Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Focus, focus tracking pe noile sisteme DSLR/ML

- - - - -
  • Please log in to reply
291 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ca să nu mai zică cineva că poluăm topicul Pentax am făcut un topic unde să putem discuta despre FOCUS.

Noile obiective au focalizare instant, silent, etc. Dacă obiectivul respectiv este pus pe un aparat cu un sistem de focalizare performant rezultă combinația perfectă.

Un clip cu 100-400GM de la Sony pe un entry level Sony, A7III dar care are acelasi sistem de focalizare precum cel mai performant aparat de sport din prezent, Sony a9.
https://youtu.be/A3YdKfSYoyg?t=623

Focalizarea liniara și de fapt cum funcționează ea.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wuljHjItkdQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Si totusi:
https://youtu.be/A3YdKfSYoyg?t=186

View PostReactor2015, on 10 iunie 2019 - 17:15, said:

... entry level Sony, A7III ..
Nu mai e ca pe vremuri, cand un entry level era 300$!

Edited by crokodilu, 10 June 2019 - 17:57.


#3
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
HAHAHAHA

crokodilu mi-a luat-o inainte :).

Totusi, ca sa fim on-topic, omul nu prea da informatii despre setarile de AF folosite (am btw, observat ca multa lume nu face diferenta intre AF-C si Tracking).

Iar masini si avioane in lumina buna, am tras cu D200 si D300 si nu am avut probleme cu AF-ul....

Edited by StefanSC, 10 June 2019 - 18:01.


#4
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostStefanSC, on 10 iunie 2019 - 18:00, said:

.. (am btw, observat ca multa lume nu face diferenta intre AF-C si Tracking)..
La cat de destepte sunt camerele azi nici nu mai trebuie sa iti bati capul, apesi pe buton si merge singur, identifica scena, identifica subiectul, muta punctele de focus dupa subiect, il urmareste in cadru, fiind FF nici nu mai trebuie reincadrat/tracking ca gaseste el subiectul undeva prin cadru :)

#5
Notorious

Notorious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.11.2003
Am o nelamurire : ce diferenta efectiva este intre AF-C si tracking?
DSRL-uri gen d500 (ca pe asta il am) focuseaza(sau refocuseaza nu stiu care exprimare e mai corecta) intre 2 declansari in timp ce
tracking (la orice firma de aparate doriti) ce face?
Adica la d500 tin apasat BFB si aparatul focalizeaza continu pe tinta mea iar cand doresc declansez.
Ce diferenta e la tracking? Sau care e diferenta?

#6
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
C-AF-ul va focaliza pe cel mai apropiat obiect.
C-AF-ul cu tracking va ramane blocat pe o tinta si va focaliza pe ea indiferent de planul in care este. Si algoritmul de focalizare este diferit.

La C-AF obiectivul face toata cursa de fiecare data.
La Tracking, anticipeaza miscarile subiectului si cred ca obiectivul nu mai face toate cursa - se duce in zona unde crede ca o sa fie subiectul.

Avioanele sunt usor de facut. Am scris in topicul Pentax de ce.
Mult mai greu este sa pozezi pasari in zbor: randunici, drepnele, chirghite, prigorii...etc.

Am pus deja niste serii cu drepnele si prigorii. Cred ca am cam demonstrat ce era de demonstrat. EVF-ul si ML-ul se descurca bine cu un astfel de subiect.
O sa mai fac, o sa mai postez.


ML-ul are un potential mai mare decat DSLR-ul aici - un potential care a inceput sa fie explorat si exploatat prin implementarea functiilor de recunoastere a unor tipuri de subiect : pasari, animale, masini..etc.


Aici postarile mele cu fotografii cu pasari in zbor:
Prigorii:
https://forum.softpe...4#entry24802996


Drepnele mari:
https://forum.softpe...8#entry24740415

Edited by katran, 10 June 2019 - 21:54.


#7
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am zis-o și pe topicul cu Pentax, contează ce tip de AF ai setat și mai contează un lucru, cu shutter mecanic sau electronic. La shutter electronic nu ai întreruperi pe display, la cel mecanic, firește că da.
Tot ce-am pozat eu până acum nu am avut nicio problemă cu EVF, întârziere sau altceva.
Cine vine și îmi spune că urmărește subiectul prin OVF și în funcție de asta mișcă aparatul și face încadrarea, face caterincă, pe bune.
În funcție de direcția din care vine subiectul, îmi stabilesc poziția zonei de focalizare. Îl aștept să ajungă și din instinct, când consider că îl am în cadru apăs butonul și încerc să am mișcarea aparatului astfel încât să fie acordată cu mișcarea subiectului și mă rog ca subiectul să fie în focus. Văd dup-aia ce-am făcut :D
Dacă e cineva care fotografiază altfel un subiect în zbor și nu numai dar care se deplasează foarte rapid, am pentru el toată suma respectelor mele.

#8
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostReactor2015, on 10 iunie 2019 - 23:02, said:

Cine vine și îmi spune că urmărește subiectul prin OVF și în funcție de asta mișcă aparatul și face încadrarea, face caterincă, pe bune.
În funcție de direcția din care vine subiectul, îmi stabilesc poziția zonei de focalizare. Îl aștept să ajungă și din instinct, când consider că îl am în cadru apăs butonul și încerc să am mișcarea aparatului astfel încât să fie acordată cu mișcarea subiectului și mă rog ca subiectul să fie în focus
Aaaa?

#9
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Sa inteleg ca focusezi manual aproximand distanta de focus? Ca daca astepti cu camera incadrata in 'gol' cu gandul ca o sa focusezi si o sa declansezi cand iti trece subiectul prin cadru atunci iti urez succes.

#10
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostReactor2015, on 10 iunie 2019 - 23:02, said:

Cine vine și îmi spune că urmărește subiectul prin OVF și în funcție de asta mișcă aparatul și face încadrarea, face caterincă, pe bune.
Cred ca trebuie sa explici un pic, ca-mi da cu virgula.

Sigur ca urmaresc subiectul prin vizor si in functie de asta misc aparatul si fac incadrarea. Fara caterinca. Nu asa fac toti?
Asa am tras cadrele alea cu avioane; nu-i rocket science, prinzi aparatul in cadru cand e departe, si-l mentii acolo. Altfel n-am nici o sansa.

Urmarind subiectul prin vizor te asiguri ca AF-ul l-a prins, si ca faci panning cat de cat corect. Sorry, dar nu inteleg partea cu "cand consider ca il am in cadru", cand vezi asta in vizor...
Sau la electronice e altfel? Sa fie ce zicea crokodilu o problema reala?

#11
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Sigur ca urmaresc subiectul prin vizor si in functie de asta misc aparatul si fac incadrarea. Fara caterinca. Nu asa fac toti?

Depinde... daca folosesti vreo forma de tracking, doar pui punctul de plecare pe subiect si lasi aparatul sa il urmareasca pe masura ce acesta se misca in vizor... (asta intr-o lume ideala).

Edited by StefanSC, 11 June 2019 - 11:41.


#12
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostStefanSC, on 11 iunie 2019 - 11:37, said:

Depinde... daca folosesti vreo forma de tracking, doar pui punctul de plecare pe subiect si lasi aparatul sa il urmareasca pe masura ce acesta se misca in vizor... (asta intr-o lume ideala).
Huh? N-o sa mearga, pentru ca subiectul n-o sa stea frumos in cadru (si-n zona acoperita de punctele AF).
Folosesc si tracking, dar in continuare eu sunt responsabil sa mentin subiectul in vizor. Altfel n-are cum sa mearga, nici mama aparatului si tata fotografului n-au cum sa reactioneze...
Sau faci poze cu Ricoh Theta si nu-ti mai pui problema de incadrare :P

Dar stiu unii care fac cum zici tu... aia de la DPReview, care "testeaza" tracking-ul cu aparatul pe trepied.

#13
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Daca subiectul zboara de la stanga la dreapta, pun focalizarea in treimea din stanga. Astept subiectul, il vad ca e acolo si apas declansarea. Chiar daca am tracking activ, tot misc aparatul si-l urmaresc astfel incat sa ramana mai mult spatiu in fata subiectului si mai putin in spatele lui. Incerc sa pastrez pozitia oarecum constanta pentru ca si focalizarii ii va fi mai usor.

Am facut niste teste in Dobrogea cu un fel de pescarus dar mai mic care zbura foarte repede si haotic dar totusi dupa un oarecare tipar, anumite limite de spatiu de zbor. Desi haotic, am reusit sa-l prind intr-o rafala de 20 de cadre cu 18 cadre in focus. Acelasi lucru repetat si niciun cadru in focus. Probabil din cauza ca din prima am ratat focalizarea... Am dat vina pe pinguinul din spatele aparatului si nu pe aparat :D

#14
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Si care e diferenta fata de scenariul anterior?
Daca inteleg eu bine, astepti cu aparatul (relativ) nemiscat sa intre subiectul in cadru si sa ajunga sub punctele AF selectate. Apoi declansezi si incepi sa urmaresti subiectul.
Sau... ?

#15
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Asta merge cand subiectul e mic relativ la cadru, dar daca pasaroiul e aproape , mare si se misca si repede nu ai nicio sansa.

Edited by crokodilu, 11 June 2019 - 15:27.


#16
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Sony permite o multitudine de setari cu privire la AF. De la un punct pana la tot ecranul. Eu vorbeam de setarea de zona pe "large", e un patrat mai mare fix intr-una dintre treimile unde incadrez si AF-ul acolo incearca sa focalizeze prioritar.
La Oly de exemplu, tot asa, poti alege unul sau mai multe puncte de focalizare de pe ecran.

La aparatul meu am: "693 phase-detect AF points covering 93% of the frame, complimented by an additional 425 contrast-detect AF points". Și se simte asta. Practic m-as simti foarte naspa daca as reveni la Nikon D750 in ceea ce priveste focalizarea.

#17
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Apropos de focalizare foarte rapidă pe Sony. Să ai 100% din cadre în focus cred că este o performanță notabilă. Cred că e din cauza EVF-ului ăla de tot rahatul, nu? :P
https://youtu.be/dohRahh-N6M?t=394

#18
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Doua observatii:
- folosind Sony A9 (ML cu EVF-ul - de fapt senzorul - special)
- "even 100% for some bursts"

Acu multi ani fotografiam sport (fotbal si rugby) cu D200-le si aveam "100% for some bursts" :P.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate