Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

A saptea zi nu a venit inca!

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
227 replies to this topic

#37
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpacopaco1967, on 18 mai 2019 - 18:45, said:


Eu vestesc ca avem un Tata ceresc minunat. Aceasta e vestea cea buna si e vesnica. Din pacate religiile lumii au denaturat sensul vestii bune. Dovada e ca oitzele se hranesc cu hrana toxica iar rezultatul ti-e in fatza ochilor. Avem preoti ortodocsi sau catolici homosexuali, lacomi de bani, escroci, aroganti, invidiosi . . . . dupa chipul si asemanarea tatalui lor. Pentru acestia Tatal ceresc a prorocit ca nu vor intra in odihna Lui. Findca nu vor.
Iisus a spus cum se ajunge la Tatăl. Prin El. Atât.
Dar tu Ii negi asta.

#38
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 18 mai 2019 - 22:17, said:

Iisus a spus cum se ajunge la Tatăl. Prin El. Atât.
Dar tu Ii negi asta.
"Eu sunt Calea" a spus El. Si sunt perfect de acord. Dar tu ce zici de cei care nu au auzit niciodata de isus ? De copii care mor pana la 2-3 ani ?

Sincer, tu nu ai inteles de ce isus e Calea. Nu ai inteles expresia " cine ma mananca are viata", sau  " cine mananca trupul Meu si bea sangele Meu are viata". Tu nu intelegi aceste expresii.

Hai sa-ti spun si de ce sunt convins ca nu ai inteles. Cea mai puternica dovada ca nu ai inteles e ca tu aperi ortodoxia si lichelele care o conduc. La fel faceau si preotii/carturarii din timpul lui isus. A trebuit sa-i spuna fariseului Nicodim o mustrare puternica pentru a intelege ca toata religia lui e egal cu ZEROOOOOO.  Tu aperi religia ORTODOXA, aperi o casta , o adunatura de nelegiuiti, si zici ca e adevarata credinta.

#39
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,079
  • Înscris: 10.09.2008

View Postpacopaco1967, on 18 mai 2019 - 20:07, said:

In asta a constat si greseala lui Adam si Eva. L-au crezut pe "sarpe".

Pentru că a spus adevarul.

#40
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 19 mai 2019 - 11:08, said:

Pentru că a spus adevarul.
Cine a spus adevarul ? Sarpele ? Parca ai spus ca nu vorbea ci doar i s-a parut lui Eva.
Adevarul e despre iubirea Tatalui ceresc. Cine crede a si intrat in odihna Lui.

#41
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpacopaco1967, on 19 mai 2019 - 10:17, said:


"Eu sunt Calea" a spus El. Si sunt perfect de acord. Dar tu ce zici de cei care nu au auzit niciodata de isus ? De copii care mor pana la 2-3 ani ?

Sincer, tu nu ai inteles de ce isus e Calea. Nu ai inteles expresia " cine ma mananca are viata", sau  " cine mananca trupul Meu si bea sangele Meu are viata". Tu nu intelegi aceste expresii.

Hai sa-ti spun si de ce sunt convins ca nu ai inteles. Cea mai puternica dovada ca nu ai inteles e ca tu aperi ortodoxia si lichelele care o conduc. La fel faceau si preotii/carturarii din timpul lui isus. A trebuit sa-i spuna fariseului Nicodim o mustrare puternica pentru a intelege ca toata religia lui e egal cu ZEROOOOOO.  Tu aperi religia ORTODOXA, aperi o casta , o adunatura de nelegiuiti, si zici ca e adevarata credinta.
“Eu sunt Calea, Adevarul și Viața” a spus de fapt, ceea ce înseamnă muuuult mai mult.
Despre cei care nu au auzit niciodată de Iisus, tot El a spus-o: după faptele lor vor fi judecați. Adică trec prin judecată. Copiii nu se pun. Dacă mor, sunt mântuiți direct.

Restul nu am mai citit...ești plictisitor scriind atât de mult.

#42
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,079
  • Înscris: 10.09.2008

View Postrichelieu, on 19 mai 2019 - 14:32, said:

Copiii nu se pun. Dacă mor, sunt mântuiți direct.

Și dacă devin eretici când cresc?  :)

#43
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006
Asta ai spus-o doar ca sa nu taci...nu-i așa?

#44
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,079
  • Înscris: 10.09.2008
Era o întrebare pentru tine, care te pune pe gânduri...

#45
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006
“Era o întrebare pentru tine, care ma pune pe gânduri”
Am corectat, pentru conformitate.

Pai hai sa vedem...logic vorbind, care ar fi răspunsul?

#46
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 19 mai 2019 - 14:32, said:

“Eu sunt Calea, Adevarul și Viața” a spus de fapt, ceea ce înseamnă muuuult mai mult.
Despre cei care nu au auzit niciodată de Iisus, tot El a spus-o: după faptele lor vor fi judecați. Adică trec prin judecată. Copiii nu se pun. Dacă mor, sunt mântuiți direct.
Eu constat ca nu le intelegi chiar daca le reciti. Nu inseamna muuult mai mult decat atat cat a fost chemat sa infaptuiasca. Rolul important e dat de mielul spiritual ce e sacrificat pentru a fi hrana spirituala.
Parca doar prin credinta vor fi mantuiti. Acu ai intors-o ca la Ploiesti, zici ca dupa fapte. Nici nu ai idee ce insemnatate are asta in "judecata" divina.
Copii ? Chiar si a paganilor ? Si cei ucisi de dumnezeul vostru ucigas cand evreii au iesit din Egipt ? Eu cred ca blufezi. Nu, nu ai intelegere in fenomenul mantuirii. Tu nu realizezi ca prin credinta esti mantuit, nu intelegi ce inseamna "mantuit".

View Postrichelieu, on 19 mai 2019 - 14:32, said:


Restul nu am mai citit...ești plictisitor scriind atât de mult.
Partea care n-ai citit-o  Posted Image e tocmai cea care te supara.  
Un adevarat crestin ar da de pamant cu lichelele cocotzate la carma bisericii ortodoxe. Dar tu te complaci in pozitia ta. Eu sunt chemat sa zgandar cuibul de viespii si sa le afum . Stiu ca iti displace demersul meu, si e posibil sa-mi iau castane din cauza asta.

Nici nu ai idee cati sunt in afara bisericii ortodoxe care urasc minciuna si fatzarnicia din ea. Doar cei care sunt la butoane o suporta. Posted Image

#47
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,079
  • Înscris: 10.09.2008

View Postrichelieu, on 19 mai 2019 - 19:25, said:

“Era o întrebare pentru tine, care ma pune pe gânduri”
Am corectat, pentru conformitate.

Pai hai sa vedem...logic vorbind, care ar fi răspunsul?

Copiii nu au discernământul să aleagă între bine și rău.

#48
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006
Pai și tocmai de aceea sunt mântuiți. Pana când încep sa îl aibă. :)

View Postpacopaco1967, on 19 mai 2019 - 20:16, said:


Eu constat ca nu le intelegi chiar daca le reciti. Nu inseamna muuult mai mult decat atat cat a fost chemat sa infaptuiasca. Rolul important e dat de mielul spiritual ce e sacrificat pentru a fi hrana spirituala.
Parca doar prin credinta vor fi mantuiti. Acu ai intors-o ca la Ploiesti, zici ca dupa fapte. Nici nu ai idee ce insemnatate are asta in "judecata" divina.
Copii ? Chiar si a paganilor ? Si cei ucisi de dumnezeul vostru ucigas cand evreii au iesit din Egipt ? Eu cred ca blufezi. Nu, nu ai intelegere in fenomenul mantuirii. Tu nu realizezi ca prin credinta esti mantuit, nu intelegi ce inseamna "mantuit".


Partea care n-ai citit-o  Posted Image e tocmai cea care te supara.  
Un adevarat crestin ar da de pamant cu lichelele cocotzate la carma bisericii ortodoxe. Dar tu te complaci in pozitia ta. Eu sunt chemat sa zgandar cuibul de viespii si sa le afum . Stiu ca iti displace demersul meu, si e posibil sa-mi iau castane din cauza asta.

Nici nu ai idee cati sunt in afara bisericii ortodoxe care urasc minciuna si fatzarnicia din ea. Doar cei care sunt la butoane o suporta. Posted Image

Așa sunt eu, mai prost mai Paco.....nu inteleg mare lucru din ce se întâmpla in jurul meu ;)
Noroc cu tine ca ma mai deștepți :)

Eu nu am spus niciodată ca doar prin credința de mantuim. Fără credința nu ne mantuim, iar faptele sunt masura credinței.
Însă eu citesc Scriptura, iar acolo Iisus așa spune: cei care nu-L cunosc (adică nu au auzit de El pana in momentul morții lor), vor fi judecați după fapte.
Copiii sunt copii, pana când au discernământ, sunt oricum mântuiți.

Un adevărat creștin, ar încerca sa vadă dincolo de aparente, mai Paco.

#49
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 19 mai 2019 - 20:46, said:

Așa sunt eu, mai prost mai Paco.....nu inteleg mare lucru din ce se întâmpla in jurul meu Posted Image
Noroc cu tine ca ma mai deștepți Posted Image
Intreaba-te continuu de ce isus i-a spus lui Nicodim ca trebuie sa se nasca din noi in duh. Ca dupa purtarea lui Nicodim ai fi crezut ca e printre cei mai smeriti si evlaviosi credinciosi. Si isus da cu el de pamant de ii sar mucii.
Sau alta fraza care te-ar  trezi din orbire. Le spune ucenicilor cand vor fi invitati la o petrecere sa nu se aseze la cele mai alese pozitii, ca nu cumva sa vina cineva mai de seama si apoi sa fie dati spre margine. Sper ca vei intelege din aceasta idee cam ce a dorit isus sa transmita. El e Adevarul findca ne-a spus numai adevarul, si e Viata findca cel ce i-L "mananca" are viata. Deci EL e Viata , si cine il mananca are VIATA.
Eu zic ca vei pricepe pana la urma daca esti chiar doritor sa intri in odihna oferita noua. Dar banuiesc ca pentru tine prioritate nu au acestea ci grijile, preocuparile acestei vieti.  Zici ca trebuie sa te concentrezi la ce e mai important acum.
"Vegheati neincetat" spune isus, adica important e imparatia cerurilor, si nu poftele si ingrijorarile acestei vieti.

#50
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006
Pai și de ce trebuie sa ma întreb încontinuu? Chiar și după ce voi fi găsit răspunsul?

#51
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006
Degeaba spui tu toate astea. Nu in aceasta privința suntem in dezacord. Aproape tot ce ai scris tu acolo, este adevărat.
Problema e mai departe. Cum înțelegem fiecare sa ajungem la acea naștere din nou....acolo se termina consensul. Tu înțelegi sa o faci negându-L pe Dumnezeu și pe Iisus, iar asta este ireconciliabil între noi.

#52
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 19 mai 2019 - 21:03, said:

Pai și de ce trebuie sa ma întreb încontinuu? Chiar și după ce voi fi găsit răspunsul?
Nimic din ce spui nu arata ca ai gasit raspunsul.
Ok, sa te intreb altfel. Cum implinesti tu porunca lui isus ? Este depre trupul si sangele Lui.

Am spus si altadata , ca isus e Calea, numai ca multi nu pricep in ce consta Calea. Intrebarile neincetate ar trebui puse tocmai  despre aceste afirmatii. Tu stii ca o cale are rolul sa te duca la o destinatie. isus cand spune despre sine ca e Calea, spune ca prin "trupul si sangele " Lui esti pe o  Cale buna SPRE ceva sau cineva. Bineinteles ca e vorba de cineva, adica spiritul nostru sa capete "chipul si asemanarea" Tatalui ceresc. Fara aceasta transformare ciuciu viata eterna. Bine, telul omului egoist e viata eterna, si nu "chipul si asemanarea " divina.
Deci isus ne spune ca El e Calea adica "Eu sunt bland si smerit cu inima" este chipul si asemanarea care noi trebuie sa o avem.  Daca nu crezi acest lucru despre Tatal ceresc atunci nu ai nici o sansa sa te transformi .

Cred ca am devenit prea plictisitor pentru tine. Nu te mai retin. E suficient ce am spus pentru unul care crede ortodoxia dreapta credinta.

View Postrichelieu, on 19 mai 2019 - 21:21, said:

Degeaba spui tu toate astea. Nu in aceasta privința suntem in dezacord. Aproape tot ce ai scris tu acolo, este adevărat.
Problema e mai departe. Cum înțelegem fiecare sa ajungem la acea naștere din nou....acolo se termina consensul. Tu înțelegi sa o faci negându-L pe Dumnezeu și pe Iisus, iar asta este ireconciliabil între noi.
Esti departe de a te pune in acord cu adevarul. Tu traiesti intr-un univers spiritual eronat, in care cauti sa crezi ca cutare si cutare si cutare e Dumnezeu. Ei bine, tu pentru a fi nascut din nou trebuie sa crezi ca esti fiul prea iubit al Tatalui ceresc. Daca tu nu traiesti fiecare clipa cu acest sentiment atunci nu esti nascut din nou.

#53
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,079
  • Înscris: 10.09.2008

View Postrichelieu, on 19 mai 2019 - 20:57, said:

Pai și tocmai de aceea sunt mântuiți. Pana când încep sa îl aibă. Posted Image

Iar dacă atunci când ajung la discernământ aleg răul și moartea, rezultă că nu au fost ”mântuiți”, ci că doar nu au fost supuși judecății - în lipsă de fapte.

#54
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpacopaco1967, on 19 mai 2019 - 21:32, said:


Nimic din ce spui nu arata ca ai gasit raspunsul.
Ok, sa te intreb altfel. Cum implinesti tu porunca lui isus ? Este depre trupul si sangele Lui.

Am spus si altadata , ca isus e Calea, numai ca multi nu pricep in ce consta Calea. Intrebarile neincetate ar trebui puse tocmai  despre aceste afirmatii. Tu stii ca o cale are rolul sa te duca la o destinatie. isus cand spune despre sine ca e Calea, spune ca prin "trupul si sangele " Lui esti pe o  Cale buna SPRE ceva sau cineva. Bineinteles ca e vorba de cineva, adica spiritul nostru sa capete "chipul si asemanarea" Tatalui ceresc. Fara aceasta transformare ciuciu viata eterna. Bine, telul omului egoist e viata eterna, si nu "chipul si asemanarea " divina.
Deci isus ne spune ca El e Calea adica "Eu sunt bland si smerit cu inima" este chipul si asemanarea care noi trebuie sa o avem.  Daca nu crezi acest lucru despre Tatal ceresc atunci nu ai nici o sansa sa te transformi .

Cred ca am devenit prea plictisitor pentru tine. Nu te mai retin. E suficient ce am spus pentru unul care crede ortodoxia dreapta credinta.


Esti departe de a te pune in acord cu adevarul. Tu traiesti intr-un univers spiritual eronat, in care cauti sa crezi ca cutare si cutare si cutare e Dumnezeu. Ei bine, tu pentru a fi nascut din nou trebuie sa crezi ca esti fiul prea iubit al Tatalui ceresc. Daca tu nu traiesti fiecare clipa cu acest sentiment atunci nu esti nascut din nou.
“voi fi gasit” este la timpul viitor, sa știi. :)

Și da, eu cred ca sunt fiul preaiubit al Tatălui ceresc.

Și trăiesc in fiecare moment cu acel sentiment.

Chiar nu stiu de ce îmi tot încalc promisiunea și te mai bag in seama :). Deja e suficient material pentru ca oricine te citește sa își dea seama cât ești de eretic.

View Postlogic1, on 19 mai 2019 - 22:25, said:



Iar dacă atunci cĂąnd ajung la discernămĂąnt aleg răul și moartea, rezultă că nu au fost ”mĂąntuiți”, ci că doar nu au fost supuși judecății - Ăźn lipsă de fapte.
Dacă ma intrebi pe mine, mântuirea nu o ai in mod cert decât când mori. Pana atunci, o poți pierde in orice secunda. Cu cât ești tu mai convins ca o ai, cu atât mai departe ești de ea.
Deci in mod evident, când am afirmat ca un copil e mântuit, m-am referit la aceia care mor in pruncie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate