Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Miezul central al crestinismului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
669 replies to this topic

#73
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postcriztu, on 08 iulie 2019 - 16:20, said:

13 And the Lord said, “Because they have forsaken My law which I set before them, and have not obeyed My voice, nor walked according to it,
14 but they have walked according to the [f]dictates of their own hearts and after the Baals, which their fathers taught them,”
15 therefore thus says the Lord of hosts, the God of Israel: “Behold, I will feed them, this people, with wormwood, and give them [g]water of gall to drink.
16 I will scatter them also among the Gentiles, whom neither they nor their fathers have known. And I will send a sword after them until I have consumed them.”
- Ieremia 9

In logica ta, cand imi dai sa aleg: buci-buci sau ma omori, tu la asta ii zici liber arbitru.
Imi spui zambind senin, ca din moment ce refuz buci-buci, inseamna ca am ales sa ma omori. Drept urmare, ma omori.
N-a fost decizia ta sa ma omori. Tu doar ai depins de libertatea me a de a alege intre cele 2 optiuni pe care mi le-ai prezentat sincer si onest: ori accept buci-buci ori ma omori.
Inainte sa ma omori, mi-am exercitat liberul arbitru, in logica ta.
Stii cine mai gandeste asa ca tine?
Un violator macabru. -Onorata instanta, eu i-am zis onest si sincer si cinstit femeii respective: ai de ales: ori buci-buci, ori te omor. Eu eram dependent de liberul arbitru al femeii. Ea si-a exprimat decizia de a refuza sa o omor. Asadar, inseamna deci, ca si-a dat acordul as o iau la buci-buci. Deci de ce m-a arestat politia?
Foarte bun exemplul si pasajul. :coolspeak:
Daca n-ai interdictie sau regula, n-ai nici pacat sau liber arbitru. Dar dupa mintea ta hermeneutica, ce vroiai sa faca Dumnezeu cu poporul Lui indaratnic, care in ciuda avertismentelor, se inchinau baalilor si dumnezeilor straini?
Oamenii au ales, era o generatie indaratnica care se indepartase de Dumnezeul strămoșilor lor. Avertismentele au curs prin gura profetilor, interdictiile si regulile erau scrise, ei au ales sa nu le respecte. Tot aici am ajuns cu logica ta circulara. Incerci sa-mi demonstrezi probabil ca liberul arbitru nu exista si te împotmolesti. Inainte de a veni pedeapsa, era o regula care a fost incalcata.
Ma-ntorc in spatiul meu cosmic. Do not disturb me, please. :P

#74
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postoverseas, on 08 iulie 2019 - 16:33, said:

Nu breee... care era partea lui Avraam de indeplinit in acest targ ?

Dacã eu vin sã-ți violez fiica, și tu te rogi de mine s-o las în pace, și mie, mi se face milã de tine și te ascult (nu de ea)... mai are sens întrebarea: "Care este partea ta de îndeplinit în acest târg?!"

:D

Edited by heart_of_ice, 08 July 2019 - 16:43.


#75
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostXlander, on 08 iulie 2019 - 16:38, said:

Daca n-ai interdictie sau regula, n-ai nici pacat sau liber arbitru.

specifica si tu, fii deontolog: -asa am zis eu, Xlander, fara nici o legatura cu Biblia, dupa pohta ce-am pohtit.

#76
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postoverseas, on 08 iulie 2019 - 16:33, said:



O luam mai de la baza.
TULIP, adica (calvinism).
Depinde ce inseamna starea de pacat a omului. Multi concep starea omului nemantuit ca un somer in cautare de slujba, care poate accepta o oferta sau alta. Biblia numeste starea aceasta: moarte spirituala. Un mort nu poate lua decizii.
A ok. Tulip si calvinii. Am o afinitate obscura cu doctrina lor, trebuie sa recunosc asta, dar prin punctele esentiale cam gandesc altfel. Asta e, nu sunt calvin, si plecand de la alte premise, ajung la alte concluzii.

View Postcriztu, on 08 iulie 2019 - 16:41, said:

specifica si tu, fii deontolog: -asa am zis eu, Xlander, fara nici o legatura cu Biblia, dupa pohta ce-am pohtit.
Nu mai da versete in limba engleza si nu mai folosi expresii cu tenta sexuala pe aria de religie. :P
Fii domn..lol

Edited by Xlander, 08 July 2019 - 16:44.


#77
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostXlander, on 08 iulie 2019 - 16:43, said:

Nu mai da versete in limba engleza si nu mai folosi expresii cu tenta sexuala pe aria de religie. Posted Image
Fii domn..lol

Ce-ti mai place sa stabilesti tu despre ce au ceilalti voie sa vorbeasca sau nu. Cum ai sterge tu din Biblie pasajele in care se folosesc expresii cu tente sexuale. Cum i-ai castra tu pe toti, dupa pohta ce-ai pohtit. Ah, daca ai avea tu putere peste oameni, cum le-ai pune tu in vedere: ori fac ca tine ori ii omori, binenteles, dupa ce-si exercita liberul arbitru..

Edited by criztu, 08 July 2019 - 16:55.


#78
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postcriztu, on 08 iulie 2019 - 16:47, said:

Ce-ti mai place sa stabilesti tu despre ce au ceilalti voie sa vorbeasca sau nu. Cum ai sterge tu din Biblie pasajele in care se folosesc expresii cu tente sexuale. Cum i-ai castra tu pe toti, dupa pohta ce-ai pohtit. Ah, daca ai avea tu putere peste oameni, cum le-ai pune tu in vedere: ori fac ca tine ori ii omori, binenteles, dupa ce-si exercita liberul arbitru..
Nope, te inseli.
In spatiul cosmic unele lucruri se vad altfel, asta-i tot. :)


#79
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,668
  • Înscris: 24.10.2015

View Postpacopaco1967, on 08 iulie 2019 - 14:39, said:


Cum ai ajuns la concluzia asta ? In VT se pare ca ia cu forta pe oricine nu asculta de el, si daca tot se impotriveste, il casapeste. Pana si isus spune o faza in care zice ca porunceste slujitorilor sa-i taie in bucatele pe cei care nu doresc sa fie supusi acestui dumnezeu. Acela nu poate fi decat un monstru cosmic. Un Creator atotputernic, ar lasa planeta asa si construieste alta, si selecteaza pe toti cei care s-au scarbit de aceasta imparatie a lacomiei si egoismului , si ii muta pe alta planeta. Insa biblia descrie un dumnezeu ucigas, incapabil sa mai construiasca alte planete.

Da de unde stii tu ca un creator atotputernic ar lasa asa si ar crea altceva? Crezi ca ai ceva in comun cu el? Crezi ca ganditi la fel?

#80
gladioc

gladioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 23.05.2019

Attached File  Yin-Yang.png   360.14K   0 downloads


„Uniune” (yoga): Subiectul (Ātmā) devine obiect (Vedele, Dharma) pentru ca obiectul (subiectul obiectivat, omul) sã poatã deveni Subiectul (absolut).

„Îndumnezeire”: Dumnezeu a devenit om pentru ca omul sã poatã deveni Dumnezeu. „Omul” pre-existã în Dumnezeu – acesta este „Fiul” - ºi „Dumnezeu” pre-existã în om: acesta este Intelectul. Punctul de contact dintre Dumnezeu ºi om este în mod obiectiv Cristos ºi subiectiv inima purificatã, inteligenþa-iubire.

„Unificare” (tawhīd): Unul (illā ʾLlāh) a devenit „nimicnicie” (lā ilāha) pentru ca „nimicnicia” sã poatã deveni Unul; Unul a devenit separatul ºi multiplul (Coranul) pentru ca separatul ºi multiplul (sufletul) sã poatã deveni Unul. „Multiplul” pre-existã în Unul – acesta este necreatul Coran, Cuvântul etern – ºi „Unul” pre-existã în multiplu: acesta este inima-intelect ºi, în macrocosm, Spiritul universal.

#81
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,512
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 29 iunie 2019 - 20:14, said:

E simplu. Păcate și jertfe pentru păcate există numai cât există legi scrise. Dacă Cristos a devenit Mesia prin moartea lui, atunci a început timpul fără legi scrise, deci fără păcate, care a fost profețit.

Isus a devenit Mesia prin moartea Lui?
Nu.
Isus in calitate de Mesia a murit si ne-a rascumparat din moarte prin Jertfa vietii lui pe cruce.

Moartea Lui anuleaza Legea lui Dumnezeu si implicit pacatele?
Nicidecum.
Credinta in Jertfa Lui are putere eliberatoare si iertarea pacatelor te elibereaza de condamnarea pe care o da Legea.
Asa cum vedem ca este scris:

Quote

Ieremia 31


34 Niciunul nu va mai învăţa pe aproapele sau pe fratele său zicând: „Cunoaşte pe Domnul!”, ci toţi Mă vor cunoaşte, de la cel mai mic până la cel mai mare, zice Domnul; căci le voi ierta nelegiuirea şi nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatul lor.”


Exegetul Pavel explică:

Evrei 10


17 adaugă: „Şi nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatele lor, nici de fărădelegile lor.”
18 Dar acolo unde este iertare de păcate nu mai este nevoie de jertfă pentru păcat.


Quote

Moartea lui Isus nu a răscumpărat sau plătit nimic în mod direct, dar este figurat o ”jertfă” pentru că a adus eliberarea de păcat, prin eliberarea de legi scrise.
Iertarea lui Dumnezeu care urmeaza credintei in Jertfa lui Isus Hristos, Fiul Sau este cea care "a adus eliberarea de păcat".

Nu de eliberarea de legi scrise are nevoie omul, ci de condamnarea pe care o da Legea.
Fiindca:

7. Legea Domnului(YHWH) este desavarsita si invioreaza sufletul; marturia Domnului(YHWH) este adevarata si da intelepciune celui nestiutor.(Ps. 19) :)

Edited by GRATEFUL, 14 September 2019 - 14:46.


#82
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008

View PostGRATEFUL, on 14 septembrie 2019 - 14:35, said:

Isus a devenit Mesia prin moartea Lui?
Nu.
Isus in calitate de Mesia a murit si ne-a rascumparat din moarte prin Jertfa vietii lui pe cruce.

Mesia sau Fiu este cel mai înalt Nume/autoritate, înseamnă a sta cu Dumnezeu pe tron, dar Isus nu a obținut această demnitate decât după ce a suferit moartea. Și noi suntem unși ca ”fii”, dar încă așteptăm înfierea, care depinde de fidelitate (Rom. 8:16, 23). La fel Isus - a fost uns cu ocazia botezului, dar a fost făcut Mesia la înviere, după ce a biruit, dovedindu-și fidelitatea până la moarte (Fapte 2:36; Romani 1:2-4)

„Celui ce va birui îi voi da să şadă cu Mine pe scaunul Meu de domnie,

după cum şi Eu am biruit şi am şezut cu Tatăl Meu pe scaunul Lui de domnie”.



#83
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postlogic1, on 14 septembrie 2019 - 15:46, said:

Mesia sau Fiu este cel mai înalt Nume/autoritate, înseamnă a sta cu Dumnezeu pe tron, dar Isus nu a obținut această demnitate decât după ce a suferit moartea.
Pentru că Isus nu stia pretiozitatile astea teologisitoare, pretindea ca este Fiul lui Dumnezeu si inainte sa moara:

Dar Isus le-a răspuns: „Tatăl Meu lucrează până acum şi Eu, de asemenea, lucrez.” Tocmai de aceea căutau şi mai mult iudeii să-L omoare, nu numai fiindcă dezlega ziua Sabatului, dar şi pentru că zicea că Dumnezeu este Tatăl Său şi Se făcea, astfel, deopotrivă cu Dumnezeu.


Edited by penticostalul, 14 September 2019 - 16:09.


#84
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008

View PostGRATEFUL, on 14 septembrie 2019 - 14:35, said:

Moartea Lui anuleaza Legea lui Dumnezeu si implicit pacatele?
Nicidecum.
Iertarea lui Dumnezeu care urmeaza credintei in Jertfa lui Isus Hristos, Fiul Sau este cea care "a adus eliberarea de păcat".

Nu de eliberarea de legi scrise are nevoie omul, ci de condamnarea pe care o da Legea.

Prin moartea lui a avut loc o schimbare de legământ, de preoție și de Lege, conform profeției din Ieremia 31:31-34.

Moartea lui a pus în vigoare Noul Legământ - „Un testament nu capătă putere decât după moarte” (9:17).
Ca urmare - „Trebuia numaidecât să aibă loc şi o schimbare a Legii” (7:12).
În loc de legi scrise, „Voi pune legile Mele în mintea lor şi le voi scrie în inimile lor” (10:16)
Cu urmarea că „Şi nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatele lor, nici de fărădelegile lor” (10:17)
Pentru că ”Puterea păcatului este Legea” (1 Copr. 15:56).
Schimbând Legea, „Printr-o singură jertfă El a făcut desăvârşiţi pentru totdeauna pe cei ce sunt sfinţiţi” (10:14)

Dacă un mozaic circumcis nu crede în jertfa lui Isus, rămâne în conștiința lui sub Lege și astfel sub păcat. Dacă crede, este fără păcat, pentru că nu mai există pentru el o Lege scrisă. Deci nu mai trebuie să aducă jertfe pentru păcat. „Dar acolo unde este iertare de păcate nu mai este nevoie de jertfă pentru păcat” (10:18). Nici de ”jertfa” lui Isus nu mai este nevoie (zi de zi, an de an). Motiv pentru care moartea lui Isus nu a fost și nu este o jertfă ceremonială, în rând cu cele animale. Astfel nu este nimic mistic în moartea lui, care să ispășească păcate contra poruncilor legii. Este o ”jertfă” doar figurat, prin rezultate (ispășirea păcatului), care în cazul lui este prin schimbarea Legii de la litera la spirit.

#85
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008

View Postpenticostalul, on 14 septembrie 2019 - 16:09, said:

Pentru că Isus nu stia pretiozitatile astea teologisitoare, pretindea ca este Fiul lui Dumnezeu si inainte sa moara:

Dar Isus le-a răspuns: „Tatăl Meu lucrează până acum şi Eu, de asemenea, lucrez.” Tocmai de aceea căutau şi mai mult iudeii să-L omoare, nu numai fiindcă dezlega ziua Sabatului, dar şi pentru că zicea că Dumnezeu este Tatăl Său şi Se făcea, astfel, deopotrivă cu Dumnezeu.


Ok, dar pentru tine ”fiul lui Dumnezeu” este ceva ontologic, nu o răsplată pentru fidelitate. Citește Filipeni 2:8-11 !

Exact ca Cristos, și noi suntem unși și devenim fii (=moștenitori de tron), dar ne definitivăm statutul în/la putere doar la final.

„Care a fost rânduit Fiu al lui Dumnezeu (=Cristos) întru putere, după Duhul sfinţeniei, prin învierea Lui din morţi” (Rom. 1:4, VBOR)


Referitor la fraza „nu numai fiindcă dezlega ziua Sabatului, dar şi pentru că zicea că Dumnezeu este Tatăl Său şi Se făcea, astfel, deopotrivă cu Dumnezeu”, te rog să explici ce înțelegi.

#86
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postlogic1, on 14 septembrie 2019 - 17:11, said:

Ok, dar pentru tine ”fiul lui Dumnezeu” este ceva ontologic, nu o răsplată pentru fidelitate. Citește Filipeni 2:8-11 !

Cand afirmi ceva clar împotriva Bibliei, de ce as asculta filozofii ontologice si rasplatitoare de fidelitate, frate Logic?

Evanghelistul Ioan arata explicit ca Isus era, si chiar pretindea public ca este, Fiul lui Dumnezeu, inainte de a muri.
Si ti-am citat versetele in postarea anterioara.

De ce sa merg pe artificii filozofice si pe intortocheli dezlanate care sa ma duca la concluzia ca El a "devenit" Fiu al lui Dumnezeu abia dupa moarte?

Edited by penticostalul, 14 September 2019 - 18:24.


#87
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008
Dacă citești postările mele, vei vedea că în toate am spus că era „Cristosul, Fiul lui Dumnezeu” înainte de a muri, mai exact a devenit de la ungerea cu duh la botezul lui, când Ioan îl identifică ca Mesia (=Unsul):

Ioan 1

31 Eu nu-L cunoşteam, dar tocmai pentru aceasta am venit să botez cu apă: ca El să fie făcut cunoscut lui Israel.”
32 Ioan a făcut următoarea mărturisire: „Am văzut Duhul coborându-Se din cer ca un porumbel şi oprindu-Se peste El.
34 Şi eu am văzut lucrul acesta şi am mărturisit că El este Fiul lui Dumnezeu.”

41 El, cel dintâi, a găsit pe fratele său Simon şi i-a zis: „Noi am găsit pe Mesia” (care tălmăcit înseamnă Hristos).

49 Natanael I-a răspuns: „Rabi, Tu eşti Fiul lui Dumnezeu, Tu eşti Împăratul lui Israel!”


20

31 Dar lucrurile acestea au fost scrise pentru ca voi să credeţi că Isus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu.


PS. Singura problemă este ”fiul lui Dumnezeu” era titlu mesianic purtat de regii lui Israel, adică nu desemna un fiu ontologic. ”Eu îi voi fi tată, și el îmi va fi fiu”.

#88
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postlogic1, on 14 septembrie 2019 - 17:11, said:

Referitor la fraza „nu numai fiindcă dezlega ziua Sabatului, dar şi pentru că zicea că Dumnezeu este Tatăl Său şi Se făcea, astfel, deopotrivă cu Dumnezeu”, te rog să explici ce înțelegi.
Inteleg ca Isus afirma despre Sine ca este Fiul lui Dumnezeu intr-o asemenea maniera incat si apostolul Ioan si toti apostolii dar si iudeii din timpul Lui, au inteles deslusit ca Isus afirma ca este coegal, consubstantial si coetern cu Tatal. Adica deopotriva cu El, in toate aspectele.

Si pentru ca ei, iudeii, nu credeau afirmatiile Domnului Isus despre Sine, au cautat sa-L omoare.

View Postlogic1, on 14 septembrie 2019 - 18:43, said:

Dacă citești postările mele, vei vedea că în toate am spus că era „Cristosul, Fiul lui Dumnezeu” înainte de a muri
Daca crezi ca Isus era Fiul lui Dumnezeu si inainte de a muri, imi retrag cuvintele!
Din postarea de jos pare a se intelege altceva:

View Postlogic1, on 14 septembrie 2019 - 15:46, said:

Mesia sau Fiu este cel mai înalt Nume/autoritate, înseamnă a sta cu Dumnezeu pe tron, dar Isus nu a obținut această demnitate decât după ce a suferit moartea.

Edited by penticostalul, 14 September 2019 - 18:50.


#89
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008
Fiul lui Dumnezeu era titlul purtat de regii israeliți, care stăteau pe tronul lui Dumnezeu.
Dumnezeu îi înfia și ei moșteneau de la el regalitatea, legitimitatea la tronul lui. Dar nu și eternitatea, consubstanțialitatea și ce mai zice crezul niceean.
Iudeii l-au acuzat pe Isus că pretinde a fi „Cristosul, Fiul lui Dumnezeu” (Unsul, Regele iudeilor) și i-au scris vina pe cruce: INRI.

View Postpenticostalul, on 14 septembrie 2019 - 18:49, said:

Daca crezi ca Isus era Fiul lui Dumnezeu si inainte de a muri, imi retrag cuvintele!
Din postarea de jos pare a se intelege altceva:

Da, așa pare, pentru că am accentuat momentul confirmării. Care la Isus a fost învierea, când Dumnezeu l-a făcut Domn și Cristos în autoritate.

Ideea este că înfierea are două faze, așa cum se vede din Romani 8:16 și 23. Suntem (1) înfiați când primim arvuna (duhul) și totuși (2) așteptăm înfierea, care presupune schimbarea trupului.

#90
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postlogic1, on 14 septembrie 2019 - 19:01, said:

Fiul lui Dumnezeu era titlul purtat de regii israeliți, care stăteau pe tronul lui Dumnezeu.
Dumnezeu îi înfia și ei moșteneau de la el regalitatea, legitimitatea la tronul lui. Dar nu și eternitatea, consubstanțialitatea și ce mai zice crezul niceean.
Eu prefer sa nu merg pe artificiile astea filozofice.

Isus este Fiul lui Dumnezeu. In alta maniera decat regii israeliti.
Polemica de tip

" - Isus este Fiul lui Dumnezeu!

  - Da, dar si regii israeliti erau numiti fii lui Dumnezeu!"

" - Isus este Dumnezeu!

- Da, dar si satana e numit dumnezeu!

mie mi se pare ca este contraproductva si, mai ales, ca duce oamenii in ratacire.

Or fi fost si regii israeliti si alte personaje numite fiul lui Dumnezeu (Adam, bunaoara), dar Isus a pretins ca este Fiul lui Dumnezeu in asa maniera incat si apostolii si vrasmasii lui iudei au inteles clar ca El nu se pretinde doar regele iudeilor ci se face pe Sine "deopotriva cu Dumnezeu".
Si au vrut sa-L omoare. Pentru ca, pentru ei asta era blasfemie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate