Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Focus, focus tracking pe noile sisteme DSLR/ML

- - - - -
  • Please log in to reply
291 replies to this topic

#37
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Aștept cu interes readucerea la viață a motoarelor cu ardere externă. :)))

#38
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostTS030, on 13 iunie 2019 - 09:42, said:

Eu as vrea ca si SLR-urile sa continue sa fie imbunatatite... concurenta nu strica.
Cu cadrele pe secunda e mai greu, cat timp oglinda e mobila. De recunoasterea subiectului se ocupa sistemul de masurare a expunerii. AF-ul este deja excelent (cel putin la 2 din 3 branduri).

Am vazut ceva patente interesante... vor fi oare implementate?


Ai pus degetul pe i - DSLR-ul are ceva limitari fata de ML, lucru clar pentru toata lumea, inclusiv pentru producatori.

Cat despre recunoasterea subiectului la DSLR, nu exista asa ceva. Exista urmarirea subiectului - care e altceva.

Nu cred ca AF-ul DSLR-ului poate fi imbunatatit atat de mult incat sa recunoasca un tip de subiect si sa se pozitioneze pe ochi, sau pe casca pilotului de pe motocicleta.... La Sony, Olympus..etc  functiile astea sunt implementate si functioneaza deja.

Edited by katran, 13 June 2019 - 13:09.


#39
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 13 iunie 2019 - 13:03, said:

.. incat sa se pozitioneze pe ochi,..
Poate nu AF-ul, dar am auzit de anume fotografi care pot face asta, si nu, nu este vorba de Chuck Norris.

View PostStefanSC, on 13 iunie 2019 - 12:22, said:

Toate-s noi si vechi sunt toate...
https://en.wikipedia...l_electric_cars
Uneori e nevoie doar de o convergenta a tehnologiilor si climatului social pentru a readuce idei vechi la viata...
Mai mult chiar, 90% erau electrice:
https://www.todayifo...ctric-vehicles/

Edited by crokodilu, 13 June 2019 - 13:09.


#40
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Erau electrice, da, dar cat de bune erau? Adica hai sa facem o suma cu randament, autonomie si alte treburi.
Nici astea moderne nu stralucesc, exceptie cateva care costa cat doua vile.

#41
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postbv01, on 13 iunie 2019 - 13:15, said:

Erau electrice, da, dar cat de bune erau? Adica hai sa facem o suma cu randament, autonomie si alte treburi.
Nu compari electricul de atunci cu dieselul de azi.
La inceput cred ca erau bune din moment ce le-au ales in mod preponderent.

#42
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostReactor2015, on 13 iunie 2019 - 11:43, said:

Bine, tu vorbeai despre DSRL.
Dar, după principiul tau, pacat ca nu mai avem masini cu aburi.
Eu vorbesc generic despre aparate cu obiective interschimbabile cu sistem de vizare single lens reflex Posted Image - dar sigur, sunt digitale.
Insa principiul de care vorbesti iti apartine 1000%, vorbim aici de respingerea prin ridiculizare.

In viata reala, un SLR (digital) este la fel de modern ca un mirrorless. E si logic, singura diferenta fiind sistemul de vizare...

Edited by TS030, 13 June 2019 - 14:54.


#43
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View PostTS030, on 13 iunie 2019 - 14:53, said:

...

In viata reala, un SLR (digital) este la fel de modern ca un mirrorless. E si logic, singura diferenta fiind sistemul de vizare...
Bati campii cu gratie :D

Nu este deloc la fel de modern. Au mai zis si altii. La ML ai partea de AI care la DSLR nu o sa existe vreodata.
In fine...

#44
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postkatran, on 13 iunie 2019 - 13:03, said:


Nu cred ca AF-ul DSLR-ului poate fi imbunatatit atat de mult incat sa recunoasca un tip de subiect si sa se pozitioneze pe ochi, sau pe casca pilotului de pe motocicleta.... La Sony, Olympus..etc  functiile astea sunt implementate si functioneaza deja.

Dat fiind ca majoritatea DSLR-urilor au un al doilea senzor in vizor de care nu vorbeste nimeni (senzorul de masurare a expunerii, cu sute de mii de pixeli RGB), nu este imposibil (faceam detectie de fata in facultate din feed-ul de LV de 320x240 al unei compacte amarate).

Doar ca nu se justifica dpdv economic cata vreme sunt in proces de trecere la EVF.

P.S: idem si pt ceva gen vizorul hibrid X-Pro 2... Pur si simplu nu se justifica economic.

#45
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
AI se refera la focus si eventual la masurare, chestii care se pot face si pe DSLR (ma refer la focus sau masurare). Cred ca ceva AI exista si pe DSLR-uri mai moderne/serii superioare.

#46
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Desi ar putea exista, dar in LV mode... adica mirrorless :)
Caz in care faci pipi pe OVF... :)

#47
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postkatran, on 13 iunie 2019 - 13:03, said:

Ai pus degetul pe i - DSLR-ul are ceva limitari fata de ML, lucru clar pentru toata lumea, inclusiv pentru producatori.

Cat despre recunoasterea subiectului la DSLR, nu exista asa ceva. Exista urmarirea subiectului - care e altceva.

Nu cred ca AF-ul DSLR-ului poate fi imbunatatit atat de mult incat sa recunoasca un tip de subiect si sa se pozitioneze pe ochi, sau pe casca pilotului de pe motocicleta.... La Sony, Olympus..etc  functiile astea sunt implementate si functioneaza deja.
Si invers, nu uita. Si invers.

SLR-urile mai pot evolua, intrebarea este daca cele trei companii producatoare sunt dispuse la asa ceva.
Recunoasterea subiectului - chiar si Pentax poate recunoaste scena fotografiata, gratie sistemului de masurare a expunerii cu 86,000 de segmente si a unor algoritmi deep learning. Se poate ajunge la eye detection and tracking? Fireste: cu un sensor de masurare cu o rezolutie suficient de mare, si un sistem AF cu un numar suficient de puncte; restul e procesor si software.

View PostReactor2015, on 13 iunie 2019 - 14:56, said:

Bati campii cu gratie Posted Image

Nu este deloc la fel de modern. Au mai zis si altii. La ML ai partea de AI care la DSLR nu o sa existe vreodata.
In fine...
Repeta asta uitandu-te-n oglinda.
Chiar si Pentax are AI si deep learning pe DSLR-uri. E folosit in principal pentru expunerea automata.

#48
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Aha. Am inteles. Cand eram pe topicu Pentax tipai ca de ce vorbim acolo ca nu avem Pentax.
Ai zis sa facem un alt topic sa discutam ce discutam acolo, mai putin Pentax.
Acum ai adus tu Pentax aici. Misto :D

BTW, pe mine nu ma deranjeaza cu nimic. Doar ca ziceam ce fel esti :D

#49
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Trolling again? Posted Image
E normal ca pe un topic Pentax sa nu ridici in slavi Sony.
E normal ca pe un topic generalist cum e acesta sa poti mentiona si Pentax. Cand ti-oi face tu forum cenzurezi discutiile cum vrei.

Iar daca nu te deranja, nu comentai... macar fii onest cu tine insuti, caci cu noi, nici o sansa!

Edited by TS030, 13 June 2019 - 15:39.


#50
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostReactor2015, on 13 iunie 2019 - 15:30, said:

Acum ai adus tu Pentax aici. Misto Posted Image
Unde aici? (ai verificat pe ce thread esti?)

#51
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Pentaxistii ar trebui tinuti inchisi intr-un tarc, ascunsi privirii celorlalti forumisti :rolleyes:
Si va mai mirati de ce mi-am epuizat orice urma de rabdare cu asemenea indivizi?

#52
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ce-ai muscat-o :D

#53
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
M-am prins, vorbesti cu clonele??

#54
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ca sa revenim la ce spuneam despre DSLR-uri; s-a afirmat ca acestea n-ar mai putea sa evolueze (in timp ce MILC-urile fac si dreg).
Fals. Exista diverse idei, unele descrise in patente pe care le-am vazut; exista, evident, si patente pe care nu le-am vazut (cam toate Canon si Nikon, si-o buna parte din cele Pentax/Ricoh ca am si alte lucruri de facut).
Unul recent combina focalizarea PDAF (folosind sistemul dedicat, tipic amplasat sub oglinda) cu focalizare cu detectie de contrast (realizata de sistemul de masurare a expunerii).

Mai tin minte:
- un tip nou de oglinda care permitea extinderea ariei acoperite de punctele AF (problema la SLR-uri)
- oglinda cu transmisie variabila
- vizor hibrid optic-electronic

Sunt foarte multe posibilitati, ramane de vazut cate se vor si concretiza. Cu suficient interes, MILC-urile n-ar reusi sa ajunga SLR-urile din urma ;)

Edited by TS030, 13 June 2019 - 17:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate