Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

S10e vs P20 pro vs P30 vs Pixel 3a

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
vlad838

vlad838

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.07.2010
Salut! Am nevoie de niste ajutor in alegerea unui telefon dintre acestea 4. Cei mai importanti factori ar fi camera, bateria si eventual rezistenta/durabilitatea, desi telefonul va avea folie+husa. Multumesc!

#2
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Am P30,telefonul este super.
Camera este foarte ok,bateria tine fara probleme o zi întreaga (in utilizare normala).

#3
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Am S10e.
Nu pot decat sa-l recomand,e micut ,dragut si destul de performant,pe partea video e superior Huawei.

#4
vlad838

vlad838

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.07.2010
Cum e bateria la s10e?

#5
`Giovanni

`Giovanni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 22.12.2006

View Postvlad838, on 07 august 2019 - 21:48, said:

Cum e bateria la s10e?

3-4 ore sot.Exclude huawei, alege intre s10e si pixel 3a. Dar, nu as da mai mult de 1500ron pe niciunul.

#6
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007
Doar  3-4 ore SOT, nasol, pai eu inca obtin acum pe S7 5-5,5 ore sot, voiam pe viitor sa iau S10e pentru ca e mai mic, seamana cu S7 la dimensiuni, dar daca e asa slab la baterie zic pas.

#7
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
cand o sa invatati ca SoT e irelevant pt ca difera de la om la om?

#8
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 18.09.2003
Am avut cateva saptamani un s10e pe langa un Xiaomi Pocofone si autonomia la Poco este dubla pe putin. daca vrei ceva cu autonomie ok fugi de Samsung.

#9
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View PostDanosul, on 07 august 2019 - 22:19, said:

Doar  3-4 ore SOT, nasol, pai eu inca obtin acum pe S7 5-5,5 ore sot, voiam pe viitor sa iau S10e pentru ca e mai mic, seamana cu S7 la dimensiuni, dar daca e asa slab la baterie zic pas.
Eu scot 7-8 ore de SOT.
Deci mai zi ceva...


#10
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007

View Postmissionnad, on 09 august 2019 - 07:48, said:


Eu scot 7-8 ore de SOT.
Deci mai zi ceva...

Dovezi ? :D

Mă gândesc pe viitor cand scot la pensie S7-le să-l înlocuiesc cu S10e.

Pocophone e prea mare din păcate.

#11
Costa29

Costa29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.06.2008
@Danosul: am inlocuit saptamana asta un S7 (non edge) mort subit dupa 2 ani de utilizare cu S10e. Sincer, nu pot sa spun ca m-a impresionat prin nimic, mai jos cateva plusuri si minusuri:
Plusuri:  1.Ultra wide camera
              2. Front camera mai buna si 4k (dar mai putin wide)
              3. Main camera sensibil mai buna (foloseste acelasi senzor cu optimizari soft)
              3. Sensibil mai rapid in real life.
              4. Stereo speakers, mai puternice.
              5. Face unlock (daca folosesti)
Minusuri: 1. display mult mai slab - a. rezolutie mult mai mica (DA, poti vedea diferenta dintre 438 vs 577ppi) b. luminizotate mai slaba c. culori spalacite (chiar si in mod vivid), e greu sa crezi ca te uiti pe un amoled de top 2019. Pe mine m-a ajutat rezolutia mare de la S7 cand faceam pic capture din gear 360 + casca VR (pot sa-mi iau gandul de la ea cu s10e).
                2. Aspect ratio - personal nu gust formatul ultra panoramic desi a devenit standard, nici colturile rotunjite nu pot sa zic ca ajuta.
                3. Camera selfie pusa in ecran vizibila in orice aplicatie/joc etc. Ti se pare cool pana incepi sa folosesti telefonul, mai bine lasau notch.
                4. Castile AKG din pachet, dolby atmos si alte baliverne de marketing ce tin de audio: se aude mai PROST pe casti ca S7. (Singurul telefon care s-a auzit vreodata bine pt mine a fost HTC ONE, poate si 8-ul cu castile beats)
                5. Constructia mai firava, pare ca ti se sparge in mana, i-am pus husa (originala) din prima zi de functionare (a acoperit si acel Duos de pe spate ce-i da aspect de tel ieftin).
Egalitati: 1. Bateria - ambele tin la fel (sub o zi)
               2. Senzorul de unlock desi e mai rapid/precis ca cel de s7, e pozitionat aiurea, trebuia cu 3 cm mai jos. Cum cel de pe s7 e pus unde trebuie le consider egale.

Cumparat la 2300 RON de la emag (cu aproape 40% sub pretul de lansare de acum 6 luni). Un pret corect ar fi in jur de 1500.
Sfatul meu: poti sa sari linistit inca o generatie cu s7 daca nu-ti crapa, e doar FOMO.

#12
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007
Pai cred ca sar sigur, deocamdata S7 se descurca onorabil si atata timp cat inca tine bateria(am scos acum cateva zile 6 ore SOT), o sa ma folosesc de el, deci singurul plus pentru mine care nu ma joc ar fi camera mai buna oarecum la S10e, mai ales pe filmare 4k cu 60fps fata de 30 cat are S7.

Chiar asa rau e ecranul la culori ? partea cu rezolutia nu cred ca m-ar deranja, eu tin S7 tot non edge pe rezolutie full hd pentru ca tine bateria mai mult dar nu vad diferenta majora intre 1440p si 1080p, se vede putin mai soft imaginea pe 1080p, atat, densitatea de pixeli la S10e e la fel ca si pe S5 pe care l-am avut si era foarte ok, dar daca are culori spalacite, nu stiu ce sa zic.

Edited by Danosul, 17 August 2019 - 23:21.


#13
Poll77

Poll77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 02.05.2016
Parerea mea e ca depinde si de ochiul persoanei care foloseste telefonul.
Intr-adevar , eu folosesc S10+ si nu vad nici o diferenta. Dar S10e are si ppi mai mic iar pe langa asta e si modelul mai mic si castrat , mi se pare destul de normal ce relateaza Costa pana la urma e varianta mai ieftina din seria S si poate de asta are parerea aceea.

Parerea mea e ca poate ca ar fi mai ok P20Pro decat S10e , acum depinde cum te impaci cu softul celor de la Huawei.

#14
Costa29

Costa29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.06.2008
Problema cu culorile spalacite pe noua generatie S10 (toate modelele) o gasesti peste tot pe net, nu se aplica doar la s10e, toate folosesc acelasi "dynamic amoled" chiar daca rezolutia difera.
https://www.reddit.c...splay_vibrance/

"If this is what the natural tones are supposed to be like, then I'm not liking it at all."

comparatie cu s7:
"I noticed this as well. My old phone is an S7 that was probably super oversaturated, but I'm still a little disappointed to see how washed out pictures looked in vivid mode. I guess it's good that it's truer to color but I like my saturated/bright pictures."

Cel mai bine te duci tu si testezi unul langa celalalt ca sa-ti faci o parere dar imi mentin sfatul ca poti sari linistit peste gen10 cu s7.

#15
Poll77

Poll77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 02.05.2016
Nu stiu , fiecare are ochii altfel dezvoltati.

Parerea mea e ca ecranul este fain.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate