Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Apple continua cu magariile

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
324 replies to this topic

#55
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 chilly willy, on 10 august 2019 - 16:54, said:

Dar de ce e data? De eticheta? Ma astept ca o firma cu pretentii care cere preturi mari sa puna only the best.
1. Preturi mari in comparatie cu ce?!
2. Ai nenumarate chestii care intra in pret: design, software, experienta pre-vanzare si post-vanzare, suport tehnic, updateuri, garantie, disponibilitate accesorii s.a.m.d. Pana si limbajul folosit in software sau traducerile dau valoare unui produs.

Dar, din nou, complicate's caile...

 chilly willy, on 10 august 2019 - 16:54, said:

Cum ar fi sa iau un mertan si sa se strice tot la 3 luni si sub capota sa aiba piese facute la mioveni?
Pai ce, iPhoneurile se strica la 3 luni? Dar nu e exclus sa gasesti componente fabricate in Ro si pe MB. Am inteles ca's experti inginerii romani in facut cablaje & co...

Edited by dexterash, 10 August 2019 - 16:57.


#56
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 15.03.2019
De sigla imprimata pe device.

#57
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007

 Rockyy, on 10 august 2019 - 16:46, said:


Daca bateria este mica si telefonul risca sa se inchida singur, nu ar trebui sa fie premium. Ar trebui sa il vanda mai ieftin. 200-300 de lei maxim. Dai bani multi pe un produs de calitate, nu pe o prastie pe care o folosesti un an dupa care ii moare bateria. Ce folos ca are nu stiu ce aplicatii, daca hardware este nasol?
produsele premium rar au fost cele mai bune pe toate fronturile, iar cel mai mare atu al iphoneului este softul si suportul acestuia, pana nu mai primeste update-uri te plictisesti de tel.

#58
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,232
  • Înscris: 23.10.2013
Multi nu inteleg faptul ca Apple ofera un ecosistem complet: hardware + software.

Fara Google, telefoane precum Samsung sau Huawei ar fi doar o gramada de piese produse pe banda rulanta in Asia.

#59
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
Ei au ecosistemul ca sa le fie mai usor. Androidul trebuie sa mearga pe sute de telefoane iar ios-ul doar pe unul.

#60
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Am un telefon facut de o firma chinezeasca, Cubot, modelul Echo. Bateria are vreo 3 mii de mili amperi si nu am nicio problema cu ea. Problema este cand dai o caruta de bani pe un brand care are un marketing agresiv si produsele lor sunt mai proaste decat alte produse mai ieftine.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/68d3pyGFQ3E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Produsele noi sunt facute astfel incat sa fie mai putin durabile, te obliga sa cumperi modele noi pentru ca moare bateria, nu mai merge una alta. Nu mai este ca in vremurile bune, cand cumparai un televizor si rezista cateva generatii. Mie nu imi plac acele companii care isi fac reclama la produsele lor, ca si cum ar fi ca dai un ban, dar stai in fata. Si se strica dupa ce expira garantia. Astea sunt consumabile, la fel ca hartia din imprimanta. Le folosesti si le inlocuiesti.
Ca trebuie sa sa traiasca si ei din minciuna (marketingul) lor.

#61
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 chilly willy, on 10 august 2019 - 17:06, said:

Ei au ecosistemul ca sa le fie mai usor. Androidul trebuie sa mearga pe sute de telefoane iar ios-ul doar pe unul.
In acelasi timp, Androidul se bazeaza si pe OpenSource - adica munca a mii / zeci de mii. Si nu tot sistemul e cel care difera, ci doar o mica parte - HAL (un fel de drivere).

P.S. Sa nu crezi, cumva, ca Google e cel care se ocupa de HAL, ci producatorul (in speta, Samsung, Huawei & co). E o afirmatie cat se poate de falsa sa zici ca Google face Androidul "compatibil". La fel cum dezvoltatorul de aplicatii e cel care se ocupa ca aplicatia lui sa mearga si pe ecrane mici, si pe ecrane mari, si pe rezolutie mica, si pe rezolutie mare.

Edited by dexterash, 10 August 2019 - 17:16.


#62
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007

 Rockyy, on 10 august 2019 - 17:06, said:

Am un telefon facut de o firma chinezeasca, Cubot, modelul Echo. Bateria are vreo 3 mii de mili amperi si nu am nicio problema cu ea. Problema este cand dai o caruta de bani pe un brand care are un marketing agresiv si produsele lor sunt mai proaste decat alte produse mai ieftine.

Produsele noi sunt facute astfel incat sa fie mai putin durabile, te obliga sa cumperi modele noi pentru ca moare bateria, nu mai merge una alta. Nu mai este ca in vremurile bune, cand cumparai un televizor si rezista cateva generatii. Mie nu imi plac acele companii care isi fac reclama la produsele lor, ca si cum ar fi ca dai un ban, dar stai in fata. Si se strica dupa ce expira garantia. Astea sunt consumabile, la fel ca hartia din imprimanta. Le folosesti si le inlocuiesti.
Ca trebuie sa sa traiasca si ei din minciuna (marketingul) lor.
nu e cazul sa exageram, produsele chinezesti valoreaza fix cat costa, sunt multe chestii ce sunt clar mai slabe cand le compari cu produse de varf de la firme mari.

#63
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Eu am un produs chinezesc care se comporta la fel ca in prima zi. Nu face ca Apple, ca bateria este slaba, trebuie sa limitam nu stiu ce.

#64
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
ma bucur pt tine.
"chestiunea" e mai complexa de atat, citeste argumentarea apple.
limitarea aia nu e neaparat rea, in conditiile in care telefonul se inchide singur, iar rezolvarea e simpla, baterie noua, ba au mai si bagat reducere pt asta, 30€ pt schimbat bateria la apple.
doar ca unii au zis ca gata, l-au prins pe dzeu de picior si se umplu de bani.

Edited by _-livio-_, 10 August 2019 - 17:47.


#65
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Daca Apple nu este in stare sa doteze telefoanele lor "premium" cu baterii care sa reziste, atunci de ce sa mai dea oamenii banii in vant? Ca au nu stiu ce aplicatii? Da-le-ncolo de aplicatii.

Dai un ban ca sa stai in fata. Nu sa stai la coada ca iti fac aia o reducere la baterie.

#66
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
deci n-am inteles de ce se plang atatia oameni care n-au iphone :)))). Nici atat cu ce se ”lauda” cei care au chinezarii de 100 lei.
Revenind la topic, e cat se poate de normal sa-ti repari ”jucariile” in service autorizat. Ca romanii au fost invatati sa repare dacii prin curte, e alta poveste.
De data asta insa, Apple a luat o decizie buna.

#67
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 Rockyy, on 10 august 2019 - 17:52, said:

Daca Apple nu este in stare sa doteze telefoanele lor "premium" cu baterii care sa reziste, atunci de ce sa mai dea oamenii banii in vant? Ca au nu stiu ce aplicatii? Da-le-ncolo de aplicatii.

Dai un ban ca sa stai in fata. Nu sa stai la coada ca iti fac aia o reducere la baterie.
E ca si cum ai spune, daca Mustang nu face un V8 de 5000 care sa comsume 8 % dupa ce sa dai banii pe un motor asa de scump...
Nici mie nu-mi place ca au o baterie atat de limitata, din fericire au alte atu-uri.

 warchilde, on 10 august 2019 - 17:54, said:

deci n-am inteles de ce se plang atatia oameni care n-au iphone Posted Image))). Nici atat cu ce se ”lauda” cei care au chinezarii de 100 lei.
Revenind la topic, e cat se poate de normal sa-ti repari ”jucariile” in service autorizat. Ca romanii au fost invatati sa repare dacii prin curte, e alta poveste.
De data asta insa, Apple a luat o decizie buna.
Nici eu nu mi-as lasa cea mai misto inventie si ralizare sa fie ciobanita de toti mesterii ca dupa care sa mi se faca o imagine proasta a produsului ca de fapt nu functioneaza in parametrii specificati..

#68
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Rockyy, on 10 august 2019 - 17:52, said:

Daca Apple nu este in stare sa doteze telefoanele lor "premium" cu baterii care sa reziste, atunci de ce sa mai dea oamenii banii in vant?
Pentru ca Apple are clienti prosti, idioti, neciopliti, care habar nu au de nimic. Clientul educat si civilizat, cunoscator in toate cele, mult mai destept ca altii, isi cumpara chinezarii de 50-100 USD.

E ok explicatia?

 Fluk3, on 10 august 2019 - 18:01, said:

Nici eu nu mi-as lasa cea mai misto inventie si ralizare sa fie ciobanita de toti mesterii ca dupa care sa mi se faca o imagine proasta a produsului ca de fapt nu functioneaza in parametrii specificati..
Sau sa ia foc pentru ca ciobanel Grigore si-a comandat si montat o baterie la pret de fabrica de pe AliExpress.

Detalii, desigur...

#69
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007

 Rockyy, on 10 august 2019 - 17:52, said:

Daca Apple nu este in stare sa doteze telefoanele lor "premium" cu baterii care sa reziste, atunci de ce sa mai dea oamenii banii in vant? Ca au nu stiu ce aplicatii? Da-le-ncolo de aplicatii.

Dai un ban ca sa stai in fata. Nu sa stai la coada ca iti fac aia o reducere la baterie.
deoarece clientela dorea un produs mic si subtire, apple s-a conformat si le-a oferit ce s-a putut din pct de vedere tehnic.
dai un ban pt ecosistem si altele, anyway, sa nu care cumva sa dai un google cu vertu ca faci atac de apoplexie cand vezi cat costa si ce primesti.

#70
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,062
  • Înscris: 19.07.2005
Numai fanboys sau oameni care habar n-au. Voi credeti ca daca platiti extra la reprezentanta reparatia va fi mai de calitate, facut de personal specializat? Hahaha
De multe ori cei de la reprezentanta sunt mai slabi decat dorel de la coltul blocului. De regula daca-ti pocneste un condesator iti schimba toata placa de baza si te pune sa platesti aproape cat e un telefon nou.

O baterie chiar daca nu e originala te tine cam tot atat si orice service serios iti va inlocui cu una decenta.

Tre sa fii idiot sa spui ca aceste practici sunt bune pentru noi, consumatorii..

#71
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,232
  • Înscris: 23.10.2013

 chilly willy, on 10 august 2019 - 17:06, said:

Ei au ecosistemul ca sa le fie mai usor. Androidul trebuie sa mearga pe sute de telefoane iar ios-ul doar pe unul.

Memorabila afirmatia!

#72
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010

 _-livio-_, on 10 august 2019 - 18:13, said:

deoarece clientela dorea un produs mic si subtire, apple s-a conformat si le-a oferit ce s-a putut din pct de vedere tehnic.
dai un ban pt ecosistem si altele, anyway, sa nu care cumva sa dai un google cu vertu ca faci atac de apoplexie cand vezi cat costa si ce primesti.

Astea sunt balarii. Daca te cheama Apple si ceri un pret pentru calitate, clientul se asteapta la calitate. Daca produsul tau trebuie inlocuit dupa 1 an, atunci este un produs de duzina, nu de calitate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate