Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

CAFENEAUA AUDIO

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2710 replies to this topic

#1153
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
30 years ago Snap! released "Rhythm Is A Dancer" as single and as part of their album "The Madman's Return". The hit charted on #1 in several countries, holds a momentum in the European dance scene and still has lost nothing of its magic. In celebration of the iconic track a new limited 10" EP is going to be released on June 3rd: "Rhythm Is A Dancer" (30th Anniversary EP).
Pre-Order Now:
http://snap.lnk.to/30

Pfff. 30 de ani. Pentru mine va rămâne unul dintre albumele preferate.

Edited by c6t9, 30 March 2022 - 17:53.


#1154
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Jazz is back!
Nu chiar dar macar niste fussion cu instruentisti incredibili. Din Suedia.
Dirty Loops ,noua senzatie in domeniu.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FjFnPVHoqKY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Incepe cam cheesy ,dar se termina ntr-un mare fel
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r_GTgpdoCh0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Chestiile aste imi amintesc de alt grup la moda in genul asta ,chiar mai complex. Si celebrul solo de keys ,rasdiscutat si disecat de ani buni pe YT.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/L_XJ_s5IsQc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by edigee, 30 March 2022 - 22:36.


#1155
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 04.10.2014
Mda, n-o să înțeleg niciodată ce e cu muzica asta... (îl încadrez la muzică doar pentru că se interpretează cu instrumente muzicale.)

Edited by Jean-Luc_Picard, 30 March 2022 - 22:47.


#1156
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,668
  • Înscris: 24.10.2015
:D exact asa zic si eu dar nu comentez fiindca imi dau seama ca fix la fel gandesc multi si despre muzica mea

https://m.youtube.co...h?v=Ec3TBJobp3I

Pentru mine, atentie! Pentru mine zic! Jazzul e plictisitor grav, am impresia ca aia canta prin somn.

#1157
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Depinde fiecare cat cuprinde in aria sa.
Eu dupa ce ascult din astea pot trece la un Bach sau ceva electronic. Mai old school gen Tangerine dream ,Vanghelis. Chiar electro pop.
Merge si un Joni Mitchell apoi , toate genurile ,nu ma limitez deloc.
La urma bag ceva vechi cu Rod Stewart ,un Sinatra ...Muzica preclasica ,baroca ,lauta, Saval.
Absolut de toate.
Eu  ,pe de alta parte ,nu inteleg cum unii se pot cantona si limita la un singur gen.

Edited by edigee, 30 March 2022 - 22:58.


#1158
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 04.10.2014
Eu personal nu mă cantonez, de fapt nici nu mă gândesc în ce gen se încadrează o piesă care îmi place (categorisesc doar ca plăcut, indiferent/plat, neplăcut), dar, cu excepții nu foarte numeroase, jazz-ul nu că mă lasă indiferent, dar mă și deranjează la ureche, dacă ar fi să cânte în fundal în timp ce fac altceva, l-aș opri ca iritant/agasant/disonant.

#1159
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Disonante, chiar mai multe, se gasesc in muzica clasica. Nu doar cea contemporana.
Iar acele blue notes din jazz si blues nu sunt disonante. E vorba de o nestapanire de termeni.

#1160
petrisor_popescu

petrisor_popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2007
"Oamenii experimentează cu „droguri digitale” furnizate prin sunet... Și este ciudat" este titlul acestui articol:
https://www.sciencea...all-a-bit-weird

#1161
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 04.10.2014

View Postedigee, on 30 martie 2022 - 23:45, said:

Disonante, chiar mai multe, se gasesc in muzica clasica.
Nici n-am scris vreodată undeva că mi-ar plăcea sau aș asculta orice este clasic.

#1162
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 06.12.2021
Aici cred ca faceți o greșeală...Generalizând..."nu îmi place jazzul." sau "nu suport sa ascult Metal ", etc  ...Sunt piese majoritatea absolut fantstice de Jazz, Metal , Hip-Hop, Classic, House etc....
Cred că fiecare din noi se poate gasi in toate genurile piese bune....Posted Image
Intr-adevar cramponarea doar la un singur stil..."dăunează grav sănății și diversității " ..

#1163
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 04.10.2014
Nu generalizez, aplic majorități, am scris mai sus că sunt și piese pe care le consider ok. Dacă 5% dintre piese îmi sună bine la ureche nu înseamnă că îmi place genul și că aș urmări cu atenție ce apare nou în domeniu. Nu este o discuție alb-negru, este o discuție că pentru mine nuanța de gri este în medie prea închisă.
De asemenea, nu înțeleg absolut deloc cum se ajunge de la neagrearea unui stil la „cramponarea de un singur stil”. (Iată, sunt mai multe chestiuni pe care nu le înțeleg.)
Exact ce afecțiuni produce ne-consumul întregii mase de produse promovate sub eticheta „muzică”?

O altă observație, nu mai știu dacă chiar pe subiectul acesta, s-au recomandat piese pentru evaluat calitatea sistemului audio, de exemplu pe bași. Le-am ascultat și nu mi s-a părut absolut deloc că ar fi potrivite pentru așa ceva. (Am adus și acest lucru în discuție pentru că era tocmai jazz.)

Edited by Jean-Luc_Picard, 31 March 2022 - 12:24.


#1164
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Ramanand la jazz, plaja e foarte mare. De ex. sunt multe care s-ar incadra la chill, iar in extrema sunt unele piese - nu stiu cum sa le numesc - total aritmice, gen experimentale, a-muzicale pe care le suport cu greu.

#1165
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 04.10.2014
Adaug un lucru, reacția de plăcere sau neplăcere este una emoțională, nu intelectuală, nu mă pot forța nici să-mi placă, nici să nu-mi placă ceva, indiferent ce discutăm noi aici.

E drept că prin consumul forțat repetat a ceva ce îți provoacă neplăcere, poți ajunge să-l tolerezi sau chiar să ți se pară că-ți place. Oamenii fac uneori așa ceva pentru a fi acceptați în anumite grupuri sau cercuri.

#1166
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 06.12.2021

View PostJean-Luc_Picard, on 31 martie 2022 - 12:21, said:

Nu generalizez, aplic majorități, am scris mai sus că sunt și piese pe care le consider ok. Dacă 5% dintre piese îmi sună bine la ureche nu înseamnă că îmi place genul și că aș urmări cu atenție ce apare nou în domeniu. Nu este o discuție alb-negru, este o discuție că pentru mine nuanța de gri este în medie prea închisă.
De asemenea, nu înțeleg absolut deloc cum se ajunge de la neagrearea unui stil la „cramponarea de un singur stil”. (Iată, sunt mai multe chestiuni pe care nu le înțeleg.)
Exact ce afecțiuni produce ne-consumul întregii mase de produse promovate sub eticheta „muzică”?

O altă observație, nu mai știu dacă chiar pe subiectul acesta, s-au recomandat piese pentru evaluat calitatea sistemului audio, de exemplu pe bași. Le-am ascultat și nu mi s-a părut absolut deloc că ar fi potrivite pentru așa ceva. (Am adus și acest lucru în discuție pentru că era tocmai jazz.)


Ne-consumul  muzicii duce la depresie...depresia este o afectiune...iar muzica , mai nou se foloseste si ajuta in anumite terapii..deci muzica este in remediu in anumite ramuri medicale , si nu numai.
Asa ca viata fara muzica..e tacere...Posted Image

#1167
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 04.10.2014

View Postmemo7gy, on 31 martie 2022 - 16:57, said:

Ne-consumul  muzicii duce la depresie...depresia este o afectiune...iar muzica , mai nou se foloseste si ajuta in anumite terapii..deci muzica este in remediu in anumite ramuri medicale , si nu numai.
Asa ca viata fara muzica..e tacere...Posted Image
Din nou, nu înțeleg absolut deloc cum se ajunge de la neconsumul jazzului la neconsumul muzicii în general. (Al treilea lucru pe care nu îl înțeleg într-un interval foarte scurt. Încep să mă întreb dacă vorbim aceeși limbă, nu doar fonetic și grafic, ci și ca semnificație a termenilor folosiți.)
În altă ordine de idei, oamenii până să inventeze muzica înțeleg că erau deprimați. Mă mir că n-au dispărut.

Edited by Jean-Luc_Picard, 31 March 2022 - 17:17.


#1168
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Oamenii au "inventat" muzica si alte forme de exprimare artistica de la inceputul existentei lor.. Nu a aparut ca o "descoperire ulterioara" .
Nu s-au facut calcule si s-au dat atestate pt asta.

"Scientists have studied the fossilized skulls and jaws of early apes, to see if they were able to vocalize and control pitch. About a million years ago, the common ancestor of Neanderthals and modern humans had the vocal anatomy to "sing" like us, but it's impossible to know if they did
Another important component of music is rhythm. Our early ancestors may have created rhythmic music by clapping their hands. This may be linked to the earliest musical instruments"

Depresia in mod sigur s-a inventat mult mai tarziu Posted Image

Edited by edigee, 31 March 2022 - 21:21.


#1169
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 04.10.2014
Îmi premit să-ți aduc aminte că:
1. nu există un început bine definit al existenței oamenilor, adică o zi fixă în care au apărut, ieri nu erau și azi sunt (dacă nu dăm în religie);
2. ceea ce ai citat acolo sunt presupuneri (de exemplu, posibilitatea anatomică de a-și mișca degetele independent unele de altele nu demonstrează existența tastaturilor și a computerelor din cele mai vechi timpuri; până și capacitatea cerebrală de a le inventa a existat de multă vreme, doar că nu s-au acumulat descoperirile și invențiile necesare până de curând);
3. muzică înseamnă o succesiune deliberată de tonuri de înălțimi diferite, nu orice emisie de sunete;
4. apariția instrumentelor dedicate (în sensul că nu servesc la nimic altceva) de emisie a unor frecvențe acustice precise este esențială pentru a putea vorbi despre muzică în sensul modern; chiar dacă aparatul vocal permitea un anumit gen de emisie, este crucială fixarea frecvențelor, nu putem vorbi despre muzică dacă fiecare lălăie în legea lui, fals, cum nu putem vorbi despre literatură dacă textul nu se transmite cu modificări minimale, chiar și oral, dacă nu se recunoaște importanța păstrării compoziției în timpul reproducerii;
5. pentru a desfășura activități recreative (nu e ceva inerent, sunt atâtea animale care nu cântă, nu pictează, nu sculptează, arta nu este ceva inevitabil) oamenii mai întâi trebuiau să aibă un timp al zilei în care să nu fie ocupați cu simpla supraviețuire;
6. sunt convins că abilitatea de a vorbi a precedat cu mult abilitatea de a cânta; muzica nu este esențială supraviețuirii, nu oferă niciun avantaj evolutiv (dincolo de povestea cu depresia).

Edited by Jean-Luc_Picard, 31 March 2022 - 21:52.


#1170
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Notele muzicale cu frecvente si pitch-uri sunt o inventie europeana aparuta cam in perioada baroca.
Muzica bizantina ,de ex ,nu se bazeaza pe asa ceva. E muzica modala.
Toata muzica orientala , araba , africana e facuta din sunete ce nu au nicio legatura cu scala notelor muzicale. Nu exista nici la una nici la alta termenul de "fals". Si nici instreumente temperate.
Un simplu gangurit al unei mame care-si adoarme copilul , chiar inainte de abilitatea vorbirii , poate fi considerata muzica.
Muzica nu are legatura neaparat cu activitatile recreative. Asta e un sablon ingust modern , adica ca arta tine de timp liber si activitati recreative. Oamenii primitivi cantau , scoteau sunete , se vopseau in culori cand plecau la razboi si la vanatoare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate