.

Aș dori și opinia voastră pe acest subiect.

Edited by mrfe, 15 August 2019 - 15:09.


#2
ananiamadalin

ananiamadalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 04.06.2018
Da, așa e, sunt de acord, dar nu cred că va ajunge tocmai până acolo. Contactează-i cu o sugestie sau ceva, e mai practic. De când n-am mai văzut un update la OLX..

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Nici macar eBay nu a reusit sa rezolve problema teparilor si tu ai pretentii de la OLX ?

Solutia ? - Pur si simplu nu platesti nimic in avans

#4
ananiamadalin

ananiamadalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 04.06.2018

 Naijax, on 15 august 2019 - 15:09, said:

Nici macar eBay nu a reusit sa rezolve problema teparilor si tu ai pretentii de la OLX ?

Solutia ? - Pur si simplu nu platesti nimic in avans
Cine ar plăti în avans? Cineva care nu gândește

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cumpara de pe okazii, acolo ai calificative, rewiew, vanzatorii sunt verificati, etc. Daca nu gasesti marfa de pe olx sau publi24, e tocmai ca teparii se feresc de okazii.

#6
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 mrfe, on 15 august 2019 - 15:07, said:

Deschid acest topic în speranța că va ajunge la urechile OLX-ului.

Aș dori să văd o îmbunătățire a site-ului printr-o modificare simplă. Oferirea posibilității de a da rating vânzătorului. Acest rating să apară sub numele de utilizator și să fie ceva de genul 5 voturi pozitive 3 voturi negative și dacă accesăm aceste voturi să apară lista cu review-urile unde să poți citi ce anume a fost OK și ce nu. O combinație in ebay si hotnews. Eventual blocare automată la x voturi negative.
Site-ul a devenit deja o adunătură de țepari știind că nu li se poate face altceva decât ștergerea contului, după care fac altul. Mulți trag țepe de 10 -15 lei reprezentând plata în avans a livrării iar după ce ai făcut plata nu mai auzi de ei. La poliție degeaba te duci cu ”am luat țeapă 15 lei” pentru că vor râde de tine.

Aș dori și opinia voastră pe acest subiect.

Nu se doreste ca se vand multe vechituri si chinezarii si, un review negativ pentru produs s-ar putea transforma un review negativ pentru vanzator si s-ar duce drku tot.
Plus ca majoritatea romanilor care-s morti dupa chilipiruri, nu spun ca-si merita tzeapa, dar sunt complici la frauda prin imprudenta.

Edited by Kres, 15 August 2019 - 15:26.


#7
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Am vazut si eu anunturi care au cerut pretul transportului in avans. Evident ca nu am dat curs.

Am vazut si un caz in care o cunostinta de a mea a cumparat o poseta uzata rau, iar pe olx au fost poze bune.
Pentru doar 100 de lei a facut reclamatie pe olx si, dupa cateva zile a sunat-o vanzatoarea sa-i dea banii inapoi deoarece venise politia la ea la poarta.

Din acest motiv am crezut ca pe olx nu prea se dau "tepe".

Edited by vladutgm, 15 August 2019 - 15:26.


#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
Stergerea contului-fac altul.idem pentru ratinguri schimb  userul

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Vreau sa-ti spun un lucru: intotdeauna, dar INTOTDEAUNA, vor exista persoane care se lasa pacalite. Cumpar si vand de pe OLX, de ani. Inainte, de pe Okazii. Mereu cer si ofer livrare cu verificare. Simplu ca buna ziua. Si nu placesc sau cer nimic in avans. Daca nu am incredere, nu trimit. Astia care te pacalesc de un pachet de tigari, sunt niste gainari, care nu-si pot depasi niciodata conditia.

#10
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

 mrfe, on 15 august 2019 - 15:07, said:

Deschid acest topic în speranța că va ajunge la urechile OLX-ului.

Aș dori să văd o îmbunătățire a site-ului printr-o modificare simplă. Oferirea posibilității de a da rating vânzătorului. Acest rating să apară sub numele de utilizator și să fie ceva de genul 5 voturi pozitive 3 voturi negative și dacă accesăm aceste voturi să apară lista cu review-urile unde să poți citi ce anume a fost OK și ce nu. O combinație in ebay si hotnews. Eventual blocare automată la x voturi negative.
Site-ul a devenit deja o adunătură de țepari știind că nu li se poate face altceva decât ștergerea contului, după care fac altul. Mulți trag țepe de 10 -15 lei reprezentând plata în avans a livrării iar după ce ai făcut plata nu mai auzi de ei. La poliție degeaba te duci cu ”am luat țeapă 15 lei” pentru că vor râde de tine.

Aș dori și opinia voastră pe acest subiect.

Cumpara-ti produse noi! De ce trebuie sa iei sh sau din surse dubioase? Nu ai bani? Munceste mai mult si mai eficient! Simplu!
Eu pe olx am vandut niste vechituri pe care nici prin minte nu-mi trecea ca ar putea fi careva interesat de ele, voiam sa le dau la gunoi. Cine a fost interesat de ele a stiu exect ce cauta. Nu am intalnit nici un nemultumit pana acum pentru ca am fost corect cu pozele, pretul si descrierea.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

 sandu222, on 15 august 2019 - 15:30, said:

Cumpara-ti produse noi! De ce trebuie sa iei sh sau din surse dubioase? Nu ai bani? Munceste mai mult si mai eficient! Simplu!
Daca dupa ce te plangi ca nu ai bani de un Audi 2019, iti scrie unul si-ti da acelasi raspuns, ce faci? Ai o revelatie?

#12
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

 vladutgm, on 15 august 2019 - 15:25, said:


Am vazut si un caz in care o cunostinta de a mea a cumparat o poseta uzata rau, iar pe olx au fost poze bune.
Pentru doar 100 de lei a facut reclamatie pe olx si, dupa cateva zile a sunat-o vanzatoarea sa-i dea banii inapoi deoarece venise politia la ea la poarta.

Rezolvarea unei reclamatii dureaza mai mult de "cateva zile".

 YOUR_GOD, on 15 august 2019 - 15:35, said:

Daca dupa ce te plangi ca nu ai bani de un Audi 2019, iti scrie unul si-ti da acelasi raspuns, ce faci? Ai o revelatie?
Daca chiar am nevoie de Audi 2019 muncesc mai mult sa imi iau unul (peste 15ani in 2034) sau ma lipsesc de el. Nu fiecare om din lumea asta trebuie sa  aiba ceea ce-si doreste. Ai , iti iei, nu ai , stai in banca ta.

#13
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Ma nene, nu o sa se intample chestia asta cand OLX se calca singuri in picioare cu regulamentul lor. E plin de curve care isi promoveaza anunturile, unele au chiar poze nud, si eu daa vand un cont de steam, se da jos anuntul instant. Mi s a facut scarba de astia

#14
ananiamadalin

ananiamadalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 04.06.2018

 maxb2000, on 15 august 2019 - 15:45, said:

Ma nene, nu o sa se intample chestia asta cand OLX se calca singuri in picioare cu regulamentul lor. E plin de curve care isi promoveaza anunturile, unele au chiar poze nud, si eu daa vand un cont de steam, se da jos anuntul instant. Mi s a facut scarba de astia
Totuși.. cont Steam pe olx.. n-am mai văzut :))

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,290
  • Înscris: 07.02.2003

 mrfe, on 15 august 2019 - 15:07, said:

Deschid acest topic în speranța că va ajunge la urechile OLX-ului.
Aș dori să văd o îmbunătățire a site-ului printr-o modificare simplă. Oferirea posibilității de a da rating vânzătorului.
Asta l-ar transforma in okazii... nu cred ca se doreste.

#16
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007

 maxb2000, on 15 august 2019 - 15:45, said:

E plin de curve care isi promoveaza anunturile, unele au chiar poze nud

Posteaza si tu niste link-uri, pls.

#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

 sandu222, on 15 august 2019 - 15:42, said:

Păi, fiecare cu necesitățile sale. Unii nu și-ar cumpăra în ruptul capului, mașină nouă. Înțelegi?  Eu nu aș cumpăra telefon SH, dar alții nu l-ar lua nou.
Ca idee, am cumpărat volan pentru mașina de pe OLX. Nou. Nu găsești doar produse SH acolo.
Omul discută aici aici despre OLX, de unde poți achiziționa produse noi și SH, după necesități.

#18
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Am vândut destule pe olx, am cerut și primit bani în avans (pe transport sau pe toată livrarea), până la max. 100-150 de lei și n-am avut reclamații, fiindcă la final sun cumpărătorul și îl întreb dacă a primit marfa și dacă e mulțumit. Sunt și oameni serioși pe olx. Dar și foarte mulți "ne". De aceea, eu n-aș plăti în avans decât cel mult transportul, fiindcă e o dovadă de încredere pentru vânzător, a faptului că voi plăti marfa. Eu sunt pățit, am trimis și mi s-au întors coletele. De aceea cer transportul plătit în avans de cumpărător. Vrea, bine, nu vrea, tot bine. Nicio supărare. Posted Image

Edited by ursamajor, 15 August 2019 - 16:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate