Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Apple continua cu magariile

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
324 replies to this topic

#1
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
https://arstechnica....ir-report-says/

Daca iti schimbi bateria de la iPhone altundeva decat la un Apple Store, telefonul nu-ti va mai citi procentajul acesteia si va spune "Not able to verify it's a genuine Apple battery", chiar daca inlocuiesti bateria cu alta originala.

Ce parere aveti?

#2
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Stii vorba aia, prost e cine cumpara...
E doar marketingul de Apple, produc in china ieftin si vand pe mii de euro bucata.
Dar le merge inca.

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
io am o parere buna

nu se vor mai putea vinde pe piese alea ciordite, daca apar probleme din cauza schimbarii acumulatorului de persoane neavizate, nu vor mai aparea discutii ca face apple produse slabe, cand de fapt e vina utilizatorului

Edited by gumball3000, 10 August 2019 - 13:24.


#4
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postepetroiu, on 10 august 2019 - 13:22, said:

Stii vorba aia, prost e cine cumpara...
E doar marketingul de Apple, produc in china ieftin si vand pe mii de euro bucata.
Dar le merge inca.

Apple in ultima vreme traieste doar in lumea lor.

#5
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostTrafalgarLaw, on 10 august 2019 - 13:23, said:

Apple in ultima vreme traieste doar in lumea lor.

Apple e firma de marketing, nu de high-tech.

#6
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010
Cine este "fan inrait" Apple, poate consulta canalul lui Louis Rossmann pe YT. Faza cu bateria e cea mai mica problema. Si da, regulatiile privind drepturile / protectia consumatorului sunt putin mai draconice in UE decat in SUA.

#7
Kappa17

Kappa17

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.03.2017
https://www.business...laxy-s10-2019-5

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,826
  • Înscris: 01.11.2005
Asta e. Treaba asta nu e noua si nu stiu de ce va mira...
Treaba asta se aplica si la masinile de lux...unde daca pica ceva mai important doar prin schimbare la reprezentanta se va face.

Prin traducere, isi va cumpara iPhone doar cei care isi permit sa-l si intretinta.

Mie imi place sistemul asta norvegian de "svitsj". Platesti o anumita suma si iti poti schimba telefonul gratis cu altul mai nou. Si atunci mi se rupe de baterie, ecran si altele. Mai multe aici

Deocamdata m-am oprit la iphone 6. Bateria i-am schimbat-o cu una de la Baseus care merge brici. Ecranul e crapat, zgariat, carcasa indoita. Dar ce conteaza daca isi face treaba ???? Il voi tine pana pica de tot sau simt ca prin vre-o oferta generoasa.

Edited by tehnics, 10 August 2019 - 13:36.


#9
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 15.03.2019
e parere sa ai, inca o confirmare a faptului ca e o companie de rahat totalitarista, si o companie care nu vinde telefoane ci inchiriaza telefoane, desi dai o caruta de bani pe telefon, nu e proprietatea ta, ci e tot proprietatea lor, tu doar l-ai inchiriat de la ei.

#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Nici nu stiu de ce discutam, celor care cumpara Apple se pare ca le place, altfel NU ar cumpara, deci Posted Image  Posted Image

View Postsandokan965, on 10 august 2019 - 13:28, said:

...canalul lui Louis Rossmann pe YT.
Clipul in care discuta faza cu bateria
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GlvlgmjMi98?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirgoofy, 10 August 2019 - 13:39.


#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,826
  • Înscris: 01.11.2005

View Postraymis, on 10 august 2019 - 13:32, said:

e parere sa ai, inca o confirmare a faptului ca e o companie de rahat totalitarista, si o companie care nu vinde telefoane ci inchiriaza telefoane, desi dai o caruta de bani pe telefon, nu e proprietatea ta, ci e tot proprietatea lor, tu doar l-ai inchiriat de la ei.
Am vre-o cateva iphone-uri care stau in dulap. Merg foarte bine, nu au probleme...doar ca le-am schimbat mereu si pe cele vechi le-am pastrat.
INtrebare: cum anume poti sa imi spui ca e proprietatea lor cand eu le am in dulap si le pot folosi cand doresc ???
Vezi ca vorbesti prostii.

#12
NeuralShock

NeuralShock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 15.07.2010

View Posttehnics, on 10 august 2019 - 13:32, said:

Mie imi place sistemul asta norvegian de "svitsj". Platesti o anumita suma si iti poti schimba telefonul gratis

Am baut eu ceva sau...

Cum vine asta ... platesti o suma si poti schimba gratis ??

#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,826
  • Înscris: 01.11.2005

View Postsirgoofy, on 10 august 2019 - 13:36, said:

Nici nu stiu de ce discutam, celor care cumpara Apple se pare ca le place, altfel NU ar cumpara, deci Posted Image  Posted Image

Sunt chestii care imi plac la Apple: nu vine cu o gramada de add-onuri, software-uri si multe alte cacaturi precum la Andrid. Google play, google games, google heltcare si multe alte prostii...
Imi place sistemul lor de cloud...mult mai bun decat a celor de la google si la pret rezonabil, zic eu.
Imi place sistemul de protectie si blocare cloud...
Imi place ca se pupa bine cu OSX-ul si cu macurile mele.

Da, e un core inchis, un sistem care nu iti da multa flexibilitate, dar sincer nici nu am nevoie de modificari, custom rom si alte cacaturi. Am depasit vremea aia.

View PostNeuralShock, on 10 august 2019 - 13:40, said:

Am baut eu ceva sau...

Cum vine asta ... platesti o suma si poti schimba gratis ??
Da omule, ce-i asa de greu de inteles. In Norvegia piata telefoanelor mobile e asa de averba ca un iphone 6 se vinde cu 250 de lei si atunci nici nu se inghesuie lumea. Uite link aici si fa conversia NOK-RON. De asta nici nu am vandut telefoanele care le-am avut ca nu le cumpara nici dracu aici. Aici sa vinzi iphone 5 e ca si cum ai pune in frigider stricat la poarta si astepti sa ti-l ia cineva.
Astia se rugau de mine sa imi fac acel sistem de SVIFT, dar nu am vrut pentru ca nu ma pasioneaza. Norvegienii cand apare ultimul racnet de telefon se inghesuie sa le cumpere. Pentru ca aici puterea de cumparare e mare.
Ca o referinta: dintr-un salariu iti cumperi 2-3 iphone XR sau care o fi ultimul model...

Folosste google translate ca sa intelegi ce zic acele linkuri....daca aia mint...te mint si eu, dar stiu persoane care au acel SVIFT.

Edited by tehnics, 10 August 2019 - 13:54.


#14
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 15.03.2019

View PostNeuralShock, on 10 august 2019 - 13:40, said:


Am baut eu ceva sau...

Cum vine asta ... platesti o suma si poti schimba gratis ??
E oferta, e gratis daca platesti

#15
NeuralShock

NeuralShock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 15.07.2010

View Posttehnics, on 10 august 2019 - 13:43, said:

Folosste google translate ca sa intelegi ce zic acele linkuri....daca aia mint...te mint si eu, dar stiu persoane care au acel SVIFT.

Pai de acolo reiese ca platesti o suma lunar, un fel de rata. Per total dai mai mult decat face telefonul cu banii jos. Mi se pare destul de departe de a fi gratis.

#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostTrafalgarLaw, on 10 august 2019 - 13:17, said:

https://www.google.r...ort-says/?amp=1

Daca iti schimbi bateria de la iPhone altundeva decat la un Apple Store, telefonul nu-ti va mai citi procentajul acesteia si va spune "Not able to verify it's a genuine Apple battery", chiar daca inlocuiesti bateria cu alta originala.

Ce parere aveti?
Eu nu am iPhone, nevastă-mea are.
Eu am MacBook Air 13.
Nu l-aș da pe nimic în lume.

Mi se pare normal să-ți facă probleme. Sau ce vină au ei acum?
Dorel, face și el ce poate...

#17
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Au facut deja faza cu butonul de Home, deci de ce sa nu faca cu bateria ?!

#18
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Posttehnics, on 10 august 2019 - 13:43, said:

Sunt chestii care imi plac la Apple: nu vine cu o gramada de add-onuri, software-uri si multe alte cacaturi precum la Andrid. Google play, google games, google heltcare si multe alte prostii...
Imi place sistemul lor de cloud...mult mai bun decat a celor de la google si la pret rezonabil, zic eu.
Imi place sistemul de protectie si blocare cloud...
Imi place ca se pupa bine cu OSX-ul si cu macurile mele.

Da, e un core inchis, un sistem care nu iti da multa flexibilitate, dar sincer nici nu am nevoie de modificari, custom rom si alte cacaturi. Am depasit vremea aia.


Da omule, ce-i asa de greu de inteles. In Norvegia piata telefoanelor mobile e asa de averba ca un iphone 6 se vinde cu 250 de lei si atunci nici nu se inghesuie lumea. Uite link aici si fa conversia NOK-RON. De asta nici nu am vandut telefoanele care le-am avut ca nu le cumpara nici dracu aici. Aici sa vinzi iphone 5 e ca si cum ai pune in frigider stricat la poarta si astepti sa ti-l ia cineva.
Astia se rugau de mine sa imi fac acel sistem de SVIFT, dar nu am vrut pentru ca nu ma pasioneaza. Norvegienii cand apare ultimul racnet de telefon se inghesuie sa le cumpere. Pentru ca aici puterea de cumparare e mare.
Ca o referinta: dintr-un salariu iti cumperi 2-3 iphone XR sau care o fi ultimul model...

Folosste google translate ca sa intelegi ce zic acele linkuri....daca aia mint...te mint si eu, dar stiu persoane care au acel SVIFT.
cum facem sa se roage si de noi cu acel SVIFT?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate