Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Antena CB Sirio Megawatt 4000 PL, 203.5cm Cod 2211605.05 - suport, testare, pareri

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 21.01.2013
Topic dedicat Antenei CB Sirio Megawatt 4000 PL, 203.5cm Cod 2211605.05, suport tehnic, informatii, detalii, testare si pareri ale posesorilor, utilizatorilor sau viitorilor utilizatori.


[ https://cdn.mo.ro/leaflets/5237/performante-antena-cb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Performante antena


Performanta produsului este strans legata de caracteristicile tehnice pe care le are antena in conditii ideale de montaj si utilizare: SWR < 1.2, putere maxima aplicata 600 W (la varf), impedanta 50 Ohmi, otel inoxidabil etc.

Distanta de comunicare


Distanta de comunicare reprezinta un alt factor decisiv in achizitia si utilizarea unei antene CB. Distanta maxima de comunicare de 15 km sau chiar mai mult se atinge in conditii ideale de lucru: antena calibrata, camp deschis fara obstacole, statia cu puterea maxima legal admisa de 4W si cu o receptie standard. Orice obstacol cum ar fi dealuri, munti, cladiri, pereti pot duce la micsorarea acestei distante.

[ https://cdn.mo.ro/leaflets/5238/distanta-comunicare.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://cdn.mo.ro/leaflets/5239/lungime-antena-cb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Lungime antena


Lungimea antenei este un alt factor foarte important ce poate influenta distanta de comunicare in trafic. Astfel cu cat antena este mai lunga, cu atat este mai mare distanta de comunicare / raza de actiune.

Compatibilitate


Antena CB Sirio Megawatt 4000 PL este compatibila cu orice baza magnetica PL de la Midland, PNI sau Sirio.

De asemenea aceasta antena poate fi montata si pe un suport fix cum ar fi PNI T941 sau PNI L1, SP-S inox (alaturi de cablul PNI T601).

[ https://cdn.mo.ro/leaflets/5240/untitled-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru membrii forumului ce au vechime pe Softpedia > de 1 an, activitate pe topicurile dedicate acestei game de produse si nu numai, si cu experienta in domeniu continuam oferta de achizitie cu 50% reducere pentru testare si postare review pe acest forum/topic, si cu posibilitatea returnarii produsului, si a contravalorii, daca nu sunt multumiti de produs.
Sunt convins ca sunt oameni care iubesc acest domeniu si sunt curiosi sa il testeze, si de ce nu daca le place sa il pastreze cu un real avantaj/discount de 50% fata de pretul de pe site-ul producatorului
Orice membru vechi sau nou de pe acest forum poate folosi codul de reducere PNI10 pe site-ul www.mo.ro si primeste automat 10% discount la orice comanda la orice produs.
Va astept cu cereri pe PM, dupa care sa construim impreuna un topic documentat care sa ajute atat vechii cat si noii utilizatori.

Attached Files



#2
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Cumparat si testat....
Ca o coincidenta,acum 2 saptamani mi-a fost furata antena (tot MW 4000),asa ca am comandat alta la PNI.
Nu prea am ce sa spun despre ea pentru ca toata lumea stie ce inseamna MW 4000 in CB,adica cea mai buna antena mobila (in opinia mea si a multora).Singurul minus,daca ii pot spune asa e lungimea ei,dar compenseaza prin receptie si emisie,plus ca e destul de flexibila.
In concluzie,cea mai buna antena!!!

Attached Files


Edited by george_eu25, 07 April 2019 - 19:21.


#3
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 20.06.2014

 george_eu25, on 07 aprilie 2019 - 19:19, said:

Cumparat si testat....
Singurul minus,daca ii pot spune asa e lungimea ei,dar compenseaza prin receptie si emisie,plus ca e destul de flexibila.
In concluzie,cea mai buna antena!!!
Ce baza magnetica folosesti la ea? Am o baza magnetica de la midlad, cea de 125, o pot folosi cu ea sau risc sa imi zboare de pe masina? Si mai am un suport fix pni t941, inca nu il am montat. Vreau sa il montez cum a facut Pekiasan pe topicul dedicat suportului.
Care ar fi cea mai buna alegere?

#4
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
O baza magnetica de 160PL Posted Image

#5
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 20.06.2014

 XTH, on 13 aprilie 2019 - 12:15, said:

O baza magnetica de 160PL Posted Image
Da, stiu ce zici dar nu mai dau inca 150 pe o baza de la sirio. Si asa am bagat destui bani in teste cu statiile astea.
Nu erai tu ala care nu recomanda bazele magnetice pe un topic, sau gresesc ?

Edited by mishu_bz, 13 April 2019 - 12:41.


#6
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010

 mishu_bz, on 13 aprilie 2019 - 12:39, said:

Da, stiu ce zici dar nu mai dau inca 150 pe o baza de la sirio. Si asa am bagat destui bani in teste cu statiile astea.
Nu erai tu ala care nu recomanda bazele magnetice pe un topic, sau gresesc ?

Daca nu vrei , nu dai, dar s-ar putea sa dai de 4 -5 ori mai mult pe luneta, daca o spargi... dar , fiecare stie calculele lui..
Ai intrebat de magnet de 125 si ti-am recomandat ceva in ideea ta(magnet), poti sa nu tii cont de ideea mea.
Cu atit mai putin acel suport fix.Pe coltar , da.
Atentie, este doar o idee, banii sunt la tine.cele bune!
Posted Image

Edited by XTH, 13 April 2019 - 14:06.


#7
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

 mishu_bz, on 13 aprilie 2019 - 11:25, said:

Ce baza magnetica folosesti la ea?
Eu am talpa Sirio de 160.Acum tu pui ce crezi,dar la MW4000 o talpa mai mica de 160 nu as recomanda.La ML145 mai merge si talpa de 140,dar la MW4000 nu.
Bine,acum daca nu depasesti 70-80 km/h merge si aia de 125....
Eu as pune asa:
-la antenele de pana 1m talpa de 120/125
-la antenele medii,pana in 1.5-1.7m (gen ML145) talpa de 140
-la antenele mari de peste 2m (MW4000 sau MW5000) talpa de 160 sau cu 3 magneti saaau cel mai bine,suport fix.
Acum daca vrei sa pui suport fix sau talpa de 160 la orice alta antena mai mica cu atat mai bine!

#8
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 20.06.2014

 george_eu25, on 07 aprilie 2019 - 19:19, said:

Cumparat si testat....
In concluzie,cea mai buna antena!!!
Vad in poze ca ai si o antena mica pni45 sau 48 dar si pe asta mare. Cum comuti intre ele, stai mereu sa le desfaci din spatele statiei sau ai un spliter coaxial ce iti permite sa montezi 2 antene la o statie si sa comuti cand pe una cand pe cealalta?

#9
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

View Postmishu_bz, on 15 aprilie 2019 - 08:48, said:

Vad in poze ca ai si o antena mica pni45 sau 48 dar si pe asta mare. Cum comuti intre ele, stai mereu sa le desfaci din spatele statiei sau ai un spliter coaxial ce iti permite sa montezi 2 antene la o statie si sa comuti cand pe una cand pe cealalta?
Aia e antena de radio a masinii,dar ca sa comut fac asa:
-cand sunt pe statie opresc radio.
-cand sunt pe radio si am nevoie de statie pur si simplu dau statia mai tare.
Nu am spliter ca nu e nevoie......Posted Image

#10
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 20.06.2014

View Postgeorge_eu25, on 17 aprilie 2019 - 09:49, said:


Aia e antena de radio a masinii,dar ca sa comut fac asa:
-cand sunt pe statie opresc radio.
-cand sunt pe radio si am nevoie de statie pur si simplu dau statia mai tare.
Nu am spliter ca nu e nevoie......Posted Image
Ok. Scuze, greseala mea. Am crezut ca e antena cb.

#11
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 20.06.2014
Am cumparat si testat o asemenea antena. Montata pe suport pni t941. Am vrut sa o calibrez dar surpriza era deja calibrata si am lasat-o asa. In combinatie cu o statie Midland M20 face treaba buna. Materiale de calitate, spic flexibil, daca vreau sa o bag in portbagaj intra arcuita fara probleme iar cand o scot revine la forma initiala. Singurul aspect deranjant este lungimea ei. Dar cu cat o antena cb este mai lunga cu atat este mai buna pe receptie/emisie.
Multumesc suport_PNI pentru reducerea de pe forum. Sa iti tina Dz-eu obiceiurile.

#12
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 21.01.2013

View Postmishu_bz, on 19 aprilie 2019 - 12:49, said:

Am cumparat si testat o asemenea antena. Montata pe suport pni t941. Am vrut sa o calibrez dar surpriza era deja calibrata si am lasat-o asa. In combinatie cu o statie Midland M20 face treaba buna. Materiale de calitate, spic flexibil, daca vreau sa o bag in portbagaj intra arcuita fara probleme iar cand o scot revine la forma initiala. Singurul aspect deranjant este lungimea ei. Dar cu cat o antena cb este mai lunga cu atat este mai buna pe receptie/emisie.
Multumesc suport_PNI pentru reducerea de pe forum. Sa iti tina Dz-eu obiceiurile.
Ne bucuram! Ati facut o alegere buna si cu siguranta vom continua aceasta campanie. :)

#13
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 20.06.2014
Intrebare. Stiu ca e cam prosteasca dar o pun totusi: daca as vrea sa scurtez antena sirio megawatt 4000 si sa o las undeva la 1.5metri ar mai avea aceleasi performante? Ar mai iesi un swr bun? A incercat cineva treaba asta?
Ma deranjeaza ca e prea inalta si dau cu ea de toate cracile prin oras mai ales pe strazi mai laturalnice unde mai sunt pomi pe marginea soselei.

#14
sebava

sebava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 07.05.2006
Cum sa mai aiba aceleasi performante. Bobina antenei este calculata la lungimea tijei. Daca modifici unul din parametrii ghici ce iese? Performanta este data de tija antenei, bobina face adaptarea la lungimea de unda. Mai bine o schimbi cu un ML 145 decat sa tai din ea.

#15
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Sau ce tai de afara, trebuie sa pui inauntru, unde?,la bobina, daca stii cit si ai loc.
Se complica treaba, mai bine indicatia lui@sebava

#16
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Nu știam ca exista topic dedicat pentru antena asta.
O folosesc din luna Ianuarie cu o talpa de 180 și o stație Storm Discovery 3.. Nu am avut probleme cu ea din cauza vitezei sau a vântului. Rezista la viteze de peste 170 datorita flexibilității. Recomand!

#17
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Recomanzi ?....viteza sau ...antena?
Las-o mai incet, chiar daca ai statie , nu vrei sa ajungi sanatos acasa?
sau vrei sa te vezi la stiri?, ora 17
Posted Image

#18
bobo_giulio

bobo_giulio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 14.03.2007
Salutare,

Am testat si eu aceasta antena cu ajutorul userului suport_pni.
Comparatia am facut-o cu un President ML 145.

Incep cu lucrurile mai putin placute, dimensiunea.
Desi ML are 153 cm, 4000-ul are 203 si se simte, avantajele nu vin gratis.
O tin in portbagaj, putin curbata, sper ca nu se deformeze spicul, ML intra la fix drept.

Acum sa trecem la beneficii, cu ML uneori prindeam doar franturi de mesaj sau doar unul din ele, de obicei auzeam doar Liber Colegul la xxx, fara sa aud cine intreaba.
Cu 4000 aceste situatii sunt mult mai rare, desi nu au disparut integral, doar ca prinzi mai multe discutii.

Desi este lunga spicul este foarte flexibil, am mai atins unele crengi, mai ales in orase pe bulevarde unde exista spatiul verde, cu ML nu prea le ating.

Overall decizia trebuie luata si din perpectiva ergonomiei la utilizare, pentru o masina mare, un break sau SUV merge linistit.

Performantele, mail ales in mobil, sunt clare, cum de altfel numele Sirio este o garantie.



Cu stima,
Bogdan

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate