Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

A saptea zi nu a venit inca!

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
227 replies to this topic

#73
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 22 mai 2019 - 18:33, said:


Luca 19:27 Cât despre vrăjmaşii mei, care n-au vrut să împărăţesc eu peste ei, aduceţi-i încoace şi tăiaţi-i înaintea mea.’”
Ei bine, parabola aceasta nu are adevar despre caracterul Tatalui ceresc. EL nu va porunci asa ceva. E doar o atitudine a regilor si imparatilor pamantului. Cum puteti voi crede ca Tatal nostru din ceruri ar proceda astfel cu copii Lui ? Pai voi il asemanati cu un imparat lumesc ?

View Postrichelieu, on 22 mai 2019 - 22:46, said:

Mda....n-am cu cine...
Dragule, daca ai fi avut duhul dragostei in constinta ta despre Tatal nostru din ceruri, ar fi fost departe de tine sa gandesti asa ceva despre EL.

View PostCr1spy, on 23 mai 2019 - 04:45, said:

S-ar putea sa aiba nevoie de timp, sa inteleaga ca iti place sa fii ascultat si respectat, dar nu si temut.
De ce sa ai teama de cineva care e dragoste/iubire ? Daca e cineva nemernic tot nu se va teme, daca e cineva bland si stie ca Tatal nostru e prietenul nostru, atunci cu si mai mare dragoste te vei infatisa inaintea LUI. Cumva stiti voi cum a procedat cu ucigasul de Cain ? Cumva stiti voi cum a procedat cu David ? L-a ucis pe David ? Sau pe Cain ? Cum puteti voi crede ca va va taia in bucati ? Cum ?

View Postrichelieu, on 23 mai 2019 - 07:16, said:

Nu îmi doresc decat reciprocitate Posted Image..și un minim de bun simt.
Nu va înțelege niciodată, nimic mai mult decât crede el ca a înțeles deja, pentru ca are convingeri foarte puternice ca bălăriile lui reprezintă adevarata credința.
Nu am ce-i face, chiar nu mai insist. Nu-l las chiar de capul lui, ca mai sunt și alții care citesc și Doamne ferește, se iau după el. Dar cu el personal, nu mai insist.
Scumpule, dragul meu fratior, tie daca ti se cere sa-L iubesti din toata inima, cu toata puterea si cu tot cugetul, crezi ca ii vei intrece vreodata dragostea Lui ? Deci tu care esti rau si esti chemat sai ai dragoste din toata fiinta ta, cum ai putea crede tu ca Tatal nostru din cer care ii spun cu credinta ca e iubire, cum poti crede ca el isi va taia copii rataciti in bucati ? Ce iti descopera parabola fiului ratacitor ? Cand s-a razvratit, si-a ucis fiul ? Dar cand s-a intors , cumva tatal l-a tratat cu raceala ? Sau a alergat spre el si l-a sarutat pe grumaz si de bucurie a facut petrecere mare ?
Sa stii tu ca toate vorbele de ocara spuse la adresa Tatalui nostru iubit sunt spus de un frate rautacios, la fel ca din parabola fiului ratacitor, fiul mare, de o rautate incredibila a spus cuvinte de ocara, si totusi Tatal nu s-a suparat.

Of, daca ai stii tu cat de mult il iubesc . Dar daca ai stii ca EL ma iubeste de 1000 de ori mai mult ? Toate vorbele urate spuse pe seama lui le-ai respinge cu orice ocazie si nu te vei indoi de iubirea Lui.
Crede ce spun dragule si vei avea odihna sufletului in toata suflarea ta. Posted Image

View PostCr1spy, on 23 mai 2019 - 09:29, said:

Pai tu nu, dar poate ii arata Dumnezeu intr-o zi. Stie mai bine cum.
Tatal meu din ceruri m-a calauzit mereu, chiar din frageda copilarie, ma proteja, ma inspira, ma iubea cum nu ma iubit nimeni. Numai ca eu nu stiam de EL. Doar simteam ca cineva acolo in cer e mereu gandul la mine.Posted Image

#74
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Eu ma refeream la reciprocitate de la tine și ceilalti utilizatori ai forumului, in interacțiunile cu mine :lol:

Nu ma îndoiesc ca îl iubești foarte mult, Paco. Te cred, tu chiar ești sincer. Problema e ca nu iubești pe cine trebuie....și atunci, dacă nu e Dumnezeu, e Mamona.

Dar eu am odihna sufletului și știu ca El ma iubește.

#75
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 23 mai 2019 - 15:03, said:


Nu ma îndoiesc ca îl iubești foarte mult, Paco. Te cred, tu chiar ești sincer. Problema e ca nu iubești pe cine trebuie....și atunci, dacă nu e Dumnezeu, e Mamona.
Important e sa iubesti un anume caracter, adica neprihanirea . Cand spui ca nu iubesc pe cine trebuie gresesti. Sa-ti spun si de ce. A iubi un spirit sever, intransigent, legalist . . . .  nu e cea mai buna Cale. Daca isus e chipul si asemanarea Tatalui ceresc si spune despre sine ca e bland si smerit cu inima, atunci cel care iubeste acest tip de caracter in cineva, cu siguranta nu greseste cand spune ca il iubeste pe Tatal ceresc din toata inima.
Insa ma bucura ca recunosti sinceritatea mea. Acest sentiment ar trebui sa existe in toti crestinii, bineinteles , sinceritate in dragoste, nu marturisiri aberante .

View Postrichelieu, on 23 mai 2019 - 15:03, said:

Dar eu am odihna sufletului și știu ca El ma iubește.
Ma bucur pentru tine sa aud ca ai odihna sufletului, dar vei simti adevarata odihna cand vei crede ca Tatal ceresc e si bland si smerit cu inima.
Nici nu ai idee cata odihna/pace in suflet iti poate inspira sentimentul ca Tatal nostru din ceruri e bland si smerit. Ca un susur bland va fi mantuirea noastra, sau, in liniste si pace va fi mantuirea noastra.

#76
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Dumnezeu nu e sever. E doar corect.

Dar spui multe despre....credințele tale :)
Sa iubești un...caracter :) O idee...un ideal....e bine.
Dar sa îl personifici și sa ii acorzi valoare de adevăr.....asta e cu totul altceva.

Odihna aia de care spui tu, îți e specifica tie in particular, pentru ca tu aveai îndoieli asupra caracterului lui Dumnezeu. Cei care nu au îndoieli, o au dintotdeauna.
Problema, din nou o spun, e ca ești o victima.

Niciodată nu am pus sinceritatea ta la îndoiala. Însă și un schizofrenic, care vede zâne intrând pe geam, sau securiști ieșind prin priza, sunt sinceri.
Dar nu sunt realiști.

#77
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 23 mai 2019 - 22:07, said:

Dumnezeu nu e sever. E doar corect.
Pentru a fi corect cu omul, ar trebui sa fim atotstiutori. E ca si cum ceri unui bebelus sa se abtina de la facut pe el findca nu e momentul.
Eu nu pot pretinde corectitudine si nici nu pot fi "CORECT" cu o persoana care are instincte, temeri, si slabiciuni. Dar ar trebui sa fiu intransigent cu stapanitorii care fac rau. Spre exemplu regele David, curvia si uciderea lui. Aceste doua nelegiuiri ale lui ar fi trebuit sa fie pedepsite cu moartea lui. Tu zici ca dumnezeu a fost corect fata de David pedepsindu-l prin uciderea pruncului. Eu vad  prunc-ucidere comisa de dumnezeu. Aici Butoi a spus ca Bathseba a fost ingrozita de moartea sotului ei si a pierdut sarcina. Nu ca dumnezeu ar fi omorat copilul.
Sunt convins ca in acele vremuri o astfel de intamplare era pusa pe seama lui dumnezeyu cu toate ca nu exista nici o dovada in acest sens. Era doar credinta populara si nimic altceva. La fel si in cazul lui Anania si Safira, cei doi sunt ingroziti de mustrarea facuta de Petru si le-a cedat inima sau hipertensiune craniocerebrala. Asa au crezut cei de fata , ca e o pedeapsa divina, in realitate Tatal ceresc nu a avut nimic de-a face cu acest eveniment.  Si sunt multe alte grozavii comise de oameni insa considerate ca pedeapsa divina. Spre exemplu atrocitatile comise de Moise, din pacate asa a crezut el ca procedeaza Tatal ceresc. Adevaratul comportament divin a fost savarsit de isus, findca El a inteles pe deplin ce caracter are Tatal ceresc.

View Postrichelieu, on 23 mai 2019 - 22:07, said:

Sa iubești un...caracter :) O idee...un ideal....e bine.
Dar sa îl personifici și sa ii acorzi valoare de adevăr.....asta e cu totul altceva.
Odihna aia de care spui tu, îți e specifica tie in particular, pentru ca tu aveai îndoieli asupra caracterului lui Dumnezeu. Cei care nu au îndoieli, o au dintotdeauna.
Problema, din nou o spun, e ca ești o victima.
Ai inteles eronat. Eu spun ca un tip de caracter se regaseste in Tatal ceresc. Bineinteles ca eu scot in evidenta caracterul si nu o imagine fizica, in descrierile biblice persoana Tatalui ceresc e prin descoperirea caracterului Sau. E indelun rabdator, nu tine seama de nestinta omului, iarta de mii de ori nelegiuirea (vezi Cain) findca ii cere si omului pacatos sa-i ierte greseala aproapelui sau de 70 ori 7. Pai daca pacatosului ii cere sa ierte de sute de ori atunci cu cat mai mult Tatal ceresc iarta pe gresiti. Nu uita, Petru a mintit si el, si uite ca nu a fost omorat chiar daca l-a mintit pe isus si voi ziceti ca e dumnezeu intrupat. Dimpotriva, isus a spus ca se va ruga pentru el ca sa nu i se piarda credinta.

Dargul meu, eu aveam indoieli findca am crezut orbeste biblia. Abia atunci cand am cerut lumina, si am primit-o, indoiala se pare ca era de partea mea, findca eu ma indoiam ca un dumnezeu caruia i se spune iubire sa-si ucida copii. Orice omucidere e pacat, indiferent de cine e savarsit. Ei bine prin acest Nicu Butoi eu doar am primit confirmarea cu privire la caracterul Tatalui nostru din ceruri. Si din pacate voi sunteti victimele Satanei.

View Postrichelieu, on 23 mai 2019 - 22:07, said:

Niciodată nu am pus sinceritatea ta la îndoiala. Însă și un schizofrenic, care vede zâne intrând pe geam, sau securiști ieșind prin priza, sunt sinceri.
Dar nu sunt realiști.
Tu confunzi halucinatiile cu sinceritatea. Eu am spus ca iubesc neprihanirea care mi s-a descoperit despre Tatal ceresc. Nu e halucinatie ci o confirmare data chiar din spusele lui Butoi. Poate ca nu intelegi, poate ca timpul te va sfatui bine.

Despre care realitate vorbesti ? Banuiesc ca doar pe cea care o vezi, findca ce spun eu e credinta si nu certitudine. Eu refuz sa cred ca Tatal nostru din ceruri are in vedere o corectitudine aberanta, facand dreptate ucigand copii . Un astfel de dumnezeu in nici un caz nu poate fi numit iubire, findca nu e cu nimic mai presus de un om. E doar chipul si asemanarea omului ucigas.

#78
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Bine Paco. Așa e. Ai dreptate :)

#79
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 23 mai 2019 - 22:54, said:

Bine Paco. Așa e. Ai dreptate Posted Image
Zici ca am dreptate insa nu esti convins deloc. Crezi ca e sinceritate crestina asta ?

Dreptate ? Mai degraba sa crezi ca spun adevarul. Ti-a fost greu sa crezi macar pentru o ora ce ti-am spus. Adevarata odihna e data daca tu crezi ca Tatal ceresc e bland, smerit, rabdator, linistit, iubitor, iertator, intelegator cu noi. Si toate astea findca ne iubeste cu o iubire vesnica. Aceasta e evanghelia vesnica. Posted Image

#80
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Paco, tu chiar nu înțelegi când sa te opresti dintr-un dialog....nu-i așa? :)


#81
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 23 mai 2019 - 10:19, said:

Ei bine, parabola aceasta nu are adevar despre caracterul Tatalui ceresc. EL nu va porunci asa ceva. E doar o atitudine a regilor si imparatilor pamantului. Cum puteti voi crede ca Tatal nostru din ceruri ar proceda astfel cu copii Lui ? Pai voi il asemanati cu un imparat lumesc ?


Asa au crezut si evreii, totusi unii au ars de vii in crematorii sau au murit, in cel mai bun caz, intoxicati cu gaze toxice.


Matei 10:28 Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, dar care nu pot ucide sufletul; ci temeţi-vă mai degrabă de Cel ce poate să piardă şi sufletul, şi trupul în gheenă.

Edited by Dorel666, 24 May 2019 - 09:13.


#82
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 24 mai 2019 - 09:11, said:

Asa au crezut si evreii, totusi unii au ars de vii in crematorii sau au murit, in cel mai bun caz, intoxicati cu gaze toxice.


Matei 10:28 Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, dar care nu pot ucide sufletul; ci temeţi-vă mai degrabă de Cel ce poate să piardă şi sufletul, şi trupul în gheenă.
Despre ce evrei  arsi de vii incrematorii vorbesti ? Cumva despre sceleratii de nazisti care au  ucis milioane de evrei ?



Si cine ar fi acela care pierde trupul si sufletul in gheena ?

#83
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 24 mai 2019 - 20:35, said:

Despre ce evrei  arsi de vii incrematorii vorbesti ? Cumva despre sceleratii de nazisti care au  ucis milioane de evrei ?


Ti-as mai putea aminti si de Colectiv. Sau crezi ca a fost un simplu cosmar si nu a existat in realitate?

View Postpacopaco1967, on 24 mai 2019 - 20:35, said:


Si cine ar fi acela care pierde trupul si sufletul in gheena ?

Apropo de cosmaruri, cum ar fi sa traiesti unul din care sa nu te poti trezi, de unul singur, niciodata?

#84
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 24 mai 2019 - 20:42, said:

Ti-as mai putea aminti si de Colectiv. Sau crezi ca a fost un simplu cosmar si nu a existat in realitate?
Deci tu cunosti un dumnezeu ce arde oameni de vii  findca acestia cred in libertate ? Nu esti singurul. Pe aici am intalnit multi care au aceasta credinta.
Frumos caracter de dumnezeu ucigas aveti.
Ei bine, Tatal ceresc nu are, din fericire, acest caracter criminal.

View PostDorel666, on 24 mai 2019 - 20:42, said:

Apropo de cosmaruri, cum ar fi sa traiesti unul din care sa nu te poti trezi, de unul singur, niciodata?
Deci acesta e iadul in care voi credeti. Cred ca tu ai trait deja o perioada in iad. Si se pare ca esti de acord sa existe altii in asa ceva o vesnicie.
Nu am spus eu bine ca voi credeti intr-un dumnezeu ucigas ? Va doriti asa ceva, si aveti grija ce va doriti ca s-ar putea sa se implineasca in cazul vostru. Posted Image

Edited by pacopaco1967, 25 May 2019 - 08:18.


#85
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 25 mai 2019 - 08:17, said:

Deci tu cunosti un dumnezeu ce arde oameni de vii  findca acestia cred in libertate ? Nu esti singurul. Pe aici am intalnit multi care au aceasta credinta.
Frumos caracter de dumnezeu ucigas aveti.
Ei bine, Tatal ceresc nu are, din fericire, acest caracter criminal.


Nu Dumnezeu arde oamenii de vii, ci diavolii. Dumnezeu doar te avertizeaza ca exista alegere si vegheaza ca diavolii sa nu se intinda mai mult si spre mai multi decat le este permis. Adica sa se intinda doar spre cei care i-au ales pe ei.
Deci, daca dumneata te duci maine la vot si votezi niste draci, pe care ii stii ca sunt draci pentru ca nu cred in Dumnezeu, cand vei ajunge ca acei oameni sa te trimita si chiar sa te arunce in foc, atunci nu-i Dumnezeu de vina ca dumneata arzi de viu, ci doar dumneata!

View Postpacopaco1967, on 25 mai 2019 - 08:17, said:



Deci acesta e iadul in care voi credeti. Cred ca tu ai trait deja o perioada in iad. Si se pare ca esti de acord sa existe altii in asa ceva o vesnicie.
Nu am spus eu bine ca voi credeti intr-un dumnezeu ucigas ? Va doriti asa ceva, si aveti grija ce va doriti ca s-ar putea sa se implineasca in cazul vostru. Posted Image

Ai sa fii uimit sa afli, dar unii chiar isi doresc asa ceva! Ai vrea ca Dumnezeu sa le ia liberul arbitru acelor oameni, ca sa nu mai ajunga in Gheena? Pentru ca, in cazul acesta, ar trebui sa-l ia si pe al dumitale intrucat, necrezand in Gheena, nu ai cum sa te aperi sa nu ajungi in ea...

Edited by Dorel666, 25 May 2019 - 14:05.


#86
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 25 mai 2019 - 14:07, said:

Nu Dumnezeu arde oamenii de vii, ci diavolii.
Mai sus dadeai de inteles ca Dumnezeu e cel care pedepseste si omoara. Acum te-ai sucit in stil diavolesc.

Uite ca biblia sustine ca dumnezeu ii va arde pe nelegiuiti. Eu nu cred asa ceva. Unii de pe aici cred orbeste ce scrie in biblie, eu am sustinut ca biblia aia e si inspirata de Satana.
Tu ce zici, ii va arde Tatal ceresc pe nelegiuiti in chin vesnic in iad ? Parca asa credeai cand ai adus exemplul cu cosmarul nesfarsit.

#87
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postpacopaco1967, on 23 mai 2019 - 10:19, said:

De ce sa ai teama de cineva care e dragoste/iubire ? Daca e cineva nemernic tot nu se va teme, daca e cineva bland si stie ca Tatal nostru e prietenul nostru, atunci cu si mai mare dragoste te vei infatisa inaintea LUI. Cumva stiti voi cum a procedat cu ucigasul de Cain ? Cumva stiti voi cum a procedat cu David ? L-a ucis pe David ? Sau pe Cain ? Cum puteti voi crede ca va va taia in bucati ? Cum ?
Paco, tu faci pe prostul ?
Esti cumva securistul care striga securistii ? :lol:

Edited by Cr1spy, 25 May 2019 - 20:28.


#88
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 25 mai 2019 - 19:15, said:

Mai sus dadeai de inteles ca Dumnezeu e cel care pedepseste si omoara. Acum te-ai sucit in stil diavolesc.

Uite ca biblia sustine ca dumnezeu ii va arde pe nelegiuiti. Eu nu cred asa ceva. Unii de pe aici cred orbeste ce scrie in biblie, eu am sustinut ca biblia aia e si inspirata de Satana.
Tu ce zici, ii va arde Tatal ceresc pe nelegiuiti in chin vesnic in iad ? Parca asa credeai cand ai adus exemplul cu cosmarul nesfarsit.

Pe copiii lui Iov nu i-a ars Dumnezeu, ci diavolul. Totusi, daca nu ingaduia Dumnezeu, diavolul nu putea face nimic. Dar nici diavolul nu este de vina ca un suflet ajunge in focul vesnic, ci doar acel suflet este de vina pentru tot ce i se intampla si el singur alege fie viata, fie chinul. Oricum, daca s-ar pocai, nici un suflet nu ar ramane in iad. Iar daca unii ajung in Gheena si prefera sa ramana acolo, decat sa se pocaiasca, este problema lor si numai a lor. Nu-i problema dumitale.

Edited by Dorel666, 25 May 2019 - 22:55.


#89
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostCr1spy, on 25 mai 2019 - 20:21, said:

Paco, tu faci pe prostul ?
Esti cumva securistul care striga securistii ? Posted Image
Mai degrabă Dracnea care strigă, hoții! :P

#90
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Dragnea nu striga hotii ! Tot securistii striga. :rolleyes:

Edited by Cr1spy, 26 May 2019 - 00:05.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate