Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cat castiga un programator .NET (C#) in Bucuresti ?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#1
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Pentru a mai studia piata, se da un programator .NET, C# cu 5 ani+ experienta... cat mai este salariul in Bucuresti pentru o astfel de pozitie ?
Din cativa prieteni pe care ii am ca si programatori .NET, leafa li se invarte in jurul sumei de 11 - 15k lei net pe luna.
Aveti ceva exemple concrete ?

Mersi

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Crezi ca va scrie cineva ceva real? Pot sa ma-ndoiesc?

#3
Patiserul

Patiserul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 17.05.2018
Vezi pe: https://www.undelucram.ro/

Iti faci un cont. Bagi si tu un review la o companie la care ai lucrat si poti sa vezi tot ce tine de salarii, interviu, intrebari, etc.

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Frankie, on 03 martie 2019 - 13:45, said:

Pentru a mai studia piata, se da un programator .NET, C# cu 5 ani+ experienta... cat mai este salariul in Bucuresti pentru o astfel de pozitie ?
Din cativa prieteni pe care ii am ca si programatori .NET, leafa li se invarte in jurul sumei de 11 - 15k lei net pe luna.
Aveti ceva exemple concrete ?

Mersi
3k eur e un salariu la limita de sus a subzistentei in IT prin tarile mai vestice, deci pentru RO suna credibil 11-15k ron la 5 ani experienta***.

IT-istii sunt atipici, pentru ca iti pleaca imediat din tara daca nu ii platesti competitiv.

IT-istii sunt mult mai fluizi in piata globala de munca, se misca rapid.

*** multi au impresia ca pot sta cu fundul pe scaun 5 ani si gata, la sfarsit pot avea pretentii de "am 5 ani experienta". Nu. 5 ani experienta inseamna chiar 5 ani experienta daca evoluezi constant si serios in acei 5 ani. Multi sunt chiar sefi cu 10+ ani experienta, si nu au inca nici cele mai banale competente pe care un student serios le bifeaza in primul semestru de facultate.

Edited by OriginalCopy, 03 March 2019 - 14:27.


#5
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Si atunci de ce nu se fac majoritatea IT-isti ? Prefera sa lucreze ce le place pe bani mai putini ?

Edited by PlatonX, 03 March 2019 - 14:27.


#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 PlatonX, on 03 martie 2019 - 14:27, said:

Si atunci de ce nu se fac majoritatea IT-isti ? Prefera sa lucreze ce le place pe bani mai putini ?
Da. Si faptul ca nu toti (sau majoritatea) sunt facuti sa faca o astfel de munca.

#7
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 PlatonX, on 03 martie 2019 - 14:27, said:

Si atunci de ce nu se fac majoritatea IT-isti ? Prefera sa lucreze ce le place pe bani mai putini ?
generatiile astea de acum or sa se faca majotitatea it-sti

Aia din trecut care nu au avut pc-uri prin scoli ghinion

#8
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017
eu am avut o oferta de 13k. desi cred ca puteam cere mai mult... iarasi programarea nu este pentru toti, intelegeti asta:

http://norvig.com/romanian21-days.html

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 PlatonX, on 03 martie 2019 - 14:27, said:

Si atunci de ce nu se fac majoritatea IT-isti ? Prefera sa lucreze ce le place pe bani mai putini ?

Tu crezi ca oricine poate sa fie it-ist ? Unii au alte inclinatii...
Tu crezi ca daca se dau asa multi bani, este din cauza ca acel job e foarte usor ?

 zzhunt, on 03 martie 2019 - 14:49, said:

generatiile astea de acum or sa se faca majotitatea it-sti

Aia din trecut care nu au avut pc-uri prin scoli ghinion

asa ca indienii...

Edited by TruculMagic, 03 March 2019 - 15:17.


#10
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

 TruculMagic, on 03 martie 2019 - 15:17, said:

Tu crezi ca oricine poate sa fie it-ist ? Unii au alte inclinatii...
Da, unii au alte inclinatii, le place altceva.


 TruculMagic, on 03 martie 2019 - 15:17, said:

Tu crezi ca daca se dau asa multi bani, este din cauza ca acel job e foarte usor ?
Nu este vorba despre faptul ca e usor sau greu, daca te pasioneaza il inveti si ti se va parea usor. Orice e greu dca nu stii si orice e usor daca stii.

#11
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

 PlatonX, on 03 martie 2019 - 14:27, said:

Si atunci de ce nu se fac majoritatea IT-isti ? Prefera sa lucreze ce le place pe bani mai putini ?
Si medicii, pilotii, marinarii, astronautii castiga bine. Ai de unde alege daca vrei salariu bun. :)

#12
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

 OriginalCopy, on 03 martie 2019 - 14:20, said:

3k eur e un salariu la limita de sus a subzistentei in IT prin tarile mai vestice,
Nu chiar,  este considerat raportul dintre venituri/cheltuieli pentru tara respectiva, iar acest raport este acelasi oriunde.

Quote

deci pentru RO suna credibil 11-15k ron la 5 ani experienta***.
Nu, nicidecum, in RO acesta grila de salarizare este pt manageri de toate tipurile, insa nu pt programatori, indiferent de cate experienta are
respectivul.

Quote

IT-istii sunt atipici, pentru ca iti pleaca imediat din tara daca nu ii platesti competitiv.
Nu chiar, la noul loc de munca conteaza referintele fostului angajator.

Quote

IT-istii sunt mult mai fluizi in piata globala de munca, se misca rapid.
Se misca la fel de repede ca in orice domeniu.Nu au viteza de miscare mai lenta sau mai rapida ca altii

Quote

*** multi au impresia ca pot sta cu fundul pe scaun 5 ani si gata, la sfarsit pot avea pretentii de "am 5 ani experienta". Nu. 5 ani experienta inseamna chiar 5 ani experienta daca evoluezi constant si serios in acei 5 ani. Multi sunt chiar sefi cu 10+ ani experienta,
Nu, in Romania, de obicei, ajungi sef pe baza PCR si a referintelor interne ale managerilor, nu pe experienta.

Quote

si nu au inca nici cele mai banale competente pe care un student serios le bifeaza in primul semestru de facultate.
Asta este valabil peste tot, nu numai in IT.

 kopac, on 03 martie 2019 - 14:50, said:

eu am avut o oferta de 13k. desi cred ca puteam cere mai mult... iarasi programarea nu este pentru toti, intelegeti asta:
eu am avut o oferta de 25K , desi cred ca puteam cere mai mult.Programarea nu este pentru toti, intelege asta.

 Frankie, on 03 martie 2019 - 13:45, said:

Pentru a mai studia piata, se da un programator .NET, C# cu 5 ani+ experienta... cat mai este salariul in Bucuresti pentru o astfel de pozitie ?
Din cativa prieteni pe care ii am ca si programatori .NET, leafa li se invarte in jurul sumei de 11 - 15k lei net pe luna.
Aveti ceva exemple concrete ?
Mersi
Am uitat o chestie extrem de importanta: nu exista programator .NET sau de C sau de limbajul X.
Exista scurt doar programator. Adica esti capabil sa lucrezi in orice tehnologie cu orice limbaj
de programare ,indiferent ca-l cunosti sau nu ( daca nu il cunosti, il inveti rapid prin metoda idiomatica)  la un pret din 50% din cei ai pus tu.
Programatorul care cunoaste doar un limbaj, a apus demult.Acum norma de baza este programatorul poliglot.
Asta este mediana in Romania.

Edited by BraviaAmpero, 03 March 2019 - 17:14.


#13
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017

 BraviaAmpero, on 03 martie 2019 - 16:59, said:

Programatorul care cunoaste doar un limbaj, a apus demult.Acum norma de baza este programatorul poliglot.
Asta este mediana in Romania.
nu sunt de acord. nu le poti stii pe toate. maxim doua - trei limbaje. cam cat crezi ca ia un programator in viziunea ta?

ms

#14
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

 kopac, on 03 martie 2019 - 17:17, said:

nu sunt de acord. nu le poti stii pe toate. maxim doua - trei limbaje.
Dar nu trebuie sa le stii pe toate, trebuie sa fii capabil sa inveti orice limbaj este nevoie.
De obicei ai proiecte de conversie care trebuiesc aduse la zi:
O parte din COBOL, o parte din C, o parte din Java,, trebuiesc traduse in .NET si facut un  algoritm care inlocuieste acele parti.
Apoi  ai o parte din MySQL in logica seturilor, o parte in Oracle PL/SQL in paradigma imperativa, si o parte in OOP in DBase si toate astea trebuiesc trecut in  TSQL
Iei fiecare parte si o convertesti in limbaj TSQL in logica seturilor si ai un nou algoritm in aceea logica

Eu in Romanial, ma astept ca la o plata de 50 % din ce ai zis tu sa fii capabil sa :
inveti idiomatic  orice limbaj pe care nu-l stii, faci analiza OOAD pe intreg proiectul, le imparti in module, realizezi diagramele de flux tehnologic intre module,faci harta sinaptica a algorimtului
in asamblu, ca sa vezi dependintele intre modulele software.
Apoi faci conversia  implicit a algoritmilor din vechile limbaje in .NET sa zicem(ca asta de intereseaza pe tine) .
La fel faci si cu partea de backend scrisa in diferite dialecte SQL si paradigme.

Si o sa ai la final o noua aplicatie cu tot business-logicul redactat in .NET si tot backendul in TSQL sa zicem
Asta este proiect tipic de 1 an (tinand cont ca nu stii unele limbaje de programare)

Scuza ca nu stiu limbajul X , nu pot sa fac, nu este scuza. Orice om care are nativ o gandire analitica poate sa faca cele de mai sus.

Edited by BraviaAmpero, 03 March 2019 - 17:37.


#15
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 kopac, on 03 martie 2019 - 17:17, said:


nu sunt de acord. nu le poti stii pe toate. maxim doua - trei limbaje. cam cat crezi ca ia un programator in viziunea ta?

ms
Confunzi prefixul poli cu prefixul omni.

Orice programator competent cu 5+ ani experiență știe să programeze idiomatic în 3-5 limbaje.

#16
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017

 BraviaAmpero, on 03 martie 2019 - 17:36, said:


Eu in Romanial, ma astept ca la o plata de 50 % din ce ai zis tu sa fii capabil sa :

in 2014 salariu meu a fost de 11000 acum e de 12.000, am avut oferta de 13.000 si pentru un bonus consistent de timp. am ramas la 12.000 - sume nete.

stiu un caz cu 13.500, fata, deci esti putin gresit informat.

Cobol vor stii doar mortii curand.

#17
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
N-ai inteles ce am zis.M-am referit la mediana si daca ti se par exagerate cerintele atunci sa stii ca ai intrat in zona de confort.

Quote

Cobol vor stii doar mortii curand.
Eu la 50% din remuneratia ta, in Romania, ma astept sa fii capabil sa inveti idiomatic orice limbaj de programare
Eu la 100 % din remuneratia ta, in Romania,ma astept sa fii capabil sa proiectezi, implementezi limbaje de programare proprii sau compilere.

Quote

Cobol vor stii doar mortii curand.
https://searchitoper...iented-Language
https://devops.com/t...ng-language-v2/
https://www.bestjobs...-de-munca/cobol

Se pare ca mortul asta de Cobol incepe sa revina din nou.

Edited by BraviaAmpero, 03 March 2019 - 17:52.


#18
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 BraviaAmpero, on 03 martie 2019 - 17:46, said:

Eu la 100 % din remuneratia ta, in Romania,ma astept sa fii capabil sa proiectezi, implementezi limbaje de programare proprii sau compilere.

Pentru mulți care se cred competenți asta sună SF.

Dar când ești programator pe bune, a crea un limbaj propriu nu e chiar atât de nerealist.

Și nici nu trebuie să fie vorba de a avea un IR, de a folosi de exemplu llvm, de a compila în formatul binar al unui CPU sau al unui VM.

În multe proiecte e suficient să creezi un DSL al cărui AST îl execuți direct, naiv.


Dacă știi să faci asta, și structuri de date și algoritmi fundamentali pe ele, deja joci în acea ligă.

Algoritmii specializați pe anumite domenii sunt o altă discuție, aici vorbim de fundația oricărui programator competent.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate