Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Apple continua cu magariile

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
324 replies to this topic

#37
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007

View Postunbrutus, on 10 august 2019 - 15:46, said:

apple e singurul telefon care nu a reusit sa introduca un amarat de emitator cu infrarosu, si asta in timp ce alti producatori cu preturi si de 4x mai mici au IR de vreo 10 ani

e si unul din putinii care nu au butoane fizice (decat cel unic) si alte probleme care le scad productivitatea.

absenta slotului de card e o alta caracteristica Apple, stim, e un feature Posted Image

vrei dual-sim? pai apple nu poate... deci recapitulam: IR: nu, dual-sim: nu, slot card: nu... etc etc


nu incurc nimic si am inteles perfect, dar ce ai spus despre win nu mai e valabil. De multi ani. Era valabil la XP

draci, ti-am pus si link si tot te contrazici... incredibil... nu e prima oara insa... "după ce grupul californian a recunoscut că a încetinit intenţionat funcţionarea unor modele mai vechi de iPhone."
asta pt stirea e scrisa ca un dos si se intelege altceva, iti repet, e vorba de treaba cu viata bateriei, dupa ce au recunoscut au pus in setari, la baterie, notificare pt cand performanta e limitata.
IR nu mai are nici un producator mare, samsung a renuntat de la s7, poate pe la chinezi sa mai fie, au dual sim pe ultimele modele, cu esim ce e drept.
card n-au avut niciodata, problema e ca si restul incep sa le scoata, oricum implementarea era cam de 2 lei pe android.

daca tot vrei sa te iei de limitari tampite zi de transfer prin BT, sau acces la date mai avansate despre wifi, spatiu pe icloud vs g drive samd.

Edited by _-livio-_, 10 August 2019 - 16:02.


#38
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Mie imi plac reclanmele Apple.E una cu  2-3 oameni la o nunta, unde al treilea are Iphone si ceilalti alta marca.Si ceilalti 2 fac un transfer intre telefoane,la care ala cu aifon : la mine nu merge?
-nu
-a deci unele smartphone-uri is mai smart decat celelalte?
-da
Banditii baietii de la Apple,lucreaza cu psihologie inversa

#39
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Nu e nicio "psihologie inversa", se adreseaza "maselor" (in fiecare tara exista (cel putin) un bufnici).
Cui ii place cumpara, cui nu comenteaza.

#40
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostTrafalgarLaw, on 10 august 2019 - 13:17, said:

https://www.google.r...ort-says/?amp=1

Daca iti schimbi bateria de la iPhone altundeva decat la un Apple Store, telefonul nu-ti va mai citi procentajul acesteia si va spune "Not able to verify it's a genuine Apple battery", chiar daca inlocuiesti bateria cu alta originala.

Ce parere aveti?

Am o părere bună.
De ce ai înlocui bateria în alt loc și nu la un Apple Store?  
Chiar nu pot să pricep logica.

Dacă îți cumperi mașină nu te duci la service-ul autorizat de marca respectivă?   Adică nu vi se pare că așa este varianta cea mai ok?
Înțeleg să o faci pentru produse care nu au vreo reprezentanță cu suficientente puncte de service.  Te duci pentru că nu ai alternativă,  dar dacă ai calea cea mai safe,  de ce să nu mergi direct acolo?  

Banii?
Asta ar fi problema?   Sau este o chestie ce ține de orgolii?


#41
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Post_-livio-_, on 10 august 2019 - 15:52, said:

asta pt stirea e scrisa ca un dos si se intelege altceva, iti repet, e vorba de treaba cu viata bateriei, dupa ce au recunoscut au pus in setari, la baterie, notificare pt cand performanta e limitata.
greu ne intelegem... mai fac o incercare. Asta cu bateria e alta magarie, e continuarea, la cea cu incetinitul aparatelor au pledat vinovati inca de acum ceva anisori

Apple execs could face jail in France after lawsuit over slowing down iPhones
https://www.thelocal...ng-down-iphones

#42
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postunbrutus, on 10 august 2019 - 15:41, said:

tu ai inteles ca apple a pledat vinovat, da?
Tu ai inteles la ce a pledat Apple vinovat?

Quote

Apple apologises for slowing down older iPhones with ageing batteries

Oricine dintr-un domeniu tehnic (elev, inginer sau student) intelege fenomenul. Bine, daca'l tine IQul. Daca nu...

#43
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Post_-livio-_, on 10 august 2019 - 15:52, said:

IR nu mai are nici un producator mare, samsung a renuntat de la s7, poate pe la chinezi sa mai fie, au dual sim pe ultimele modele, cu esim ce e drept.
card n-au avut niciodata, problema e ca si restul incep sa le scoata, oricum implementarea era cam de 2 lei pe android.

daca tot vrei sa te iei de limitari tampite zi de transfer prin BT, sau acces la date mai avansate despre wifi, spatiu pe icloud vs g drive samd.
nu e doar IRul, am pus o mica lista, insa IRul nu l-au avut niciodata, faptul ca si Samsung a renuntat nu inseamna ca e cumva asta un plus pt apple

Ba chiar am si mentionat, ca nu numai ca Apple a prostit lumea, dar a creat si un curent in care ceilalti producatori copiaza aceste manevre necinstite, pe principiul "pai daca tot e atatia care inghit, noi de ce sa nu le dam?"

Lista e lunga, bine ca ai mai adaugat si tu

Attached Files



#44
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Cei care va plangeti sunteti prea saraci sa aveti IPhone. Sunt pe piata o gramada telefoane la fel de bune.

Cat despre mine ma bucur, ca scap de o dilema cand imi iau telefon nou: sigur nu o sa iau IPhone! Posted Image

#45
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007

View Postunbrutus, on 10 august 2019 - 16:05, said:

greu ne intelegem... mai fac o incercare. Asta cu bateria e alta magarie, e continuarea, la cea cu incetinitul aparatelor au pledat vinovati inca de acum ceva anisori
Apple execs could face jail in France after lawsuit over slowing down iPhones
https://www.thelocal...ng-down-iphones
data viitoare citeste tot articolul din link:

Several lawsuits have been filed in the United States alleging that Apple defrauded iPhone users by slowing devices without warning to compensate for poor battery performance.
A similar case has been lodged in an Israeli court, according to the newspaper Haaretz.
Apple said last week that operating system updates for the iPhone 6, iPhone 6s, iPhoneSE and iPhone 7 include a feature to reduce power demands as a precautionary move to stop them from shutting down unexpectedly.
The firm acknowledged the problem after tech blog Primate Labs published data showing that iPhone 6 and iPhone 7 phones performed more slowly as they aged.

e un singur si acelasi caz, ca toti au deschis procese crezand ca se imbogatesc peste noapte e altceva, dar e aceeasi problema, nu sunt 2 sau mai multe.

Edited by _-livio-_, 10 August 2019 - 16:12.


#46
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Eu am cumparat un telefon care nu este facut de o firma cunoscuta cu vreo 2-3 ani in urma. Acea firma nu a facut un update care sa limiteze consumul de baterie si nici telefonul nu se inchide singur. A fost un telefon ieftin, dar am facut multe cautari pe net, am citit parerile clientilor inainte sa il cumpar. Bateria merge la fel ca in prima zi. Ecranul nu se sparge. Pacat ca nu mai este de vanzare, nou. Poate ca ar trebui sa-mi cumpar vreo 3 telefoane SH.

Cum era daca dadeam o caruta de bani pe un iphone si imi faceau faza asta? Imi trageau aia o teapa. Despre asta este vorba, dai un ban si te astepti la performante, nu ca bateria lithium se duce repede, si trebuie sa reducem performantele. Vrajeli ca sa cumperi urmatorul model de telefon. Marketing, cum zicea un coleg de pe aici.

#47
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postcsoka2002ro, on 10 august 2019 - 15:42, said:

La cat costa nu ar fi voie sa se strice macar 10 ani !,si sa acorde garantie 20 de ani macar !
Nu platesti doar aparatul in sine... la fel ca si Mercedes, BMW, lexus, Infinity etc... banuiesc ca si alea se strica...

#48
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
nu e vrajeala, problema chiar era reala si era si pt ca bateria era mica, sub 1800mAh, cand incepe sa se "uzeze" pur si simplu nu mai face fata la varfuri de consum si tel se inchide, in special la frig, apple a avut problema asta de pe la i5.
pe de alta parte bateria fiind asa mica majoritatea il incarcau de 2-3 ori pe zi, normal ca se facea praf in timp record.

Edited by _-livio-_, 10 August 2019 - 16:41.


#49
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postunbrutus, on 10 august 2019 - 15:46, said:

apple e singurul telefon care nu a reusit sa introduca un amarat de emitator cu infrarosu, si asta in timp ce alti producatori cu preturi si de 4x mai mici au IR de vreo 10 ani

e si unul din putinii care nu au butoane fizice (decat cel unic) si alte probleme care le scad productivitatea.

absenta slotului de card e o alta caracteristica Apple, stim, e un feature Posted Image

vrei dual-sim? pai apple nu poate... deci recapitulam: IR: nu, dual-sim: nu, slot card: nu... etc etc

Sunt atate telefoane cu android care sunt peste iphone care au si dual sim si slod card si infra rosu... ai orcand posibilitatea sa alegi din cel putin 10 telefoane actuale pe piata...
Din pacate nici unul nu o sa ofere experienta softului pe care il ofera apple... si asta iti spun ca si un fost inrait apple hater  :)
btw.., niciodata nu mi-a folosit senzoru ala infrarosu, nici nu mi-am adus aminte de el cand l-am avut..  insa am fost foarte enervat cand am avut un hexa-core cu 4 GB care mergea de doua ori mai prost decat un iph 6S (dual core + 2 gb ram)

#50
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
De fapt se pare ca nu au incetinit telefoanele ca sa para mai lente ci pentru ca bateria de kkt si prea mica nu mai face fata consumului dupa ce se invecheste putin. Solutia geniala gasita de ei a fost sa incetineasca procesorul ca sa para ca te tine tot cam atata. E o lege a lui Peukert care stabileste o relatie intre capacitatea aparenta a bateriei si curentul cu care e descarcata. Practic cum bateria se uzeaza si are o capacitate tot mai mica si rezistenta interna tot mai mare curentul normal de utilizare reprezinta un % tot mai mare din capacitatea restanta a bateriei si ea se descarca mult mai repede (daca a pierdut 10% din capacitate nu te mai tine 90% din timpul initial ci poate pe la 80%) si cu cat pierzi capacitate treaba merge in cascada, trebuie sa bati tot mai tare un cal tot mai slab. Corect zic eu ar fi fost sa puna baterii mai mari si oricum sa ofere utilizatorului aceasta optiune. Unii nu sunt afectati ca merge ceva mai incet dar e bine sa stii. Poate ca acasa vrei sa te joci pe el si cand il pui la incarcator nu mai are nevoie de incetinire.

Edited by chilly willy, 10 August 2019 - 16:49.


#51
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010

View Post_-livio-_, on 10 august 2019 - 16:39, said:

nu e vrajeala, problema chiar era reala si era si pt ca bateria era mica, sub 1800mAh, cand incepe sa se "uzeze" pur si simplu nu mai face fata la varfuri de consum si tel se inchide, in special la frig, apple a avut problema asta de pe la i5.
pe de alta parte bateria fiind asa mica majoritatea il incarcau de 2-3 ori pe zi, normal ca se facea praf in timp record.

Daca bateria este mica si telefonul risca sa se inchida singur, nu ar trebui sa fie premium. Ar trebui sa il vanda mai ieftin. 200-300 de lei maxim. Dai bani multi pe un produs de calitate, nu pe o prastie pe care o folosesti un an dupa care ii moare bateria. Ce folos ca are nu stiu ce aplicatii, daca hardware este nasol?

#52
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
Au sacrificat functionarea pentru dizain. O baterie mai mare inseamna grosime mai mare. In plus cred ca se bazeaza pe marketing si fani care oricum cumpara alt telefon anul urmator. Practic dupa un an telefonul e cumva pe avarie. Daca ajungi sa-i daii 500 de incarcari intr-un an si unii poate si mai multe bateria e clar dusa.

Edited by chilly willy, 10 August 2019 - 16:52.


#53
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cand romanii se vor civiliza/educa (ha, buna gluma), poate vor intelege ca valoarea unui produs nu e data doar de ce rahat de componente interne* are. Dar mai e mult pana acolo...

*Astia's aceeasi care cumpara chinezarii & co de pe olx la "pret de fabrica".

View Postchilly willy, on 10 august 2019 - 16:51, said:

Au sacrificat functionarea pentru dizain. O baterie mai mare inseamna grosime mai mare.
Pai daca asta au cerut clientii? Ce ai vrea sa faca, sa-i puna o baterie de 5000 pentru ca unul a cerut asta, desi 10 au spus ca nu vor asa ceva, ci ca vor un telefon subtire? Posted Image

Edited by dexterash, 10 August 2019 - 16:54.


#54
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
Dar de ce e data? De eticheta? Ma astept ca o firma cu pretentii care cere preturi mari sa puna only the best. Cum ar fi sa iau un mertan si sa se strice tot la 3 luni si sub capota sa aiba piese facute la mioveni?
Nu stim ce au vrut clientii. A oferit apple telefoane si cu baterii mari si cu baterii mici si alea mai groase cu 2 mm nu s-au vandut? Apple s-a laudat ca a facut cel mai subtire telefon. Nu a spus ca stiti, e subtire da nu tine bateria, dupa un an e varza dar oricum ne bazam pe voi sa luati altul anul viitor. 1800 e o baterie foarte slaba, cred ca si S3 avea vreo 2100mAh. Nu trebuia 5000 dar vreo 3600 mergea mai bine.

Edited by chilly willy, 10 August 2019 - 17:00.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate