Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Cat castiga un programator .NET (C#) in Bucuresti ?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#127
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Eu m-am bazat pe lucrarea de licenta, dar nu a contat. Ceea ce mi se pare interesant este faptul ca m-am descurcat aici un m-au angajat in 2015. Eu cred ca la fel cum m-am descurcat aici, m-as fi descurcat si in alta parte.

#128
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,340
  • Înscris: 31.07.2017

View Postdenky, on 03 aprilie 2019 - 18:34, said:

Nu tu esti ala cu replica cf careia toate creierele sunt concentrate in Bucuresti? Daca nu, scuze. Daca da, tot scuze, dar din alt motiv. Ma indoiesc ca stii ceva care sa valoreze intr-o viata 13k, daramite intr-o luna.
pretul s-a marit de 5x ori acum. nu inteleg de unde atata indignare in legatura cu o opinie? sa inteleg ca era mai bine daca spuneam ca spuma Romaniei sta la rachitele?

#129
amenajari_buc

amenajari_buc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.12.2007
Caz concret oferta mid software engineer Bucuresti la o multinationala, persoana are vechime 4-5 ani in .net :

Nu eu am primit oferta ci un prieten foarte bun:

- 13.500 lei net + bonuri 15 lei/zi + bonus de performanta anual (un fel de al 13-lea salariu)
- 2 zile pe saptamana work from home, de ex. poate sa-si "sudeze" weekend de joi pana marti
- 27 zile de concediu anual exceptand sarbatorile legale
- loc de parcare gratuit, avand in vedere ca sediul este in centrul Bucurestiului
- programul este flexibil, cele 8 ore de munca trebuie sa le incadreze intre 8AM-8PM
- pauza de masa 30 min, o ora sau deloc .... la alegere
- ceva alte prime/cadouri de sarbatori

#130
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Foarte tare, 13500 de lei net dupa 5 ani. Dar la banii astia trebuie sa stii sa faci din prima, nu stai sa te documentezi pentru ca nu te-ai mai lovit de problema asa. Adica daca vine la tine si iti spune: «fa asta» ---- nu spui: «nu am mai avut niciodata a face cu asa ceva, stai sa ma documentez», trebuie sa stii sa faci din prima. Unul care nu stie se documenteaza 3 zile (pentru ca e ceva nou), iar unul cu experienta face in 3 ore (pentru ca s-a mai lovit de problema asta).
Eu cred ca asta conteza - sa stii sa faci din prima, sa faci repede, nu sa le spui: «nu am mai intalnit problema asta, trebuie sa ma documentez». Pentru ca ei vor spune: «Iti dam 2800 de euro si tu stai 3 zile sa te documentezi ? Nu merge asa».

Edited by PlatonX, 20 November 2019 - 09:58.


#131
adyliviu

adyliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 16.02.2009
asta e o aberatie ... framework-urile si algoritmii nu se invata pe de rost

conteaza foarte mult cum scrii codul a.i. el sa fie decuplat si sa respecte SOLID;  sa identifici si sa folosesti design pattern-urile unde e necesar , etc ...

Edited by adyliviu, 20 November 2019 - 10:33.


#132
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Daca iti da ceva de facut, ceva ce nu ai mai intalnit inainte, ce faci, ii spui ca trebuie sa te documentezi 3 zile ? El iti va spune: «eu iti dau 2800 de euro si tu stai 3 zile sa te documentezi in loc sa rezolvi problema in 3 ore ? Altul care s-a lovit de problema asta ar fi rezolvat-o in 3 ore».
Si atunci nu poti decat sa ii dai dreptate: unul care a mai avut de a face cu acea problema ar fi rezolvat-o in 3 ore.

Edited by PlatonX, 20 November 2019 - 10:37.


#133
adyliviu

adyliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 16.02.2009
2800 eur e un rahat ... un supercoder are 7000 - 10000 eur

#134
amenajari_buc

amenajari_buc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.12.2007

View Postadyliviu, on 20 noiembrie 2019 - 10:37, said:

2800 eur e un rahat
Ca tot lucrez in domeniu, cunosc instalatori sanitari care castiga aproximativ banii astia in Romania si nu fac altceva decat sa prinda tevi pe pereti.
Nu mai zic ca majoritatea au doar 8 clase, poate nici pe alea.
Posted Image

Pentru un inginer cu 7 ani+ de facultate.... 2800 euro mi se pare si mie un salariu absolut banal.

Edited by amenajari_buc, 20 November 2019 - 10:48.


#135
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostPlatonX, on 20 noiembrie 2019 - 10:36, said:

Daca iti da ceva de facut, ceva ce nu ai mai intalnit inainte, ce faci, ii spui ca trebuie sa te documentezi 3 zile ? El iti va spune: «eu iti dau 2800 de euro si tu stai 3 zile sa te documentezi in loc sa rezolvi problema in 3 ore ? Altul care s-a lovit de problema asta ar fi rezolvat-o in 3 ore».

E o non-problema ce spui tu. Cumva ai impresia ca cine primeste banii astia e vreun zeu al programarii care viseaza toate framework-urile pe de rost. Daca nu te-ai mai intalnit cu situatia aia pana atunci, nu se supara nimeni sa te documentezi, cel care o va rezolva in 3 ore va avea alte situatii unde va sta 3 zile, deci nu asta e problema. De asta se incurajeaza (macar la nivel declarativ) cooperarea in interiorul echipelor, a.i. ambele situatii sa se rezolve in 3 ore, indiferent cine le intalneste.

Ideea e ca progresia in general e de la junior, unde nu se supara nimeni ca stai mai mult sau trebuie sa intrebi pentru a rezolva o problema, la mid, unde deja ai unele probleme pe care le poti rezolva cu experienta anterioara si pe urma la senior unde deja majoritatea problemelor ar trebui sa le rezolvi mai repede, strict datorita experientei. Daca nu ai experienta, te duci ca junior si lumea te lasa in general sa prinzi experienta fara sa te bata la cap. Programatorii superstars sunt cei care pot rezolva probleme si gandi algoritmi pe care prima categorie, aia care progreseaza in timp de la junior - mid - senior, nu prea ar putea sa le rezolve niciodata sau le-ar lua incomparabil mai mult timp. Ideea e ca foarte putine job-uri de programare necesita genul asta de abilitati.

Cat priveste angajatii cu 2800 de eur, trebuie tinut cont ca ei fac de fapt >4000 de euro lunar, doar ca restul sunt fiscalizati de statul roman. Sunt si pentru programatori optiuni sa ia toti cei 4k de euro, dar depinde de angajator.

Edited by figo1988, 20 November 2019 - 10:48.


#136
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Am mai auzit ideea ca programarea nu este pentru oricine, dar eu cred ca daca scoala ar explica simplu si clar conceptele, nu abstract si academic, cu exemple concrete sa intelegi, mai multi elevi/studenti ar alege programarea. In general in loc sa explice simplu si clar, la modul concret, profesorii si autorii de manuale explica foarte abstract si academic, si atunci chiar daca vrei sa inveti nu intelegi - citesti si nu intelegi ce vrea sa spuna.

Eu nu stiu ce sa mai cred, ce inseamna un bun programator sau un programator mediu - sa stii algoritmica, sa stii sintaxa, sa ai gandire analitica, sa ai experienta exact pe acel limbaj cu tot cu librariile si framework-ul aferent, sau toate la un loc.

Daca tot veni vorba de .NET eu trebuie sa trec de pe PHP pe C# ASP.NET si am primit ceva cod facut de unii colegi care au experienta pe C#. Intr-adevar sunt si diferente (sunt interfete, NuGets, plugin-uri) - ce ii face pe ei mai buni programatori decat pe mine ? Faptul ca au programat ani de zile in C# si il inteleg foarte bine iar eu nu am programat in acest limbaj ? Sau suntem la fel de buni programatori pentru ca aceeasi problema eu o rezolv in PHP iar ei in C# ?

View Postfigo1988, on 20 noiembrie 2019 - 10:45, said:

Programatorii superstars sunt cei care pot rezolva probleme si gandi algoritmi pe care prima categorie, aia care progreseaza in timp de la junior - mid - senior, nu prea ar putea sa le rezolve niciodata sau le-ar lua incomparabil mai mult timp. Ideea e ca foarte putine job-uri de programare necesita genul asta de abilitati.
Asta este un topic pe care as fi vrut sa il deschid dar nu stiu daca este potrivit sa facem comparatii intre ceea ce se lucreaza pe diferite proiecte in Romania. Adica sa spunem fiecare pe ce proiecte am lucrat sau au lucrat alti prieteni astfel incat sa avem o imagine de ansamblu asupra a ce necesita munca de programator in general in Romania.
Pentru ca - mai ales pentru studenti si absolventi - este util sa stie ce anume vor face mai exact si mai concret la locul de munca ? Vor inventa algoritmi de recunoastere a imaginilor, a vorbirii, vor procesa fisiere Excel sau alt format, ce anume se programeaza mai exact si mai concret la majoritatea firmelor din Romania ?

Asa cum am mai spus eu aici procesez fisiere legate de cablajele de masini: intra fisiere Excel/XML/ASCII cu informatiile despre cabluri si ies tot fisiere de felul acesta prelucrate sau un raport cu erori de pe cabluri. Deci in linii mari nu e ceva complicat, nu trebuie sa iti bati capul sa inventezi algoritmi complicati.

Edited by PlatonX, 20 November 2019 - 11:05.


#137
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

View PostPlatonX, on 20 noiembrie 2019 - 10:53, said:

Am mai auzit ideea ca programarea nu este pentru oricine, dar eu cred ca daca scoala ar explica simplu si clar conceptele, nu abstract si academic, cu exemple concrete sa intelegi, mai multi elevi/studenti ar alege programarea. In general in loc sa explice simplu si clar, la modul concret, profesorii si autorii de manuale explica foarte abstract si academic, si atunci chiar daca vrei sa inveti nu intelegi - citesti si nu intelegi ce vrea sa spuna.

Eu am fost la un liceu bun la profil mate-info intensiv. Dintr-o clasa de 28 de elevi, eu si inca o colega ne-am dus la facultati "de programare" (eu la calculatoare, ea la mate-info). Majoritatea colegilor mei invatau pe dinafara programe pt teze si nu ar fi stiut sa scrie singuri un program care citeste de la tastatura un vector si face suma elementelor din acel vector. Sau cand faceau probleme la laborator si aveau greseala de compilare ca uitau un ";" la finalul unei linii, chemau profesoara sa le rezolve problema, desi mesajul de eroare era clar. Nivelul mediu al clasei la informatica era foarte jos, desi in general majoritatea erau elevi buni (care au intrat la facultati bune).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate