Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Focus, focus tracking pe noile sisteme DSLR/ML

- - - - -
  • Please log in to reply
291 replies to this topic

#109
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cine are un aparat high end nu-l schimba asa usor. Mai ales cine l-a luat sa faca bani cu el.

#110
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Mă scuzați că mă amestec, mai ales că experiența mea cu ML este minimală. Totuși...

1)
Eu pe dSLR aleg punctul AF din zona de unde prefer să stea ochiul subiectului, eventual spot-AF, și-i urmăresc ochiul. Chestii precum dispariția temporară (durată scurtă) din cadru se rezolvă cu parametri AF. De ce mi-ar fi utilă Eye-Detection la animale? Ce ar face mai bine decât modul cum se face cu dSLR-ul - simplu și fără sughițuri din partea camerei? A, că se dă, să fie primit. Dar ar trebui să aibă fiabilitate beton. Că dacă ratez o poză la care m-am chinuit cu orele pentru regie...

2)
28-75 (75mm) f/2,8, 15m? Corect? Cât e DoF în situația dată? Care e relevanța Eye-AF în acest caz?

Edited by calexe, 16 June 2019 - 00:23.


#111
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
1. Poti sa folosesti aceeasi tehnica la ML Sony chiar daca are animal EyeAF. Faptul ca focusul se face pe ochi si nu pe cioc/nas/urechi, cred ca te ajuta, nu crezi?
2. La distanta aia, ochiul este foarte mic. Cu toate astea, aparatul si softul pot "sa vada" si la fel, focalizarea nu se face pe moaca ci pe ochi. Cand dai zoom, se vede diferenta. E drept, poti sa nu dai zoom :D

#112
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Reactor, în exemplul lui calexe ai un clar de aproape 3m în fata subiectului și vreo 4 metri în spate. Poți sa focalizezi și manual în cazul asta.

Focalizarea automata pe ochi, cel puțin la wildlife, ar fi ceva extraordinar.

Acum a apărut Sony 600 mm f4, A9 am înțeles ca e pregătit, hai sa așteptăm o demonstrație făcută de un profesionist.

Obiectivul ar trebui sa focalizeze brici, sa vedem exemple din situații reale.

#113
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am zis eu că nu? Doar am evidențiat faptul că aparatul poate identifica ochiul și focaliza pe el chiar și de la o asemenea distanță, atâta tot.
Iar când subiectul se mișcă, deși profunzimea de câmp este semnificativă, e bine ca focalizarea să se facă totuși chiar acolo unde trebuie.

Sunt o grămadă de filmări cu A9 și noul 600mm f4. Am pus eu link-uri pe topicul dedicat.

#114
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,925
  • Înscris: 28.12.2006
Problema cu AI e ca e ideal dar abscons, si nu acopera orice decat pentru ce a fost invatat. Problema cu AFul clasic e ca merge dar cumva te solicita. O idee ar fi sa invete dupa cum focusezi tu.

Edited by crokodilu, 16 June 2019 - 09:10.


#115
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007

 Reactor2015, on 16 iunie 2019 - 08:56, said:

Am zis eu că nu? Doar am evidențiat faptul că aparatul poate identifica ochiul și focaliza pe el chiar și de la o asemenea distanță, atâta tot.
Iar când subiectul se mișcă, deși profunzimea de câmp este semnificativă, e bine ca focalizarea să se facă totuși chiar acolo unde trebuie.

Sunt o grămadă de filmări cu A9 și noul 600mm f4. Am pus eu link-uri pe topicul dedicat.


Exemplul respectiv are un clar cu o profunzime de 7 metri. Orice panarama de aparat se descurca la asa ceva. Cand lauzi o functie din asta automata, trebuie sa o testezi cum trebuie.

Am vazut cateva filmari ( nu sunt chiar o gramada, sa nu exageram ) cu Sony 600mm f4, nu asta am intrebat.

Eu am intrebat de exemple cu animal eye autofocus. Ala trebuie testat in conditii de profunzime de camp mica, nu vrajeli cu profunzime suficient de mare ca sa iasa totul clar in focus si apoi demonstratii pentru tembeli cu marire de 100% pe ochi si vai, e clar!

Eu asta as dori sa vad, exemple reale, animal cu ochii sharp iar restul blurat, ca sa inteleg ca focusul s-a dus fix pe ochi. Orice alt tip de exemplificare nu imi spune nimic, focusul putea sa se duca foarte bine pe cap sau pe gat, daca subiectul este mic in cadru, la marire il am clar aproape pe tot, totul depinde de distanta si de diafragma folosita.

Din cate am inteles, functia este la inceput de drum. Nu te poti baza pe ea. Deocamdata. Sa nu facem mare galagie pentru functia asta, deocamdata AI-ul e o gluma la animale.

#116
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
E clar, ori te faci ori chiar nu ai inteles ce am afirmat.
Nu am contrazis cu nimic ce spui tu. Am zis doar ca este de apreciat ca la distanta aia si dimensiunea atat de mica a ochiului, totusi procesarea aparatului identifica ochiul adica acest sistem AI este destul de avansat. N-a zis nimeni ceva ca e sau nu in focus, cat e profunzimea de camp sau altceva.
Eu nu laud nimic, doar spun. N-am actiuni la Sony si nici nu-mi da vreun leu daca zic ceva de ei de bine.

Dar ca sa nu mai lungim vorba. Nu luati, Sony sunt de cacat, niste functii inutile care nu va ajuta la nimic. Marketing de doi bani sa prinda gusterii de nas :D E bine acum?

Si Fuji are functia de detectie la ochi dar cand merge, cand nu merge. Iar viteza de procesare e mica.

#117
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,983
  • Înscris: 20.01.2005

 calexe, on 16 iunie 2019 - 00:05, said:

Mă scuzați că mă amestec, mai ales că experiența mea cu ML este minimală. Totuși...

1)
Eu pe dSLR aleg punctul AF din zona de unde prefer să stea ochiul subiectului, eventual spot-AF, și-i urmăresc ochiul. Chestii precum dispariția temporară (durată scurtă) din cadru se rezolvă cu parametri AF. De ce mi-ar fi utilă Eye-Detection la animale? Ce ar face mai bine decât modul cum se face cu dSLR-ul - simplu și fără sughițuri din partea camerei? A, că se dă, să fie primit. Dar ar trebui să aibă fiabilitate beton. Că dacă ratez o poză la care m-am chinuit cu orele pentru regie...

2)
28-75 (75mm) f/2,8, 15m? Corect? Cât e DoF Ă®n situația dată? Care e relevanța Eye-AF Ă®n acest caz?


Pai sunt situatii  cand nu ai timp sa alegi punctul de focalizare.
Ma refer la animale salbatice, nu caini sau pisici.
Plus ca daca animalul intoarce capul , la DSLR pierzi trackingul pe cand la ML se muta pe celalt ochi.

Edited by katran, 16 June 2019 - 12:06.


#118
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,925
  • Înscris: 28.12.2006
Focalizeaza mai repede decat daca ai muta tu punctul de focus (din buton sau miscand de obiectiv)?

#119
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Toni, deocamdată nu exista asa ceva, animalul sălbatic sa întoarcă capul și apoi focus instant pe ochi.

Dacă exista, vreau sa vad și eu un exemplu.

Eu nu spun ca e o funcție banala, e fabulos pentru wildlife și cred ca va fi perfecționata în anii următori pentru ca e esențială în nișa asta. Sigur, la ML-uri.

Din ce am văzut pe YT, este asa și asa, la căței și nici acolo cum trebuie.

Cred ca mai trebuie sa așteptăm puțin pana când va funcționa bine.







Reactor, ideea pe care nu ai priceput-o tu era ca exemplul era ridicol. Când ai o zona enorma de clar, nu mai interesează pe nimeni focusul pe ochi. Pricepi? Ai nevoie de un desen, o schița, ceva?
Sunt alte situații în care funcția aia e buna, la sport, subiecți care se mișcă rapid etc.
Mai las-o pe asta cu acțiunile la Sony, s-a înțeles mesajul. Dacă defilai măcar cu A9 și cu ceva obiective din astea adevărate, poate ca erai suspect de ceva afiliere, dar după ce spuneai ca deții și după ce panarame de hdr-uri ai postat, ești subțirel tare.
Asa ca, mai ușor cu gălăgia și discuta rezonabil. Sony e un sistem interesant și e bine sa fie prezentat cum se cuvine.

#120
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

 katran, on 16 iunie 2019 - 12:04, said:

Pai sunt situatii  cand nu ai timp sa alegi punctul de focalizare.
...
Stiluri și stiluri. Mie nu prea mi se întâmplă poate și pentru că eu unul nu prea cred în poza aia când fotograful "a avut noroc să fie la locul potrivit și la momentul potrivit". De regulă se studiază totul atent înainte. Cel puțin așa fac eu. Nu exclud metoda "locul și momentul potrivit", numai că mie nu-mi iese.
În afară de asta unele dSLR-uri sunt extrem de flexibile la modurile AF. N-am timp să explic acum cum se pot customiza 5D3/4, 1DX1/2 (bănuiesc că și 7D2) și câte se pot face cu un singur buton fără a lua camera de la ochi. Dar așa e de regulă, cei cu ML nu prea știu finețurile de pe dSLR și invers. De aceea ziceam că e OK să te bucuri de Eye-AF la ML, dar asta nu e nici pe de parte moartea dSLR-urilor.

 katran, on 16 iunie 2019 - 12:04, said:

Plus ca daca animalul intoarce capul , la DSLR pierzi trackingul pe cand la ML se muta pe celalt ochi.
Păi ce zici tu merge numai dacă lighioana are ochi la spate. Posted Image
În afară de asta, cum spuneam, AF poate fi setat ca să nu plece de pe distanța de focalizare decât după un anumit delay. Ceea ce adesea rezolvă problema.

 Reactor2015, on 16 iunie 2019 - 10:38, said:

E clar, ori te faci ori chiar nu ai inteles ce am afirmat.
...
Eu unul am înțeles perfect, numai că nu înțeleg de ce să ne minunăm de ceva total irelevant. Că și dacă focalizezi pe scaunul din față e tot Eye-AF.

Edited by calexe, 16 June 2019 - 16:11.


#121
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

 schnupe, on 16 iunie 2019 - 15:57, said:

...
Dacă defilai măcar cu A9 și cu ceva obiective din astea adevărate, poate ca erai suspect de ceva afiliere, dar după ce spuneai ca deții și după ce panarame de hdr-uri ai postat, ești subțirel tare.
Asa ca, mai ușor cu gălăgia și discuta rezonabil.
...
Patroane, scuză-mă că nu mă ridic la înălțimea aspirațiilor tale.
Și vezi că postările mele erau pe secțiunea de critică și HDR-urile de care vorbești erau niște amărâte de simple cadre, nicidecum HDR dar dacă nu a zis nimeni nimic, asta e.
Poate cine știe, ne vedem vreodată în teren. Am mai văzut eu din astea ;)

#122
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Tu lasa fandarile, răspunde-i lui calexe. Cat despre teren... vrei sa înveți ceva wildlife de la mine? 😀 Ca tot te dădeai tu sferic și explicai cum îți face panda Ai-ul singur cât îți bei tu cafeaua. 😀


#123
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
In afara de flame, ce mai stii sa faci?

#124
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,925
  • Înscris: 28.12.2006
Poze.

#125
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Care, bre? Te razi de noi? Sunt cel mult mediocre.

#126
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Vezi, bă schnupe & croco, v-am zis să vă luați cameră d-aia bengoasă cu AI. Aveați șansa să faceți poze ca colegu', nu d-astea "cel mult mediocre". Vedeți poate dă meditații și mai are locuri libere.

Colegu': Scuză-ne dacă te-am călcat sub talpă. E ca tine, e minunat Eye-AF, indiferent cât e DoF, inclusiv la smartfoane. Noi, în nimicnicia noastră, pricepem mai greu...

Edited by calexe, 17 June 2019 - 11:07.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate