Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Statie radio CB Albrecht AE 6110 Cod 12611, cadou mufa de bricheta - suport, testare, pareri

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 21.01.2013
Statie radio CB Albrecht AE 6110 Cod 12611, cadou mufa de bricheta




[ https://cdn.mo.ro/leaflets/2342/statie-cb-multistandard.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Statie radio CB multistandard


ALBRECHT AE 6110 are toate caracteristicile esentiale unei statii radio CB. Poate fi adaptata tuturor standardelor CB europene, fiind usor de utilizat.

Dimensiuni reduse


Cu doar 10 cm latime si 2,5 cm inaltime, ALBRECHT AE 6110 poate fi plasata cu usurinta intr-un spatiu mic. Carcasa turnata ii asigura stabilitate si rezistenta.

[ https://cdn.mo.ro/leaflets/2343/statie-radio-cb-albrecht-ae-6110.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://cdn.mo.ro/leaflets/2344/functii-statie-radio-cb-albrecht.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Functii multiple


ALBRECHT AE 6110 ofera utilizatorilor sai o serie de functii cum ar fi: RF Gain (sensibilitate reglabila a receptiei), ASQ (squelch automat), Scan (scanare canale), EMG (buton 9/19 pentru apelare directa canal urgente).

POZE CU SCURT(STRAP) PE COLECTOR -EMITOR TRANZISTOR  ALIMENTARE

[ https://cdn.mo.ro/leaflets/5421/ae6110-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://cdn.mo.ro/leaflets/5422/ae6110-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://cdn.mo.ro/leaflets/5423/ae6110-3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

-----------------------------------------------------------------

Pentru membrii forumului  ce au vechime pe Softpedia > de 1 an, activitate pe topicurile dedicate acestei game de produse si nu numai, si cu experienta in domeniu continuam oferta de achizitie cu 50% reducere pentru testare si postare review pe acest forum/topic, si cu posibilitatea returnarii produsului, si a contravalorii, daca nu sunt multumiti de produs.
Sunt convins ca sunt oameni care iubesc acest domeniu si sunt curiosi sa il testeze, si de ce nu daca le place sa il pastreze cu un real avantaj/discount de 50% fata de pretul de pe site-ul producatorului
Orice membru vechi sau nou de pe acest forum poate folosi codul de reducere PNI10 pe site-ul www.pni.ro si primeste automat 10% discount la orice comanda la orice produs.
Va astept cu cereri pe PM, dupa care sa construim impreuna un topic documentat care sa ajute atat vechii cat si noii utilizatori.

Prezentare video

Attached Files


Edited by suport_PNI, 12 June 2019 - 08:21.


#2
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Eu cred ca e cea mai buna dintre statiile astea "pitice" (cum le zic eu).
Am avut Midland M-Mini,CRT Millenium (il am acum),CRT One si binenteles Albrecht 6110.Dintre toate astea spun cu mana pe inima ca 6110 a fost cea mai ok.Receptie buna,claritate,ASQ tinea foarte bine ...etc.Am dat-o pentru ca nu am obiceiul sa tin statiile....Ma joc cu ele cateva luni,apoi mi se pune pata pe alta (spre disperarea nevesti-mi) si tot asa.
Ca pret se poate si mai bine....Eu o luasem de pe Emag cu 249lei si am primit cadou o antena (PNI extra 45) si o pereche de casti.Am vazut-o duminica trecuta la fix acelasi pret la Carrefour,statia plus antena.
Oricum e o statie foarte buna!

#3
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 20.06.2014

 george_eu25, on 29 martie 2019 - 13:07, said:

Eu cred ca e cea mai buna dintre statiile astea "pitice" (cum le zic eu).
Am avut Midland M-Mini,CRT Millenium (il am acum),CRT One si binenteles Albrecht 6110.Dintre toate astea spun cu mana pe inima ca 6110 a fost cea mai ok.Receptie buna,claritate,ASQ tinea foarte bine ...etc.Am dat-o pentru ca nu am obiceiul sa tin statiile....Ma joc cu ele cateva luni,apoi mi se pune pata pe alta (spre disperarea nevesti-mi) si tot asa.
Ca pret se poate si mai bine....Eu o luasem de pe Emag cu 249lei si am primit cadou o antena (PNI extra 45) si o pereche de casti.Am vazut-o duminica trecuta la fix acelasi pret la Carrefour,statia plus antena.
Oricum e o statie foarte buna!
Intradevar o statie foarte buna. Am avut-o si eu mai bine de un an. De fapt o am si acuma dar s-a stricat ceva la ea si am schimbat-o cu midland m mini.

#4
dac

dac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 23.04.2004
Primul lucru care te surprinde la aceasta statie este marimea ei. Sau mai bine bine zis, micimea ei. Posted Image Citisem destule recenzii pe net, vazusem poze diverse, inclusiv cu statia montata, dar tot ramai surprins de cat de compacta e atunci cand deschizi prima oara cutia. Si nu poti sa nu te intrebi ce compromisuri a trebuit sa faca producatorul pentru a inghesui totul intr-o cutie de 102/100/25 mm?

Rasfoind netul, am gasit acest clip, in care statia este 'disecata' si supusa unei baterii de teste pe care, spre surprinderea mea si a celui care le efectua, Albrecht AE6110 le-a trecut cu brio! Pentru mine a fost suficient si decizia de a o achizitiona fusese luata.

Al doilea lucru care te surprinde (in mod cat se poate de placut) este calitatea sunetului. Te-ai fi asteptat la un sunet slab, pitigaiat si anemic, date fiind dimensiunile statiei care nu pot gazdui un difuzor prea mare. Fara prea mari pretentii, sunetul statiei este totusi clar si neasteptat de puternic; fireste, in ecuatie intra si echipamentele folosite de corespondenti, dar in general receptia este inteligibila chiar pentru statii de la 10-15 km distanta si poate chiar mai mult.

Pe partea de emisie, statia vine din fabrica cu reglaje mai degraba 'conservatoare': usor submodulata si doar 3,7W putere de emisie. Am ezitat putin inainte de a-i anula garantia, dar stiind ce fac (cred eu Posted Image ) am deschis-o si am adus-o in parametri...

O statie buna are nevoie de o antena de buna calitate; am ales combinatia Albrecht Gamma 2F montata pe o baza magnetica Albrecht BM 150/DV. Antena este din fibra de sticla, relativ scurta (93 cm), dar fiind de tip "top-loaded" are performante similare sau chiar superioare celor clasice ("base-loaded") de lungimi mai mari (1,5 m). Am reusit astfel sa aud si sa fiu auzit la distante in jur de 15 km in camp deschis.

Albrecht AE6110 este prietenoasa si cu cei care doresc sa experimenteze: poate fi deschisa usor pentru benzile de radioamatori cu cresterea puterii de emisie la 8W (sau chiar 20W).

Attached Files



#5
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 21.01.2013

 dac, on 10 iunie 2019 - 14:25, said:

Primul lucru care te surprinde la aceasta statie este marimea ei. Sau mai bine bine zis, micimea ei. Posted Image Citisem destule recenzii pe net, vazusem poze diverse, inclusiv cu statia montata, dar tot ramai surprins de cat de compacta e atunci cand deschizi prima oara cutia. Si nu poti sa nu te intrebi ce compromisuri a trebuit sa faca producatorul pentru a inghesui totul intr-o cutie de 102/100/25 mm?

Rasfoind netul, am gasit acest clip, in care statia este 'disecata' si supusa unei baterii de teste pe care, spre surprinderea mea si a celui care le efectua, Albrecht AE6110 le-a trecut cu brio! Pentru mine a fost suficient si decizia de a o achizitiona fusese luata.

Al doilea lucru care te surprinde (in mod cat se poate de placut) este calitatea sunetului. Te-ai fi asteptat la un sunet slab, pitigaiat si anemic, date fiind dimensiunile statiei care nu pot gazdui un difuzor prea mare. Fara prea mari pretentii, sunetul statiei este totusi clar si neasteptat de puternic; fireste, in ecuatie intra si echipamentele folosite de corespondenti, dar in general receptia este inteligibila chiar pentru statii de la 10-15 km distanta si poate chiar mai mult.

Pe partea de emisie, statia vine din fabrica cu reglaje mai degraba 'conservatoare': usor submodulata si doar 3,7W putere de emisie. Am ezitat putin inainte de a-i anula garantia, dar stiind ce fac (cred eu Posted Image ) am deschis-o si am adus-o in parametri...

O statie buna are nevoie de o antena de buna calitate; am ales combinatia Albrecht Gamma 2F montata pe o baza magnetica Albrecht BM 150/DV. Antena este din fibra de sticla, relativ scurta (93 cm), dar fiind de tip "top-loaded" are performante similare sau chiar superioare celor clasice ("base-loaded") de lungimi mai mari (1,5 m). Am reusit astfel sa aud si sa fiu auzit la distante in jur de 15 km in camp deschis.

Albrecht AE6110 este prietenoasa si cu cei care doresc sa experimenteze: poate fi deschisa usor pentru benzile de radioamatori cu cresterea puterii de emisie la 8W (sau chiar 20W).
Multumim pentru review!

#6
Meltdown

Meltdown

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.02.2006
Am achizitionat si eu aceasta statie de la PNI impreuna cu antena ML145 ca si pachet promo(erau bagate impreuna).

Este prima mea statie si nu am vrut ceva scump sau imens deoarece nu fac drumuri externe des si nu am foarte mult spatiu de stocare pentru o statie 1 DIN.

Avantajul evident este marimea, cat un portofel. Eu tin aceasta statie in spatiul de stocare din fata schimbatorului, unde intra perfect.

Este indicat sa tii statia la vedere deoarece veti lucra des cu volumul si ASQ.

Am folosit aceasta statie pentru prima oara la drum lung recent pe un drum Bucuresti - Slobozia - Harsova -Tulcea si inapoi.

Este critic sa ai cu cine conversa si plan relativ drept.

In zona Bucuresti - Slobozia pe A2, nu este nevoie de statie, cel putin nu pentru radare.
In directia Slobozia - Harsova am avut cele mai multe contacte, am vorbit cu alti posesori de statie legat de starea drumului. In special la Tandarei si Harsova.
In zona Harsova - Tulcea am avut cele mai putine contacte. Este zona foarte deluroasa. Urci si cobori des. Masini putine. Multi merg cu statia inchisa. Am observat ca multi nu raspund nici daca ii chemi nominal. Am avut mai mult succes cu Waze. Singura zona unde am putut vorbi a fost Orasul de Floci, unde am avut contact cu mai multi soferi, se auzea foarte bine si eram auzit.

Astept cu nerabdare un drum Bucuresti - Buzau - Bacau - Piatra Neamt sa testez statia deoarece acolo sunt multi cu statie.

Mai trebuie sa reglez antena mai bine pentru emisie mai buna.

Ca si planuri de viitor doresc sa maresc puterea statiei la 20W si sa achizitionez o antena fluture cum are colegul de mai sus:
Albrecht Gamma 2F montata pe o baza magnetica Albrecht BM 150/DV, asta pentru ca este mai usor de pliat, mai ales cand intri in parcari subterane.

Recomand statia cu caldura.

#7
Meltdown

Meltdown

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.02.2006
Am primit azi si antena Albrecht Gamma 2F de la PNI.

Pare mai usor de manipulat decat cea ML 145.
Plus ca are fluture.

Astept sa o calibrez si sa o testez.


https://imgur.com/hc5HWZF

Edited by Meltdown, 26 June 2019 - 15:44.


#8
Meltdown

Meltdown

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.02.2006

 Meltdown, on 30 iunie 2019 - 14:35, said:

Am calibrat și eu antena azi cu ajutorul unui coleg de pe forum.

Antena is a fost cumpărată de pe mo.ro cu ajutorul userului suoprt_pni

Am încercat 2 poziții. Pe centrul cupolei și în spate pe mijloc.

Ambele poziții favorabile.

Acum aștept să probez combinația stație antenă.

#9
Meltdown

Meltdown

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.02.2006

 Meltdown, on 12 iulie 2019 - 14:27, said:

Am testat ieri stația Albrecht a 6110 împreună cu Antena CB Albrecht Gamma 2F 93cm pe drumul E 85, București Bacău.

A fost de vis.

Se auzea bine, în funcție de cum emitea cel care vorbea.

De fiecare dată când am cerut info mi s-a răspuns.

Încă nu am determinat ce rază are stația cu antena.

Cea mai tare fază a fost cu un radar mobil.
Am știut toate mișcările, inclusiv când era în fața mea cu spatele sau cu fața.

De asemena poți verifica rapoartele puse aiurea pe Waze.

Din punctul meu de vedere își merită banii.


#10
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Am primit si eu "piticul atomic" - chiar nu credeam ca e asa mica - si azi o testez la un drum prin munti sa vedem cum merge. Multumesc pentru reducere si revin cu feedback.

#11
Meltdown

Meltdown

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.02.2006
@petman vezi că prin munți s-ar putea să nu ai semnal așa bun.

#12
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Cred ca am probleme cu antena (sirio ml145 cu o baza de avanti - nu intrebati de ce ca nu mai stiu ce am facut) pentru ca receptia a fost foarte naspa si pe drum drept si prin munti. O sa vad luni cu alta antena dacă tot la fel e. Auto Sq si tot aveam o gramada de zgomot.
Se încălzește destul de tare.

#13
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 18.03.2014
Dupa patru statii Cb, doua low cost si doua la ptet mediu sunt tentat sa vad si eu ce poate ,,jucaria", cu acordul userului ,,suport PNI''. domnul Liviu, chiar impreuna cu o antene medie da inaltime, de pana la 1 metru.

#14
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 21.01.2013

 96Flo, on 14 iulie 2019 - 22:58, said:

Dupa patru statii Cb, doua low cost si doua la ptet mediu sunt tentat sa vad si eu ce poate ,,jucaria", cu acordul userului ,,suport PNI''. domnul Liviu, chiar impreuna cu o antene medie da inaltime, de pana la 1 metru.
Te astepatm in PM pentru a primi codul de reducere

#15
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Testul no 2.
Pus alta antena (asta e Sirio ML145 cu baza proprie - cealalta era avanti), setat ASQ pe nivelul maxim A9 si am purces la drum.
Din pacate interfente, propagare si zgomot de fond foarte puternic azi in zona.
Dar, in momentul in care vorbeam eram auzit clar si tare si eu auzeam la fel - distante de maxim 3-4 km - nici nu e nevoie de mai mult.
Am avut receptii si de la peste 15km in linie dreapta - sigur ca aia emiteau cu peste 4W - in care am auzit clar si tare ce s-a transmis.
Sunetul este puternic si nu cred ca am trecut de nivelul 4-5.
Dupa amiaza a fost incredibil de zgomotos in zona, pur si simplu nu puteai sa tii statia deschisa.
Imi place ca e foarte mica. usor de mutat de pe o masina pe alta si usor de utilizat. Face pereche buna cu ML145.

#16
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 18.03.2014

 suport_PNI, on 15 iulie 2019 - 10:50, said:

Te astepatm in PM pentru a primi codul de reducere
Am trimis PM.

#17
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 21.01.2013

 96Flo, on 17 iulie 2019 - 14:48, said:

Am trimis PM.
V-am raspuns  :)

#18
Meltdown

Meltdown

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.02.2006

View PostMeltdown, on 25 iulie 2019 - 08:46, said:

Am testat pachetul Kit Statie radio CB Albrecht AE 6110 ASQ + Antena PNI ML145 cu magnet 145/PL prin zona Bacau-Vaslui.
Receptia vast imbunatatia fata de zona Dobrogea, unde, daca prindeai altceva in afara de fasait erai norocos.
ASQ era tinut in general pe la 6-7. Nu fasaie mai deloc.
Trebuie tinut cont totusi ca este o zona deluroasa si nu poti prinde semnal peste tot, mai ales in sectiunea de vale. In anumite conditii, puteam discuta doar daca vedeam masina cu antena care trece pe langa mine.
Cu cat esti mai aproape de o zona tranzitata, cu atat cresc sansele de raspuns de la un coleg.(Evident, nu?  )
Ca fapt divers, traficul CB este MULT redus in perioada de weekend. Ai noroc daca iti raspunde cineva.
Am prins odata cum un coleg a intrebat la intervale decente daca exista un coleg care venea de la Traian la Bacau. Aproximativ 5 minute mai tarziu, a raspuns cineva.
Cel mai mult se aude despre traficul Bacau-Roman, respectiv "4 benzi". Si asta se aude dinainte sa intri in Bacau cam pe oricare parte. Presupun si pentru ca este vorba de un drum intens circulat, anume, E85.
Legat de antena, este destul de lunga, simpluta si nu cred ca o sa atraga privirile "colectionarilor". Doar ca trebuie sa fii atent cand intri la Cora in parcare ca lovesti tot cu ea.
La calibrare este un pic mia greu, intrucat iti trebuie un imbus(are 2 suruburi care tin spicul in baza) si apoi un cleste pentru sarma destul de potent. Si multa forta.
Eu nu am putut taia spicul.
Antena nu scoate zgomot, nici la viteze de 130 km ora. Ma si gandeam daca mai este pe masina. (Baza cu care vine este arhisuficienta, totusi)
Statia mica, nu se incalzeste(la 4W cel putin).
Trebuie tinuta undeva, unde poti ajunge cu privirea, pentru a modifica constant volumul si ASQ. Ce as fi modificat la design: canalele nu le schimbi atat de des. Mai bine schimbai din microfon direct volumul sau ASQ decat canalele.
Per total recomand pachetul, este bun pentru inceput.
Multumesc userului suport_PNI si echipei pentru ajutor.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate