Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

ce presupun legile anti piraterie care vor veni in 2021?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
am inteles ca in 2021 vor veni niste legi anti piraterie. ce vor presupune? si aici vreau sa intreb distinct pe fiecare caz in parte:
1 daca cineva are un site pe care pune variantele dvd eliberate de producatorii filmelor , cumparate cu chitanta si tot ce trebuie , iar pe acest site nu este plata ci doar trebuie sa urmaresti reclame , vizionarea fiind free, se va numi piraterie? va fi interzis? exista deja un astfel de serviciu curat si sigur? daca da dati-mi si mie linkul/linkuri.
2 daca cineva va face un site de stiri pe care vrea sa il tina 100% free sponsorizat doar din reclame se va considera piraterie si va fi obligatoriu sa treaca la formatul cu plata?
3 daca cineva vrea sa faca un site gen wikipedia cu continut free ce are in componenta numai continut pus la liber de la surse (cercetari publicate la liber, teze de doctorat si altele publicate la liber etc) se va considera pirat si va fi obligatoriu sa treaca la formatul cu plata?

#2
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Zi-ne si noua de unde ai inteles, ca sa ne putem spune o părere cat de cat la obiect...

#3
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,398
  • Înscris: 28.10.2018
Trebuie doar sa respecti conditiile de redistribuire ale filmelor alea oferite free sau pentru vizionare de reclame. Sunt aproape sigur ca nu ai voie sa faci asa ceva fara plata drepturilor de difuzare.

#4
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Cine te-a pacalit? O sa vina sfarsitul lumii, inainte sa vina aia cu anti-pirateria. Deja a venit... de multa vreme, cam de cand sa facut salariul minim 1400 de lei cand trebuia sa fie 1000 de Euro la preturile actuale.

PS: Stai linistit, ca se enerveaza oamenii si se muta toti pe Deep Web Posted Image si mai vizioneaza Papa de la Roma clipurile alea de Youtube, sau reclamele alea obosite... Posted Image si dupa sa vezi cum anunta astia ca au aruncat articolul lui peste' la cosul de gunoi cand nu o sa mai cumpere nimeni hartia igienica in timp ce se uita la Filmul de pe Netflix si sta pe veceu.

Edited by hwplanet, 20 June 2019 - 08:39.


#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Deja ai legi antipiraterie. Ele poarta numele general de Legea Drepturilor de Autor.

Distributia electronica este reglementata de contractele de licenta (contracte comerciale). Daca nu respecti clauzele, se numeste incalcarea contractului si distribuitorul poate fi reclamat pentru asa ceva.

Era o stire prin care UE vrea remunerarea stirilor, dar nu stiu de cand se va aplica (tot ceva de prin 2020-2021).

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
1. E ilegal de multa vreme, problema este cat de mult dureaza pana ii dau jos.

2+3 Intrebari tampite, fara logica. Nu te obliga nimeni sa faci ceva cu plata, doar ca nu poti distribui ceva care ii apartine altcuiva si nu ai drepturi de distributie.

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Mai e alt topic.
1. Deja este lege, este interzis
2, 3. Ce treaba au astea, direct si practic, cu pirateria ?
Daca folosesti material interzis = e interzis.
Daca nu, nu.

#8
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010
Deutsche Bank are derivate (derivatives) de 43 mii miliarde euro.

Edited by Handicarpati, 20 June 2019 - 08:51.


#9
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Courage, on 20 iunie 2019 - 08:45, said:

1. E ilegal de multa vreme, problema este cat de mult dureaza pana ii dau jos.

cum adica daca am cumparat dvd-ul corect tot interzis e? nu poate exista notiunea de cinema online?

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,015
  • Înscris: 18.12.2007
DVD-ul ala l-ai cumparat pentru uz propriu, nu pentru a distribui continutul in masa. Acu' ti-e clar?

#11
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Eu va recomand calduros sa va faceti de pe acum rezerve si backup-uri cu filme, jocuri, muzica, ca nu se stie in viitor ce va fi, eu vreau sa imi fac o baza de date imensa cu cele mai bune si populare filme si seriale de exemplu - sa am atat de mult incat sa imi ajunga de vizionat pentru tot restul vietii.

#12
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 karax, on 20 iunie 2019 - 09:02, said:

cum adica daca am cumparat dvd-ul corect tot interzis e? nu poate exista notiunea de cinema online?
Daca te uiti cu atentie pe coperta, scrie foarte clar, mititel, pe spate: Este interzisa reproducerea..... bla bla bla....
Iar aia cu gratuit, e interzisa si aia: punerea la dispozitie, in mod gratuit sau cu plata..... bla bla bla....
Voila: www.okazii.ro/lucky-number-slevin-dvd-film-thriller-cu-bruce-willis-2006-a187702954?icid=CS11.P.VZ.04.15&ibid=pp_expirat[187702954]
https://www.okazii.r...6618-a202131052

Edited by buyonevideo, 20 June 2019 - 09:18.


#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 AlexEn, on 20 iunie 2019 - 09:11, said:

DVD-ul ala l-ai cumparat pentru uz propriu, nu pentru a distribui continutul in masa. Acu' ti-e clar?
aha am inteles....dar in felul asta o sa dispara conceptul de cinema online....... chestia cu urmaritul reclamelor era cel mai avantajos lucru pentru cei ce nu isi permit abonamente la netflix & etc ......poate ca producatorii de filme ar trebui obligati prin lege sa isi faca un cinema online propriu....

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,015
  • Înscris: 18.12.2007

 PopaXXX, on 20 iunie 2019 - 09:14, said:

eu vreau sa imi fac o baza de date imensa cu cele mai bune si populare filme si seriale de exemplu - sa am atat de mult incat sa imi ajunga de vizionat pentru tot restul vietii.

Daca te duci la munca, mai iesi pe afara, mai citesti o carte nu o sa fie necesara o baza de date atat de 'imensa'.
Nu am inteles exact ce o sa faci cu serialele/filmele aparute dupa ce intra in vigoare legea.

#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ar fi o chestie ca sa fie pemisa existenta cinema-urilor online insa numai cu un soft autorizat care sa verifice numarul de utilizatori.....adica peste x numar de utilizatori se considera piraterie ....
ori ar fi o chestie sa fie permisa asa ceva numai pentru cei ce au CNP-ul intr-o baza de date cu persoane cu venituri mici .... asta ar fi cel mai avantajos...cultura gratuit ,nu ajutoare sociale de sute de lei...

#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,150
  • Înscris: 04.02.2011

 PopaXXX, on 20 iunie 2019 - 09:14, said:

Eu va recomand calduros sa va faceti de pe acum rezerve si backup-uri cu filme, jocuri, muzica, ca nu se stie in viitor ce va fi, eu vreau sa imi fac o baza de date imensa cu cele mai bune si populare filme si seriale de exemplu - sa am atat de mult incat sa imi ajunga de vizionat pentru tot restul vietii.
La cum evoluează lucrurile, rezerve de hrană și energie par a fi mai utile. Idioții vor să tragă apă pe planeta asta. Filmele o să le vezi pe geam iar popcornul va fi înlocuit de pisică preparată după posibilități

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,657
  • Înscris: 07.02.2003

 karax, on 20 iunie 2019 - 08:24, said:

am inteles ca in 2021 vor veni niste legi anti piraterie. ce vor presupune? si aici vreau sa intreb distinct pe fiecare caz in parte:
In Youtube deja a venit noul agreement valabil din iulie Posted Image Conditiile de baza aceleasi desi stai linistit, nu se legalizeaza pirateria Posted Image

 PopaXXX, on 20 iunie 2019 - 09:14, said:

Eu va recomand calduros sa va faceti de pe acum rezerve si backup-uri cu filme, jocuri, muzica, ca nu se stie in viitor
Da, o sa ai in viitor numai vechituri :P
No serios, nu mai bine faceti ceva activitati mai practice in aer liber decat sa colectionati nulitati de filme sau jocuri de duzina ? :P

Edited by andreic, 20 June 2019 - 09:28.


#18
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 karax, on 20 iunie 2019 - 09:19, said:

aha am inteles....dar in felul asta o sa dispara conceptul de cinema online....... chestia cu urmaritul reclamelor era cel mai avantajos lucru pentru cei ce nu isi permit abonamente la netflix & etc ......poate ca producatorii de filme ar trebui obligati prin lege sa isi faca un cinema online propriu....
Mai fratica!!!!
1. de cind si de unde este treaba spectatorului, a clientului sa faca un cinema online ?!
Tu cumperi dvd, te uiti tu la el.... aia e, tu esti consumatorul.
2. stii ce e aia economie de piata, capitalista ?
E aia in care reglajul se face de catre cerere si oferta, nu prin bligare de catre stat.
Discutia asta a mai fost pe aici de 1776 de ori.
Oricum, ai foarte multe "cinema online", cit si offline.
Da, sint cu plata, dar fara reclame.
Nu poti sa le ai pe toate, trebuie sa fie un compromis undeva.

 karax, on 20 iunie 2019 - 09:22, said:

ar fi o chestie ca sa fie pemisa existenta cinema-urilor online insa numai cu un soft autorizat care sa verifice numarul de utilizatori.....adica peste x numar de utilizatori se considera piraterie ....
ori ar fi o chestie sa fie permisa asa ceva numai pentru cei ce au CNP-ul intr-o baza de date cu persoane cu venituri mici .... asta ar fi cel mai avantajos...cultura gratuit ,nu ajutoare sociale de sute de lei...
Omule, esti GENIAL !!!!
Pai hai sa facem asa si la altele:
- crime - 1, 2.... cite sint permise?
- viol - cred ca merge pina la 3, nu?!
- pedofilie - astia sint mici, deci intra vreo 5, corect?! Posted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate