Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 

Audi A4 Avant Ultra 2015

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#127
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
Salutare

Saptamana trecuta am facut revizia si am schimbat anvelopele.
Am ramas pe filtre Mann, dar la ulei am mers pe Ravenol VMP 5W30. A fost 720 lei costul pieselor (din care doar uleiul a fost 300 lei) + manopera.
Totul functioneaza in parametri si chiar nu am ce sa ii reprosez.

Din categoria diverse, am facut drive test cu Alfa Romeo Stelvio 2.0 280hp. Foarte interesant acest motor, iar combinatia cu cutia de viteze ZF in 8 trepte mi-a placut. Masina per ansamblu e cam de nisa si ii lipseste tehnologie la bord, ceea ce imi displace, insa din punct de vedere dinamic a fost o experienta neasteptat de placuta.
Am inceput, timid, sa caut inlocuitoarea pentru Audi. Chiar am activat anuntul de pe olx timp de 2 saptamani si fie pretul cerut era prea mare raportat la piata, fie lumea nu se inghesuie din alte motive, probabil legate de numarul de kilometri sau cine stie, dar clar nu am fost asaltat de telefoane.
Partea buna e ca nu ma grabesc pentru ca nu este o prioritate schimbarea masinii, dar cine stie de unde sare iepurele.

Si ca sa ramana in istoric:
ODO: 261.300 km

Numai bine

#128
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
In perioada asta nu se vand asa usor masini, e o perioada buna de cumparat mai degraba, desi nici acolo nu e disperare foarte mare pentru ca si fabricile au fost oprite.

#129
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
Vineri, 29 ianuarie 2021, am vandut masina.

Concluziile personale sunt ca a fost o masina buna, nu mi-a facut probleme, a mers foarte bine, a consumat ok si m-am putut baza pe ea.
Nu m-a lasat niciodata in drum si nici nu mi-a dat vreodata vreo eroare in bord.

Nu voi mai cumpara niciodata masini cu un numar mare de kilometri. Nu neaparat pentru ca sunt uzate excesiv (nu a fost cazut acestui Audi), ci pentru ca psihic am constat ca nu ma simt foarte comfortabil cu gandul ca, avand un rulaj mare, oricand m-as putea trezi ca se strica o componenta importanta, gen cutia de viteze, turbina, filtrul de particule etc..
De asemenea, nu voi mai cumpara niciodata o masina diesel.

Masina a plecat de la mine la 263500 de km.

Cand voi cumpara o noua masina, voi face un nou jurnal de bord. Pana atunci, va multumesc tuturor pentru contributia avuta la acest jurnal!

Numai bine!

#130
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
Ce masini ai pe lista?
Sau hotararea e deja luata?

#131
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
am inteles de ce nu mai vrei masina cu multi km, dar de ce nu mai vrei diesel?

#132
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 16.10.2018
Păi, mai mult ca sigur a citit pe forum previziunile ”specialiștilor” și s-a speriat.

#133
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016
Ceva-ceva tot a avut masina, nu te-a lasat in drum, dar cu ceva te-a sacait / stresat din moment ce ti-a casunat asa pe ea, pe diesel si pe neamul ei Posted Image .

#134
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
Nu mi s-a casunat pe ea, ci mai degraba am avut cumva senzatia aia de incertitudine.
Imi puneam constant problema, daca pica ceva nasol, gen cutia de viteze, ca reparatia va fi foarte scumpa, de ordinul miilor de euro, bani pe care nu ii voi mai recupera niciodata.

Pe diesel mi s-a casunat in principiu. E cumva mai mult o alegere personala, decat ceva foarte obiectiv.
As vrea o masina noua sau aproape noua si n-as vedea sensul sa bag 25+ mii euro intr-o masina diesel. Consider ca se va devaloriza mai accentuat decat ceva pe benzina si in general as vrea sa evit.

In clipa asta prospectez. Maine merg sa vad noul Hyundai Tucson. Am mai fost la Mazda sa vad Mazda 6.
Caut ceva spatios, cat mai practic, sa fie actual pe partea de tehnologie, sa aiba o motorizare ok si sa ma pot vedea cu acea masina macar 5 ani.

#135
Young_Soul

Young_Soul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 29.11.2009
Cu cat ai iesit pe minus dupa afacerea " Audi A4 Avant Ultra 2015" in cei 2 ani si 20000 km rulati? (Pret achizitie + cheltuieli intretinere - pret vanzare )

#136
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
Nu mi-am facut un calcul foarte detaliat, dar estimez aproximativ 3500 Euro.
Masina nu a cerut bani. A fost alegerea mea sa cumpar anvelope noi, sa schimb bateria, sa schimb discuri si placute de frana inainte de vreme etc..

Nu regret ca am avut masina, asa cum nu regret ca am vandut-o.

Consider acest topic inchis si din nou, multumesc tuturor pentru contributie. Daca mai are cineva intrebari punctuale, il rog sa imi trimita mesaj privat!

Numai bine!

#137
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,014
  • Înscris: 01.11.2005
Delete

Edited by bolo, 01 February 2021 - 21:45.


#138
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 FlorinMihai, on 31 ianuarie 2021 - 13:03, said:

Vineri, 29 ianuarie 2021, am vandut masina.

Concluziile personale sunt ca a fost o masina buna, nu mi-a facut probleme, a mers foarte bine, a consumat ok si m-am putut baza pe ea.
Nu m-a lasat niciodata in drum si nici nu mi-a dat vreodata vreo eroare in bord.

Nu voi mai cumpara niciodata masini cu un numar mare de kilometri. Nu neaparat pentru ca sunt uzate excesiv (nu a fost cazut acestui Audi), ci pentru ca psihic am constat ca nu ma simt foarte comfortabil cu gandul ca, avand un rulaj mare, oricand m-as putea trezi ca se strica o componenta importanta, gen cutia de viteze, turbina, filtrul de particule etc..
De asemenea, nu voi mai cumpara niciodata o masina diesel.

Masina a plecat de la mine la 263500 de km.

Cand voi cumpara o noua masina, voi face un nou jurnal de bord. Pana atunci, va multumesc tuturor pentru contributia avuta la acest jurnal!

Numai bine!
Cu cât ai vândut mașina?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate