Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Familie, cauta urgent o persoana de insotire / companie pentru o persoana tanara

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postrex, on 12 august 2019 - 17:40, said:

dupa cum a spus si Kokoshmare, cauta un ajutor profesionist: poate fi o studenta de la psihologie sau o proaspata absolventa de psihologie fara serviciu.

Un psiholog fara experienta poate mai mult incurca, indiferent cu ce nota a terminat.

#20
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Si asta este o idee, cu cineva din domeniul aratat.
Problema este ca parca ar trebui ceva iesit din aceasta arie, adica ceva in cea mai pura forma de normaliate.
Ea tocmai de aceasta normalitate nu a avut parte in ultimii ani de zile, adica lucruri si intamplari simple, comune, nu notiuni si teorii de psihologie pe care, cum ziceam, le invata la facultate.
Nu cred totusi ca i-ar prinde bine o persoana "specializata", ci mai curand cineva care are acea simplitate si acel comportament de om cu bun simt.

#21
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
De citit
https://www.vice.com...era-de-depresie

#22
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Asemeni moderatorului, va rog si eu inca o data. Nu mai postati mesaje nepotrivite, ca sa fiu decent, fata de acest subiect.
M-am saturat sa dau report pentru fiecare postare nesimtita.
Daca nu va opriti, garantat nici eu nu o voi face.

#23
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,698
  • Înscris: 13.10.2003
Asa cum am spus, daca postati aici posturile trebuie sa fie utile ca de cat ptr. initiatorul care solicita ajutor. Posturile de genul: ,, a-s ajuta dar nu stiu sau nu pot'' nu-si au rostul. Orice post raportat de cel ce cere ajutor daca acesta-l raporteaza ca nu-l ajuta va disparea. Daca si incalca grosolan regulamentul (offtopic, troll, jigniri, atacuri, etc) se avertizeaza autorul.
Bag asta si in regulamenul ariei sa se stie pe viitor.

#24
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
@jimi91, sper sa fii banat pentru aceasta postare. Definitiv, daca se poate.

Altfel, am inceput sa vina mesaje private. FIecare ajuta cum si cu ce stie.
Multumesc si aici celor care inteleg ce inseamna si cat de important este sa ajuti.

Edited by addumi, 12 August 2019 - 19:31.


#25
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
Addumi, ar putea fi o varianta implicarea tinerei pentru care cauți ajutor, în ceva activități de voluntariat, sa fie suficient de ocupata încât sa nu mai aibă timp sa se gândească la problemele proprii?
Pune-te pentru o clipa în locul "pacientei", despre care spui ca este inteligenta și culta. Ce poate avea în comun cu o persoana simpla, câte subiecte comune de discuție ar putea avea? După ce ca e depresiva, să-i bagi pe gat o necunoscuta pe post de bodyguard și umăr de plâns, mi se pare cu atât mai stresant. Cum sa te împrietenești sau să-ți deschizi sufletul fata de o persoana oarecare, un necunoscut la urma-urmei ? Adică intenția familiei e buna, dar rezultatul poate fi un dezastru. E o situație similara cu perioada școlară, când învățătoarea te obliga sa stai în banca tot anul școlar cu un coleg de clasa cu care nu ai nimic în comun, nu ai ce discuta, nu te poți împrieteni pentru ca nu exista afinitate /compatibilitate.
Psihologul fetei a propus aceasta soluție sau e ideea celor din familie?
În plus, persoanele depresive par sa consume energia celor din jur, trebuie sa te porți cu ele cu mănuși, sa ai grija ce zici sau ce faci, sa nu le superi /mahnesti mai mult decât sunt deja. Cine se poate inhama sa trăiască pe post de paratrăsnet emoțional? E foarte greu și te seaca sufletește...
Sper ca nu te superi pentru ce am scris, și mai sper ca în scurt timp sa găsiți cea mai buna soluție sau varianta, s-o puteți scoate pe tânără doamna din ghearele depresiei, sa se poată bucura din nou de viata și anii tinereții, care trec în zbor și nu se mai întorc niciodată...

#26
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
@corinadaniela,  sunt absolut de acord cu cele spuse. DIn pacate starea in care se afla in niciun caz nu o pune in postura de a faca fata unei activitati, oricat de simpla ar fi aceasta. Are nevoie de sustinere emotionala incat sa reinceapa sa traiaasca cele mai simple lucruri. Unde sa o trimiti la munca.... cand ea nu mai are nicio chemare pentru nimic. Ruleaza in minte aceleasi idei care o macina in fiecare zi.
Are nevoie de imbratisarea simpla a unei persoane, care o face fara a pretinde nimic in schimb.
Foarte complicat.....

Edited by addumi, 12 August 2019 - 20:10.


#27
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,790
  • Înscris: 12.01.2018
exact asa un caz stiu de tanara care a intrat intr-o gasca de care NU MAI  putea scapa si-o cautau mereu.mama o ducea cu ea la servici si a reusit sa-si revina tanara nelasand-o nicio clipa singura.nu are asa prietena negativa din toate punctele de vedere?fiindca dintr-o tanara cu bacul luat si aspratii de facultate in anglia a ajuns de nedescris  numai din cauza unor tinere care au ajuns sa si ameninte.nu-i cazul si aici?

#28
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Depresia are si cauze fiziologice, nu doar psihologice. Analize i s-au facut ? Lipsa anumitor vitamine ori minerale duce la apariția depresiei. O idee ar fi sa participe la o tabara pentru adulti.
https://www.gandul.i...l-rapid-6744785

Edited by Freddy12, 12 August 2019 - 22:01.


#29
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,090
  • Înscris: 20.12.2007

View Postaddumi, on 12 august 2019 - 16:40, said:

@Kokoshmare, sa-mi scuzi nestiinta, dar ce este un ""shadow" profesionist"?
Ah... te referi la un bodyguard din umbra? Nu, asa ceva nu, incercam sa punem si ceva suflet in treaba asta, altfel deja devine sci-fi.


Trebuia sa pun link. Shadow este termenul pentru însoțitori pentru persoane cu probleme de obicei copii cu diverse handicap-uri. În majoritate au ceva pregătire de specialitate. Spun "ceva" pentru ca aceasta activitate încă nu este bine reglementata.

#30
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017

View PostEMPP, on 12 august 2019 - 20:49, said:

nu-i cazul si aici?

Nu, nu este cazul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate