Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Problema Huaweri P9 Lite 2017

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Cidy

Cidy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 17.07.2016
Buna ziua, am un Huawei P9 Lite 2017 pe care l-am tinut in ghiozdan ( ghiozdanul era inchis ) in timp ce ploua afara si eu fiind fara umbrela m-am facut fleasca si la fel si tot ghiozdan si cu tot ce era in el, cand am ajuns in casa l-am uscat putin cu un Föhn de uscat parul si l-am lasat asa cateva minute si dupa cand sa il folosesc mergea excelent si in timp ce il foloseam s-a inchis deodata..Acum l-am pus la incarcat..Ce e de facut ?

EDIT : Telefonul s-a aprins pana sa ii bag pin-ul si dupa ce l-am bagat s-a inchis iar..

Edited by Cidy, 03 July 2019 - 12:25.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Un kil de orez, o pungă și îl bagi până mâine la uscat.
Sau faci un gest omenesc și te duci cu el repede la un service GSM.

Ce credeai că e de făcut vreo magie ceva ?

#3
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011
Isi revine dupa 5 minute de vraji voo-doo..

#4
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
ai rezolvat cu aerul conditionat si acum ai trecut la telefoane. sublim!

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Lasa-l ziua asta in caldura (nu in soare, umbra) fara husa, fara nimic (eventual si cu tavita de SIM scoasa) si asteapta (sa se zvinte mai bine). Maine dimineata mai inceaca o data. Nu merge, ori service, ori vesnica pomenirePosted Image

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
uscarea cu feohnul s-ar putea sa nu-i fi facut bine deloc.
mai bine te duci la un service de telefoane, sa vezi daca si cum poate fi salvat telefonul tau.
alta data sa te uiti dimineata la prognoza meteo (tv sau net) si sa-ti pui o umbrela in ghiozdan inainte sa pleci de acasa, daca se anunta ploi in zona unde locuiesti.
sau, un astfel de breloc ti-ar fi fost foarte util astazi:
https://personalizar...oc-minge-b50690

Edited by corinadaniela, 03 July 2019 - 13:25.


#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@corina: de preferat o husa la aparat. Se mai intampla sa pleci fara pelerina/umbrela, dar telefon fara husa nu am auzit (care sa fie pusa si scoasa in repetate randuri).

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009

 Pololica, on 03 iulie 2019 - 13:27, said:

@corina: de preferat o husa la aparat. Se mai intampla sa pleci fara pelerina/umbrela, dar telefon fara husa nu am auzit (care sa fie pusa si scoasa in repetate randuri).

hm, eu m-am gandit ca s-a udat telefonul (ma rog, a intrat apa in el) chiar daca avea husa.

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

 waterman, on 03 iulie 2019 - 12:32, said:

Un kil de orez, o pungă și îl bagi până mâine la uscat.
Sau faci un gest omenesc și te duci cu el repede la un service GSM.
Am vazut ca mai nou unii folosesc 'silica gel'. Baga telefonul intr-un strat de ~5-6cm de bilute din-astea pana a doua zi, si probabil mai trag din umezeala.

 Pololica, on 03 iulie 2019 - 13:27, said:

@corina: de preferat o husa la aparat. Se mai intampla sa pleci fara pelerina/umbrela, dar telefon fara husa nu am auzit (care sa fie pusa si scoasa in repetate randuri).
Husele care chiar protejeaza de apa sunt scumpe, doar pentru modelele cele mai raspandite de telefoane, si fac telefonul de 2-3 cm grosime.

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Hider141, on 03 iulie 2019 - 13:53, said:

Am vazut ca mai nou unii folosesc 'silica gel'. Baga telefonul intr-un strat de ~5-6cm de bilute din-astea pana a doua zi, si probabil mai trag din umezeala.
Ai tu pe-acasă un kil de silica gel ?

#11
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 01.12.2018
probabil are copil mic si 2 bax-uri de pampers

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

Huaweri



#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,674
  • Înscris: 24.11.2015
L-ai uscat cu un uscator de par, nu cu feon... sau cum naiba ii ziceti voi :))

Pai l-ai pus la incarcat si ce se intampla ? Asteapta...

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 corinadaniela, on 03 iulie 2019 - 13:52, said:

hm, eu m-am gandit ca s-a udat telefonul (ma rog, a intrat apa in el) chiar daca avea husa.

Ai dreptate, asta e prima impresie: apa intrata in carcasa telefonului. In general husele, chiar si chineariile, au o protectie mai buna decat fara husa sau doar cu carcasa (cea pusa pe spatele telefonului).

 Hider141, on 03 iulie 2019 - 13:53, said:

Am vazut ca mai nou unii folosesc 'silica gel'. Baga telefonul intr-un strat de ~5-6cm de bilute din-astea pana a doua zi, si probabil mai trag din umezeala.


Husele care chiar protejeaza de apa sunt scumpe, doar pentru modelele cele mai raspandite de telefoane, si fac telefonul de 2-3 cm grosime.

N-am intalnit huse care sa capsuleze perfect telefonul, doar cele care-l imbraca si cu orificii pentru casti si incarcator.

Edited by Pololica, 03 July 2019 - 15:15.


#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
silica gel gasiti la orice pet-shop, pe post de asternut pentru litiera pisicilor.
sau pe la magazinele cu produse chinezesti / florarii, sunt niste pliculete cu bobite mici, transparente sau colorate, care isi maresc volumul de 6-8 ori in contact cu apa. teoretic si astea ar trebui sa absoarba umezeala.

#16
GTDONE

GTDONE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 21.06.2012
Daca il pui in orez crezi ca vin chinezii sa il repare dimineata ? Nu il pune la incarcat , nu il usca, mergi cat mai repede cu el la un service deja s-au format oxizi in el dar sunt sanse sa fie reparat

Edited by GTDONE, 03 July 2019 - 15:29.


#17
Cidy

Cidy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 17.07.2016
Am tot incercat sa il mai deschid si a mers si nu s-a mai inchis.

#18
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Mai bine vinde-l, e depasit pt anul 2019 . Nu inteleg cum pot sta unii pe telefoane cu 16gb stocare interna .

Edited by Vlad_22, 03 July 2019 - 18:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate