Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Intoxicatie de la aliment din piata, ce e de facut ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#73
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
numai tu esti curat, dar ai un comportament de jegos..

#74
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

View Postmyshyk, on 13 aprilie 2019 - 20:48, said:

Si uite, asa fara educatie sanitara, crezi ca ei mananca produse din alta parte, nu din cele pe care le vand si in piata? Si nici nu se obosesc sa se imbolnaveasca din asta.Cum se explica?
Cum dracu sa se imbolnaveasca daca ei insisi sunt boala? Ce, cainii se imbolnavesc daca mananca de pe jos si se scarpina in cur cu limba? Asta nu inseamna ca trebuie sa traim precum nespalatii aia de ciobani...

View PostAmaryl, on 13 aprilie 2019 - 21:18, said:

Hahaha, tu știi cum se colectează laptele ?
Trece o dubiță cu un recipient de vreo 3 metri cubi prin sate
Da ma, aia de la Hochland bat din poarta-n poarta si strang lapte cu dubita. Cred ca marii producatori nici nu folosesc lapte din Romania, tocmai pentru ca nu indeplineste normele sanitar-veterinare.

#75
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cred ca "marii producatori" nici nu folosesc lapte ca sa produca "produse lactate", fii linistit. Uleiurile emulsionabile sunt mult mai ieftine decat orice lapte de pe piata.  Pune tu lapte din comert la acrit. Si-ai sa constati ca se-mpute, dar de acrit nu se acreste. Au fost si niste reportaje pe la tv, cum dintr-o fabrica in care nu intra gram de lapte, ieseau zilnic tone de branzeturi de toate calitatile, inclusi "branzeturi fine".

Edited by myshyk, 14 April 2019 - 10:54.


#76
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cert este ca eu iau de la micii producători de cand m a stiu si nu am avut nici pe dracu. am luat si din supermarket, cei drept din gama mai ieftina si este o porcarie de branza si la pret cu 50% mai mare ca in piață.
țeapă am mai luat cu niste peste congelat de la supermarket, vreo 5kg care cand s a dezghețat avea burta putreda. de atunci iau peste numai de la angrourile din oras unde ce vine seara, a doua zi se vinde.


#77
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postmariovrs, on 14 aprilie 2019 - 08:52, said:


Si daca trudesc ce? Inseamna ca n-ai timp sa te speli? Sa fim seriosi...taranul roman in 99% din cazuri e un jegos care se caca in fundul curtii si vede apa si sapun la Paste/Craciun. Mancati voi din mana lor ca eu..prefer plasticul si chimicalele.

Si daaa...am si eu bunici si rude la tara.. Sunt jegosi. Toti..
Pune mana pe topor....nu mai zabovi

#78
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
poate pune alde bunică su să îi corecteze un pic comportamentul.. :)

#79
alexander11

alexander11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 21.11.2013
voi sunteti sanatosi ? va certati aiurea pe threadul asta ?

vreau doar sa rezolv problema, cum il trag la raspundere pe individ ? daca nu am bon ? am cum ?

#80
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postalexander11, on 14 aprilie 2019 - 14:46, said:

voi sunteti sanatosi ? va certati aiurea pe threadul asta ?

vreau doar sa rezolv problema, cum il trag la raspundere pe individ ? daca nu am bon ? am cum ?
Asa e pe aici. Te obisnuiesti.

Fara bon e si mai complicat. Practic, nu prea cred ca ai ce face.

Daca parintii mergeau la spital, medici de acol erau obligati sa raporteze cazul si ar fi fost posibil ca sa se intample "ceva".

Edited by pasilla, 14 April 2019 - 14:55.


#81
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postalexander11, on 14 aprilie 2019 - 14:46, said:

voi sunteti sanatosi ? va certati aiurea pe threadul asta ?

vreau doar sa rezolv problema, cum il trag la raspundere pe individ ? daca nu am bon ? am cum ?
Ti-am mai explicat trebuie sa duci alimentele la analiza ca sa se dovedeasca bacteria si bon evident

#82
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
daca nu ai dovada ca tu ai cumpărat de la el, nu il poti trage la răspundere. până una alta tu nici nu știi de la ce v ati îmbolnăvit.. doar bănuiești

#83
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,070
  • Înscris: 09.09.2010

View Postmariovrs, on 14 aprilie 2019 - 08:52, said:


Si daca trudesc ce? Inseamna ca n-ai timp sa te speli? Sa fim seriosi...taranul roman in 99% din cazuri e un jegos care se caca in fundul curtii si vede apa si sapun la Paste/Craciun. Mancati voi din mana lor ca eu..prefer plasticul si chimicalele.

Si daaa...am si eu bunici si rude la tara.. Sunt jegosi. Toti..
Daca rude tale sunt jegoase si nespalate, nu inseamna ca restul sunt la fel. Si nu, NU toti taranii se caca in fundul curtii. Nu stau inca la tara, dar pe unde am fost eu, nu sunt chiar atat de jegosi.

#84
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 15.05.2008

View Postmariovrs, on 14 aprilie 2019 - 08:52, said:


Si daca trudesc ce? Inseamna ca n-ai timp sa te speli? Sa fim seriosi...taranul roman in 99% din cazuri e un jegos care se caca in fundul curtii si vede apa si sapun la Paste/Craciun. Mancati voi din mana lor ca eu..prefer plasticul si chimicalele.

Si daaa...am si eu bunici si rude la tara.. Sunt jegosi. Toti..
pai in bucuresti sunt blocuri cu fosa,asa ca.....

#85
alexander11

alexander11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 21.11.2013
Nu sunteti sanatosi ma, ce ati facut din threadul asta. In stare sa va bateti sunteti sa mor eu :))

Deci teoretic daca omu moare de la alimente cumparate de la taran din piata, nimeni nu raspunde ?

#86
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cunoști vreun caz de moarte de om ca a mancat brânză din piață?
pentru cei ce mor sau au murit prin spitale infectați cu fel si fel de bacterii a raspuns cineva ??

#87
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,404
  • Înscris: 06.02.2008

View Postmariovrs, on 14 aprilie 2019 - 08:52, said:



Si daca trudesc ce? Inseamna ca n-ai timp sa te speli? Sa fim seriosi...taranul roman in 99% din cazuri e un jegos care se caca in fundul curtii si vede apa si sapun la Paste/Craciun. Mancati voi din mana lor ca eu..prefer plasticul si chimicalele.

Si daaa...am si eu bunici si rude la tara.. Sunt jegosi. Toti..

Sinceritatea și autoanaliza obiectivă nu sunt prea apreciate pe meleagurile astea. Nu pot decât să-ți dau dreptate, chiar dacă alții ți-au sărit în cap. Dar în sinea lor știu și ei cum arată țăranul român și care este igiena lui. Abia în ultimul timp s-au mai modernizat, și-au tras apă sau budă în casă o parte din ei, de obicei cu bani trimiși de copii de-afară. Satul românesc este ca acum 100 de ani, agricultura se face aproape la fel, condițiile sunt asemănătoare. Doar că românul e mândru și nu-și face analiză obiectivă, el se vede curat deși curge jegul de pe el.

View Postnico99900, on 14 aprilie 2019 - 16:48, said:


Daca rude tale sunt jegoase si nespalate, nu inseamna ca restul sunt la fel. Si nu, NU toti taranii se caca in fundul curtii. Nu stau inca la tara, dar pe unde am fost eu, nu sunt chiar atat de jegosi.

Nu chiar atât zici. Dar cam cât?

#88
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
poti da o statistica care arata si demonstrează ca țăranul roman este 99% jegos?
adică o statistica privind bolile ce apar in urma nespalatului sau a murdariei care arata ca apar în 90% din cazuri la populația din mediul rural.
in rest despre folosirea budei din fundul curții sau a spalatului la albie este vorba doar despre confort nicidecum de igiena. pentru ca ideia este ca trebuie sa te speli.
daca ai duș in casa nu înseamnă ca nu poti fi jegos.. trebuie sa l si folosesti.!
la fel si cu toaleta, daca te duci in fundul curtii si te pui pe vine sa ti faci nevoile nu înseamnă ca esti jegos. înseamnă ca astea sunt conditiile.
ba unele persoane sustin ca e mai igienic sa te pui pe vine si sa nu stai pe scaun unde mai stau alte persoane.
deci e chestie de confort.
în rest aștept analiza aia care demonstrează ce sustii.. daca nu o ai înseamnă ca si tu ai acelasi comportament jegos ca al celui ce îl susții si nu faci decat sa arunci cu jigniri inspre 45 % din populația rurala a României.

#89
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,404
  • Înscris: 06.02.2008
Exact ce spuneam mai sus. Sunteți în faza de negare, de aia n-o să vă faceți niciodată bine. Suntem pe ultimul loc din UE la igienă, și asta valabil la nivelul întregii țări. Dacă ne-am raporta doar la rural ar fi de groază.

http://mobile.hotnews.ro/stire/7075386

#90
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
studiul arata situația pe țară.
tu îl susții pe colegul în legătură cu alte afirmații.


cat despre studiul asta al lor te ai gândit de exemplu ca un român pote folosește un săpun pana se termina in timp ce un occidental cand a trecut de jumătate îl arunca si ia altul, sau poate un occidental de exemplu cumpara 4 sapunuri, foloseste 1 si cu ocazia unei plimbări prin market gaseste niște săpunuri care miros mai frumos si mai i a 4 si pe cele 3 nefolosite de acasa le arunca la gunoi..
pentru ca veniturile ii permit sa faca asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate