Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 

A saptea zi nu a venit inca!

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
227 replies to this topic

#109
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,528
  • Înscris: 04.05.2006
Pai Iisus ESTE împărat. A fost tot timpul, nu și-A câștigat titlul in urma sacrificiului Lui. Sacrificiul este SCOPUL întrupării Lui.

#110
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 28 mai 2019 - 11:51, said:

Care jertfa, mai Paco? Ca Iisus a spus de nenumărate ori ca nu face voia Lui, ci a Tatălui Lui. Deci nu e nicio jertfa, e doar ascultare.

Ce i s-a intamplat lui Cain după ce și-a omorât fratele?
S-A făcut Dumnezeu ca nu vede?

Moartea, e plata păcatului lui Adam, pentru care plătim toți.
Pentru păcatele proprii, ni se acorda șansa izbăvirii din timpul vieții. Iisus te iartă de păcatele pe care le regreți, pe care le mărturisești și pentru care te căiești și plătești.
Ca isus pentru a fi intronat trebuia sa arate lumii ce caracter are Tatal ceresc, adica spiritul de jertfa. Planul era sa atraga prin spiritul de jertfa pe toti cei care cred in neprihanirea divina.


Chiar asa. Oare ce i s-a intamplat lui Cain dupa ce si-a omorat fratele ? Deci avest ucigas nu a facut vreo dreptate ca sa fie lasat in viata cum Moise a savarsit.
Nu am inteles fraza "s-a facut dumnezeu ca nu vede" . Da, dumnezeu s-a facut ca nu a vazut cand Cain l-a ucis pe Abel. Chiar biblia sustine asta.Nu ziceti voi ca e atotvazator si atotstiutor ?


Filozofii aberante. Ca mostenim pacatul de la Adam . . . . abureli si prostii ale slinosilor.

View Postrichelieu, on 28 mai 2019 - 12:14, said:

Pai Iisus ESTE împărat. A fost tot timpul, nu și-A câștigat titlul in urma sacrificiului Lui. Sacrificiul este SCOPUL întrupării Lui.
isus a devenit imparat pe vesnicie abia dupa inviere.

Sacrificiul este implinirea unei profetii. A venit sa implineasca planul divin. E singurul mod in care ar fi putut sa atraga pe cineva catre el fara sa ofere bogatii materiale sau demnitati.

#111
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,528
  • Înscris: 04.05.2006
Pai vezi? Și pe urma te miri ca te acuza lumea de erezie :)


#112
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 28 mai 2019 - 12:35, said:

Pai vezi? Și pe urma te miri ca te acuza lumea de erezie Posted Image
Ce sa vad omule ? Ce ? Argumenteaza.

#113
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,528
  • Înscris: 04.05.2006
Mda...chiar așa....ce sa vezi? :(

#114
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 28 mai 2019 - 11:30, said:



Cum zici ca a fost pedepsit Cain ? Nu moartea e plata pacatului ?


Pedeapsa lui Cain a fost... sa traiasca. Adica sa traiasca avand sufletul mort si sa auda vesnic glasul fratelui sau care striga din pamant catre Dumnezeu.

View Postpacopaco1967, on 28 mai 2019 - 12:19, said:

Ca isus pentru a fi intronat trebuia sa arate lumii ce caracter are Tatal ceresc, adica spiritul de jertfa. Planul era sa atraga prin spiritul de jertfa pe toti cei care cred in neprihanirea divina.


Chiar asa. Oare ce i s-a intamplat lui Cain dupa ce si-a omorat fratele ? Deci avest ucigas nu a facut vreo dreptate ca sa fie lasat in viata cum Moise a savarsit.
Nu am inteles fraza "s-a facut dumnezeu ca nu vede" . Da, dumnezeu s-a facut ca nu a vazut cand Cain l-a ucis pe Abel. Chiar biblia sustine asta.Nu ziceti voi ca e atotvazator si atotstiutor ?


Filozofii aberante. Ca mostenim pacatul de la Adam . . . . abureli si prostii ale slinosilor.


isus a devenit imparat pe vesnicie abia dupa inviere.

Sacrificiul este implinirea unei profetii. A venit sa implineasca planul divin. E singurul mod in care ar fi putut sa atraga pe cineva catre el fara sa ofere bogatii materiale sau demnitati.

Toti protestantii se cred proroci, in capul lor. Unii au, totusi, bunul simt sa o recunoasca. Te crezi proroc, Paco?

#115
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,528
  • Înscris: 04.05.2006
Pai și el a recunoscut ca e Proroc și Fiul lui Dumnezeu Preaiubit. Doar ca nu e protestant, face parte din Martorii lui Butoi...

#116
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postrichelieu, on 28 mai 2019 - 13:11, said:

Pai și el a recunoscut ca e Proroc și Fiul lui Dumnezeu Preaiubit. Doar ca nu e protestant, face parte din Martorii lui Butoi...

Unde si cum a recunoscut? Poate cel mult ”onorific”, ca niciodata nu ne-a prezentat si vreo dovada a puterii sale de proroc sau de fiu al lui Dumnezeu. Iar fiii onorifici sunt cei infiati, nu cei nascuti. Singurul care a recunoscut ca este proroc sunt Eu, dar recunosc ca spun aceasta doar de nebun ce sunt. Iar Fiul lui Dumnezeu nu ma cred, decat prin infiere. Ma cred, insa, un soi de intrupare a lui Dumnezeu, un avatar, un uns. Si urmeaza sa-mi iau in primire imparatia. De unul singur si fara nici un ajutor. Ca sa confirm ca sunt Dumnezeu sau sa ma conving ca sunt nebun. Oricum ar fi, cata vreme ajung la Adevar, slavit sa fie Domnul nostru, Iisus Hristos!

Edited by Dorel666, 28 May 2019 - 13:41.


#117
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,528
  • Înscris: 04.05.2006
Pai in diverse discuții, a spus ca el e Proroc, trimis de Dumnezeu sa predice adevarata iubire...blabla

Tie ti-ai răspuns singur, nu o mai fac eu :)

#118
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postrichelieu, on 28 mai 2019 - 13:54, said:

Pai in diverse discuții, a spus ca el e Proroc, trimis de Dumnezeu sa predice adevarata iubire...blabla

Tie ti-ai răspuns singur, nu o mai fac eu Posted Image

Pai, doar un nebun se poate crede Dumnezeu, Iisus Hristos, Duhul Sfant, Prorocul sau Invatatorul. Iar daca Paco nu recunoaste ca este nebun, atunci nu poate fi Niciunul dintre acestia enumerati mai sus.

Insa, spre deosebire de Paco, eu n-am venit sa modific nici Legea, nici Scriptura si nici sa desfiintez vreo biserica. Paco, insa, spune ca Legea este gresita, Scriptura este insuflata mai mult de Satan (66,6%!) decat de Dumnezeu, iar bisericile le-ar desfiinta pe toate, ca toate au doctrina gresita, cata vreme nu spun ca el. Si se poate lua de mana cu Zexe, ca si Zexe se crede singurul detinator al Adevarului dintre toti oamenii.

Edited by Dorel666, 28 May 2019 - 14:13.


#119
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDorel666, on 28 mai 2019 - 14:09, said:

Paco, insa, spune ca Legea este gresita, Scriptura este insuflata mai mult de Satan (66,6%!) decat de Dumnezeu, iar bisericile le-ar desfiinta pe toate, ca toate au doctrina gresita, cata vreme nu spun ca el. Si se poate lua de mana cu Zexe, ca si Zexe se crede singurul detinator al Adevarului dintre toti oamenii.
Ce vrei, fiecare mântuit, cu doctrina lui... Posted Image

Edited by mario_bril, 28 May 2019 - 14:22.


#120
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmario_bril, on 28 mai 2019 - 14:22, said:

Ce vrei, fiecare mântuit, cu doctrina lui... Posted Image

Vrei sa spui smintit...

#121
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 28 mai 2019 - 13:11, said:

Pai și el a recunoscut ca e Proroc și Fiul lui Dumnezeu Preaiubit. Doar ca nu e protestant, face parte din Martorii lui Butoi...
E adevarat ca nu fac parte din nici o biserica pamanteasca , dar nu sunt "martorul lui Butoi". In nenumarate randuri omul acesta  a spus diferit de ce spune scriptura, si nu e singurul. Findca exegetii biblici au inteles ca de-a lungul timpului inaltii prelati au facut modificari in biblie, uneori cu ascutisul sabiei.
Nu litera ei ma intereseaza ci adevaratul mesaj cand isus spune "Tata eu te-am slavit " . In asta consta credinta, si in ea intri pentru odihna.  
isus e Calea spre Tatal ceresc. El spune adevarul cand spune "Tatal Ma iubeste" , "Tatal Meu si Tatal vostru", deci ne iubeste si asteapta ca noi sa recunoastem asta. Daca ai credinta ca te iubeste,atunci ai intrat in odihna Lui.

#122
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,528
  • Înscris: 04.05.2006
Nu te interesează nici litera și nici mesajul, din moment ce o renegi in proporție de 66.66% (de fapt integral).
Te interesează mesajul lui Butoi, pe care ti l-ai însușit, deci ești martorul lui :)

#123
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 29 mai 2019 - 19:32, said:

Nu te interesează nici litera și nici mesajul, din moment ce o renegi in proporție de 66.66% (de fapt integral).
Te interesează mesajul lui Butoi, pe care ti l-ai însușit, deci ești martorul lui Posted Image
Nu mesajul bibliei ci EVANGHELIA. E continuta in biblie insa eu fac distinctie intre tot ce scrie in biblie si mesajul EVANGHELIEI care spune ca Dumnezeu ne iubeste.

#124
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 29 mai 2019 - 19:59, said:

Nu mesajul bibliei ci EVANGHELIA. E continuta in biblie insa eu fac distinctie intre tot ce scrie in biblie si mesajul EVANGHELIEI care spune ca Dumnezeu ne iubeste.

Adica te bazezi pe intelepciunea ta... de om. Adica lumeasca!

#125
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 29 mai 2019 - 21:30, said:


Adica te bazezi pe intelepciunea ta... de om. Adica lumeasca!
Pe logica dragule, pe logica.
Nimeni nu poate crede in iubirea divina daca a auzit ca a ucis oameni pacatosi. Daca sunt pacatosi atunci e si firesc sa greseasca. Uza a facut un gest din reflex, iar tu citesti ca a fost omorat. In schimb Cain a fost lasat in viata. Asa ceva nu poate inspira in constinta omului pacatos ca dumnezeu e iubire.

#126
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,528
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpacopaco1967, on 29 mai 2019 - 19:59, said:


Nu mesajul bibliei ci EVANGHELIA. E continuta in biblie insa eu fac distinctie intre tot ce scrie in biblie si mesajul EVANGHELIEI care spune ca Dumnezeu ne iubeste.
“Eu”, “eu”, “eu”....
Cam egocentrist, mai paco :)

View Postpacopaco1967, on 30 mai 2019 - 06:18, said:


Pe logica dragule, pe logica.
Nimeni nu poate crede in iubirea divina daca a auzit ca a ucis oameni pacatosi. Daca sunt pacatosi atunci e si firesc sa greseasca. Uza a facut un gest din reflex, iar tu citesti ca a fost omorat. In schimb Cain a fost lasat in viata. Asa ceva nu poate inspira in constinta omului pacatos ca dumnezeu e iubire.
Dar cum de ești tu atât de sigur ca nimeni nu poate crede asta? Argumentează

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate