Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Focus, focus tracking pe noile sisteme DSLR/ML

- - - - -
  • Please log in to reply
291 replies to this topic

#73
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Depinde.
M-am jucat cu Z6 și Z7 destul de mult și da, probabil aș alege D850, nu mai vorbesc de D5. Z-urile sunt jucării. Dar trebuie s-o spun că sunt mai mișto decât prima generație de Sony a7(1).

M-am jucat și cu Canon ML. La fel, aș prefera un cinstit și de încredere 5DM4

Însă dacă vorbim de Sony, se schimbă treaba. Și nu doar la AF. Și nu comparativ cu DSLR-urile lor ci comparativ cu DSLR-urile cele mai bune de la Canikon.
Oricum, mulți vorbesc fără să fi tras efectiv cu Sony măcar câteva zeci de mii de cadre și să vadă rezultatele.

Eu spun de pe acum. Am a7III și abia aștept să iasă a7IV. Nu pentru că-mi lipsește ceva sau nu sunt mulțumit dar nu vreau să mă gândesc cât de tare, cât de mișto o să fie ceva mai bun decât ăsta de-acum.

#74
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Nu stiam de ce nu mai sunt utilizatori de ML.  :)

#75
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Eu am incredere in cei de la Pentax ca peste 3 ani se revine la DSLR. Asa ca anu asta sau anu viitor o sa-mi cumpar un ML, nu pentru că acum imi lipsește ceva sau nu sunt mulțumit dar nu vreau să mă gândesc cât de tare, cât de mișto o să fie  peste 3 ani cad voi reveni la DSLRul care va fi atunci ;)

#76
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postkatran, on 13 iunie 2019 - 22:51, said:

N-am studiat problema cu sportul la Sony.
Poate ceilalti utilizatori stiu ceva review-uri....

Dar iarasi, trebuie sa fie dupa ultimul firmware.
Ma astept si acolo A9 sa fie un pic in fata, dar nu poti sa stii 100% pana nu verifici mai multe surse.
Pai asta e chestia, ca-n ce mi-ai aratat nu prea se vede sport... Sony e "un pic in fata" pentru ca e usor si are mai multe fepeseuri. Lucru care poate fi important, nu zic nu, dar le aflam doar din specificatii.
Eu zic ca n-ai nevoie de A9, si nici de D5 pentru situatiile alea.
Ba m-as baga si cu Pentax, desi nu ma astept la 100% cadre in focus.

#77
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View PostTS030, on 14 iunie 2019 - 10:13, said:

...
Eu zic ...
...
Pai tu doar zici. Ia si pune mana pe ele si macar testeaza-le si dupa aia sa zici.

#78
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View PostReactor2015, on 14 iunie 2019 - 07:36, said:

M-am jucat cu Z6 și Z7 destul de mult și da, probabil aș alege D850, nu mai vorbesc de D5. Z-urile sunt jucării. Dar trebuie s-o spun că sunt mai mișto decât prima generație de Sony a7(1).

Eu nu m-am jucat, eu le-am folosit Posted Image si pe ele si A7-urile... si trebuie sa o spun ca Z-urile sunt mai misto si decat a doua generatia de Sony A7 si in mare parte decat a treia generatie (calitate a constructiei, ergonomie, interoperabilitate cu obiectivele existente, vizor samd). Cam se simte cine si-a petrecut ultimii 100 de ani facand aparate foto si cine facand televizoare si Playstation-uri Posted Image.

Singurul punct unde chiar au dat chix cu Z-urile Nikon e AF-ul, si nu neaparat dpdv al performantelor (e mai rapid si precis decat ceva gen D750 sau D810) cat dpdv al controlului si flexibilitatii (daca in ceea ce priveste restul aparatului e cam plug and play pentru un utilizator de Nikon, cand vine vorba de AF ai nevoie sa stai cu manualul in mana).

P.S:

Mi se pare amuzant ca la fiecare 10 ani li se canta prohodul celor de la Nikon. In anii 2000 ca nu aveau senzor Full Frame, acuma ca nu au mirrorless care sa bifeze toate chestiile de la concurenta samd.
Si de fiecare data vin cu scule care inchid gura lumii Posted Image.

Edited by StefanSC, 14 June 2019 - 10:20.


#79
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Tema asta cum ca Sony fac televizoare si playstation este o prostie.
Sony este un gigant. Atat in productia audio cat si video. In materie de echipamente profesionale e greu sa-si gaseasca cu cine sa se compare.
Sa vorbim de camere profesionale de la Sony? Senzorii cei mai buni cine ii face? Si multe altele.
Pacat ca discutia este dusa in directia asta de parca am avea actiuni la unii dintre ei.

Sony a deranjat multi pasionati, fani, fotografi utilizatori de Canon si Nikon. Prin simpla prezentă cu echipamente foarte competitive. Atat ca pret cat si ca performante.
Daca nu era Sony, Canon sau Nikon nici nu catadicseau sa ofere utilizatorilor lor ceva prea tare in urmatorii ani.

#80
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostReactor2015, on 14 iunie 2019 - 10:17, said:

Pai tu doar zici. Ia si pune mana pe ele si macar testeaza-le si dupa aia sa zici.
Vezi ca-ti dai singur cu tesla-n genunchi; practic ai afirmat ca alde A7iii/A7riii nu ar face fata la asemenea situatii usoare.
Citeste ceea ce scriu cu atentie si o minte deschisa, nu strict combativ/anti-persoana. N-am zis nimic rau de mirrorless, ba chiar era de bine.

View PostReactor2015, on 14 iunie 2019 - 10:33, said:

Sony este un gigant.
Si Samsung este.
Nu, nu ma astept ca Sony sa renunte, sunt cei mai bine pozitionati pe piata mirrorless; doar ca asta nu e un argument.
Nici ca nu-s o companie foto traditionala nu e un argument, desigur, decat in a explica orientarea catre mirrorless/electronica.

View PostStefanSC, on 14 iunie 2019 - 10:20, said:

Mi se pare amuzant ca la fiecare 10 ani li se canta prohodul celor de la Nikon.
Atat de rar?
Stii cui nu i s-a cantat prohodul, decat mult dupa ce-am fost pusi in fata faptului implinit (si cu destui care-l negau chiar dupa)? Lui Samsung.
Lumea in general nu e capabila sa-si dea seama cine rezista si cine nu.

Edited by TS030, 14 June 2019 - 11:30.


#81
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
In materie de aparate profesionale, Arri, RED, Panasonic samd.

In materie de senzori, cei mai bun senzori sunt facuti in fabricile Sony dupa specificatii Nikon Posted Image.

In materie de Playstation si televizoare, la A7RIII am vazut eroarea "Cannot perform operation X while card writing is in progress!'. Chestia asta am mai vazut-o doar la PS1. Si sa vorbim de PlayMemories Apps? Btw, cum e cu intervalometru pe Sony-uri Posted Image

Sony nu a deranjat pe nimeni (sau daca cineva e deranjat de Sony... mai trebuie sa se maturizeze putin). Fanii Sony care vin in grupurile altor producatori sa isi laude aparatele intr-un mod agresiv e posibil sa deranjeze Posted Image.

Da, Sony scoate aparate foarte competitive si e bine ca fac asta. Doar ca nu sunt "ne plus ultra".
Exceleaza la anumite capitole si au bube la altele (e.g: https://petapixel.co...nes-sony-fails/ ). Ca toate aparatele de pe piata.

Si Sony, oricate fete detecteaza si oricat de rapid e AF, tot nu reuseste sa stopeze caderea pietii foto, iar asta e semn ca nici ei nu sunt pe drumul bun.

P.S:
Poate ar trebui sa schimbam titlul topicului in Sony vs DSLR-uri. Ca nu cred ca e un post valid despre AF tracking in tot thread-ul...

P.P.S:
@TS030:
De Samsung chiar mi-a parut rau ca au iesit de pe piata foto. Tocmai cand reusisera sa scoata un aparat competitiv.
De rezistat, in urmatorii 5 ani eu zic ca toti or sa reziste, deoarece sunt companii japoneze si au alta mentalitate/abordare a afacerilor.

Edited by StefanSC, 14 June 2019 - 11:48.


#82
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Au bagat un update cu intervalometru pentru generatia III.

#83
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Topicul asta imi aminteste de o revista foto care a aparut la noi acum cativa ani, in perioada in care dupa ce au desfintat Minolta, cei de la Sony au scos primele DSLRuri alfa. Testau baietii aia cam toate DSLRurile de pe piata si invariabil Sony iesea pe primul loc, chiar si atunci cand nu testau Sony aminteau care-i cel mai tare din parcare Posted Image

Edited by edri, 14 June 2019 - 12:10.


#84
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,117
  • Înscris: 06.12.2012

View PostReactor2015, on 14 iunie 2019 - 10:33, said:

Tema asta cum ca Sony fac televizoare si playstation este o prostie.

😂😂 Asta e chiar pe bune. De ce zici ca e prostie?

#85
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View PostTS030, on 14 iunie 2019 - 11:30, said:

... N-am zis nimic ...

Exact!

@Stefan.
Asa este. La fotografia in rafala, cand are de scris zeci de imagini pe ambele carduri, poate aparea chestia aia care iti blocheaza anumite operatiuni. De regula cele care au nevoie de folosirea cardului. Si cred ca este firesc asta. In rest, poti sa faci alte operatiuni sau setari fara probleme. Dar repet, este singura situatie si doar in cazul in care tragi raw necomprimat si vorbim de rafale de multe zeci sau chiar peste 100 de cadre. Si mai este ceva. Se manifesta DOAR cu carduri lente. La cardurile cele mai bune de la Sony, nu mi s-a intamplat niciodata sa imi intrerupa ceva. De asta zic. Atentie mare. S-ar putea ca unele probleme sa nu fie determinate de aparat ci de carduri necorespunzatoare si ai dat un exemplu elocvent.
Este intervalometru pe Sony. S-a reintrodus de la ultimul update si chiar e foarte misto. Doar ca nu face si procesarea filmului final direct in aparat ca la Olympus.
Imi pare rau ca nu are focus stacking in aparat, imi pare rau ca nu are time lapse direct din aparat (dar asta se face foarte usor ulterior), imi pare rau ca nu are star trails direct in aparat.
Oare ce-ar mai fi daca ar exista un aparat care sa le aiba pe toate?

@bv01. In sensul ca doar asta fac. Sony ca si concern acopera o mare plaja de domenii. Si e vorba de alea profesionale, de top.

Edited by Reactor2015, 14 June 2019 - 12:19.


#86
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostStefanSC, on 14 iunie 2019 - 11:45, said:

Poate ar trebui sa schimbam titlul topicului in Sony vs DSLR-uri. Ca nu cred ca e un post valid despre AF tracking in tot thread-ul...
Sau in "De ce e Sony cel mai tare din parcare (si nimeni sa nu ma contrazica!)" Posted Image

Cea mai rea chestie la mirrorless e ca sunt multi fanboys, extrem de zgomotosi si uneori de-a dreptul badarani.
Asta ma face sa privesc cu circumspectie orice lauda, multe fiind exagerate, chiar ridicole - pacat, ca atunci cand sunt chiar pe bune...

View PostStefanSC, on 14 iunie 2019 - 11:45, said:

P.P.S:
@TS030:
De Samsung chiar mi-a parut rau ca au iesit de pe piata foto. Tocmai cand reusisera sa scoata un aparat competitiv.
De rezistat, in urmatorii 5 ani eu zic ca toti or sa reziste, deoarece sunt companii japoneze si au alta mentalitate/abordare a afacerilor.
Mie nu mi-a parut rau de "colaboram, dar pe la spate facem ce vrem noi" Samsung.
Dar cand am incercat NX1 mi-am zis da, aici incepem sa concuram serios DSLR-urile.

Buna observatia cu mentalitatea. Si Olympus, zic eu, o sa se agate de divizia foto (care scoate aparate si obiective grozave dar pierde bani) cat de bine pot.
Poate cea mai "vestica" mentalitate o au... Sony.

Edited by TS030, 14 June 2019 - 12:27.


#87
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@Reactor:

Quote

Asa este. La fotografia in rafala, cand are de scris zeci de imagini pe ambele carduri, poate aparea chestia aia care iti blocheaza anumite operatiuni. De regula cele care au nevoie de folosirea cardului. Si cred ca este firesc asta.
Un singur card, un Lexar rapid la scriere si am incercat doar sa intru in meniuri in timp ce scriam ~20 de cadre ... Asa ceva nu patesc cu D810 chiar daca are 28 de cadre (limita buffer-ului cu acel SD) de scris.
Si nu am patit doar o data chestia asta. Si nu e normal. Nu e ok ca scrierea pe disk sa blocheze accesul la functii.
Chestiile astea se paralelizeaza destul de usor...

#88
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View PostTS030, on 14 iunie 2019 - 12:18, said:

...

Cea mai rea chestie la mirrorless e ca sunt multi fanboys, extrem de zgomotosi si uneori de-a dreptul badarani.
Asta ma face sa privesc cu circumspectie orice lauda, multe fiind exagerate, chiar ridicole - pacat, ca atunci cand sunt chiar pe bune...


...
Coane, afisezi asa un aer de superioritate ca stau si ma intreb daca nu vrei sa te lasam sa postezi singur. Sa fii numai tu cu tine.
Cine pana mea esti tu sa afirmi care e cea mai rea chestie la ML, referindu-te la atatia oameni si sa mai spui ca sunt zgomotosi si badarani. Tu te auzi ce spui? Vezi ce scrii?
Iar asta te face pe tine sa privesti... pana mea, iar o dai la fel, parca zici ca esti undeva pe un tron de cristal facut de zeiss cu leica si olympus la un loc si te-au pus acolo sa-i judeci pe toti.
Tu chiar nu ai o limita a ridicolului si urateniei in exprimare si atitudine fata de ceilalti colegi?
Iar la sfarsit iti dai cu parerea despre strategia Olympus si mentalitatea Sony. Ma jur, sunt mandru cu tine ca esti roman si existi ca n-am vazut pe nimeni atat de sus, atat de stapanitor al tuturor lucrurilor pe lumea asta, ca tine.
Tie nu-ti miroase a paranoia? Posted Image

Stefan. Erau carduri care nu mergeau deloc pe Sony in timp ce pe alte aparate zburau. Este ceva in modul lor de comunicare care nu se pupa bine.
Eu folosesc card Sony cu 300MB/s viteza de scriere si citire. Nu am nicio problema in utilizarea aparatului. Iar la transfer sunt cel putin cu 50% mai rapide pe un cititor Lexar Professional comparativ cu carduri Lexar cu viteze apropiate.

Edited by Reactor2015, 14 June 2019 - 12:32.


#89
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostReactor2015, on 14 iunie 2019 - 12:30, said:

Cine pana mea esti tu sa afirmi care e cea mai rea chestie la ML, referindu-te la atatia oameni si sa mai spui ca sunt zgomotosi si badarani.
Care atatia? Ca eu vad doi... unul care trantea insulte, si altul care nu se poate opri din atacuri la persoana. Curat oameni de caracter! :rolleyes:
La orice tentativa de-a dezamorsa situatia, de a-ti arata ca nu sunt impotriva mirrorless-ului tu raspunzi cu un atac. Eu zic ca mirrorless-urile-s bune, tu-mi dai in cap. Eu zic ca Olympus nu vrea sa renunte la foto, tu-mi dai in cap.
Cred ca v-au pus astia ceva in Sony. :rolleyes:

#90
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

Eu folosesc card Sony
Deci cumparati doar produse Sony, nu va mai incurcati cu pocnitori.

Edited by crokodilu, 14 June 2019 - 12:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate