Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Ajutor plata amenda Bulgaria

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
Bună ziua,
Ajutați-mă, vă rog, să plătesc o amendă primită în Bulgaria.
Am primit-o acum câteva săptămâni pentru o ușoară depășire a vitezei (12km peste parcă), în total vreo 25 de euro.
Cu proces verbal, cu poze, tradus, tot tacâmul.
Am intrat pe site-ul e-pay.bg, mi-am făcut cont și m-am chinuit o zi întreagă să plătesc porcăria. Și spun „porcărie” pentru că indiferent de pașii urmați acolo am ajuns în același punct: mi se cere să introduc un cod. În urma căutărilor am aflat ce reprezintă respectivul cod: este vorba de CNP-ul trecut pe cărțile de identitate ale cetățenilor bulgari.
Din păcate nu reușesc să trec de acel pas indiferent ce aș face sau prin ce metode aș încerca să plătesc respectiva amendă.
Am încercat deja prin cineva care merge frecvent în Bulgaria să plăesc amenda, dar persoana respectivă nu a reușit. I s-a spus că cică ar trebui să fie plătită electronic. Dacă încerc prin bancă, trebuie să plătesc un comision de cel puțin 30 de euro....  Pe bune?
Mă puteți ajuta cu vreo altă soluție, bazată pe experiența voastră? Vă stau la dispoziție pentru orice fel de alte detalii/ amănunte sau print-screen-uri, dacă este cazul.

Vă mulțumesc.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Incearca aici
https://online.smith...-in-strainatate

#3
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 01.11.2006
Cu Revolut nu poti plati?

#4
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,329
  • Înscris: 28.10.2018
Nu o platesti. O sa vina la fiscul roman sa recupereze amenda. O platesti cand ajunge in felul asta.

#5
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
Chiar nu a mai platit nimeni amenda la bulgari??
Cum ati procedat, oameni buni?!

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
EGN este codul echivalentul CNP la noi. Prietenul tau poate incerca plata cash la terminalele sau casieriile easypay

Adrese in Ruse: The nearest 2 EasyPay offices to bul. "Bulgaria", Ruse, Bulgaria are:
* RUSE  str. Gancho Karamazhdrakov № 4, sau  RUSE bul. Hristo Botev 38
adresa si program langa granita:
ORGANISATION: EASYPAY AD
Address: RUSE kv. Vazrazhdane, ul. Pliska №89, zh. bl. Aheloy 1
PCode: 7000
Phone: -
Work time: Monday - Friday: 8:00 - 19:00
breaks: 13:00 - 13:30, 16:00 - 16:30
Saturday: 10:00 - 17:00
breaks: 13:00 - 13:30

Edited by MembruAnonim, 01 December 2018 - 12:55.


#7
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
Multumesc mult lucian14!
Deci e clara treaba:nu pot plati din tara si pace buna. Nu am acel EGN. Nu am CUM sa am acel EGN pt ca nu sunt cetatean bulgar.
Ma gandeam la un moment dat sa sun lamcei de le epay.bg sa le explic unde m-am blocat. Dar am renuntat pt ca nu sunt sigur ca ma voi intelege cu ei....si poate nici nu stiu engleza....eu, bulgara ta-ta in niciun caz.
Drept pt care cred ca o sa bag un drum in Ruse.

Edited by laurstef, 01 December 2018 - 17:43.


#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,329
  • Înscris: 28.10.2018
Ai grija cu viteza cand te mai duci in Bulgaria Posted Image

Sa nu cumva sa te intorci si sa iti vina iar o amenda...

Sau cum ar zice bulgarul: bavno, bavno, ima vreme ...

Edited by abac, 01 December 2018 - 18:02.


#9
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

 laurstef, on 30 noiembrie 2018 - 17:56, said:

Bună ziua,
Ajutați-mă, vă rog, să plătesc o amendă primită ĂŽn Bulgaria.
Am primit-o acum câteva săptămâni pentru o ușoară depășire a vitezei (12km peste parcă), ĂŽn total vreo 25 de euro.
Cu proces verbal, cu poze, tradus, tot tacâmul.
Am intrat pe site-ul e-pay.bg, mi-am făcut cont și m-am chinuit o zi ĂŽntreagă să plătesc porcăria. Și spun „porcărie” pentru că indiferent de pașii urmați acolo am ajuns ĂŽn același punct: mi se cere să introduc un cod. ĂŽn urma căutărilor am aflat ce reprezintă respectivul cod: este vorba de CNP-ul trecut pe cărțile de identitate ale cetățenilor bulgari.
Din păcate nu reușesc să trec de acel pas indiferent ce aș face sau prin ce metode aș ĂŽncerca să plătesc respectiva amendă.
Am ĂŽncercat deja prin cineva care merge frecvent ĂŽn Bulgaria să plăesc amenda, dar persoana respectivă nu a reușit. I s-a spus că cică ar trebui să fie plătită electronic. Dacă ĂŽncerc prin bancă, trebuie să plătesc un comision de cel puțin 30 de euro....  Pe bune?
Mă puteți ajuta cu vreo altă soluție, bazată pe experiența voastră? Vă stau la dispoziție pentru orice fel de alte detalii/ amănunte sau print-screen-uri, dacă este cazul.

Vă mulțumesc.

Daca te pot ajuta..cu drag.
Trimite mi pe pm documentele si pe Revolut suma si marti te rezolv(am drum in Bg)


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Incearca un email in engleza, o sa fii surprins...

#11
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,329
  • Înscris: 28.10.2018
De ce ar fi surprins? Adica bulgarii chiar nu sunt idioti.

#12
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Poate asta?

https://www.easypay....?p=service_mpay

#13
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007

 abac, on 01 decembrie 2018 - 18:01, said:

Ai grija cu viteza cand te mai duci in Bulgaria Posted Image

Sa nu cumva sa te intorci si sa iti vina iar o amenda...

Sau cum ar zice bulgarul: bavno, bavno, ima vreme ...

Mulțumesc de sfaturi. Chiar apreciez. Nu-mi prea sta in fire sa fac figuri pe la alții prin țară. Aia a fost o scăpare...
Am condus niste miii bune de km prin Europa (de la Dunare la Marea Nordului și retur, prin peninsula italică, prin insulele greceşti și pe continent) si nu am avut probleme de acest gen.
A greși e omenește...zic...

 foxbat, on 01 decembrie 2018 - 18:02, said:

Daca te pot ajuta..cu drag.
Trimite mi pe pm documentele si pe Revolut suma si marti te rezolv(am drum in Bg)

Mulțumesc mult de tot. Voi incerca mai întâi varianta cu deplasarea acolo. Dacă nu-mi iese nici asa....am sa te contactez....si sper să mai fie valabilă oferta...Posted Image

#14
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,329
  • Înscris: 28.10.2018
Te duci in Bulgaria doar ca sa platesti amenda? Nu mai bine platesti aia 30 de euro comision si gata?

#15
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

 abac, on 02 decembrie 2018 - 09:33, said:

Te duci in Bulgaria doar ca sa platesti amenda? Nu mai bine platesti aia 30 de euro comision si gata?
:) lasa -l ca e ca mine. nu destinatia conteaza ci drumul. a fost de vis 1 Dec in Bg. IArna faina, locuri de vis, liniste, trafic spre 0. nu mai zic de altele..catelul meu e mai fericit ca mine. 17 km de haladuit prin munti in timp ce "la noi" se sta cu orele in parcarea DN1..
de preturi nu mai zic. ca mi-e rusine.
pana si la Lidl sunt mai ieftine cu ~ 5 - 7 % ( e un vin care imi place si l-am gasit si in Bg si ..e mai ieftin!)

#16
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,329
  • Înscris: 28.10.2018
Corect. E chiar recomandat sa faci drumuri fara un scop bine determinat pe vreme de iarna cand riscurile sa avariezi masina cresc exponential.

Sa nu uite sa puna la intoarcere melodia "Driving home for Christmas".

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai Bulgaria e cam la o ora de Bucuresti. Valea Prahovei insa e o himera indepartata...

#18
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

 abac, on 02 decembrie 2018 - 10:25, said:

Corect. E chiar recomandat sa faci drumuri fara un scop bine determinat pe vreme de iarna cand riscurile sa avariezi masina cresc exponential.

Sa nu uite sa puna la intoarcere melodia "Driving home for Christmas".
daca viata e facuta din zona de confort only..asa e
dar era cam pe dos in realitate- viata incepe cand iesi din zona de confort
si ca hint (total offtopic) - daca a avaria masina e un risc si e naspa..inseamna ca ai ales masina gresita (adica nu ti o permiti).

btw..17 de "trail" nu de "auto".adica pe picioarele personale + cele 4 ale catelului.
in fine..

Edited by foxbat, 02 December 2018 - 10:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate