Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

sfaturi facultate

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
Hai sa nu mai discutam despre faptul ca studiezi ceva ca sa practici altceva. Se poate intampla dar nu e scopul pentru care te apuci de o anume scoala.
In timpul studentiei esti pus sa acumulezi cunostine profesionale. Ca unii il pierd degeaba si nu in scopul urmarit (apoi la final plang ca ar vrea sa o ia de la inceput), e treaba lor. Iar in acest timp poti si sa te odihnesti, sa te intalnesti cu alti oameni, sa ce mai vrei tu. Cine nu poate sa le impace dar predominant scoala, inseamna ca facultatea nu-i de el.
Comparatiile astea intre profesii nu isi au rostul, gasim exemple in fel si chip.

Edited by neagu_laurentiu, 10 August 2019 - 16:35.


#20
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Cand spui "facultatea nu e de el" nu intra orice facultate, ci facultatea aleasa iar in acest caz e ingineria.Una e sa faci o facultate banala si alta e sa faci ceva unde ai multa munca.

Nu e chiar asa cum zici, am prieteni care la inceput credeau ca facultatea e la misto(cluburi, gagici, plimbari, distractii etc) si cand au vazut ca vine sesiunea s-au pus pe treaba serios in anii urmatori si chiar nu au mai avut timp de nimic, studiat intens 12/24 + ce inveti la facultate.
Iar facultatile alea nu sunt de orice fel precum Arte si Design, Psihologie, Geografie, Istorie, Filosofie, Litere ci facultatea de Matematica, Calculatoare, Electronica si mi-au spus ca nu aveau timp de nimic altceva decat de studiat si erau nevoiti sa studieze pana la ore tarzii.A doua zi mai esti bun de ceva daca dormi 5-6 ore pe noapte?Si pana la urma pentru ce sa fii no-lifer in timpul facultatii daca poti sa faci o facultatemai usoara ce nu tine de inginerie?Nu mi se pare o diferenta enorma ca un economist sa ia salar de 3500 lei +, iar un inginer ~4300 lei dupa un an vechime.
Bineinteles ca sunt cazuri si cazuri, unele firme asigura transport serviciu-acasa dar cand e vorba de chirie din salar ti se duc banutii si atunci aia ce castigi in plus aia cheltui daca nu ai optiuni in judet sau vrei sa castigi mai bine dar pe plus oricum ai face nu mi se pare ca iesi.

De exemplu in cazul meu, eu as merge ori pe ETTI ori pe Informatica Economica.Una e inginerie, cealalta e altceva.
Ambele sunt ok dar mi-e frica de o alegere proasta, ingineria ar fi mai "respectata" dar studiile difera destul de mult intre acestea doua.
Am vazut ca exista "Analiza matematica" la ambele specializari dar cred ca la IE ar trebui sa fie ceva mai simplu fata de inginerie.Nu gasesc cursuri de la IE sa imi fac o idee, la Electronica mult putin stiu ce se studiaza.
Inginer in adevaratul sens al cuvantului nu ai cum sa devii, foarte putini sunt facuti pentru asta incat sa faca ceva unic si sa se numeasca ingineri asa ca tot la munca de subordonat ajung si ei.

Inca sunt multe locuri libere la buget Electronica, sa incerc acolo din toamna sau sa merg la anul pe IE?Dar daca incep deja trebuie sa ma tin primii 2 ani ca aia is mai grei si daca reusesti sa ii faci atunci din cate am inteles poti sa zici ca ai luat si licenta.

Edited by smiley2, 10 August 2019 - 17:15.


#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003

 smiley2, on 10 august 2019 - 16:59, said:

Cand spui "facultatea nu e de el" nu intra orice facultate, ci facultatea aleasa iar in acest caz e ingineria.Una e sa faci o facultate banala si alta e sa faci ceva unde ai multa munca.
Vezi ca pe lumea asta avem mai multe sisteme de referinta. O persoana care-i buna la stiinte reale nu va resimti greutatea asta dar daca o pui la uman va spune ca-i piatra de moara. Si invers, unul cu veleitati umaniste va spune ca ingineria-i de neatins dar la cele din capabilitatile sale va trece fluierand.

 smiley2, on 10 august 2019 - 16:59, said:

Nu e chiar asa cum zici, am prieteni care la inceput credeau ca facultatea e la misto(cluburi, gagici, plimbari, distractii etc) si cand au vazut ca vine sesiunea s-au pus pe treaba serios in anii urmatori si chiar nu au mai avut timp de nimic, studiat intens 12/24 + ce inveti la facultate.
Ce credeau ei ma lasa rece. Daca stai o saptamana sa digeri un curs, cred si eu. Cum am zis, poate nu-i de ei.

 smiley2, on 10 august 2019 - 16:59, said:

mi-au spus ca nu aveau timp de nimic altceva
Bre, experientele nu se transfera oricat am dori sau nu. Asa ca nu te mai speria de ce spun altii, vezi pe pielea ta.

 smiley2, on 10 august 2019 - 16:59, said:

daca poti sa faci o facultatemai usoara ce nu tine de inginerie?
Usor e relativ, ti-am zis. Si de ce sa faci o facultate creanga, tot nu pricep.

 smiley2, on 10 august 2019 - 16:59, said:

Nu mi se pare o diferenta enorma ca un economist sa ia salar de 3500 lei +, iar un inginer ~4300 lei dupa un an vechime.
Salariul se da dupa criterii de plus valoare in sistemul de afaceri din firma respectiva, nu dupa ce viseaza fiecare ca i-ar prinde bine. Si tu la fel mi-ai da daca m-as angaja la tine, te doare-n basca de studiile mele daca nu-ti aduc plus valoare in economia ta.

Edited by neagu_laurentiu, 10 August 2019 - 17:13.


#22
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Inca sunt multe locuri libere la buget Electronica, sa incerc acolo din toamna sau sa merg la anul pe IE?Dar daca incep deja trebuie sa ma tin primii 2 ani ca aia is mai grei si daca reusesti sa ii faci atunci din cate am inteles poti sa zici ca ai luat si licenta.
Am deja o varsta iar 4 ani la inginerie is ani in care trebuie doar sa invat.IE tu mi-ai recomandat-o, nu cred ca ii chiar o facultate creanga.Faci 3 ani si poate tot inveti ceva...
Mi-au spus multi sa nu merg pe inginerie pentru ca o sa fac o mare greseala, nu o sa pot sa invat ca unul de 20 de ani pentru ca am si mult de recuperat ce am uitat.Totusi cred ca se poate, cunosc persoane care au facut ingineria si la varste mai inaintate.

Edited by smiley2, 10 August 2019 - 17:22.


#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
Eu raman la ideea ca tot IE iti aduce o diploma buna pe piata programarii dar si economiei, cu speranta ca se va prinde programarea ori contabilitatea (sigur gasesti de lucru pe la vreo firma in apropiere) de tine .
Insa tu stii mai bine daca vrei electronica si nu ce cred eu ca ti s-ar potrivi!

Edited by neagu_laurentiu, 10 August 2019 - 17:34.


#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003

 smiley2, on 10 august 2019 - 16:59, said:

Am vazut ca exista "Analiza matematica" la ambele specializari dar cred ca la IE ar trebui sa fie ceva mai simplu fata de inginerie.
Da: http://www.seap.usv....cipline/ie1.pdf

#25
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Asta e si ideea, ca am ramas la astea doua si mie greu sa aleg ca nu imi mai permit sa incerc la una apoi la cealalta.
La IE am inteles ca trebuie sa participi la multe intership-uri, habar nu am ce is alea si cum se organizeaza dar am inteles ca din anii anteriori de la IE doar 1 elev a fost cautat de angajatori pe un post de programator.Tot ar fi ok aceasta facultate ca iesi cu diploma de economist si te angajezi undeva.

Pe de alta parte e interesanta si ingineria, e mai "respectata" dupa mine ca ar fi si mai grea decat IE.Daca tot ofera statul 4 ani la buget parca as merge aici.Aud fel si fel de pareri ca se invata programare pe microcontrollere, cum la IE programare pe domeniul economiei si te-ai putea adapta pe programare software daca iti place.
De la Electronica m-ar interesa mult telecomunicatiile, s-ar face mai mult la master dar daca tot e la moda sa ai mai multe studii si sa faci masterul voi vedea pe viitor.De asta iau in calcul electronica.

Pentru inceput as vrea sa lucrez pe un post de dispecer la o firma de transporturi, la o firma de comunicatii sau un post ceva de contabil.
Sa fac oricare din cele doua, nu stiu de ce o sa aiba nevoie acei angajatori mai mult si unde ar fi mai platit, ca toti umblam sa castigam cat mai bine dupa.Cine spune ca nu e un mare MINCINOS.
Eu am inclininatie spre ambele dar nu ma pot decide, ca vreau sa fac aia 4 ani bugetati si atat, daca merg si acolo si dincolo nu fac nimic asa.
In programare software se fac fel si fel de programe incurcate, cand o sa prind acea experienta nu stiu.Nu as vrea sa pierd cativa ani buni pana prind experienta, unii nu mai fac o facultate si aleg calea strainatatii chiar daca au invatat bine in liceu pentru ca ar fi o cale mai rapida.

Edited by smiley2, 10 August 2019 - 18:36.


#26
RazvyAlex96

RazvyAlex96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.07.2019
Am invatat Unity precum si programare C++ singur si am scos si bani din Unity 3D...Vrei sa zici ca fosilele de la facultate te pot invatat mai multă programare în 4 ani decât înveți tu acasă singur...?

#27
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Atunci inseamna ca o facultate e degeaba doar cat sa iei 5 sa treci, faci o faculta legat de domeniul in care vrei sa lucrezi si restul inveti singur acasa.

Cumva de ce sa mergi la Calculatoare daca pot sa mergi la Electronica si inveti in paralel programare, sau de ce sa nu faci IE daca tot o diploma in domeniul IT obtii si inveti programare singur acasa?Nu-i tot un drac?
Sau de ce sa faci Calculatoare cand poti sa faci Informatica pura?Alegi o cale mai simpla sa obtii o diploma ca la locul de munca sa nu iti opreasca acel impozit de 16% si restul inveti singurel acasa.Nu e mai bine asa?

Edited by smiley2, 10 August 2019 - 19:51.


#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003

 RazvyAlex96, on 10 august 2019 - 19:29, said:

Vrei sa zici ca fosilele de la facultate te pot invatat mai multă programare în 4 ani decât înveți tu acasă singur...?
Confunzi studiile superioare cu trasul la șaibă de către maistrul cu bască.
Sa apelezi o functie ce-ti face interpolarea unor puncte nu-i mare meserie dar sa ai un habar de matematica si sa implementezi tu functia asta e altceva. Asa si facultatea, nu-i scoala de meserii in sensul dorit de maistru/tehnician ci scoala de ingineri/proiectanti.

#29
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
In practica la electronica vei face cam aceleasi lucruri ca la calculatoare, cu diferenta ca la calculatoare se fac intens cursuri de algebra booleana si tranzistori cu miliarde de porti...in timp ce la electronica lucrezi tot pe PCB-uri (placile alea cu circuite integrate si piese) insa mult mai putine procesoare sau porti logice. O instalatie de casa sau o centrala de incalzit se repara de catre electrician , tot pe PCB , doar ca nu ai sisteme de operare pe ele decat unele extrem de mici cu memorii de 256 KB....in timp ce la calculatoare lucrezi cu sisteme de operare complexe deci trebuie procesoare cu miliarde de tranzistori..

Si softurile alea pe care le folosesti la electrotehnica sunt softuri care controleaza varistoare adica reglaj din software in hardware...

#30
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
@neagu_laurentiu, cum e mai exact cu domeniul economic de la specializarea IE?
Poti lucra pe un post de contabil sau e nevoie de alte studii?

Edited by smiley2, 11 August 2019 - 10:17.


#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
Ca angajat la firma, poti tine contabilitatea cu studiile de la info-economic. Nu difera conditiile cu nimic de specializarea contabilitate de la aceeasi facultate (aici toate specializarile astea sunt tratate la fel - tu sa stii meserie). Insa daca vrei sa nu fii angajat si sa tii contabilitatea la alte firme, de acasa sa zic asa, trebuie alte studii la CECCAR.

Edited by neagu_laurentiu, 11 August 2019 - 10:31.


#32
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Inca ceva, am vazut ca aia care au succes se duc la intership-uri, voluntariate, hoinareala si plimbareala prin toata tara.
Cine organizeaza acele evenimente, trebuie sa te interesezi singur, mergi cu un profesor coordonator si pe ce baza se fac aceste selectii?

Edited by smiley2, 11 August 2019 - 16:01.


#33
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
Unele sunt afisate la avizierul facultatii, altele in presa, prin site-urile cu joburi etc. Si tot acolo afli de conditii.
Hoinareala asta nu trebuie sa te distraga de la studiu, altfel ramai cu plimbareala!

Edited by neagu_laurentiu, 11 August 2019 - 16:40.


#34
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Eu in bucuresti am mers decat de cateva ori la club cand eram la facultate, ma rog toate in acelasi an....dar eu cautam si sa gasesc un club serios nu discoteca din localitate de la mine unde nu puteai sa te distrezi civilizat ....
In practica o sa vezi ca e cam ca la liceu numai ca mai rau...nu inveti la timp materia , greu o mai recuperezi dupa aia...invata din timp si iti ramane timp si pentru un club cateodata...insa garantat nu mai sunt acele nopti 100% cu distracție ca in liceu

#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003

 karax, on 11 august 2019 - 16:54, said:

am mers decat de cateva ori la club
Omul nu intreba de asa ceva!

#36
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Daca ma uit in primul post initiatorul intreaba de "sugestii" si "ponturi"....deci atat pot sa ii spun din putina mea experienta cu facultatea...eu am cazut exact pe cazul asta, n-am invatat din timp si apoi a fost prea tarziu, cum nu sunt vreun superman in materie de capacitate de munca si vointa...am lasat balta...
Daca initiatorul vrea sa ii zic un sfat din umila mea experienta , bine , daca nu , well nu e obligatoriu sa ii zic. Ce pot sa ii zic ca intr-adevar bucurestiul poate fi ametitor , mai ales daca esti venit de cine stie unde.
Initiator sa ai grija si cu mancarea , exista de obicei cantine ale facultatilor , sau gasesti un restaurant mai de cartier care serveste de obicei ceva bun si oarecum ieftin...

Si ca sfat practic vezi ca se gasesc garla pe net site-uri cu cantine si restaurante...

https://www.iqool.ro...-din-bucuresti/
Vezi linkul asta pentru inceput si mai da sinalte cautari pe google dupa "restaurante ieftine"....

https://www.restogra...rm-tripadvisor/
Aici ai o lista de restaurante....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate