Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Miezul central al crestinismului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
669 replies to this topic

#37
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010
Am si eu ceva nelamuriri.
- Penticostal ii o religie sau o secta?
- Daca ii o secta , cati membri trebuie sa aiba ca sa devina religie. Sau trebuie sa treaca anumiti ani de la infiitare?

#38
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postmediasick, on 07 iulie 2019 - 15:47, said:

cred ca sunt mai destept decat tine

In cazul asta, orice exegeza ti-as explica eu, e degeaba. Cum poate sa-ti explice unu care e mai prost ca tine, logica pe care tu nu o vezi, care tu esti mai destept ca el?

Edited by criztu, 07 July 2019 - 17:05.


#39
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
ai dreptate.
nu ai cum sa-mi explici.

#40
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
...dar, pentru ca te cunosc si mi-esti simpatic, totush am sa-ti explic exegeza intrebarii tale care nu-i vezi logica.
Prin Adam, intra in aceasta lume moartea, care e pacatul. Pacatul in care toti ne nastem prin Adam, e moartea. Murirea. Nimeni nu scapa de acest pacat.
Prin Isus, moartea e biruita, si se optzine viata vejnica, na si tie, na si tie, fara numar, tutulor celor nascuti in aceasta lume. Eternitate. Numa inteleptii acestui veac, care sunt nebuni inaintea lui Dumnezeu, iti esplica ca stai sa vezi ca Isus era un hipiot, noi, adica e vorba de tine, draga mediasick, suntem adica esti, bucati de carne crescute alandala din ciocnirea haotica a materiei care se supune unei ordini intamplatoare si inevitabile.. in esenta esti o masina de tabla care doar are iluzia ca ar fi vie, cand ea de fapt tu esti, programat de Stapanul tau Gepetto, papusarul sef, care te asteapta la cotitura sa ti-o dea la temelie, daca te prinde ca furi de la cei bogati. Care cei bogati toate bogatia lor, toate terenurile si muntii si lacurile si campiile dar mai ales plaja marii negre, ei au facut-o, de aceea tu daca vrei sa te duci pe litoralu marii negre sa stai cu burta la soare sa te uiti cum trec gagici in tzitzele goale, trebuie sa dai bani la ei, ca sa te lase sa iti pui shezlongu pah nisipu lor, creat de ei din ex nihilo. Dat fiind ca oricum o sa dispari cand o sa mori, ce rost are sa te revolti, sa te opui? Dixtreaza-te cat mai te tin bateriile, consuma, consuma, consuma, dar evita excesul de sare zahar si grasimi, iar dupa ce o mierlesti, oricum dispari in nimicul din care te-ai inaltat ca aburul emanat dintr-o baltoca in care shade tolanit un ghivol, deci cui ii mai pasa? cui prodest? vorba poetului.

Edited by criztu, 07 July 2019 - 18:40.


#41
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
nu ai cum sa-mi explici.

ti-am mai zis

#42
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
adica nu esti de acord ca tu esti o masina de carne?

Edited by criztu, 07 July 2019 - 18:41.


#43
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
ca tine nu sunt, sigur

#44
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postcriztu, on 07 iulie 2019 - 18:41, said:

adica nu esti de acord ca tu esti o masina de carne?
Tu mereu te raportezi la trup, dai la o parte constinta, spiritul, trairea, iubirea . Bineinteles ca suntem robi simturilor trupesti si ne straduim sa le alimentam/satisfacem.

Dar sunt convins ca traiesti prin hranindu-ti spiritul prin filme , muzica, dansuri, partasie (socializare) .

#45
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010

View Postcriztu, on 07 iulie 2019 - 18:22, said:

...dar, pentru ca te cunosc si mi-esti simpatic, totush am sa-ti explic exegeza intrebarii tale care nu-i vezi logica.
Prin Adam, intra in aceasta lume moartea, care e pacatul. Pacatul in care toti ne nastem prin Adam, e moartea. Murirea. Nimeni nu scapa de acest pacat.
Prin Isus, moartea e biruita, si se optzine viata vejnica, na si tie, na si tie, fara numar, tutulor celor nascuti in aceasta lume.
Attachment work-buy-consume-die.jpg
Pai daca odata cu Adam intra moartea si pacatul in lume, de ce ia trebuit lui Dumnezeu atatia ani pana sa-l trimita pe fiul sau.
Acei mii de ani iau trebuit ca sa se gandeasca cum sa isi repare greseala?

Edited by nico99900, 07 July 2019 - 19:37.


#46
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
crede si cerceta nu

#47
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postnico99900, on 07 iulie 2019 - 19:37, said:

Pai daca odata cu Adam intra moartea si pacatul in lume, de ce ia trebuit lui Dumnezeu atatia ani pana sa-l trimita pe fiul sau.
Acei mii de ani iau trebuit ca sa se gandeasca cum sa isi repare greseala?

Adam e fiul lui Dumnezeu - Luca 3:38
Sunteti Dumnezei, fiii celui cel mai inalt - Ioan 10:34
Imparatia lui Dumnezeu e in voi - Luca 17:21
Corpul tau e corpul lui Cristos - 1Corinteni 6:15
Corpul tau e templul lui Dumnezeu - 1Corinteni 6:19
Cristos e chipul lui Dumnezeu cel nevazut - Coloseni 1:15
Primul Adam a devenit fiinta vie. Ultimul Adam a devenit spirit ce da viata. - 1Corinteni 15:45

Adam e inceputul.
Cristos e sfarsitul.

cand te najti incepi sa mori, cand ai sfarsit de murit invii.

Edited by criztu, 07 July 2019 - 19:57.


#48
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postnico99900, on 07 iulie 2019 - 19:37, said:


Pai daca odata cu Adam intra moartea si pacatul in lume, de ce ia trebuit lui Dumnezeu atatia ani pana sa-l trimita pe fiul sau.
Acei mii de ani iau trebuit ca sa se gandeasca cum sa isi repare greseala?
Nicidecum. Stia cum se vor petrece lucrurile inca inainte sa se apuce de Creatie.
E dependent de alegerile pe care le fac oamenii, asta-i tot.
Istoria, asa cum o cunosti, este doar exercitarea liberului arbitru a miliarde de oameni ce au trait inaintea noastra.
Si dureaza ceva, pentru noi, nu pentru El.

Cam cat timp crezi ca-i trebuie unei minti omnisciente sa calculeze toate probabilitățile?
Numerele devin insignifiante.
Imagineaza-ti ca vorbesti cu miliarde de ingeri simultan si le stii si numele...

#49
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,457
  • Înscris: 04.05.2006

View Postmediasick, on 07 iulie 2019 - 19:46, said:

crede si cerceta nu
Asta e citat din Biblia atee

#50
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010

View PostXlander, on 07 iulie 2019 - 19:54, said:

Nicidecum. Stia cum se vor petrece lucrurile inca inainte sa se apuce de Creatie.
E dependent de alegerile pe care le fac oamenii, asta-i tot.
Istoria, asa cum o cunosti, este doar exercitarea liberului arbitru a miliarde de oameni ce au trait inaintea noastra.
Si dureaza ceva, pentru noi, nu pentru El.

Cam cat timp crezi ca-i trebuie unei minti omnisciente sa calculeze toate probabilitățile?
Numerele devin insignifiante.
Imagineaza-ti ca vorbesti cu miliarde de ingeri simultan si le stii si numele...
Nu stiu ce iti imaginezi tu, dar eu dupa ceea ce imi spui imi imginez ceva de genul asta, [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JpZ5lFCPe4c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] incepand cu minutul 6.35. Sau poate ai vazut filmul si stii despre ce vorbesc.

Edited by nico99900, 07 July 2019 - 21:14.


#51
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postnico99900, on 07 iulie 2019 - 21:13, said:


Nu stiu ce iti imaginezi tu, dar eu dupa ceea ce imi spui imi imginez ceva de genul asta, [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JpZ5lFCPe4c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] incepand cu minutul 6.35. Sau poate ai vazut filmul si stii despre ce vorbesc.
Nu, n-am prins ideea, ce-ti imaginezi tu din scena aia, dar sa ne intoarcem. Ai intrebat de ce a durat asa mult, mii de ani pana sa-si repare greseala si sa-si trimita Fiul?

Nu a fost nici o greseala :) in primul rand.
Esti de acord ca Dumnezeu cunoaște viitorul? Daca te duci la ultimul capitol, Apocalipsa, devine evident ca ceva e-n neregula din punctul nostru de vedere, uman. Stie deja cum se va termina totul. Nu mai mentionam sutele de profetii din Biblie care s-au indeplinit pana acum.

Acum, poate vrei sa-ti reformulezi intrebarea, ceva de genul: daca Dumnezeu stia ca omul va cadea in pacat, de ce a mai creat lumea? Sau de ce nu a creat o lume in care toti sa fie mantuiti 100%, sa nu-l mai avem pe Iuda sau sa dispara versetele care fac trimitere la Judecata etc. Sau ceva asemanator, stiu ca voi sunteti foarte inventivi. Si nu vei pune o intrebare nepusa sau neinventata, asta-i sigur.


#52
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostXlander, on 07 iulie 2019 - 23:21, said:

Esti de acord ca Dumnezeu cunoaște viitorul?

N-are cum, caci, ca sa il citez pe un mare ganditor in viata: "Dumnezeu e dependend de alegerile liberului arbitru a miliarde de oameni". Dependent adica atarnator. Nu poate face nimic caci nu stie ce-o sa aleaga Xlander, o sa aleaga sacrul sau o sa aleaga profanul? Calea lata si poarta larga, sau calea stramta si poarta ingusta?

Edited by criztu, 08 July 2019 - 10:00.


#53
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postcriztu, on 08 iulie 2019 - 09:59, said:



N-are cum, caci, ca sa il citez pe un mare ganditor in viata: "Dumnezeu e dependend de alegerile liberului arbitru a miliarde de oameni". Dependent adica atarnator. Nu poate face nimic caci nu stie ce-o sa aleaga Xlander, o sa aleaga sacrul sau o sa aleaga profanul? Calea lata si poarta larga, sau calea stramta si poarta ingusta?
Si care-i legatura? Ia spune cand a fost ultima oara cand Dumnezeu te-a fortat sa faci ceva?
Prin urmare, cand nu a stiut Dumnezeu ce vei face, desi nu s-a amestecat niciodata in alegerile pe care le faci?

Cred ca nu intelegi despre ce e vorba... :)



#54
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
cred ca nu intelegi cuvintele pe care le folosesti... "Dumnezeu dependent de alegerile oamenilor" lolik

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate