Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 

Ajutor plata amenda Bulgaria

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#55
mrr1972

mrr1972

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.11.2009

View Postabac, on 08 mai 2020 - 09:11, said:





What?


#56
mrr1972

mrr1972

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.11.2009
Abac,
eu am limita anuala, pe Revolut, de 170 lei. Alti utilizatori nu stiu cat au.

Dupa cum a scris "_ion", se pare ca toate Institutiile Bancare din Romania au descoperit o alta modalitate legala de comisionare.
Avem un coleg pe acest forum care lucreaza la BCR si care, daca binevoieste, ne poate lamuri asupra legalitatii, corectitudinii, samd acestor comisioane.
Eu am ales sa nu ma complic, sa nu ies din zona mea de confort in aceasta perioada anormala si sa platesc 70% in termen de 14 zile, cu tot cu comision si conversie valutara.
Nu am vrut sa risc.
E prima mea amenda din viata si prima in 30 de ani de conducator auto.
Si imi ajunge. Gata.
Chiar daca din Primavara pana in Toamna, aproape in fiecare weekend merg la vecinii de la Sud, nu stiu daca in cele 60 zile ramase pt plata amenzii se vor ridica restrictiile de calatorie sau nu vor interveni altele...
Si ar insemna sa platesc 100% amenda plus comision de depunere la ghiseul bancii bulgaresti si per total, pt mine, diferenta era mai mica de 10 lei.
Da, ma deranjeaza comisioanele percepute de nesimtitele Institutii Bancare din Romania.
Insa, mai mult, ma deranjeaza faptul ca nesimtitele autoritati fiscale din Romania si Bulgaria nu au fost in stare sa se alipeasca la sistemul comunitar european de plata.
Sa platesc online sau cash la "taxe si impozite", la Fisc, la cum naiba s-o mai numi acea autoritate fiscala...
In aproape 2 ani de la comiterea infractiunii, am condus in Bulgaria in jur de 7000 km.
Anul trecut, desi am vigneta electronica, am fost oprit pt verificare de catre cei de la BGToll, la iesirea din Durankulak (la plecare) si in Vama (Veche sau Negru Voda, la intoarcere) de cel putin 10 ori.
Daca eram instiintat, plateam pe loc amenda.
Asta denota faptul ca si la ei institutiile statului nu colaboreaza, ca nu au un sistem informatic centralizat, ca ,in afara de limba, e exact ca in minunata Romanie. PRAF...
In final: cu cat pe acest forum se vor posta mai multe metode de plata (cu sau fara comisioane, cu sau fara deschideri de noi conturi,samd...), cu atat mai simplu fiecare dintre contravenienti va aleage metoda de plata convenabila.
Rolul forumului e sa transmitem experienta personala.
Daca nu ne convine metoda de plata folosita de cineva, atunci cautam alta.
Si dupa plata, postam experienta noastra, sa aleaga si alti viitori "vitezomani".
Cele bune!


#57
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,401
  • Înscris: 28.10.2018

View Postmrr1972, on 08 mai 2020 - 17:54, said:

Abac,
eu am limita anuala, pe Revolut, de 170 lei. Alti utilizatori nu stiu cat au.

N-ai nicio restrictie de genul asta. Revino-ti.

Attached File  revolut.PNG   81.89K   33 downloads

#58
mrr1972

mrr1972

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.11.2009

View Postabac, on 08 mai 2020 - 18:46, said:



N-ai nicio restrictie de genul asta. Revino-ti.

Attachment revolut.PNG


#59
mrr1972

mrr1972

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.11.2009
abac
"revino-ti" e o expresie ce dovedeste ca nu crezi ceea ce am scris, o expresie nedemna de un om civilizat.
Iar pe acest forum ar trebui sa existe respect.
De jigniri si "misto-uri" se ocupa zilnic badaranii din Romania.
Iti repet: am cont pe Revolute, cu limitare la tranzactii efectuate la 170 lei anual.Asta scrie pe contul meu.Si nici nu imi pasa de ce imi limiteaza tranzactiile.
Nu l-am utilizat niciodata si nu cred ca il voi utiliza vreodata pt a trimite bani. L-am deschis doar pt a primi bani. Atat.
Consideram din start ca postarile pe acest forum sunt sincere, reale, traite, experimentate...
De ce pe fiecare forum trebuie sa fie macar un utilizator care se indoieste de relatarile postate, macar unul care nu are un limbaj normal, macar un "romanas neaos"?
Jenant!

PS. Contrazicerile pot fi si civilizate.
Insa, tine de educatie.

Cele bune!

#60
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,401
  • Înscris: 28.10.2018
Ia pune o poza cu limitarea aia din Revolut sa ne lămurim care e treaba. Altfel zic că dezinformezi.

#61
mrr1972

mrr1972

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.11.2009
abac
Cu username, parola si date de identificare cont?
Pe Magazin Play, in recenziile aplicatiei Revolut, vei identifica al meu comentariu.
Cu aceasta problema, care pt mine nu mai e importanta.
Ai timp sa citesti ca doar e weekend.
Eu macar am expus metoda de plata aleasa de mine, cea prin transfer BCR.
Expune si tu metoda pe care ai folosit-o.
Nu scrie doar "contre", ca nu ajuti astfel.
Si mai este o metoda de plata, sugerata de un utilizator, insa aceasta implica o relatie interumana.
De incredere si respect.
Te las pe tine sa identifici metoda.
Si daca tot ai timp in weekend, cauta si filmul cu celebra replica: "Inginere, treci in cusca!".
Si nu uita ca de smecherasi si badarani suntem satui.
E plina Romania.
Hai sa ne oprim aici din discutii pe langa subiect.
Daca nu, vei vorbi singurel.
Am transmis cererea de a mi se inchide/sterge contul.

Multumesc celor ce au postat metodele de plata folosite de ei si m-au ajutat in luarea deciziei.


Cele bune!


#62
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 20.02.2006
Hai cu poza cu limitarea. Altfel, scuze, aberezi. 170 lei / AN. Pe an, da? 170 lei. Sesizezi absurdul? Hai cu poza

#63
Kata13133

Kata13133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 06.03.2016
Am devenit fericitul posesor al unei amenzi din Bulgaria. Radarul m-a prins pe 14.08.2019, notificarea este datata 03.09.2019, iar eu am primit-o pe 27.05.2020. In notificare scrie ca, daca plata se va efectua in termen de 14 zile de la notificare, se va achita 70% din cuantumul amenzii. Aveti idee, cele 14 zile incep din 03.09.2019 sau de cand am primit-o eu? Practic, nu aveam cum sa achit in 14 zile, daca eu o primesc dupa 8 luni...

#64
floringeorgedogaru

floringeorgedogaru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.08.2017
Am primit plicul cu amenda acasa pe 4 Mai 2020, contraventia avand loc in Iunie 2018.
Am platit prin Revolut pe 7 Mai, 70% din suma totala. De pe Revolut am platit direct in Leva. Cursul Leva-Ron a fost aproape identic cu cel oficial, doar la miimi au fost diferente.
Am urmarit de atunci portalul politiei bulgare, cu linkul mentionat de un coleg pe la inceputul topicului.
Pe 20 Mai am dat si un mail de confirmare a platii, cu atasarea dovezii platii din Revolut, pe o adresa de mail : [email protected].
Astazi vad ca pe portalul politiei s-a "stins" amenda. Dupa introducerea datelor, imi spune ca nu a fost gasita o inregistrare cu datele introduse.
Deci cred ca s-a platit. De pe adresa aia de email nu am primit nicio confirmare.

#65
Kata13133

Kata13133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 06.03.2016
Multumesc! Si eu am trimis un mail sa ii intreb daca pot plati 70%, dar nu ma astept la un raspuns. Voi merge pe varianta ta si sper sa fie ok.

#66
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 01.12.2005
Cine a primit acasa de la posta plicuri - vin direct in cutia postala sau sunt recomandate ceva? Intreb ca de ex, la mine adresa din buletin e alta...

#67
floringeorgedogaru

floringeorgedogaru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.08.2017

View PostSwatKat, on 28 iunie 2020 - 10:04, said:

Cine a primit acasa de la posta plicuri - vin direct in cutia postala sau sunt recomandate ceva? Intreb ca de ex, la mine adresa din buletin e alta...

La mine a sunat postasul la usa si sotia s-a repezit sa deschida. A semnat pentru primire, deci vine ca recomandata.
I-am facut o teorie dupa aia...:)

#68
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

View Postabac, on 02 decembrie 2018 - 09:33, said:

Te duci in Bulgaria doar ca sa platesti amenda? Nu mai bine platesti aia 30 de euro comision si gata?
Bine punctat.

#69
Kata13133

Kata13133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 06.03.2016
Recomandata. Am primit notificare si am ridicat-o singur de la posta😡. A doua oara nu o mai fac.

#70
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 12.09.2013
Si la mine am gasit recomandata in cutie, m-am dus la posta, am luat-o si am platit-o...51,55 euro, sau 100 leva era integral.Am platit in contul indicat 70%, fiindca specifaica ca daca e in termen de 14 zile de la data primirii se paoate plati mai putin.Data primirii e cea de pe plic.Oricum amenda e din august 2019.Bulangii bulgaroii, cefe late, minti inguste...De ce nu dau amenda pe loc?
    Plata am facut-o prin BT iar comisionul 0,52 euro.

Edited by raducut123, 13 July 2020 - 21:42.


#71
floringeorgedogaru

floringeorgedogaru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.08.2017

View Postraducut123, on 13 iulie 2020 - 21:28, said:

Si la mine am gasit recomandata in cutie, m-am dus la posta, am luat-o si am platit-o...51,55 euro, sau 100 leva era integral.Am platit in contul indicat 70%, fiindca specifaica ca daca e in termen de 14 zile de la data primirii se paoate plati mai putin.Data primirii e cea de pe plic.Oricum amenda e din august 2019.Bulangii bulgaroii, cefe late, minti inguste...De ce nu dau amenda pe loc?
Plata am facut-o prin BT iar comisionul 0,52 euro.

Cum sa o dea pe loc, daca e inregistrata de un radar automat fix ? Poate doresti sa spui de ce nu o trimit mai repede ... Asta da, este cam aiurea. Eu am primit in mai 2020 amenda pentru o contraventie petrecuta in Iunie 2018.

#72
Tendor83

Tendor83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.07.2016
Salut,

Am primit si un aviz postal in cutia de scrisori pentru o recomandata externa, din BG.
Ultima data cand am tranzitat BG a fost prin iulie 2019 si ma gandesc ca ar putea sa fie vreun "premiu" radar fix.
Nu astept nicio corespondenta din afara RO, si ca atare nu voi merge sa o ridic. De asemenea, masina cu care am tranzitat la momentul respectiv tara vecina am vandut-o.
Am tot citit pe diverse thread-uri cu amenzi rutiere de pe Softpedia si nu am gasit un raspuns concludent privind situatia in care nu se ridica plicul cu amenda, sau nu se mai plateste.

Sunt curios daca aceasta amenda va aparea ca datorie in rolul meu de la DITL sau ca datorie la ANAF.
Riscul de a fi verificat de politia bulgara/vamesi dupa numar inmatriculare nu mai exista.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate