Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Posta Romana

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#55
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,157
  • Înscris: 22.05.2003
Birocratie excesiva, legi tampite si oameni putini.

Se cumpara foarte mult, mai ales din China, iar Posta Abuzeaza, pt ca a vazut ca DHL poate si el.

Daca cumperi deva de 11 EUR, platesti TVA si 20 de lei taxa de vamuire!

Asta dupa ce astepti 2-3 luni!

Sunt tampiti, ca se face frauda, auzi tu !

Cat cat se fura int ara asta, cate fraude cu TVA sunt, noi avem o problema cu comenzile PF din China!

WTF!

Astept cu nerabdare privatizarea.
Post.de merge excelent de cand a fost cumparata de DHL.

#56
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
intamplare de vineri - merg la posta sa ridic o recomandata pe adresa asociatiei x (persoana juridica, da?) si avem aproximativ urmatoarea conversatie:

eu: buna ziua
ei: buna ziua

eu: am venit cu avizul sa ridic recomandata
ei: NU putem sa va dam plicul, sunteti persoana fizica si aveti nevoie de stampila pt asa ceva (deci din start au sarit cu un mare NU la mine, de parca scria pe fruntea mea persoana fizica)

eu: pai si a spus cineva ca nu am stampila?
ei: trebuie sa va cautam in registru, nu va grabiti asa

eu: doamna, stau la rand ca toata lumea, mi-a venit randul si v-am inmanat avizul, ce va da impresia ca m-am grabit in vreun fel? nu m-am bagat in fata nimanui, efectiv mi-a venit randul
ei: (dupa cateva pagini de registru) da, v-am gasit, asociatia nr y, asteptati putin sa va aduc plicul

eu: doamna, eu sunt de la asociatia x, nu am treaba cu asociatia y, nu este plicul meu
ei: aaa, pai de ce nu spuneti asa? dar din ce data este avizul?

eu: (mirata de raspunsul ei, ca doar ii spusesem din prima pt ce plic am venit) din data de 27, in 28 l-am primit in posta, azi am avut timpul necesar sa vin sa-l ridic
ei: pai cum doamna, dar ce scrie in registru? data de 21, atunci trebuia sa veniti dupa el. daca nu l-ati ridicat, deja le-am dat retur

eu: pai stati asa, in data de 21 aici, aviz pe 27, in 28 ajunge la mine si tot eu sunt cea vinovata ca nu l-am ridicat la timp si a ajuns retur?
ei: nu stiu doamna, nu ma intereseaza, aici scrie data de 21, atunci trebuia sa veniti, nu dupa o saptamana. dar plicul de la asociatia y il puteti ridica acum

eu: doamna, nu am treaba cu asociatia y, eu sunt de la x, doar pt aceea am stampila pt a ridica
ei: aaa, pai am crezut ca sunteti aproape de asociatia y si ridicati si plicul, dar sa-i anuntati macar ca au si ei un plic, iar daca nu-l ridica, facem retur si la acela, ca e venit saptamana asta si nu mai stam cu el aici

eu: doamna, nu sunt mesager, vor ridica plicul cand cred ei de cuviinta
ei: doamna, sunt plicuri de la administratia financiara, vin multe, doar nu o sa stam acum dupa fiecare cand are chef sa vina, le tinem 2-3 zile si le dam inapoi, scrie pe aviz cand sa veniti? scrie. atunci veniti sa le luati. asa cum noi stam aici toata ziua ca sa veniti sa le ridicati, asa puteti si d-voastra sa veniti

eu: doamna, evident ca stati aici toata ziua, asta e serviciul d-voastra, la fel cum si noi avem servici si trebuie sa fim prezenti pana la ore mult mai inaintate decat cel de la posta, ajungem in functie de timpul disponibil. insa cum puteti sa spuneti ca nu venim la timp, cand intre data din registru si aviz e o diferenta de o saptamana? avizul nu se elibereaza la primirea plicului? cum puteti avea 2 date diferite la o asa distanta in timp?
ei: nu ma intereseaza doamna, plicul nu mai e la noi, e treaba celor de la administratia financiara

nu mai spun de tonul acru care l-au avut pe parcursul discutiei, de parca venisem sa le cer de mancare, nu un plic ce-mi era adresat. si ziceti voi ca nu au bube si totul merge ca uns? oare si cei din reportaj au mintit si acelasi ton acru din sedii care s-a regasit si la directorul general, este si acela fals si e in scop de denigrare?  Posted Image

atata naivitate nu am vazut pana acum.

Edited by Dany_Darke, 02 June 2019 - 08:58.


#57
Florin__Adrian

Florin__Adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 11.05.2019
Eu unde stau nu am avut probleme pana acum cu comenzile din China, mi-au venit in 5-6 saptamani. Dar, intr-un oras ca Bucuresti e de inteles, mii si mii de colete si doar cativa angajati fara un sistem de sortare a coletelor.....

#58
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Trimiterea nu trebuie să stea 10 zile la ei? Eu m-am certat odată cu ăștia de la poștă că m-am dus în ziua a noua care era sâmbătă și deja îi făcuseră formele trimiterii pe care o aveam de ridicat să o dea retur. Tot încercau să-mi explice că hâr, că mâr, că ziua a zecea pica duminică și eu îi întrebam de ce nu fac formele luni, dacă scrie pe aviz că stă zece zile, de ce o dau retur cu o zi mai devreme fără să anunțe asta pe aviz. Până la urmă s-a găsit, încă nu plecase înapoi.

#59
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Cele de la anaf nu stau 10 zile. E un termen mai mic, spre rușinea mea  nu il știu, insa eu fac tot posibilul sa le distribui in prima zi sau maxim a doua. Dacă AR (confirmarea de primire) pana ajunge la anaf depășește acel numar de zile, eu ca postas sunt penalizat. Si sincer, la ce salariu am, nu-mi permit acest lux...
Vis a vis de a 9+a sau a 11-a zi, se prefera a noua pentru ca la fel, exista superiori care te freacă la icre. Si asa, se prefera sa fie frecat, rareori, de clienti. Ca mulți se duc pana în 9 zile sau deloc...

Edited by Postasul666, 02 June 2019 - 10:32.


#60
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,612
  • Înscris: 10.04.2009
https://forum.softpe...na/page__st__36

se discuta si pe topicul acesta Posted Image)

Edited by beavis03, 02 June 2019 - 10:33.


#61
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Eu am pus un colet si am vrut sa platesc 7 lei cu cardul. Nu s-a putut, ca cica trebuie sa faca chitanta separata in calculator, sa scrie din nou toate datele.

#62
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,612
  • Înscris: 10.04.2009
eu inteleg ca interesul hotilor din guvern e sa dea pe 2 lei aceasta institutie... dar totusi, atata bataie de joc... rar vezi

mai nou, in Craiova e cu bon de ordine statul ca "vita" la rand... rand care nu se respecta...

pt ca sistemul e full retard, unii din spatele meu au ridicat inaintea mea coletele externe/ de la Amazon/ etc...

#63
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014

View PostPostasul666, on 02 iunie 2019 - 10:30, said:

Cele de la anaf nu stau 10 zile. E un termen mai mic, spre rușinea mea  nu il știu, insa eu fac tot posibilul sa le distribui in prima zi sau maxim a doua. Dacă AR (confirmarea de primire) pana ajunge la anaf depășește acel numar de zile, eu ca postas sunt penalizat. Si sincer, la ce salariu am, nu-mi permit acest lux...

si atunci cum poate posta sa ma traga pe mine de urechi ca nu vin la timp, conform datei din registru, cand mie imi vine dupa o saptamana avizul? pai cum facem? lucram dupa 2 sisteme paralele? unul al lor si altul al clientului? daca ai bafta de a sfida paralelismul si te intersectezi cu sistemul lor, norocul tau, daca nu, alergi dupa corespondenta pe propriul timp si bani.

eu stiam ca avizul se genereaza la primirea in sediu a recomandatei. cum se poate genera dupa o saptamana? iar eu de unde sa stiu ca primesc ceva, daca nu sunt anuntat in acest sens? cum sa ai pretentia de a ridica in ziua in care primesc avizul, de vreme ce avizul ajunge (ca sa nu spun completat), dupa sau deja in ziua ce deja se face returul? pai nu e asta bataie de joc?

#64
raoulalex88

raoulalex88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 26.08.2018
Colet expediat ieri de la Tecuci care pana la ora asta nu a sosit in Lugoj,jud.Timis.Posted Image
Sunt curios daca maine ajunge.
Faliment usor le doresc Posted Image

#65
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postraoulalex88, on 04 iunie 2019 - 16:49, said:

Colet expediat ieri de la Tecuci care pana la ora asta nu a sosit in Lugoj,jud.Timis.Posted Image
Sunt curios daca maine ajunge.
Faliment usor le doresc Posted Image

Dar când ai plătit 7 lei în loc de 25, a fost bine?
Coletele interne ajung, în general, în trei zile. Vrei să ajungă a doua zi, îl duci la curier.

#66
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
zilele trecute am fost la Posta Vamala din Craiova si spre surprinderea mea nu am avut nicio persoana in fata .CU toate astea am stat o jumatate de ora sa-mi ridic coletul,de ce?Pai nenea de la ghiseu caruia i-am inmanat buletinul ,a plecat in spate sa caute coletul,pe drum ,s-a imprietenit cu vamesul si fiind cu usile deschise am auzit conversatia fara sa vreau ,nenea de la ghiseu invata pt prima oara in viata sa trimita un SMS si-i cerea sfaturi vamesului,discutia era ceva de genul:
nenea ghiseu- cum incep?
vames- pai subsemnatul cutare cutare
nenea de la ghiseu- mai pun virgule si de-astea?
vames-da
nenea de la ghiseu - la final scriu va multumesc? si pun si un semn din'asta de exclamare?
vames-da
nenea de la ghiseu-apas "trimiteti"?
vames-da

Va dati seama,nu am retinut toate aberatiile ,au fost multe stupizenii la care am am ras pe sub barbie :)
MA rog,au trecut vreo 10 minute si in sfarsit a aparut nenea de la ghiseu cu pachetelul dupa care s-a apucat sa tasteze pe supercomputerul din anii 80 cu...retineti,un singur deget de la o singura mana,bai frate,cum pana mea sa tastezi in halul asta ca si functionar la ghiseu ,care se presupune ca asta faci toata ziua...pffff ,calculati cat i-a luat numai sa-mi scrie numele :)))
In sfarsit am intrat in cabina vamesului sa-mi iau coletul si sa platesc taxele ,aici am intampinat inca o chestie misto,nenea vamesul are un catalog de genul caiet studentesc ,unde sunt trecute in scris de mana (pix) toate codurile pe categorii de produse pe care ei trebuie sa le gaseasca manual prin cateva zeci de paginisi apoi sa le treaca in dreptul coletului tau :)))),apoi a scos chitantierul pe care l-a completat tot de mana,apoi nush ce semnaturi hartii etc...:totul la pix :))

In concluzie ,voiam sa subliniez modul primitiv de lucru al Postei Romane in anul 2019 ,avand oameni foarte slab pregatiti ,care se misca incredibil de greu si care daca ar avea nesansa sa lucreze macar o zi in privat, eu cred ca si-ar pune streangul.Refuz sa cred ca nu sunt in stare sa puna l;a punct un sistem electronic cu minime optiuni ,nu cine stie ce ,care macar sa scaneze automat niste coduri si sa printeze un rahat de chitanta....incredibil!!!

#67
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Posta Romana este una dintre institutiile capusate ale statului. Macar bine ca au trecut la imprimantele laser. In sec 21 noi inca mai aveam imprimanta cu ace. WTF?!

#68
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 28.12.2008
Am comandat pe 03.06 nişte mărunţişuri de pe Wish.com, livrare standard din China, 3 produse/colete separate. Sub 10 Euro fiecare.
Acum o săptămână primesc 1/3 avize în cutia poştală, mă duc la oficiul de care aparţin, nu la vamă; mă caută tanti pe listele alea dar nu mă găseşte, se uită şi printre colete, nimic. Mă roagă să ii las numărul de telefon, ok, a doua zi mă duc iar, era colega ei, îi explic situaţia şi ia la mână din nou câteva zeci de colete, iar nimic. Nu am mai insistat după aia, nefiind valoare mare.

Azi am primit şi celelalte avize, am prins şi liber la oficiu, nici nu am mai înmânat buletinul, am primit şi coletele. :D Mă mir că au ajuns în 30 zile, eu nu prea sunt amator de China dar din ce se mai discută pe alte topice unii aşteaptă chiar şi 2-3-4 luni.

#69
raulitto

raulitto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.01.2005
Va salut. Astept un colet din Emiratele Arabe, iar statusul de pe site-ul Postei este acesta:
27.06.2019 21:00 In transport - Plecat din BSI Bucuresti
01.07.2019 05:08 In transport - Plecat din Tranzit Timisoara
01.07.2019 08:30 Programat pentru predare incepand cu aceasta data - Timisoara 4 - Ghiseu 1 gh
Program de functionare - Timisoara 4 - Ghiseu 1 gh:
L-V: 09:00 - 17:00; Orar Vama Luni- Joi; 09.30-15.00, Vineri: 09.30-13.00
01.07.2019 08:30 In prelucrare - Timisoara 4 - Ghiseu 1 gh

Expeditorul mi-a zis ca imi va ajunge coletul la adresa indicata de mine (repsectiv cea de la lucru), insa "Timisoara 4 - Ghiseu 1" este ghiseul vamal din Timisoara. Intrebare: mai pleaca coletul de acolo spre vreun ghiseu de cartier sau catre adresa indicata sau trebuie sa merg eu la vama sa-l ridic? Valoarea este de 70 de euro.

Multumesc

#70
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 07.08.2008
Trebuie sa mergi la vama si sa il ridici... ar trebui sa primesti si aviz acasa.

#71
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
In Craiova e dezastru cu posta si in general in ultimele 2 luni am constatat un dezastru monstru cu posta romana.. Colete pierdute, plicuri intoarse inapoi. O intreaga batjocura si bataie de joc e posta romana.. Am mai primit zilele astea si chestionar de satisfactie pe mail.. Trebuia sa faca in el si stele pe minus... ca atat merita.. merita -10 puncte posta romana comunista.

Cum a zis cineva mai sus au bagat tonomat cu bon de ordine.. dar li se falfaie lor de bonul tau..

Edited by -koss-, 02 August 2019 - 10:29.


#72
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Incredibil astazi mi-a lasat postasul de la posta comunista romana.. coletul prin vecini desi pe plic scria clar adresa la care trebuia sa il lase.. Posted Image Posted Image

Edited by -koss-, 14 August 2019 - 15:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate