Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

probleme cu Electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Ramaxel

Ramaxel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 23.12.2005

View Postlaura_b, on Mar 5 2006, 17:39, said:

sa zicem ca nu o pot muta.
dar nici nu pot sa le cer despagubiri materiale?

Despăgubiri poți cere în condițiile pe care ți le-am prezentat deja...Arăți prejudiciul material și chiar moral și iei banii. Dovada va fi însă destul de greu de făcut dar NU IMPOSIBILĂ. În ceea ce privește chestia cu " sunt în curtea mea fac ce vreau" e o eroare. În orice stat din lume dreptul de proprietate este îngrădit de anumite reguli. Din păcate ceea ce se întâmplă la tine e o astfel de regulă. Se numește servitute legală și permite celor de la Electrica chiar să treacă un cablu pe deasupra casei tale cu condiția să nu-ți cauzeze inconveniente.
Inconvenientele rezultate dintr-o exploatare normală a liniei electrice nu se iau în considerare.

Edited by Ramaxel, 05 March 2006 - 17:46.


#20
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu ar trebui. Daca e asa legea, e gresita, e abuziva si trebuie modificata. Statului nu trebuie sa i se permita sa comita abuzuri. Statul trebuie sa respecte drepturile omului, drepturile individului, ca orice om. Cum poate cineva sa vina sa-ti construiasca ceva pe proprietatea ta ? Nimic in lume nu poate si nu ar trebui sa justifice asemenea abuz. Inseamna ca toate drepturile si libertatile se duc dracului si poti face doar ceea ce ti se permite sa faci. Asta nu mai e liberate, e comunism, iar romanii isi merita soarta daca accepta sa fie atat de umili si supusi. Exact ca pe vremea comunismului. Statul taia si spanzura inainte, statul taie si spanzura si acum. Oamenii trebuie sa inteleaga ca au drepturi in fata statului, iar statul nu e sef peste ei si nici stapanul lor.

#21
Ramaxel

Ramaxel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 23.12.2005

View PostIon_de_la_Raion, on Mar 5 2006, 23:58, said:

Nu ar trebui. Daca e asa legea, e gresita, e abuziva si trebuie modificata. Statului nu trebuie sa i se permita sa comita abuzuri. Statul trebuie sa respecte drepturile omului, drepturile individului, ca orice om. Cum poate cineva sa vina sa-ti construiasca ceva pe proprietatea ta ? Nimic in lume nu poate si nu ar trebui sa justifice asemenea abuz. Inseamna ca toate drepturile si libertatile se duc dracului si poti face doar ceea ce ti se permite sa faci. Asta nu mai e liberate, e comunism, iar romanii isi merita soarta daca accepta sa fie atat de umili si supusi. Exact ca pe vremea comunismului. Statul taia si spanzura inainte, statul taie si spanzura si acum. Oamenii trebuie sa inteleaga ca au drepturi in fata statului, iar statul nu e sef peste ei si nici stapanul lor.

Nu e nici un abuz Ioane, calmează-te. Problema este că în situații cum e cea a Laurei se pune în balanță interesul individual ( acela să nu o deranjeze pe ea firele electrice ) și cel public ( adică acela de a se furniza în condiții normale energia electrică ). Tu cui ai da câștig de cauză ? Ți-ar conveni să nu mai primești curent electric pentru că nu știu ce moș se trezește într-o dimineață că nu îi convine că are stâlpul prea aproape de casă și ar putea odată să-i cadă ? Rețelelea aste de curent electric sunt făcute după niște planuri, firele trebuie întinse la o anumită distanță, să existe o anumită tărie a lor și nu se pot modifica așa de ușor. Mie, în cazul de față mi se pare că 10 m e o înălțime destul de mare la care trec firele peste casă.

#22
laura_b

laura_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.11.2005

View PostRamaxel, on Mar 6 2006, 01:12, said:

Nu e nici un abuz Ioane, calmează-te. Problema este că în situații cum e cea a Laurei se pune în balanță interesul individual ( acela să nu o deranjeze pe ea firele electrice ) și cel public ( adică acela de a se furniza în condiții normale energia electrică ). Tu cui ai da câștig de cauză ? Ți-ar conveni să nu mai primești curent electric pentru că nu știu ce moș se trezește într-o dimineață că nu îi convine că are stâlpul prea aproape de casă și ar putea odată să-i cadă ? Rețelelea aste de curent electric sunt făcute după niște planuri, firele trebuie întinse la o anumită distanță, să existe o anumită tărie a lor și nu se pot modifica așa de ușor. Mie, în cazul de față mi se pare că 10 m e o înălțime destul de mare la care trec firele peste casă.

problema este ca nu ne-a cerut nimeni acordul cand s-a facut acel proiect.
daca stalpul se punea cu 3 metrii mai la dreapta era totul perfect. si se putea pune pentru ca loc este. si acum este loc destul.

daca nu ar fi fost alta posibilitate (din lipsa de spatiu) as fi zis si eu ok.

eu cred ca proiectul original a fost facut prost. adica s-au facut niste masuratori asa ca de romani, cu eroare de 1-2 metrii ... si cred ca de aici a plecat toata greseala.

deci nu am nici o sansa sa il incadrez la abuz? poate ca cineva totusi ar putea fi pedepsit ... proiectantul sau constructorul, sau poate cel care a dat aprobarea ...

laura

View PostRamaxel, on Mar 6 2006, 01:12, said:

Nu e nici un abuz Ioane, calmează-te. Problema este că în situații cum e cea a Laurei se pune în balanță interesul individual ( acela să nu o deranjeze pe ea firele electrice ) și cel public ( adică acela de a se furniza în condiții normale energia electrică ). Tu cui ai da câștig de cauză ? Ți-ar conveni să nu mai primești curent electric pentru că nu știu ce moș se trezește într-o dimineață că nu îi convine că are stâlpul prea aproape de casă și ar putea odată să-i cadă ? Rețelelea aste de curent electric sunt făcute după niște planuri, firele trebuie întinse la o anumită distanță, să existe o anumită tărie a lor și nu se pot modifica așa de ușor. Mie, în cazul de față mi se pare că 10 m e o înălțime destul de mare la care trec firele peste casă.

si mai este o problema.
initial erau doar firele acelea de la aprox 9-10 m.
dar intre timp au mai tras altele mai jos (pe la 7 m). noroc ca astea de mai jos sunt izolate.
si-au tras si aia de la electrica, si aia de la romtelecom si aia de la rds.
si fara sa ne intrebe nimic. anul trecut numa ii vad pe aia de la RDS ca erau la noi in copac cu scara si intindeau un fir...

pana la urma nu voi mai putea iesi din curte ...

laura

#23
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostRamaxel, on Mar 6 2006, 01:12, said:

Nu e nici un abuz Ioane, calmează-te. Problema este că în situații cum e cea a Laurei se pune în balanță interesul individual ( acela să nu o deranjeze pe ea firele electrice ) și cel public ( adică acela de a se furniza în condiții normale energia electrică ). Tu cui ai da câștig de cauză ? Ți-ar conveni să nu mai primești curent electric pentru că nu știu ce moș se trezește într-o dimineață că nu îi convine că are stâlpul prea aproape de casă și ar putea odată să-i cadă ? Rețelelea aste de curent electric sunt făcute după niște planuri, firele trebuie întinse la o anumită distanță, să existe o anumită tărie a lor și nu se pot modifica așa de ușor. Mie, în cazul de față mi se pare că 10 m e o înălțime destul de mare la care trec firele peste casă.

Electrica poate sa ocoleasca casa Laurei. In nici un caz interesul individual nu poate fi calcat in picioare de interese comune, decat in caz de strica necesitate. Cum nu e nici razboi, nici cataclism, nu e vorba de strica necesitate. Faza la noi e ca institutii mari nu-si bat capul sa caute solutii alternative, ci merg pe principiul: noi sintem tari, voi sinteti mici, noi facem ce vrem cu voi. Asta nu e un principiu sanatos. Evident ca dau dreptate Laurei.

Laura, ai incercat si www.juridiconline.ro ? La wwww.avocatura.com ai fost ?

View Postlaura_b, on Mar 6 2006, 07:56, said:

initial erau doar firele acelea de la aprox 9-10 m.
dar intre timp au mai tras altele mai jos (pe la 7 m). noroc ca astea de mai jos sunt izolate.
si-au tras si aia de la electrica, si aia de la romtelecom si aia de la rds.
si fara sa ne intrebe nimic. anul trecut numa ii vad pe aia de la RDS ca erau la noi in copac cu scara si intindeau un fir...

pana la urma nu voi mai putea iesi din curte ...

laura

Dar cum vin astia la voi in curte fara sa-si ceara voie ?  :huh: Asta e violarea proprietatii private. Poti sa le dai cu ceva in cap. Se pot urca in copac din afara curtii tale ?
Tot sustin ca e un abuz. Oricum as intoarce problema, e o practica comunista. Oamenii ar trebui sa inteleaga drepturile individuale si sa-si apere interesele, ca nimeni nu o va face pentru ei. Motive gen "nu ma atinge, nu ma priveste" sint subtiri si dau apa la moara abuzurilor. Sint convins ca in tarile civilizate asemenea practici nu sint tolerate.

Laura, sint eu mai scandalizat decat tine.

#24
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Eu nu inteleg nimic din treaba asta cu stalpi electrica afara din curte si cu fire deasupra curtii . Am  impresia ca de fapt trec pe langa gardul care separa curtea ta de proprietatea publica . Daca e asa , vezi ca nu cumva sa-ti ceara ei despagubiri tie din pricina pomilor care deranjeaza firele .

#25
laura_b

laura_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.11.2005

View Postcspot, on Mar 6 2006, 13:35, said:

Eu nu inteleg nimic din treaba asta cu stalpi electrica afara din curte si cu fire deasupra curtii . Am  impresia ca de fapt trec pe langa gardul care separa curtea ta de proprietatea publica . Daca e asa , vezi ca nu cumva sa-ti ceara ei despagubiri tie din pricina pomilor care deranjeaza firele .

nu.
firele trec pe deasupra curtii.
daca erau in strada nu aveam treaba cu ele.

laura

#26
laura_b

laura_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.11.2005
Laura, ai incercat si www.juridiconline.ro ? La wwww.avocatura.com ai fost ?
Dar cum vin astia la voi in curte fara sa-si ceara voie ?  :huh: Asta e violarea proprietatii private. Poti sa le dai cu ceva in cap. Se pot urca in copac din afara curtii tale ?
Tot sustin ca e un abuz. Oricum as intoarce problema, e o practica comunista. Oamenii ar trebui sa inteleaga drepturile individuale si sa-si apere interesele, ca nimeni nu o va face pentru ei. Motive gen "nu ma atinge, nu ma priveste" sint subtiri si dau apa la moara abuzurilor. Sint convins ca in tarile civilizate asemenea practici nu sint tolerate.

Laura, sint eu mai scandalizat decat tine.
[/quote]


pot sa se urce la mine in copac din strada punand scara inclinata. dar nici nu e obligatoriu sa se urce pentru ca stalpii de sustinere sunt in afara curtii ... asa ca la noi intra doar daca trebuie sa "aranjeze" firele.

am incercat la avocatura.com. la care rubrica trebuie sa postez acolo ca nu ma prea stiu.

merci mult,
laura


Laura, ai incercat si www.juridiconline.ro ? La wwww.avocatura.com ai fost ?
Dar cum vin astia la voi in curte fara sa-si ceara voie ?  :huh: Asta e violarea proprietatii private. Poti sa le dai cu ceva in cap. Se pot urca in copac din afara curtii tale ?
Tot sustin ca e un abuz. Oricum as intoarce problema, e o practica comunista. Oamenii ar trebui sa inteleaga drepturile individuale si sa-si apere interesele, ca nimeni nu o va face pentru ei. Motive gen "nu ma atinge, nu ma priveste" sint subtiri si dau apa la moara abuzurilor. Sint convins ca in tarile civilizate asemenea practici nu sint tolerate.

Laura, sint eu mai scandalizat decat tine.
[/quote]


pot sa se urce la mine in copac din strada punand scara inclinata. dar nici nu e obligatoriu sa se urce pentru ca stalpii de sustinere sunt in afara curtii ... asa ca la noi intra doar daca trebuie sa "aranjeze" firele.

am incercat la avocatura.com. la care rubrica trebuie sa postez acolo ca nu ma prea stiu.

merci mult,
laura


cand au venit cei de la RDS si au tras cablul au zis ca ei au contract cu Electrica si asta le permite sa traga si ei cabluri.

laura

#27
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Daca tu ai contract cu electrica prin care ei iti permit sa le rupi firele, inseamna ca poti rupe automat si de la rds ?

La civil trebuie sa postezi.

#28
Ramaxel

Ramaxel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 23.12.2005

View PostIon_de_la_Raion, on Mar 6 2006, 15:22, said:

Daca tu ai contract cu electrica prin care ei iti permit sa le rupi firele, inseamna ca poti rupe automat si de la rds ?

La civil trebuie sa postezi.

Nu trebuie să posteze la nici un civil, nu mai spune prostii...Aici e vorba de cu totul altceva. La civil postezi când e un litigiu între două persoane private. Aici Electrica e o unitate de stat, adică de drept public. Și în cazul de față poate fi vorba de o încălcare a drepturilor omului, ce nu are nici o legătură cu civilul, e o ramură de drept total diferită.

Pt. Laura. În legătură cu cei de la RDS și ăilalți de ți-au împânzit curtea poți face ceva. Ei au încheiat contract cu Electrica fără să pese de eventualele inconveniente pe care voi le-ați fi suportat. Electrica le-a închiriat locul de lângă cablurile lor fără să vă întrebe nimic pe voi, cei afectați. Dacă ar fi cablurile de la RDS strâns legate de cele ale Electrica atunci nu ar fi probleme. Însă după cum zici tu, Electrica are cablurile la 10 m, ceilalți la 7 m. În cazul ăsta Electrica a săvârșit un abuz, deoarece dreptul lor de proprietate se referă la cablurile lor și nu la orice spațiu dintre ele și pământ. La 7m cablurile de net ar putea să cauzeze inconveniente, însă mă tem mcă doar în ceea ce privește confortul tău. Nu poți susține că sunt periculoase asemenea celor electrificate. Totuși ai putea să ai câștig de cauză dovedind un abuz al Electrica în ceea ce privește închirierea de loc pentru cabluri ălora cu netu.

#29
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostRamaxel, on Mar 6 2006, 15:42, said:

Nu trebuie să posteze la nici un civil, nu mai spune prostii...Aici e vorba de cu totul altceva. La civil postezi când e un litigiu între două persoane private. Aici Electrica e o unitate de stat, adică de drept public. Și în cazul de față poate fi vorba de o încălcare a drepturilor omului, ce nu are nici o legătură cu civilul, e o ramură de drept total diferită.

Sustii niste ineptii mai mari ca tine. Auzi, drepturile omului... E civil Laura, nu te lua dupa ramaxel. Electrica e firma privata si civilul nu are legatura cu statul sau nu. Si ca sa vezi ce pe dinafara esti ramaxel, Laura poate sa posteze unde vrea muschiul ei, e un forum.

#30
Ramaxel

Ramaxel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 23.12.2005
Ți se potrivește numele...chiar ești de la raion.

#31
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Tu stii ce e un raion ? Sau ai luat din chestia aia din avatar ?

Edited by Ion_de_la_Raion, 07 March 2006 - 12:20.


#32
dan&dan

dan&dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.09.2005
electrica nu poate pune stalpi sau fire in curtea omului decat cu aprobarea in scris a acestuia.
daca atunci cand ai ajuns proprietarul pamantului firele nu erau..ei ar tb sa aiba aprobarea ta..

dak vrei sati construiesti un garaj pentru limzinele tale pe sub fire..nu ai sa obtii aprobare(nu ai voie sa construesti nimic sub fire de joasa,mesie si inalta tensiune).

1.o solutie barbara ar fi sa lasi copacii sa creasca pana rup firele..si cand vin sa le puna la loc..te iei de ei
2.cand faci o plangere catre ei..tb neaparat sati dea un numar de inregistrare..altfel sa nu te astepti la vreun raspuns.
dak ei nu raspund..mergi la un avocat pentru a te indruma cum ai putea sa castigi lupta cu electrica

stiu multe cazuri in care s-au mutat retele intregi..pt ca firele treceau exact pe desupra gardurilor oamenilor (nu mai zic la 1 2 3 metri in curte)---de aici si firmele care muta retelele castiga frumusel :D

ps: aveti grija la firele cazute..nu e de glumit ... la ce curent e pe ele parlesti un porc de 200k in 2min mai ceva decat cu paie sau butelie

#33
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pai fain. Parlim porci la ele :)

#34
Ajay

Ajay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2006
Daca ma bag ca musca in lapte, ignorati-ma. Dar are legatura cu Electrica, scuza-ma laura ca pun si eu o intrebare. Am o casa la care factura de la Electrica ajunge de fiecare data la o luna dupa ce a fost emisa; zilele astea m-am trezit cu o somatie ca daca nu platesc o astfel de factura, care de fapt nici nu a mai ajuns la mine niciodata  :deadtongue: , imi taie curentul . E datoria lor sa-mi livreze la timp factura sau nu-i intereseaza?

#35
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Poti plati pana la 60 de zile intarziere.

#36
laura_b

laura_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.11.2005

View Postdan&dan, on Mar 7 2006, 14:46, said:

electrica nu poate pune stalpi sau fire in curtea omului decat cu aprobarea in scris a acestuia.
daca atunci cand ai ajuns proprietarul pamantului firele nu erau..ei ar tb sa aiba aprobarea ta..

dak vrei sati construiesti un garaj pentru limzinele tale pe sub fire..nu ai sa obtii aprobare(nu ai voie sa construesti nimic sub fire de joasa,mesie si inalta tensiune).

1.o solutie barbara ar fi sa lasi copacii sa creasca pana rup firele..si cand vin sa le puna la loc..te iei de ei
2.cand faci o plangere catre ei..tb neaparat sati dea un numar de inregistrare..altfel sa nu te astepti la vreun raspuns.
dak ei nu raspund..mergi la un avocat pentru a te indruma cum ai putea sa castigi lupta cu electrica

stiu multe cazuri in care s-au mutat retele intregi..pt ca firele treceau exact pe desupra gardurilor oamenilor (nu mai zic la 1 2 3 metri in curte)---de aici si firmele care muta retelele castiga frumusel :D

ps: aveti grija la firele cazute..nu e de glumit ... la ce curent e pe ele parlesti un porc de 200k in 2min mai ceva decat cu paie sau butelie

o intrebare: Este sau nu Electrica obligata sa imi arate aprobarea scrisa pe care ar fi primit-o de la noi pentru a trece firele pe deasupra curtii?

Am fost acolo sa intreb de aprobare (pe care noi zicem ca nu o au) si nu au vrut sa mi-o arate.

Sau trebuie deschis proces pentru a vedea acea aprobare?

Merci,
Laura

View Postdan&dan, on Mar 7 2006, 14:46, said:

electrica nu poate pune stalpi sau fire in curtea omului decat cu aprobarea in scris a acestuia.
daca atunci cand ai ajuns proprietarul pamantului firele nu erau..ei ar tb sa aiba aprobarea ta..

dak vrei sati construiesti un garaj pentru limzinele tale pe sub fire..nu ai sa obtii aprobare(nu ai voie sa construesti nimic sub fire de joasa,mesie si inalta tensiune).

1.o solutie barbara ar fi sa lasi copacii sa creasca pana rup firele..si cand vin sa le puna la loc..te iei de ei
2.cand faci o plangere catre ei..tb neaparat sati dea un numar de inregistrare..altfel sa nu te astepti la vreun raspuns.
dak ei nu raspund..mergi la un avocat pentru a te indruma cum ai putea sa castigi lupta cu electrica

stiu multe cazuri in care s-au mutat retele intregi..pt ca firele treceau exact pe desupra gardurilor oamenilor (nu mai zic la 1 2 3 metri in curte)---de aici si firmele care muta retelele castiga frumusel :D

ps: aveti grija la firele cazute..nu e de glumit ... la ce curent e pe ele parlesti un porc de 200k in 2min mai ceva decat cu paie sau butelie

o intrebare: Este sau nu Electrica obligata sa imi arate aprobarea scrisa pe care ar fi primit-o de la noi pentru a trece firele pe deasupra curtii?

Am fost acolo sa intreb de aprobare (pe care noi zicem ca nu o au) si nu au vrut sa mi-o arate.

Sau trebuie deschis proces pentru a vedea acea aprobare?

Merci,
Laura

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate